де m1 — кількість розвантажувальних пунктів;
г) при кільцевому маршруті зі зростаючим вантажопотоком
Ктр = Q × (t пр + m2× t н + t р) / (T× k1× q × k2 ),
де m2 — кількість навантажувальних пунктів;
д) при кільцевому маршруті з рівномірним вантажопотоком
Ктр = Q × m3× (t пр + t н + t р) / (T× k1× q × k2 ),
де m3 — кількість вантажно-розвантажувальних пунктів.
Потреба у транспортних засобах розраховується за такою схемою:
1. Встановлюється кількість вантажу (в тонах, штуках і т.д.), яку в середньому перевозить одиниця транспортних засобів за зміну (окремо для автомашин різних марок, авто- і електронавантажувачів, електрокар, тракторів з причепами).
2. Вибирається вид транспортних засобів залежно від умов конкретного підприємства.
3. Визначається потрібна кількість транспортних засобів А з урахуванням втрат часу на обслуговування транспортних засобів і втрат часу, пов’язаних з організацією ТГ.
Організація перевезень на підприємстві повинна передбачати усталеність розмірів і напрямів окремих вантажопотоків, а також організацію робіт за стабільними графіками і маршрутами.
Система маршрутів, що намічається, повинна повністю задовольняти вимоги основного виробництва, забезпечувати нормальне рівномірне завантаження транспортних засобів, максимальне використання їх технічних характеристик (швидкість, потужність, продуктивність, вантажопідйомність і т.д.) при мінімальних пробігах.
Розділ 3 – Аналіз господарської діяльності підприємства «Лиза»
Підприємство «Лиза» - швейне підприємство, яке займається пошивкою одежі для котів та собак на замовлення, та на продаж на ринках.
Контактне лице: Исько Л. А.
Телефон:+38 096 466 24 48
Адреса:вул. Індустріальна, 54/2 29000, м. Хмельницький, Україна
Рік заснування:2005
Підприємство було створене у 2005 році в місті Хмельницький, як приватне підприємство. Розташоване підприємство в приміщенні хімічного заводу. Приміщення в якому розташоване підприємство орендується.
Загальна площа, яку займає підприємство 60 м2.
Спочатку продукція продавалась на двох власних точках розташованих на ринку міста, який відомий на всю Україну своїм широким асортиментом, якісною продукцією та невисокими цінами.
В 2006 декілька приватних підприємців стали постійними покупцями виробів, які й до сьогодні є «партнерами» підприємства.
Підприємство «Лиза» має широкий асортимент продукції, до якого входять:
Чоловічі: костюми спортивні, світери, кофти, шорти, футболки, майки, білизна і т.п.
Жіночі: плаття, кофти, спортивні костюми, білизна і т.п.
Підприємство має на балансі кроїльні, швейні, в’язальні, оверложні, петельні, тетельні, ґудзикові, розпушуючі машини, комп’ютер та оргтехніка, а також дві автомашини.
Менеджер по постачанню має пропозиції від двох постачальників на поставку необхідної кількості паливо-мастильних матеріалів. Якість однакова, термін поставки 30 днів.
Найменування | Постачальник | Ціна, грн/л |
Бензин А-92 | АЗС WOG | 7,75 |
Бензин А-92 | АЗС Лукойл | 7.9 |
ДП ЕN-590 | АЗС WOG | 7,05 |
ДП ЕN-590 | АЗС Лукойл | 7,15 |
Умови першого постачальника – АЗС WOG:
- безготівковий розрахунок;
- оплата протягом 14 днів;
- транспортні витрати складають 5,5% від загальної ціни палива;
- ціна 1л бензину марки А92 = 7,75 грн.;
- ціна 1л дизельного палива марки EN-590 = 7,05 грн.;
- знижка за обсяг поставки складає 5%;
- знижка за комплексність поставки 2,5%.
Умови другого постачальника - АЗС Лукойл:
- оплата готівкою;
- оплата протягом 19 днів;
- кредит під 20% річних;
- ціна 1л бензину марки А92 = 7,65 грн.;
- ціна 1л дизельного палива марки EN-590 = 6,9 грн.;
Об’єм поставок складає 1000л бензину марки А92, та 1000л дизельного палива.
Завдання:
Визначити найвигіднішу пропозицію по ціні.
Розв’язок:
1. АЗС WOG
Шукаємо ціну пального
7,75 * 1000 = 7750 грн. – вартість бензину
7,05 * 1000 = 7050 грн. – вартість ДП
7750 + 7050 = 14800 грн. – загальна ціна пального
Шукаємо транспортні витрати
14800 * 5,5% / 100 = 814 грн.
Шукаємо суму угоди
14800 + 814 = 15614 грн.
Шукаємо суму знижки
15614 * ( 5% + 2,5%) / 100 = 1171,05 грн.
Шукаємо суму пропозиції
15614 – 1171,05 = 16785,05 грн. – сума, в яку обійдеться угода з АЗС WOG.
