Смекни!
smekni.com

Інноваційна діяльність як об'єкт інноваційного менеджменту (стр. 2 из 2)

Нововведення, засновані на аналізі, системності і завзятій праці складають більше 90% всіх ефективних новацій. Тут недостатньо інтуїції. Пошук повинен бути чітко організований і проводитися на регулярній, систематичній основі, зі змістом і етапами якого ознайомимося в наступних главах.

Всі етапи інноваційного процесу вимагають, природно, витрат праці, енергії, матеріалів, часу і фінансів. Найбільші витрати, як правило, приходяться на етапи перетворення новації в інновацію. Так чи інакше, новації є продуктом інтелектуальної діяльності і, як правило, повинні бути захищені авторськими правами.

Без ринку новацій не може бути інноваційної діяльності і прогресу суспільства в цілому.

Новації можна розділити за рядом ознак. За змістом новації підрозділяють на технічні, управлінські, соціальні, економічні. За сферою поширення: промислові, фінансові, науково-педагогічні, правові і т.д. За рівнем поширення: державні, галузеві, корпоративні, фірмові.

Ринок новацій формують наукові і проектні організації, вузи, науково-дослідні підрозділи підприємств, окремі винахідники, новатори. Конкуренція змушує суб'єкта господарської діяльності йти на ринок новацій чи брати участь у його формуванні.

Участь у ринку новацій здійснюється в різних формах:

- розвиток власної бази для проведення НДЦКР;

- проведення досліджень разом з іншими організаціями;

- видача замовлення іншій організації на проведення

- покупка виробів, технологій, наукових знань;

- створення спільних підприємств при наявності хоча б одного учасника, що володіє новаціями.

Визначальною умовою в конкурентній боротьбі є обсяг інвестицій у розробці і перетворенні новацій в інновації.

Зміна обсягу цих інвестицій висуває в лідери одних і позбавляє лідерства інших (як держав, так і окремих виробників).

Ринок інвестицій. Основний вплив на ринок інвестицій робить макроекономічна політика держави, законодавство, ринок цінних паперів й інформаційне забезпечення.

Розвиненість ринку інвестицій залежить від стану економіки країни.

Інвестиції бувають реальними і фінансовими. Реальні інвестиції здійснюють підприємства, здобуваючи нові засоби виробництва, інтелектуальні й інші активи. Фінансові інвестиції являють собою придбання інвесторами (фізичними і юридичними) цінних паперів організацій, що ведуть інноваційну діяльність.

Ринок товарів і послуг остаточно відповідає на запитання, чи була успішною інноваційна діяльність. Успіх підтверджується реалізацією, невдача може осягнути навіть товар, що володіє великою науково-практичною цінністю, що не відповідає інтересам покупця, наприклад, через свою високу ціну.

Таким чином, ринки новацій, інвестицій і товарів (послуг) утворять інноваційну сферу, у якій відбувається і їхня взаємодія. Успішне й активне співіснування зазначених суб'єктів інноваційної сфери знижує ризик нововведень і веде до нового витка створення нововведень, а значить і прогресу в цілому.

Інноваційний процес одержує втілення за допомогою машин, техніки, устаткування. Чим вищий їхній рівень, тим більша реальність їхнього впровадження у виробництво.

Відтворення активної частини основних фондів відбувається в різних формах, головною з яких є технічне переозброєння.

Технічне переозброєння - поняття неоднозначне. Якщо мова йде про промисловість у цілому, то технічне переозброєння являє собою сукупність різних напрямків відтворення основних фондів, у тому числі нового будівництва, реконструкції, розширення, модернізації устаткування.

Під технічним переозброєнням окремого підприємства чи окремого його підрозділу розуміють модернізацію активної частини основних виробничих фондів без зміни пасивної частини. Якщо ж одночасно відбувається заміна чи удосконалювання пасивної частини (будинку, споруди), то мова повинна вестися про реконструкцію того чи іншого підприємства.

І нарешті, відновлення виробництва, пов'язане з будівництвом нових цехів, також говорить про розширення діяльності підприємства. Подібно реконструкції, розширення виробництва сприяє більш швидкому (у порівнянні з будівництвом нових підприємств) освоєнню виробничих потужностей. Це відбувається за рахунок сформованого персоналу існуючого підприємства і наявності діючих комунікацій.

Необхідно відзначити, що ще до початку так званої перебудови велика частина основних фондів промисловості України вже були застарілими. Відновлення виробництва майже не відбувалося, а устаткування і фізично, і морально застаріло ще 15 років тому.

