Сильні сторони: Слабкі сторони:
Спеціалізація діяльності; Застаріле обладнання;
Чітке та якісне планування; Труднощі з забезпеченням
Відоме ім'я; запчастин для ремонту
Сприятливий імідж; телерадіоапаратури;
Високій рівень кваліфікації Недостатня комп'ютеризація;
персоналу; Необхідність капітального
Достатність фінансових та ремонту будівлі та приміщень;
кадрових ресурсів; Відсутність системи
Високій рівень матеріального стимулювання праці,
професіоналізму;
Високій рівень професійної
та ділової етики;
Відсутність плинності кадрів;
Справедливість нарахування
заробітної плати та своєчасність її
виплати.
РОЗДІЛ 3
АНАЛІЗ КОМЕРЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПП РТА "РУБІН"
3.1 Аналіз ліквідності
Господарська діяльність є ефективною, якщо підприємство:
1. раціонально використовує свої активи;
2. своєчасно погашає зобов'язання;
3. рентабельно.
Аналіз фінансової звітності, заснований на даних статей Балансу (форма 1) та Звіту про фінансові результати (форма 2) дозволяє оцінити співвідношення між заборгованістю підприємства і його активами, структуру активів, розумність величини матеріально - виробничих запасів, дебіторської заборгованості тощо. Оцінити фінансовий стан підприємства можливо за допомогою фінансових коефіцієнтів, розрахованих на основі показників Балансу та Звіту про фінансові результати. Цим способом вивчаються такі важливі аспекти фінансового становища й результатів діяльності підприємства, як ліквідність, довгострокова платоспроможність, рентабельність. Аналіз ліквідності дає змогу визначити чи зможе підприємство погасити в необхідний термін поточні (короткострокові) зобов'язання. Коефіцієнти довгострокової платоспроможності та рентабельності використовують для аналізу можливості погашення довгострокових зобов'язань і здатності підприємства функціонувати продовж довгого часу.
Ліквідність означає здатність перетворити актив у гроші швидко та без збитків його ринкової вартості. Оцінюючи ліквідність підприємства, аналізують достатність поточних (обігових) активів для погашення поточних зобов'язань - короткострокової кредиторської заборгованості. Для оцінки ліквідності розраховують слідуючи три коефіцієнти:
1. коефіцієнт покриття;
2. коефіцієнт швидкої ліквідності;
3. коефіцієнт абсолютної ліквідності.
Перераховані показники розраховуються на основі даних форми 1 шляхом порівняння поточних активів та поточних зобов'язань підприємства. Поточні активи - це активи, які постійно обертаються в процесі господарчої діяльності підприємства. До них відносяться:
1. обігові активи. їх облік у відповідності з інструкцією № 291 ведеться на рахунках класу 2 "Запаси" та класу 2 "Засоби, розрахунки та інші активи". В Балансі вони відображаються у розділі 2 Активу, строках 100 -260;
2. витрати майбутніх періодів. Не звертаючи уваги на те, що витрати , сплачені наперед, тобто здійснені заради прибутку, який очікується в майбутньому, цілком імовірно, що частина цього прибутку може бути отримана на протязі одного року або операційного циклу підприємства. Таким чином, витрати майбутніх періодів зберігають грошові кошти підприємства.
У відповідності до інструкції № 291 витрати майбутніх періодів ураховуються на однойменному рахунку 39 і згідно з П(С)БО 2 відображаються в розділі 3 Активу Балансу, у рядку 270. Прикладом таких витрат є витрати, пов'язані з підготовчими роботами в сезонних галузях промисловості з освоєнням нових виробництв і агрегатів; оплачені авансом орендні платежі; оплата страхового поліса; переплата на газети, журнали, періодичні і довідкові видання та ін. Отже у рядку 270 Балансу у складі витрат майбутніх періодів ураховуються витрати, які підлягають списанню як протягом 12 місяців з дати Балансу, так і в більш пізній час.
Поточні зобов'язання згідно з П(С)БО 2 "Баланс" г- це зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або протягом 12 місяців з дати балансу. Вони відображаються в розділі 4 Пасиву Балансу. Також до поточних зобов'язань слід віднести ту частину доходів майбутніх періодів, погашення яких очікуються протягом 12 місяців з дати балансу.
Оцінка фінансового стану ПП РТА "Рубін" проводиться за допомогою
даних статей Балансу (форма 1) і Звіту про фінансові результати (форма 2) (додаток 5; додаток 6).
