Прикладом стимулюючого і регулюючого впливу другої групи факторів на формування загальносвітової бази вуглеводородної сировини служить діяльність ОПЕК. Роль цієї організації не всіма суб'єктами ринку сприймається з належним розумінням, однак необхідність ув'язування інтересів експортерів і споживачів сировини очевидна і навряд чи вимагає додаткових доказів.
Особлива увага з погляду глобалізації освоєння природних ресурсів необхідно приділити ТНК, які протягом останніх 10-15 років належить ключова роль у виявленні, розвідці й освоєнні об'єктів мінеральної сировини в масштабі планети. Ці структури мають доступ до значних фінансових засобів. Вони володіють новітніми технологіями проведення геологорозвідувальних робіт і мають у розпорядженні кваліфікованих менеджерів і фахівців. У них накопичений досвід робіт у різних країнах і налагоджені широкі міжнародні зв'язки. Усе це сприяє відкриттю нових родовищ корисних копалин, концентрації в їхній власності найбільших запасів сировинних ресурсів і своєчасному залученню останніх в експлуатацію.
Досвід показує, що у провідних ТНК найвища ефективність досягається за рахунок значної концентрації капіталу й обсягів видобутку, що дає можливість маневрувати фінансовими і матеріальними ресурсами, а також дозволяє підтримувати стабільний стан навіть в умовах світових спадів виробництва і привабливий кредитний імідж.
Економічна стабільність і фінансова стійкість ТНК забезпечується завдяки:
а) горизонтальній диверсифікованості в різні сировинні галузі і види діяльності. Кожна корпорація працює як мінімум по 7-10 напрямкам, найбільш прибуткові з яких часто істотно відрізняються від основної спеціалізації;
б) вертикальної диверсифікованості по технологічному принципі в межах однієї галузі. Це дозволяє проводити поглиблену переробку сировини й одержувати великі додаткові доходи ("Бі-Эйч-Пі" добуває залізні руди, виплавляє з них сталь і робить сталепродукти, що і приносять корпорації найбільший прибуток);
в) широкому розосередженню районів діяльності і сфер інтересів по різних країнах, регіонам і континентам ("Англо-Амерікэн" працює в 20, "Де Бірс" - у 19, "Ріо-Тінто" - у 25 країнах).
ТНК значну частину прибутків направляють на фінансування геологорозвідувальних робіт. Так, "Англо-Амерікэн" щорічно витрачає на це 120-150 млн дол., "Бі-Эйч-Пі" (до об'єднання з "Біллітоном") - 120-130 млн, "Де Бірс" - 140- 150 млн, "Ріо-Тінто" - 150-190 млн дол.
В епоху активної глобалізації освоєння природних ресурсів різко зросла конкуренція за володіння їхніми джерелами, тому як всі оператори розуміють, що перемога на ринку тієї чи іншої сировини дістанеться тому, хто за інших рівних умов має більш велику і більш якісну базу - розвіданими запасами сировини. Відзначимо, що сьогодні ТНК уже не задовольняє положення, коли їхня сировинна база поповнюється лише за рахунок власних геологорозвідувальних робіт. Проведення останніх крім значних ризиків вимагає тривалого часу - в окремих районах від початку пошуків до освоєння виявлених родовищ проходить 10-15 років і більш. Крім того, фінансові ризики і неможливість прогнозування моменту відкриття родовищ значно ускладнюють планування видобутку.
У силу названих причин транснаціональні компанії в останні роки приступили до активної скупки запасів сировини у вже розвіданих родовищах. Так, наприкінці 2000 р. "Де Бірс" стала власником багатого (2 кар./т) незасвоєного родовища алмазів у Канаді, для чого викупила всі акції проекту "Снеп-лейк" (у жовтні в "Вінспер" - 67,76% , у грудні в "Абер даймонд" - 32,24%). Це родовище характеризується високою якістю сировини - 118 дол./кар. Крім того, "Де Бірс", додатково купивши 50%-овий пакет акцій проекту "Венешіа", перетворилася в одноособового власника однойменного родовища. Дана ТНК також збільшила на 20% свою частку в родовищі "Фінш".
Ще приклад. "Ріо-Тінто" після жорстокої сутички з "Де Бірс" придбала "Ештон майнінг". У результаті до неї під контроль практично цілком (99,8%) перейшли рудник "Аргайл", а також корінне родовище алмазів - трубка "Мерлін" в Австралії, велика алмазоносна розсип "Кемпака" в Індонезії, родовище алмазів "Куанго" в Анголі і ряд алмазоносних площ у Канаді, Фінляндії і Мавританії.
Перераховані угоди свідчать, що розвідані запаси мінеральної сировини є типово ринковим товаром і являють собою дорогі матеріальні цінності.
Можна вказати наступні основні особливості розвитку світового мінерально-сировинного комплексу в умовах глобалізації.
