1. Загальні положення.
2. Організація та керівництво.
3. Підведення підсумків практики.
Програма практики ґрунтується на навчальному плані та програмних профілюючих навчальних дисциплінах із спеціальності 8.050201 „Менеджмент організацій”.
1.2 Організація, проведення та керівництво практикою
Базами практики є сучасні виробничі та комерційні підприємства, що досягають успіхів у своїй діяльності на основі підприємливості, обміркованого ризику та всебічного використання досягнень науки, техніки та передового досвіду, включаючи сучасні технології та ефективне використання персональних комп’ютерів.
З такими підприємствами університет укладає договори на проведення практики.
З дозволу кафедри і на основі умов контракту про навчання студенти самостійно підбирають підприємства для проходження практики і пропонують заключати з ними відповідні договори.
Розподіл студентів по базах практики з урахуванням їх побажань здійснюються кафедрою менеджменту. При цьому до уваги беруться теми магістерських робіт і можливості їх виконання на підприємствах.
Проведення практики забезпечується: написанням звітів з практики та науково-дослідної роботи.
З урахуванням вимог ринку праці, прогнозованої зони майбутньої діяльності і можливостей баз практики, студенти можуть проходити переддипломну практику на посаді топ-менеджера.
Практика починається з ознайомлення студентів з програмою і завданнями практики, організаційними питаннями і вимогами до звіту з практики.
Студенти повинні ознайомитись з правилами охорони праці, внутрішнього розпорядку, яких необхідно дотримуватись при проходженні практики.
Для організації і забезпечення проходження студентами практики назначаються два керівника: від університету і від підприємства – бази практики.
Керівник практики від кафедри здійснює наступні дії:
1. Здійснює інструктаж, студентів, що відбувають на бази практики, видає їм відповідні документи (щоденники, календарний графік, індивідуальні завдання) та роз’яснює систему звітності з практики;
2. Контролює проведення зі студентами-практикантами інструктажу з охорони праці та техніки безпеки, виконання студентами програми практики та правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, консультує студентів та надає методичну допомогу керівникам практики від підприємства та студентами у підготовці звітів та виконанні індивідуальних завдань. При необхідності організує читання на підприємствах студентами лекцій досвідченими спеціалістами.
3 Рецензує звіти студентів, визначає місце їх захисту та бере участь в роботі комісії, що приймає цей захист.
4. Забезпечує студентів необхідними документами для виконання програми і завдань практики.
Керівник практики від бази практики виконує наступні дії:
1.Несе особисту відповідальність за проведення практики;
2. Організовує практику відповідно до програм практики;
3.Влаштовує студентів на робочі місця, забезпечує проведення інструктажу з техніки безпеки та охорони праці, а також табелювання студентів.
Якщо на базах практики є вакантні місця, робота на яких відповідає вимогам програми практики, студенти можуть зараховуватись на штатні посади з відповідною сплатою праці. При цьому не менше 50 відсотків робочого часу повинно витрачати на загально професійну підготовку за програмою практики.
4. Всебічно сприяє виконанню студентами графіку та програми практики; консультує студентів, ділиться практичним досвідом, надає допомогу в одержанні інформації для підготовки звітів та виконання індивідуальних завдань. Залучає студентів до суспільної роботи. Організує зустріч практикантів з керівниками підприємства.
5. Вживає виховних та адміністративних заходів впливу на студентів, які порушують правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства та повідомляє про це завідувача кафедри менеджменту.
6. Знайомиться із звітами студентів-практикантів та дає їм оцінку. Характеризує в щоденнику становлення кожного студента до практики та її результатів.
Студенти направлені на переддипломну практику повинні виконувати наступні дії:
1. Одержати в університеті відповідні документи та своєчасно прибути на бази практики;
2. Виявити зацікавленість та докласти всіх зусиль щодо повного виконання програми практики, індивідуальних завдань та вказівок керівників практики. Виконувати громадські доручення.
3. Дотримуватися у повному обсязі правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, правил охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії.
4. Якісно підготувати та подати на кафедру менеджменту за три дні до закінчення практики звітність.
Розділ 2. Написання звіту з переддипломної практики з фаху
2.1 Структура звіту
Переддипломна практика є логічним продовженням стажування з фаху. Це – завершальний етап підготовки студента до виконання дипломної роботи та наступної самостійної діяльності з фаху.
Під час переддипломної практики студенти збирають, аналізують вихідну інформацію для дипломної роботи, виконують індивідуальні завдання, що видані керівниками дипломних робіт, а також складають текст дипломних робіт. Звіти з переддипломної практики студенти складають у формі, що відображає виконання індивідуальних графіків.
Звіт про переддипломну практику з фаху повинен виконуватись на матеріалах реальних підприємств і організацій різних розмірів, організаційно-правових форм, видів господарювання. Звіт повинен відображати тільки самостійну роботу студентів на підприємстві. Переказ у звіті матеріалів, викладених в інструкціях, підручниках, лекціях не допускається.
Письмовий звіт з переддипломної практики разом із щоденником подається у встановлений термін (не пізніше ніж за три дні до закінчення практики) керівнику практики від університету для перевірки, рецензування і допуску до захисту. Письмова рецензія керівника практики від кафедри заноситься до щоденника практиканта.
Звіт з практики та має містити відомості про виконання студентом програми практики та індивідуального завдання, що пов’язане з науково-дослідною роботою студента. Обов’язковим є наявність висновків та пропозицій.
Розділи і окремі питання звіту повинні бути чітко визначені, викладені в логічній послідовності і конкретизовані. Таблиці, ілюстрований матеріал, додатки повинні бути змістовими і оформленими відповідно до стандартів.
Звіт переддипломної практики з фаху повинен містити такі складові:
Титульна сторінка (зразок оформлення титульної сторінки подано у додатку А).
Щоденник з практики (бланк студент отримує на кафедрі).
Зміст, який відтворює назви розділів, підрозділів тощо із зазначенням номерів сторінок (додаток Б).
Вступ
Основна частина
Висновки та пропозиції
Додатки
У ВСТУПІ зазначити місце проходження практики (назва підприємства, посада, відділ), обґрунтувати мету проходження практики та визначити завдання, які поставлені перед практикантом.
У ОСНОВНІЙ ЧАСТИНІ ЗВІТУ розкриваються наступні питання:
1) місія, цілі, завдання підприємства і можлива стратегія розвитку підприємства;
2) визначення діагностики фінансово-господарської діяльності підприємства та передбачення кризової ситуації;
3) визначити економічну (соціальну) ефективність підприємства;
4) оцінка ефективності інноваційної діяльності підприємства;
5) проаналізувати систему планування на підприємстві (оцінити оперативні, поточні та перспективні плани підприємства);
6) виявити дисциплінарні порушення та проаналізувати конфліктні ситуації в колективі, надати пропозиції їх уникнення;
7) кадрова політика в організації і роль керівництва вищої ланки управління;
8)аналіз управлінської діяльності керівника організації та його команди; 9)аналіз виконання управлінських функцій керівниками вищої ланки та облік використання ними робочого часу;
10)аналіз діючої системи контролю виконання управлінських рішень;
11) роль керівника організації при вирішенні питань соціального розвитку трудового колективу, покращення умов праці, питань з охорони праці тощо;
12)аналіз існуючої системи інформаційного забезпечення управлінської діяльності, документопотоків у цій системі та пропозиції щодо впровадження комп’ютерних технологій;
13)аналіз показників якості та ефективності управлінських процесів в організації та шляхи їх покращення;
14)визначення стилю керівництва на досліджуваному підприємстві за допомогою моделей Блейка-Мутона та таблиці Реддіна (додаток В);
15) визначення типу керівника шляхом опитування (додаток Г).
У ВИСНОВКАХ ТА ПРОПОЗИЦІЯХ автор повинен сформувати результати і підвести підсумки виконаної роботи. При цьому слід уникати глобалізації у підсумках і висновку, необхідно їх конкретизувати відповідно до діяльності підприємства, а також вказати резерви підвищення її ефективності.
У ДОДАТКИ подаються всі таблиці, рисунки, схеми, графіки, розмір яких складає один і більше аркушів паперу. Нумеруються додатки у верхньому правому кутку літерами.
2.2 Правила оформлення звіту з практики
Звіт друкується на ПК на одному боці аркуша білого паперу формат А4 через полуторний інтервал шрифт 14 кегль. За необхідності окремі таблиці та рисунки можна подавати в додатках.
Текст повинен бути розташований таким чином: ліве поле – не менше ніж 20 мм, праве – не менше ніж 10 мм, верхнє – не менше ніж 20 мм, нижнє – не менше ніж 20 мм.
Текст звіту поділяють на розділи, підрозділи і пункти відповідно до структури програми практики.
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, рисунків, таблиць, формул та ін. подають арабськими цифрами без знаку №. Таблиці та ілюстративний матеріал, які розміщені на окремих сторінках, включають до загальної нумерації сторінок безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше. Ілюстрації (графіки, діаграми тощо) позначають словом “Рис.” І нумерують послідовно в межах розділу. Посилання на ілюстрації позначають порядковим номером ілюстрації, наприклад “Рис. 2.1”.