Смекни!
smekni.com

Корпоративне управління акціонерним товариством (стр. 2 из 2)

Чергові Збори скликаються за рішенням Правління АТ. Рішення про скликання Зборів рекомендується приймати не пізніше 2 місяців до запланованої дати їх проведення. Під час свого засідання Правління визначає дату, час, місце проведення Зборів, визначає їх порядок денний, а також призначає особу або комітет, відповідальний за підготовку Зборів, та членів Мандатної та Лічильної комісії.

З метою полегшення роботи щодо підготовки та скликання Зборів, Правлінню доцільно, одночасно з прийняттям рішення про проведення Зборів, розробити детальний план-графік підготовки матеріалів, що виносяться на розгляд Зборів, створити необхідні комітети та комісії для допомоги в підготовці Зборів.

Акціонери можуть:

-вимагати скликання позачергових зборів акціонерів;

у випадку, якщо правління протягом 20-ти днів не виконало вказаної вимоги, можуть самі скликати збори;

-вносити пропозиції по повістці дня загальних зборів, які повинні бути враховані правлінням обов'язково;

-призначити своїх представників для контролю за реєстрацією акціонерів, прибулих на загальні збори акціонерів;

-вимагати проведення ревізійною комісією перевірок фінансово-господарської діяльності суспільства.

- вирішення питань про придбання суспільством власних акцій;

- рішення про збільшення або зменшення статутного фонду суспільства; передача ведення реєстру власників іменних цінних паперів.

- можуть ухвалювати рішення, що вимагають більшості голосів.

До них відносяться наступні важливі рішення, що впливають на структуру корпоративних відносин і корпоративного управління:

- обрання і відгук членів правління, наглядової ради, ревізійної комісії;

- затвердження правил процедури і інших внутрішніх документів, визначення організаційної структури суспільства;

- вирішення питань про придбання суспільством власних акцій;

- рішення про збільшення або зменшення статутного фонду суспільства; передача ведення реєстру власників іменних цінних паперів.

Одним з ключових питань підготовки Загальних зборів акціонерів є підготовка порядку денного. Варто пам’ятати, що у відповідності до ст. 43 Закону, Збори не мають права приймати рішення з питань, що не включені до порядку денного.

Під час складання порядку денного необхідно чітко формулювати кожне питання, що пропонується на розгляд Зборів. Не можна включати до порядку денного блок питань під назвою “різне”. Це порушує права акціонерів, оскільки їм має бути надана можливість до початку Зборів ознайомитися із усіма документами, пов’язаними з порядком денним.

Структура володіння акціями з погляду власників акцій – це співвідношення між основними видами власників акцій, їх долями в статутному фонді АТ.

Таблиця 1

Вплив акціонерів на корпоративне управління залежно від величини пакету акцій

Акціонери володіють Права акціонерів
10%+1 голос Можуть:-вимагати скликання позачергових зборів акціонерів;у випадку, якщо правління протягом 20-ти днів не виконало вказаної вимоги, можуть самі скликати збори;-вносити пропозиції по повістці дня загальних зборів, які повинні бути враховані правлінням обов'язково;-призначити своїх представників для контролю за реєстрацією акціонерів, прибулих на загальні збори акціонерів;-вимагати проведення ревізійною комісією перевірок фінансово-господарської діяльності суспільства.
25%+1голос (малий блокуючий пакет) Можуть блокувати ухвалення рішень по наступних питаннях:-внесення змін до Статуту;- припинення діяльності суспільства, призначення ліквідаційної комісії; затвердження ліквідаційного балансу;- створення, реорганізація і ліквідація дочірніх підприємств, філій і представництв, затвердження їх статутів і положень.
40% голосів (великий блокуючий пакет) Можуть блокувати проведення зборів акціонерів.
50%+1 голос (контрольний пакет) Можуть ухвалювати рішення, що вимагають більшості голосів. До них відносяться наступні важливі рішення, що впливають на структуру корпоративних відносин і корпоративного управління:- обрання і відгук членів правління, наглядової ради, ревізійної комісії;- затвердження правил процедури і інших внутрішніх документів, визначення організаційної структури суспільства;- вирішення питань про придбання суспільством власних акцій;- рішення про збільшення або зменшення статутного фонду суспільства; передача ведення реєстру власників іменних цінних паперів.
75%+1 голос (абсолютний контрольний пакет) Можуть ухвалювати практично будь-які рішення.

Акціонери, що володіють крупнішими пакетами акцій, окрім прав які описані вищим, мають права акціонерів, що володіють дрібнішими пакетами акцій.


Література

1. Довгань Л.Є., Пастухова В.В., Савчук Л.М. Корпоративне управління. Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2007. – 180 с.

2. Корпоративне управління: Наук.-метод. рек. щодо вивч. дисципліни / Л.В. Балабанова, Л.А. Лутай, В.В. Лисевич – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005.- 132 с.

3. Козаченко А.В., Воронкова А.Е. Корпоративне керування: Підручник. - К.: Либра, 2004. – 368 с.

4. Євтушевський В.А., Ковальська К.В. Стратегія корпоративного управління К.: Знання, 2007. -287 с.

5. Євтушевський В.А. Корпоративне управління. Підручник. – К.: Знання, 2006.- 406 с.