4.Електроніка, інформаційні технології та телекомунікації
Електроніка- Телекомунікації / Аудіо та відео інженерні - Інформаційні технології / Офісна техніка - Зображення технології
5.Транспорту і розподілу товарів
Автомобілебудування - інженерів залізничного транспорту - Суднобудування та морські споруди - Авіаційні і космічні апарати інженерні - Підйомно-транспортне обладнання - Упаковка та розподілу товарів
6.Сільського господарства та харчової технології
Сільське господарство - Харчові технології
7.Технології матеріалів
У текстильної та шкіряної технології - Одяг - Хімічна технологія - гірський і мінерали - Нафта та пов'язані з ними технології - Металургія - технології деревини - скляної та керамічної промисловості- гумові і пластмас - Папір технології - фарби і кольори промисловості
8.Будівництво
Будівельні матеріали і будівництво - Цивільне будівництво
9.Спеціальні технології
Найбільше всього оновлень зазнала галузь інженерних технологій, електроніки інформаційних технологій, та телекомунікацій, і галузь технології матеріалів. Менше всього оновлень за 2009 р. відбулось в галузі спеціальних технологій (Військова техніка - побутового та промислового обладнання / Розваги).
Основні супровідні сертифікати міжнародного комерційного контракту
Досліджуючи будь-яку партію товару, експерт обов'язково працює з різноманітними документами, які відносяться до неї. Окрім транспортних документів (вантажних, авіа- та інших накладних) у першу чергу експерт повинен оцінити правильність складання, відповідність фактичному стану і насиченість документів, які засвідчують якість товару. Нижче наведено визначення основних супровідних документів щодо якості партії товару, які можуть (і повинні) бути надані експерту для його роботи.
Сертифікат якості — документ, що засвідчує якість товару. Видається відповідними компетентними органами, лабораторіями як в країні-експортері, так і в країні-імпортері. За умовами контракту сертифікат якості може видаватися фірмою-виготовлювачем і в ідеалі повинен містити таку інформацію:
- найменування і адресу виготовлювача (продавця, постачальника), повну назву товару (з урахуванням усіх специфічних особливостей товару, у тому числі сорту, марки тощо);
- характеристику всіх основних показників якості, які регламентуються відповідною нормативною документацією, з обов'язковим зазначенням параметрів нешкідливості, специфічних властивостей, у тому числі, якщо необхідно, призначеність (наприклад, для дієтичного харчування);
- повний перелік рецептурних компонентів;
- технологічну схему та основні режими виготовлення;
- строк виготовлення і зберігання, спосіб використання або доведення до готовності;
- кількість товару в партії;
- найменування транспортного і споживчого упакування;
- номер відповідної документації, яка регламентує властивості товару у країні-виготовлювачі;
- найменування установи, яка оформила і завірила сертифікат якості [9].
Сертифікат відповідності - документ, що засвідчує відповідність товару вимогам певних стандартів та норм. Видається органами Держстандарту України як результат проведення сертифікаційних заходів.
Сертифікат походження - документ, що вказує з якої країни експортується товар. У міжнародній торгівлі вважається за необхідне наявність в пакеті документів, які супроводжують продовольчий товар, різних видів карантинних посвідчень.
Ветеринарне посвідчення пред'являється митниці при ввезенні живої худоби, продукції її переробки і свідчить про те, що товар вивозиться із місць, де відсутні гостроінфекційні хвороби і худоба пройшла необхідну обробку.
Санітарне посвідчення також необхідне на митниці при ввезенні плодів, овочів, фруктів, тютюну-сирцю та інших товарів і засвідчує, що товари не заражені шкідниками, хворобами і походять із епідеміологічно благополучних районів [4].
Якщо виникли будь-які неузгодженості під час транспортування, які можуть вплинути на якість або кількість товару, зацікавлена сторона повинна вимагати складання комерційного акта -Документа, який фіксує розміри, характер нестачі, пошкоджень, псування вантажу у процесі транспортування. Він є підставою для пред'явлення отримувачем вантажу претензій транспортній організації про компенсацію збитків. Слід зазначити, що комерційний акт не складається, якщо нестача або надлишок товару знаходяться у межах норм природної нестачі. Акт експертизи не може замінити комерційний акт і є, якщо він складався, додатком до останнього.
Відзначимо, що сертифікати, видавані на продукцію відповідно до законодавства України, у переважній більшості закордонних країн не визнаються.
Багато імпортних товарів мають різноманітні документи, які засвідчують їх якість. Так, об'єктами визнання є протоколи випробувань, сертифікати (знаки) відповідності та інші свідоцтва відповідності на продукцію, яка підлягає обов'язковій сертифікації за затвердженим переліком товарів та послуг. У свою чергу, переліки товарів та послуг, які підлягають перевірці на підтвердження їх відповідності вимогам обов'язкової сертифікації, органів з сертифікації продукції, що діють у системі УкрСЕПРО, центрів стандартизації, метрології та сертифікації, що співпрацюють з сертифікаційними органами при ввезенні продукції в Україну, встановлюється Держстандартом України. Рішення про визнання сертифікатів, виданих органами сертифікації інших держав (міжнародних систем) на вітчизняну й імпортовану продукцію, що має використовуватися в Україні, приймає орган з сертифікації УкрСЕПРО. Процедура визнання результатів сертифікації продукції, що імпортується в Україну, здійснюється на основі підтвердження відповідності продукції обов'язковим вимогам, встановленим у законодавчих актах і нормативних документах, міжнародних та національних стандартах інших держав, що діють в Україні, шляхом укладання угод або прийняття рішення про визнання. Свідченням визнання закордонних сертифікатів є сертифікат відповідності, виданий у системі УкрСЕПРО, або свідоцтво про його визнання. Угоди про визнання результатів сертифікації продукції укладаються за умов:
- наявності національної системи сертифікації держави-імпортера, що має організаційно-методичні документи, акредитовані органи з сертифікації продукції, випробувальні лабораторії (центри) у відповідності з вимогами ISO/IEC з сертифікації і стандартів серії ISO 9000, EN 45000, EN 29000;
- наявності акредитованих органів з сертифікації продукції, випробувальних лабораторій у міжнародних системах сертифікації IEC SE, IIS IET IEC, ECE UN;
- наявності акредитованих органів з сертифікації продукції, випробувальних лабораторій у міждержавних системах сертифікації конкретного виду продукції, створених спільно з державами - учасницями угоди [7].
Результати сертифікації імпортованої продукції, що не охоплені угодою, включаючи сертифікати (знаки) відповідності продукції, можуть бути визнані у системі УкрСЕПРО на підставі рішень про визнання:
- без додаткових процедур з сертифікації;
- із застосуванням додаткових процедур з сертифікації;
- за позитивними результатами сертифікації продукції у системі УкрСЕПРО.
Найбільш важливими підставами угоди про визнання є:
- взаємно визнані адміністративні та юридичні структури і програми робіт;
- ідентичні основоположні критерії, яких необхідно дотримуватись при сертифікації продукції;
- гармонізовані з міжнародними стандартами (ISO, IEC та ін.) нормативні документи, які використовуються;
- взаємна юридична і економічна відповідальність сторін, що уклали угоду;
- можливості припинення дії угоди;
- процедури, які забезпечують відповідне функціонування обраних структур, однотипних методів і обладнання для проведення сертифікації, аналогічні процедури нагляду, методи правового захисту й інші керівні положення, які дають гарантію того, що жодна зі сторін, які беруть участь у сертифікації, не буде наражена на невиправданий ризик щодо визнання робіт з сертифікації інших сторін.
Заявник продукції держави-імпортера має надати органу з сертифікації конкретного виду продукції системи УкрСЕПРО таку документацію:
- заявку на визнання;
- сертифікат (знак) відповідності;
- стандарт (технічні умови) на продукцію і процедури сертифікації;
- атестат акредитації випробувальної лабораторії (за наявності);
- протокол випробувань;
- сертифікат систем якості, атестат виробництва (за наявності) виробника.
Висновки
Отже, сертифікати які супроводжують міжнародні комерційні контракти, мають дуже багато різновидів. Сертифікати являють собою документ, який засвідчує відповідність експортних товарів за якістю смаковим властивостям, технічним параметрам, експлуатаційним можливостям, вимогам, передбаченим у міжнародних контрактах, або світовим стандартам.
Сертифікація продукції в Україні і поділяється на: обов'язкову; добровільну.Обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів по якості виробляється винятково в державній системі сертифікації. Наказами Держстандарту України затверджені Правила обов'язкової сертифікації тютюнових виробів і Правила обов'язкової сертифікації алкогольних виробів. Сертифікації підлягає продукція при застосуванні якої може виникнути небезпека для здоров'я людини і навколишньої природного середовища, а також така, що відповідно до законодавства країн-імпортерів підлягає обов'язковим іспитам перед її допуском на зовнішній ринок. Добровільна сертифікація може вироблятися на відповідність продукції вимогам, не віднесеним актами законодавства і нормативних документів до обов'язкових вимог, на договірних умовах між заявником і органом по сертифікації. Законодавство, що діє в економічно розвинутих країнах, передбачає обов'язкову на державному рівні сертифікацію лише окремих видів продукції, таких як продукти харчування, медикаменти, медичне устаткування, деякі предмети побутової хімії й електротовари.