Лише 20% підприємств і організацій в Україні, що мають матеріальну базу, займались створенням зразків нової техніки, а витрати на ремонт склали більше половини капвкладень у промисловість. Істотно зменшився і без того низький коефіцієнт відновлення основних виробничих фондів. Якщо в 1985 р. він складав у цілому в народному господарстві 6,7%, то в 3996 р. - 3,2%, у промисловості відповідно - 6,8 і 3,0%, а в сільському господарстві - 7,2% і 4,5%. Рівень зносу машин і устаткування на підприємствах окремих галузей промисловості склав: Електроенергетика - 47,9%. Паливна промисловість - 41,7%. Чорна металургія - 63,1%. Хімічна промисловість 55,5%. Машинобудування і металообробка - 49,8%. Виробництво будматеріалів -50,8%. Легка промисловість - 45,2%. Харчова промисловість - 45,5%.

З наведеного випливає, що необхідне кардинальне переозброєння основних виробничих фондів виробництва і, в першу чергу, його активної частини. І це можливо здійснити, як вважають багато фахівців, тільки за рахунок демонополізації виробництва. Тому що тільки конкуренція (на основі демонополізації) може покласти початок формуванню достатньої економічної бази припинення деградації і дати поштовх новому прогресивному розвитку інноваційної сфери.

Організаційною основою демонополізації повинні стати наступні заходи, ефективність яких може бути значною тільки в комплексі:

- впровадження нових принципів організації виробництва;

- розукрупнення існуючих монопольних об'єднань і створення дублюючих виробництв;

- розвиток нових прогресивних організаційних структур виробництва і управління;

- пріоритетний розвиток малих і середніх підприємств. Коротко розглянемо ці заходи.

Впровадження нових принципів організації виробництва передбачає переорієнтацію підприємств, що мали попредметну спеціалізацію на випуск кінцевої готової продукції з її диверсифікованістю, що додасть виробництву динамізм, гнучкість і маневреність. А наявність в об'єднанні різнорідних виробництв дозволить маневрувати фінансами і товарами при зміні кон'юнктури ринку.

Розукрупнення і створення дублюючих виробництв спрямоване на збільшення кількості підприємств, що випускають однорідну кінцеву продукцію, що також приведе до росту конкуренції. Тут доцільно підходити виважено і не заради того, щоб замість одного підприємства з'явилося два. Мабуть, взагалі недоцільно розукрупнювати підприємства, що випускають одиничну унікальну продукцію, що має обмежений спеціальний попит (літаки, кораблі, турбіни і т.п.). Такі підприємства необхідно спонукати до виходу на міжнародні ринки.

Розвиток прогресивних структур виробництва полягає в переході від твердих вертикальних (міністерських) зв'язків до різноманітних і гнучких горизонтальних зв'язків між підприємствами в процесі їхньої спільної діяльності. Він повинен спиратися на широку диверсифікованість, мати міжгалузевий характер і надійно протистояти утворенню компаній, що мають монополістичний характер і випускають монопродукцію.

Міжгалузеві і диверсифіковані концерни, що випускають багатопрофільну продукцію, мають високу гнучкість, маневреність і можуть швидко реагувати на попит, що змінюється. Вони володіють великими потенційними можливостями для розгортання фундаментальних і прикладних наукових досліджень, підтримки нововведень й ризикових інвестицій.

Ці компанії можуть функціонувати на базі старих, часів СРСР, зв'язків, але вже в рамках транснаціональних.

Пріоритетний розвиток малих і середніх підприємств передбачає створення мережі невеликих виробництв, що були б свого роду провідниками і першопрохідниками інновацій. Вони в більшій мірі гнучкі і мобільні, здатні швидше перебудовувати й обновляти продукцію, що випускається, реагуючи на динамічний ринковий попит.

Малі підприємства можуть виступати як сервісні служби з обслуговування стаціонарного і мобільного устаткування в галузі, а також функціонувати у вигляді інноваційних, комерційних центрів і різних венчурних фірм.

Значення інноваційного аспекту демонополізації велике для України, тому що більшість підприємств країни знаходяться в залежному і неконкурентоспроможному стані, є споживачами застарілих технологій, а існуючі окремі пріоритети в процесі застою можуть бути безповоротно загублені.

Інноваційний аспект демонополізації повинен стати вирішальним у плані розвитку тих галузей і сегментів виробництв, що є пріоритетними для динамізації НТП у цілому.


Література

1. Балабанов И.Т. Инновационный менеджмент. – М.,2007

2. Валдайцев С.В. Оценка бизнеса инноваций. – М., 2000

3. Друкер П. Як забезпечити успіх у бізнесі: новаторство і підприємництво. – К., 1994

4. Кирсанов К.А., Сиверин Д.А. Инновационный менеджмент: Учебн. пособие. – М., 1997