В інформаційному секторі міського центру розміщуються профінформаційні матеріали: інформаційна література з описами професій (спеціальностей); довідкові матеріали про навчальні заклади, що здійснюють професійне навчання; перелік професій, за якими організовує навчання центр зайнятості та іншу інформацію, що може зацікавити відвідувача центру зайнятості.
Рис. 2. Класифікація клієнтів за категоріями звернень до центру зайнятості
У реєстраційно-приймальному секторі центру зайнятості м. Бердянськапроводяться співбесіди під час реєстрації клієнтів, а також під час їхнього повторного відвідування центру зайнятості.
Активізація зусиль клієнтів у пошуку роботи забезпечується планом самостійного пошуку роботи. У ньому вказуються спільні дії громадянина та спеціаліста центру зайнятості в цьому напрямі.
Принципове значення має організація узгодження з представником роботодавця, направлення до нього конкретного клієнта для співбесіди. Досвід показав, що відвідування клієнтом підприємства без попереднього узгодження може викликати певні ускладнення, а інколи образу як з боку громадянина, так і представника роботодавця, може завдати непоправної шкоди іміджу служби зайнятості.
Розміщення функціональних секторів у центрі зайнятості дозволяє наблизити послуги до клієнта, тобто ще до початку співбесіди клієнта зі спеціалістом, який здійснює функції працевлаштування, надати йому інші потрібні послуги: інформування про вільні робочі місця, профінформування та довідково-консультаційні. Це дозволяє надати клієнту пакет послуг з перших хвилин відвідування ним центру зайнятості.
З метою активізації власних зусиль клієнта та його мотивації щодо влаштування власного життя та підвищення конкурентоспроможності на ринку праці створений спеціальний самостійний сектор активної підтримки безробітних. У ньому розміщуються робочі місця спеціалістів, які здійснюють підтримку клієнтів шляхом залучення їх до громадських та інших тимчасових робіт, профорієнтації, профнавчання та самозайнятості, участі в семінарах з техніки пошуку роботи.
Обов’язковим елементом роботи центру зайнятості є проведення семінарів з безробітними по опануванню ними методів самостійного пошуку роботи. Як свідчить вітчизняний та зарубіжний досвід, така форма роботи без вагомих додаткових витрат дозволяє значно підвищити ефективність працевлаштування безробітних.
Взаємодія з роботодавцями – найважливіша ділянка роботи служби зайнятості. Налагоджені взаємовідносини з роботодавцями допомагають розв’язанню основного завдання центру зайнятості – сприянню працевлаштуванню безробітних клієнтів, у тому числі тих, на кого поширюється 5-відсоткова квота робочих місць. Цим і займається сектор взаємодії з роботодавцями.
З роботодавцями співпрацюють спеціалісти центру зайнятості, які добре знають ситуацію на локальному ринку праці, а також можливості профнавчання безробітних для конкретних підприємств. Ще спеціалісти займаються збиранням, систематизацією та кодуванням інформації про вакансії, працюють з інформацією про вакансії, що надходять у офіційному порядку з підприємств, а також ведуть збір її з газет, бюлетенів тощо.
Сектор психологічної підтримки безробітних надає психологічну підтримку безробітним громадянам, що шукають роботу, яку доцільно розглядати як комплекс заходів психологічного змісту, направлених на актуалізацію їх психологічного резерву і мобілізацію психологічного потенціалу з метою виключення чи пом’якшення можливих негативних переживань, обумовлених проблемами вибору професії, професійного навчання, наступного працевлаштування і адаптації на новому робочому місці. Основною метою психологічної підтримки безробітних і шукаючих роботу громадян як одного із напрямів роботи в системі центру зайнятості є оптимізація за допомогою психологічних прийомів і методів психоемоційного стану безробітних на основі локалізації негативних переживань і підвищення рівня психологічної готовності до вирішення проблем, пов’язаних з професійним самовизначенням і соціальної професійної адаптації в умовах ринкової економіки.
Одним із напрямів удосконалення організації роботи центру зайнятості є заповнення інформаційного простору в центрі зайнятості. Основними принципами надання інформаційної підтримки клієнтам мають стати: адресність, наочність, лаконічність, доступність розуміння, оперативність, достовірність та упорядкованість.
За період функціонування центру зайнятості було зроблено великий крок у зменшення дистанції між службою зайнятості та людьми, яким необхідна допомога у працевлаштуванні. Безробітні і громадяни, які шукають роботу, не бояться звертатись за допомогою.
