Простий вексель не зобов'язує векселедавця сплатити до наступного терміну визначену суму коштів тримачу векселя.
Простий вексель містить такі реквізити:
· найменування - "вексель";
· прості й нічим не зумовлені обіцянки сплатити визначену суму;
· зазначення терміну платежу;
· зазначення місця, де має здійснюватися платіж;
· найменування того, кому або за чиїм наказом має бути здійснена платіж;
· зазначення дати і місця складання векселя;
· підпис векселедавця.
Заборгованість за розрахунками з покупцями, замовниками та іншими дебіторами, забезпечену одержаними векселями, підприємством обліковується на рахунку № 34 - "Короткострокові векселі одержані". Аналітичний облік векселів одержаних ведуть за кожним одержаним векселем.
При одержанні векселів на відвантажену продукцію (товари), виконані роботи і послуги у бухгалтерському обліку на суму цих векселів роблять запис:
Дебет рахунка № 34 "Короткострокові векселі одержані"
Кредит рахунка № 719 "Інші доходи від операційної діяльності".
Якщо підприємство відображає в обліку реалізацію продукції (товарів, робіт, послуг) при поданій розрахункових документів покупцям (замовникам), то при одержанні векселів за реалізовану продукцію (товари, роботи, послуги) роблять запис:
Дебет рахунка № 34 "Короткострокові векселі одержані".
Кредит рахунка № 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками".
Аналогічно у бухгалтерському обліку роблять записи, пов'язані з одержанням векселів для забезпечення інших видів дебіторської заборгованості.
Суми на рахунку № 34 "Короткострокові векселі одержані" списують у міру погашення заборгованості, забезпеченої векселями, у кореспонденції з рахунками грошових коштів.
Надходження грошових коштів за векселі:
Дебет рахунка № 31 "Рахунки в банках"
Дебет рахунка № 30 "Каса"
Кредит рахунка № 34 "Короткострокові векселі одержані" [22, 480].
Сума заборгованості по векселю продовжує враховуватися як дебетове сальдо на рахунку № 34 "Короткострокові векселі одержані". У випадках, коли неможливо одержати заборгованість по векселю у зазначений на ньому термін, банк може пред'явити видану суму для погашення з Розрахункового рахунка векселетримача.
Купівля векселів полягає в їх оплаті, як правило частковій, до закінчення терміну векселя з тією метою, щоб, одержавши за векселем борг повністю, після настання строку платежу різницю зарахувати на прибуток підприємства.
Кореспонденція рахунків при купівлі векселів:
Дебет рахунка № 34 "Короткострокові векселі одержані"
Кредит субрахунку № 311 "Поточні рахунки в національній валюті"
На суму прибутку (одержана різниця між ціною векселя і сплаченою сумою):
Дебет субрахунку № 311 "Поточні рахунки в національній валюті"
Кредит субрахунку № 719 "Інші доходи від операційної діяльності".
Продаж векселів полягає в одержанні грошових коштів за вексель до закінчення терміну його оплати. Різниця між ціною векселя і одержаною за нього сумою являє збиток підприємства.
Проводка така:
Дебет рахунка № 31 "Рахунки в банках"
Дебет рахунка № 719 "Інші доходи від операційної діяльності"
Кредит рахунка № 34 "Короткострокові векселі одержані".
Заборгованість за розрахунками з постачальниками, підрядчиками та іншими кредиторами, забезпечену виданими векселями, підприємство обліковує на рахунку № 62 "Короткострокові векселі видані". Аналітичний облік векселів одержаних ведуть за кожним виданим векселем [22, 485].
При видачі векселів у забезпечення заборгованості постачальникам роблять запис:
Дебет рахунка № 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"
Кредит рахунка № 62 "Короткострокові векселі видані".
Видача векселів у забезпечення інших операцій:
Дебет рахунка № 45 "Вилучений капітал" (фактична собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених господарським товариством у його учасників)
Дебет рахунка № 61 "Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями" (погашення поточної заборгованості, її списання тощо)
Дебет рахунків № 64 "Розрахунки за податками й платежами" (належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо)
Дебет рахунка № 65 "Розрахунки за страхуванням"
Дебет рахунка № 68 "Розрахунки за іншими операціями"
Дебет рахунка № 94 "Інші витрати операційної діяльності" (витрати, пов'язані з дослідженням та розробками, що здійснює підприємство та ін.)
Кредит рахунка № 62 "Короткострокові векселі видані" [22, 489].
Погашення заборгованості, забезпеченої виданими векселями, відображаються записом:
Дебет рахунка № 62 "Короткострокові векселі видані"
Кредит рахунка № 31 "Рахунки в банках".
Оперативний контроль за платежами по одержаних і виданих векселях ведеться за допомогою картотеки, організованої за строками погашення заборгованості.
Векселі можуть зберігатися на підприємстві або передаватися на зберігання банку. Векселі, що знаходяться на підприємстві, зберігаються в його касі разом з готівкою відповідно до Порядку ведення касових операцій в народному господарстві України. На всі векселі, що зберігаються на підприємстві, складається опис, де вказуються найменування платника, сума і строк погашення заборгованості по векселю. При погашенні заборгованості, забезпеченої векселями, в опису робиться відповідна відмітка з зазначенням дати виписки банку або іншого відповідного документа. Якщо одержані підприємством векселі здаються на зберігання в банк, то в регістрах аналітичного обліку робиться помітка про відповідний документ, одержаний від банку. Витрати на оплату банку винагороди за послуги по зберіганню векселів відносяться на витрати операційної діяльності [11, 502].
Таблиця 3.3.1. Основні бухгалтерські проводки по обліку розрахунків за допомогою векселів
Основні бухгалтерські проводки по обліку розрахунків за допомогою векселів | |
Одержано вексель в оплату за відвантажену продукцію (виконані роботи, послуги) | 34 36 |
Одержано короткостроковий вексель за товари, продані в кредит (з відстроченням платежу):— на суму основного боргу (вказану у векселі)— на суму відсотків за відстрочення платежу | 343669 |
Одержано позичку банку під вексель, строк оплати по якому не настав:— на суму позички— на суму відсотка, оплаченого банку | 31609460 |
Враховано векселі векселедавцем в банку:— на суму, одержану за векселем— на суму облікового відсотка, сплаченого банку (дисконту) | 31609460 |
На суму поштових витрат і комісійної винагороди Іногороднім банкам за інкасування іногородніх векселів | 9460 |
На підставі повідомлення банку про оплату векселів (закрита операція дисконту):— по позичках виданих— покупців і замовників— одержаних по претензіях— одержаних від інших дебіторі | 60 3460 3460 3760 37 |
Списання на збиток векселів, по яких прострочені строки позовної давності | 94 34 |
Видано короткостроковий вексель постачальнику за поставлені в кредит матеріальні цінності (виконані роботи) | 94 62 |
Одержано короткострокову позичку під виданий вексель | 31 60 |
Списано (у платника) рівними частинами протягом строку позички відсотки, включені до суми заборгованості по векселю | 94 60 |
Акцентовано переказний вексель за товари, одержані в кредит з відсотками:— на суму основного боргу— на суму відсотків за кредит | 63 6295 62 |
Одержано оплату по векселю | 31 34 |
Оплачено пред'явлений векселедержцем вексель | 62 31 |
Оплачено за рахунок позички акцептований банком вексель | 62 60 |
Погашено належні до оплати відсотки по виданому векселю | 68 31 |
Оплачено послуги банку за зберігання та інкасацію векселів | 94 31 |
У курсовій роботі наведено теоретичне узагальнення, а також практичні аспекти бухгалтерського обліку розрахунків векселями на прикладі конкретного підприємства, а саме ПП «Рушничок НЕО».
Проведене дослідження дозволило з’ясувати наступне. Сьогодні вексель виступає складним розрахунково-кредитним інструментом, що здатний виконувати функції як засобу платежу і кредитних грошей, так і функції цінного паперу, і сам, як цінний папір, може виступати об’єктом різних угод (застави, міни, купівлі-продажу тощо). Це потребує розробки конкретних облікових методик для різноманітних трансакцій.
Встановлено, що на порядок відображення векселів у бухгалтерському обліку впливає подвійність векселя, що визначається як: 1) подвійність у видах векселів – існують переказний і простий векселі; 2) подвійність класичної конструкції цінного паперу (векселя), що включає в себе два основних елементи: речовий і зобов’язальний (формальний і змістовний).
Виходячи з специфічних ознак векселя, визначено, що вексель, як об’єкт бухгалтерського обліку – це цінний папір в документарній формі, що представляє собою безумовне, абстрактне та складене за суворо встановленою формою одностороннє зобов’язання векселедавця (простий вексель) чи його пропозицію третій особі (переказний вексель) сплатити векселедержателю після настання строку визначену суму грошей в обумовлений термін.
При дослідженні чинного законодавства, яким визначено вексельний обіг в Україні, і практики здійснення вексельних операцій, що склалася, виділено наступні особливості векселя: абстрактність, формальність, односторонність, безумовність, оборотність, грошовість, право чи можливість протесту, солідарна відповідальність.