1. Коефіцієнт поточної ліквідності - логіка обчислення даного показника полягає в тому, що підприємство погашає поточні (короткострокові) зобов'язання за рахунок поточних активів. Він дає загальну оцінку ліквідності активів, показуючи, скільки гривень поточних активів підприємства припадає на одну гривню поточних зобов'язань. Якщо поточні активи перевищують поточні зобов'язання, підприємство може розглядатися як таке, що успішно функціонує. Коефіцієнт розраховується за формулою:
, (3.1)де:
Кпл- коефіцієнт поточної ліквідності;
ОА - оборотні активи;
ВМП - витрати майбутніх періодів;
ПЗ - поточні зобов'язання;
ДМП - доходи майбутніх періодів.
Коефіцієнт поточної ліквідності ПП РТА "Рубін":
де:
Кпл (поч.) - коефіцієнт поточної ліквідності на початок 2001 року;
Кпл (кін.) - коефіцієнт поточної ліквідності на кінець 2001 року.
На початок свого існування у РТА "Рубін" коефіцієнт поточної ліквідності дорівнював 0,56, що свідчило про наявність неліквідного балансу, підприємство було неприбутковим і неспроможним погашати свої, борги. За рік свого існування коефіцієнт поточної ліквідності збільшився в 4,36 разів, фінансовий стан підприємства суттєво покращився (в основному за рахунок збільшення оборотних активів і зменшення поточних зобов'язань), і на даний час у РТА "Рубін", який вже має коефіцієнт поточної ліквідності 2,44, сприятливий стан ліквідних активів підприємства, тобто воно має можливість вчасно погашати свої поточні зобов'язання.
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності - ураховує якість оборотних активів і є
більш суворим показником ліквідності, оскільки при його розрахунку
враховуються найбільш ліквідні поточні активи (запаси не враховуються).
Коефіцієнт розраховується за наступною формулою:
, (3.2)де:
Кшл - коефіцієнт швидкої ліквідності;
ОА - оборотні активи;
ВМП - витрати майбутніх періодів;
ПЗ - поточні зобов'язання;
ДМП - доходи майбутніх періодів;
Коефіцієнт швидкої ліквідності ПП РТА "Рубін":
,де:
Кшл (поч.) - коефіцієнт швидкої ліквідності на початок 2001 року;
Кшл (кін.) - коефіцієнт швидкої ліквідності на кінець 2001 року.
На початок свого існування ПП РТА "Рубін" на кожну гривню поточної заборгованості мало лише 56 коп. ліквідних активів. Це недостатньо для нормального функціонування. На кінець року коефіцієнт швидкої ліквідності збільшився в 3,75 разів. Значення показнику значно покращилось за рахунок збільшення оборотних активів і зменшення поточних зобов'язань і складає 2,1 гривню, тобто на одну гривню поточних зобов'язань підприємство має тепер 2,1 гривню ліквідних активів і є спроможним своєчасно погашати свої поточні зобов'язання.
3. Коефіцієнт абсолютної ліквідності - показує, яка частина поточних (короткострокових) зобов'язань може бути погашена негайно. Коефіцієнт розраховується за наступною формулою:
, (3.3)де:
Коб - коефіцієнт абсолютної ліквідності;
ГК - грошові кошти та їх еквіваленти;
ПЗ - поточні зобов'язання;
ДМП - доходи майбутніх періодів.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності РТА "Рубін":
, ,де:
Кал (поч.) - коефіцієнт абсолютної ліквідності на початок 2001 року;
Кал (кін) - коефіцієнт абсолютної ліквідності на кінець 2001 року.
Значення коефіцієнту зросло в 5,9 разів за рахунок значного збільшення у РТА "Рубін" грошових коштів, що вказує на покращення фінансового становища й забезпеченості ліквідними активами. Підприємство на кінець 2001 року має змогу негайно та повністю погасити поточні зобов'язання.
Для оцінки платоспроможності та фінансової стійкості важливе не тільки розрахування співвідношення між поточними активами і поточними зобов'язаннями, але й визначити їх різницю. Різниця між поточними активами і поточними зобов'язаннями складає чистий або робочий капітал підприємства (Рк). Наявність чистого робочого капіталу свідчить про те, що підприємство здатне не тільки оплачувати поточні борги, але й володіє фінансовими ресурсами для розширення сфери діяльності та здійснення інвестиції. Сума чистого робочого капіталу визначається за формулою: