Для організації бухгалтерського обліку вексельних операцій ПП «Рушничок НЕО» класифікацію векселів доцільно проводити за наступними ознаками: відповідністю формі векселя; залежністю від змісту векселя; видом валюти, в якій виражено вексельне зобов’язання; строком платежу; умовами формування предмету вексельного зобов’язання; ознакою власності. .
Вексельні операції підприємства необхідно обліковувати на окремих синтетичних рахунках “Векселі одержані” та “Векселі видані і акцептовані”, на яких повинен відображатися обіг простих і переказних векселів. На рахунках векселів виданих повинні обліковуватись не лише видані прості та переказні, а й акцептовані переказні векселі. Вважаємо доцільним змінити назву рахунку 62 “Короткострокові векселі видані” – на “Короткострокові векселі видані і акцептовані”, а Назву рахунку 51 “Довгострокові векселі видані” – на “Довгострокові векселі видані і акцептовані” для уточнення призначення рахунків для векселів виданих, та об’єктів, що на них обліковуються.
Обґрунтований в роботі підхід до облікової політики підприємства дозволяє отримати достовірну, точну та повну інформацію про векселі. В роботі визначено перелік її елементів, які підприємствам слід оформлювати відповідними документами.
1. Уніфікований закон о переказних та простих векселях», додаток 1 до Женевської Конвенції 1930 р. від 07.06.30 р. № 358.
2. Закон України «Про обіг векселів на Україні» від 05.04.01 // Відомості Верховної Ради (ВВР). – 2003. – N 7. – с. 63.
3. Указ Президента «Про розширення сфери обігу векселів», від 26 07.1995, № 658/95
4. «Про випуск та обіг векселів для покриття взаємної заборгованості суб’єктів підприємницької діяльності України» від 14.09.1994. // Відомості Верховної Ради (ВВР) 1992. – N 35. – с.516.
5. Постанова ВВР «Про застосування векселів у господарському обороті», 17,06,1992, № 2470/ХІІ
6. «Про затвердження правил виготовлення і використання вексельних бланків», 10,09,1992. № 528.
7. Алпатова Н. Придбання вексельних бланків: податковий і бухгалтерський облік // Все про бухгалтерський облік, 2002. – № 109. – С. 44 – 48.
8. Алпатова Н. Що таке вексель (із прикладами заповнення простого та переказного векселів) // Все про бухгалтерський облік, 2002. – № 109. – С. 36 – 41.
9. Базась М. Ф.Основи бухгалтерського фінансового та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. Ф. Базась, Є. М. Базась, М. М. Матюха. — К.: МАУП, 2006. — 182 с.
10. Білуха М.Т. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. - К.: 2000. - 692 с.
11. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів./ За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 5-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 726 с.
12. Волохов А. В., Єфимова Л. Г. і ін. Вексель і вексельне обертання в Україні. – К. – 1996. – 256 с.
13. Костюченко В. Бухгалтерський облік вексельних операцій // Бухгалтерський облік і аудит. – 1997. – № 10. – С. 54 – 62.
14. Лишиленко О.В.Бухгалтерський управлінський облік. Навчальний посібник. — Київ: Центр навчальної літератури, 2004. — 254 с.
15. Малюк В.М. Вексель в Україні. – К.. – 2001. – 330 с.
16. Мошенський С.З. Трактування векселя в обліково-економічній літературі // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 21. – С. 147-153.
17. Мошенський С.З. Вексельний обіг та його облік в Україні: історичний аспект // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 3 (25). – С. 148-158.
18. Мошенський С.З. Облікова політика відображення операцій з векселями // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 4 (26). – С. 173-178.
19. Нашкерська Г.В. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник. - К: Центр навчальної літератури, 2004. – 464 с.
20. Симов’ян С.В. Вексель и акцептний кредит. – Харків: Основа. – 2003. – 210 с.
21. Рижов В. Вексельний обіг // Урядовий кур’єр, 1994. – № 150-151. – 29 вересня.
22. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський облік на підприємствах з різною формою власності: Навчальний посібник. – К.: А.С.К, 2004. – 784с.
“ЗАТВЕРДЖЕНО”
Засновник приватного підприємства
«Рушничок НЕО»
П.І.Б. Іванишин Петро Юрійович
____ 2003 року
СТАТУТ
ПРИВАТНОГО ПІДПРИЄМСТВА
«Рушничок НЕО»
Ужгород - 2003 р.