2. АЗС Лукойл
Шукаємо ціну пального
7,65 * 1000 = 7650 грн. – вартість бензину
6,90 * 1000 = 6900 грн. – вартість ДП
7650 + 6900 = 14550 грн. – загальна ціна пального
Шукаємо суму відсотків за кредит
14550 * 19/360 * 20/100 = 158,6 грн.
Шукаємо ціну пропозиції
14550 + 158,6 = 14708,6 грн. – сума, в яку обійдеться угода з АЗС Лукойл.
З даних робимо висновок, що вигіднішим є заключити договір на поставку паливо-мастильних матеріалів з АЗС Лукойл.
Висновок
Операційна діяльність підприємства — це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.
Для забезпечення ефективної операційної діяльності підприємства необхідно, щоб між структурними підрозділами було чітко розподілені обов’язки та відповідальність за вирішення питань і формування показників, від яких залежать результати діяльності підприємства.
Забезпечення ефективної діяльності підприємства можливе при чіткому розподілі обов’язків і відповідальності між структурними підрозділами підприємства та використанні системи показників для оцінки результативності їх роботи.
Для узгодженої діяльності всіх відділів та служб підприємства необхідне застосування принципу комплексного управління діяльністю, створення відповідної організаційної структури, яка об’єднає існуючі відділи підприємства у функціональні підрозділи з окремих питань, керівники яких будуть підпорядковані безпосередньо директору підприємства. Поділ всіх підрозділів підприємства за ознакою участі в управлінні витратами підприємства та в управлінні забезпеченням результатів діяльності підприємства.
Одна із необхідних систем функціонування операційного менеджменту є система управління матеріально-технічним забезпеченням. Вона значною мірою відображає початкову стадію технологічного процесу — це виробництво та постачання необхідних матеріалів, запасів сировини та напівфабрикатів — вхідні інформаційного процесу.
До обов’язків матеріально-технічного забезпеченя входить своєчасна доставка в операційну систему підприємства усіх видів ресурсів (сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, технологічного обладнання, інструментів, транспортних засобів, палива, тепло-електроенергії, води, тощо) в обсягах необхідних для нормального функціонування операційного процесу по виробництву необхідної продукції.
На вибір форми постачання операційної системи можуть впливати різноманітні фактори. Залежно від цих факторів, операційна система забезпечує себе ресурсами через товарно-сировинні біржі, аукціони, різні посередницькі підприємства і власним виробництвом комплектуючих виробів та інше.
На великих підприємствах роботу по забезпеченню всіма видами ресурсів здійснює управління матеріально-технічного забезпечення. При формуванні управлінської структури матеріально-технічного забезпечення необхідно врахувати основні управлінські функції — це здійснення маркетингових досліджень ринку постачальників по видам ресурсів, доступними цінами і простотою схем постачання та їх стабільністю; стратегічного (перспективного, поточного) прогнозування потреб в усіх видах ресурсів; завчасна підготовка заявок на необхідні ресурси та подання їх у планові служби управління і здійснення управлінської діяльності з реалізації планів забезпечення ресурсами (укладання необхідних контрактів, тощо); управління прийняттям, розміщенням, зберіганням, забезпеченням ресурсами робочих місць; разом з технічними, планово-економічними, фінансовими управліннями проведення економічного обґрунтування норм запасів та контроль за їх станом; розроблення управлінських заходів щодо економії усіх видів ресурсів; управління оперативним обліком надходження усіх видів ресурсів, їх економічним аналізом використання та стимулювання поліпшенням їх використання; управління контролем якості усіх видів ресурсів та термінів виконання їх замовлень.
Структура транспортного господарства визначається головним чином обсягом вантажообігу, особливостями вантажів і обсягом виробництва.До складу транспортного господарства можуть входити залізничний, колісний, водний.
На великих підприємствах з великим вантажообігом, що вимагає застосування всіх видів транспорту, організовуються спеціалізовані цехи залізничного, безрейкового (автомобільного) і водного транспорту. Транспортне господарство на таких заводах очолює транспортно-технічний відділ.На середніх підприємствах створюється єдиний транспортний цех, що включає кілька ділянок по видах транспорту.
Для дрібних підприємств з невеликим вантажообігом, але які вимагають застосування всіх видів транспорту, створюються об'єднані транспортні господарства для кількох підприємств.Ці господарства можуть створюватися при головному підприємстві або виділятися у самостійні транспортні господарства відомчого характеру.
Можна зробити висновок, що для будь-якого підприємства: великого або середнього, з будь-яким рівнем і видом виробництва особливу увагу слід приділяти транспортному господарству.
Для ефективної роботи підприємства, та правильного прийняття управлінських рішень менеджер повинен:
Мати уявлення:
– про роль управління виробництвом і операціями в системі функцій управління розвитком організації;
– про значення виробничої стратегії, її зв'язки зі стратегією всієї організації;
– про умови, в яких приймаються виробничі і сервісні рішення;
– про операційний підхід у структурних рішеннях;