1. Світовий ринок у даний час практично насичений усіма видами мінеральної сировини. У цих умовах найбільші світові продуценти з індустріальних країн, здатні впливати на торгову політику своїх держав, не зацікавлені в появі нових продавців, що пропонують сировину за низькими цінами.
2. Видобуток і переробка мінеральної сировини завжди були ризикованою сферою вкладення капіталу з тривалим строком окупності. В умовах твердої конкуренції і падіння цін транснаціональні корпорації прагнуть мінімізувати ризики й освоювати родовища в державах з передбачуваною економікою і стабільним політичним положенням.
3. Більшість розвитих індустріальних держав, керуючись різними розуміннями і використовуючи різні способи впливу, поступово витісняють зі своїх територій підприємства по видобутку і переробці, орієнтуючись на імпорт сировинних продуктів з інших країн. Австралія, ПАР і в меншому ступені Канада є поки виключеннями з цього правила.
4. Усе більше число країн третього світу бере курс на розвиток сировинних галузей промисловості за рахунок засобів іноземних інвесторів. Ця обставина, з одного боку, надає великим корпораціям можливість вибору об'єктів для інвестування, а з іншого боку - веде до поступового зниження світових цін на більшість видів сировинної продукції (головним чином за рахунок економії на оплаті праці).
5. Кон'юнктура світового ринку об'єктів надрокористування складається в останні роки таким чином, що затребуваними є лише родовища нафти і газу, кольорових і благородних металів, алмазів і урану. Родовища інших видів мінеральної сировини менш привабливі для потенційних інвесторів, оскільки вже наявна ресурсна база дозволяє забезпечити потреби світової промисловості на десятиліття вперед.
6. Технологічна революція, що торкнулася також сферу видобутку і переробки мінеральної сировини, приводить до істотних змін у структурі світового мінерально-сировинного комплексу. Так, високорентабельної може стати розробка деяких типів родовищ, що ще два десятиліття назад вважалися непридатними для експлуатації.
До середини XX століття відповідальність за управління природними ресурсами перейшла від місцевих громад до колоніальної влади з характерними для них централізованими бюрократичними структурами, що у багатьох африканських країнах збереглися і розширилися після одержання ними незалежності в 60-і роки. Однак в останнє десятиліття ХХ століття деякі уряди країн Африки почали змінювати свою природоохоронну політику і законодавство, для того щоб знову надавати підтримку традиційним общинним підходам до охорони навколишнього середовища, особливо в сфері регулювання ресурсів дикої природи (SARDC, ІUCN and SADC 1994).
Колоніальні держави також установили в Африці модель розвитку, що базується в основному на економічному росту. Її головною особливістю було провідне значення експорту ключових товарів і природних ресурсів. У 60-ті роки багато нових незалежних держав продовжили цю стратегію росту, що заохочувалася і зміцнювалася в наступні два десятиліття програмами допомоги з боку промислово розвитих країн і кредитною політикою Всесвітнього банку і МВФ.
Незважаючи на первісний скептицизм, багато африканських держав взяли активну участь у переговорах по підготовці й у проведенні Конференції Організації Об'єднаних Націй із проблем навколишньої людини середовища (Стокгольм, 1972 рік). Представники країн Африки вважали, що деякі ключові питання, що стояли на порядку денному Стокгольмської конференції, відносяться в основному до розвитих держав, у той час як їх власною найважливішою проблемою був недостатній розвиток. Делегації африканських країн також побоювалися того, що прийняття більш строгих природоохоронних мір приведе до введення нетарифних торгових бар'єрів і зміні умов програм надання допомоги і тим самим обмежить можливості для їхнього розвитку в майбутньому. Вони приєдналися до інших країн, що розвиваються, і домоглися того, щоб їхні інтереси були враховані в рекомендаціях Стокгольмського плану заходів (UNCHE 1971).
Протягом наступного десятиліття в багатьох країнах були створені нові природоохоронні відомства, прийняті стратегії і законодавчі акти по охороні навколишнього середовища. Однак нові природоохоронні органи звичайно механічно додавалися до директивних державних структур, головним чином як координуючі підрозділи, або сполучалися з уже існуючими департаментами з питань природних ресурсів чи розвитку (наприклад, в області водяних ресурсів, лісового господарства, туризму). У 80-і роки деякі країни виробили нові національні стратегії охорони природи і національні плани дій по навколишньому середовищу, що у ряді випадків сполучалися з національними планами дій по боротьбі з наступом пустелі. Але як у цих, так і в інших країнах природоохоронним відомствам найчастіше бракувало владних повноважень, фінансових ресурсів, кадрів, знань і досвіду, а також устаткування, необхідних для ефективного здійснення нових стратегій і планів дій чи забезпечення виконання природоохоронних законів. Серед інших стримуючих факторів у період так називаного "загубленого десятиліття" 80-х років були несприятливі умови торгівлі, економічний застій, зростаюча заборгованість, корупція і цивільні безладдя, що у ще більшій мері підривали ефективність і значимість природоохоронної діяльності в багатьох країнах (UNEP 1993).