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Приватне підприємство фірма "Рушничок НЕО" створене на підставі частини першої статті 42 Конституції України, Законів України “Про підприємництво” та “Про підприємства в Україні.
1.2. Засновником (надалі –власник) підприємства є: Іванишин Петро Юрійович
(Прізвище, ім’я, по батькові ) м. Ужгород, адреса вул. Капушанська, 44
паспорт __ВО___156759_________________________.
1.3. Підприємство є юридичною особою за законодавством України. Підприємство набуває права юридичної особи з дня його державної реєстрації, яка здійснюється в порядку передбаченим законодавством України.
1.4. Підприємство має право від свого імені укладати договори, набувати майнові і особисті немайнові права і нести обов’язки пов’язані з його діяльністю, бути позивачем та відповідачем в суді, арбітражному суді і третейському суді. Воно здійснює будь-яку підприємницьку діяльність, яка не суперечить законодавству України і відповідає цілям передбаченим статутом підприємства.
1.5. Підприємство має самостійний баланс, розрахункові і будь-які інші, в тому числі валютні, рахунки в установах банків, печатку зі своєю назвою і символікою, кутовий та інші штампи, фірмовий знак.
1.6. Підприємство має право створювати філіали, представництва, відділення та інші відособлені підрозділи з правами відкриття поточних і розрахункових рахунків і затверджує положення про них.
1.7. Підприємство керується в своїй діяльності законодавством України і цим статутом.
1.8. Назва підприємства:
повна назва - приватне підприємство "Рушничок НЕО"
скорочена назва – фірма "Рушничок НЕО" .
1.9. Місцезнаходженням підприємства є місце проживання власника (засновника) – (АДРЕСА) м. Ужгород, Україна.
2. Мета та предмет діяльності підприємства
2.1. Підприємство створюється для здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.
2.2. Предметом діяльності підприємства є:
- оптова та роздрібна торгівля .......................... продукцією;
- громадське харчування;
оптова торгівля товарами народного споживання;
роздрібна торгівля товарами народного споживання;
- здійснення всіх видів зовнішньоекономічної діяльності передбачених ст.4 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” в межах предмету діяльності підприємства.
Власник підприємства може прийняти рішення про розширення сфери діяльності підприємства, яка передбачена цим статутом.
Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до діючого законодавства з отриманням необхідних ліцензій.
3. Порядок розподілу прибутків та збитків
3.1. Прибуток підприємства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку підприємства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету.
3.2. Чистий прибуток, отриманий після вказаних розрахунків, використовується за рішенням власника на його розсуд.
3.3. Підприємство відповідає по своїм зобов’язанням усім своїм майном. Збитки підприємства відшкодовуються за рахунок коштів, які є у підприємства. При нестачі цих коштів - за рахунок реалізації майна підприємства.
Підприємство не несе відповідальності за зобов’язаннями власника, а власник - за зобов’язаннями підприємства.
4. Порядок утворення майна підприємства та його використання
4.1. Майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі.
4.2. Майно підприємства належить йому на праві власності.
4.3. Джерелами формування майна підприємства є:
- грошові та матеріальні внески власника;
- доходи одержані від реалізації продукції, а також від інших видів господарської діяльності;
- доходи від цінних паперів;
- кредити банків та інших кредиторів;
- придбання майна іншого підприємства, організації;
- безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян;
- інші джерела не заборонені законодавчими актами України.
4.4. Підприємство має право продавати іншим підприємствам, організаціям та установам, обмінювати, здавати в оренду, надавати в тимчасове користування або в позику належні йому будинки, споруди, устаткування, транспортні засоби, інвентар, сировину та інші матеріальні цінності, а також списувати їх з балансу.
4.5. Підприємство має право продавати, обмінювати, здавати в оренду громадянам засоби виробництва та інші матеріальні цінності.
5. Компетенція та повноваження трудового колективу і його виборних органів
5.1. Трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору /контракту, угоди/, а також інших форм, що регулюють трудові відношення працівника з підприємством.
5.2. Трудовий колектив розглядає і затверджує проект колективного договору; розглядає і вирішує згідно з статутом питання самоврядування трудового колективу; визначає і затверджує перелік і порядок надання працівникам підприємства соціальних пільг; бере участь у матеріальному і моральному стимулюванні продуктивної праці, заохочує винахідницьку і раціоналізаторську діяльність.
5.3. Повноваження трудового колективу реалізуються загальними зборами та їх виборним органом, члени якого обираються таємним голосуванням на зборах трудового колективу строком на 2 роки не менше як 2/3 голосів.