Особливо актуальним для успіху роботи на цьому етапі міського центру зайнятості є спрямування на налагодження більш тісної взаємодії з роботодавцями, на доведення до свідомості роботодавців того факту, що не тільки їхня інформація про робочі місця потрібна службі зайнятості, а й роботодавці потребують консультаційної допомоги, допомоги у підборі кадрів для їхнього підприємства незалежно від форми власності.
Позитивними наслідками впровадження системи ЄТОН у міському центрі зайнятості є збільшення чисельності працевлаштованих громадян на 42,5%, направлених на професійне навчання в 2,1 рази ніж у 2000 р., скорочення частки незайнятих громадян та безробітних, які перебували на обліку у службі зайнятості.
Головні напрями та заходи, спрямовані на сприяння громадянам міста у працевлаштуванні та їх соціальний захист у період безробіття відображені у програмі зайнятості населення міста, яка представляє собою перспективний документ органів державної влади. Ними є:
· формування ефективної регіональної політики зайнятості;
· сприяння розвитку малого й середнього бізнесу та само зайнятості незайнятого населення;
· підвищення рівня взаємодії з роботодавцями щодо підтримки збереження існуючих та створення додаткових робочих місць, в тому числі за рахунок дотацій роботодавцям та продуктивної зайнятості населення;
· забезпечення зайнятості громадян, неспроможних конкурувати на ринку праці на рівних умовах з іншими претендентами на робочі місця;
· підвищення кваліфікації незайнятих осіб шляхом професійної орієнтації та професійного навчання;
· соціальний захист безробітних та членів їх сімей, удосконалення грошової допомоги безробітним;
· фінансове забезпечення інфраструктури ринку праці.
· метою забезпечення ефективної зайнятості населення міста розроблено механізм реалізації програми зайнятості:
· реалізовувати заходи «Цільової програми підтримки та сприяння розвитку підприємництва в м. Харкові на 2000-2003 роки», що здійснюється на місцевому рівні та повинна вирішувати проблеми зайнятості населення, створення додаткових робочих місць;
· аналізувати стан справ у галузях економіки міста; вживати необхідних заходів щодо стабілізації економіки міста, сприяти збереженню існуючих робочих місць, поновленню роботи тих, що простоюють;
· вимагати від роботодавців максимального надання інформації про вільні робочі місця центру зайнятості; з метою розширення можливостей самостійного пошуку роботи та працевлаштування громадян зробити доступнішою інформаційну базу даних про вакансії;
· уточнювати перелік об’єктів, що споруджуються та розширюються, визначати кількість новостворених робочих місць на підприємствах усіх форм власності, потребу в кадрах, джерела комплектування робочих місць, в тому числі за рахунок направлених службою зайнятості;
· створювати нові робочі місця за рахунок коштів підприємств;
· залучати роботодавців до створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних за рахунок надання їм дотацій на створення цих робочих місць з фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття;
· забезпечити контроль за виконанням умов договорів купівлі-продажу об’єктів комунальної власності, планів приватизації підприємств щодо збереження робочих місць;
· створити банк даних з числа безробітних, які виявили бажання займатись підприємницькою діяльністю щодо одержання одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності;
· залучати до участі у всеукраїнському конкурсі за звання «Кращий роботодавець року» керівників підприємств.
Позитивні зміни у сфері зайнятості можливі, насамперед, у результаті корективних змін політики зайнятості, які мають здійснюватись у кількох надзвичайно важливих напрямах:
· розвитку підприємництва, малого й середнього бізнесу, що можливе в результаті активізації діяльності широких верств населення;
· створення спеціальних промислових зон на базі одного чи кількох великих промислових підприємств, що вимагає об’єднаних зусиль органів управління різних ієрархічних рівнів;
· реконструкції наявних у місті різних економічних об’єктів;
Проблеми сучасного етапу реформування економіки України спричинили зниження загального рівня зайнятості, і, відповідно, зростання повного, часткового та прихованого безробіття, труднощі з працевлаштуванням молоді, жінок та інших соціальне незахищених верств населення, які спостерігаються на тлі загального зниження життєвого рівня населення. Розрив господарських зв’язків, банкрутство, реорганізація підприємств, зміна форм власності призвели до вивільнення значної кількості робочої сили, загострення проблеми структурного безробіття. Зниження життєвого рівня також негативно позначилось на сукупному попиті внутрішнього ринку, що стало важливим чинником, який, в свою чергу, став перепоною зростання обсягів виробництва. Окрім того, низька адаптованість значної частини населення, що звикла працювати в умовах відносної стабільності, відсутність або низька трудова мобільність призвели до зниження ефективності використання трудового потенціалу, зростання чисельності незайнятого населення, зростання соціальної напруженості в суспільстві і т.ін.