Смекни!
smekni.com

Вплив валового внутрішнього продукту на світові ціни (стр. 2 из 2)

6. Уповільнення економіки Китаю.

7. Іпотечна криза у Європі та США, зниження вартості більшості інвестиційних інструментів.

8. Зростання податкових зборів.

Більшість ризиків світової економіки на розвиток України впливають мало.

У 2008 році світове зростання цін на продукти харчування розігнало українську інфляцію до 16,6%. При цьому спостерігалося підвищення попиту на азотні добрива вітчизняних виробників — другий після чорної металургії експортний товар в Україні.

Зниження вартості долара, з одного боку, негативно позначається на купівельній спроможності українського населення. Гривня жорстко прив’язана до американської валюти, а тому падіння долара до євро автоматично знижує вартість гривні щодо європейського грошового знака. Це збільшує вартість українського імпорту, оскільки приблизно 40% імпортних товарів надходить в Україну з Європи. Крім того, ризики американської економіки переносяться на Україну через фіксацію гривні до долара. Водночас слабка гривня — конкурентна перевага для українських експортерів. Національні валюти країн BRIC (Бразилії, Росії, Індії та Китаю) недооцінені щодо долара і євро. Це збільшує їхню конкурентоспроможність на світовому ринку і підтримує високе зростання ВВП.

Іпотечна криза в Європі та США жодним чином не позначиться на українській економіці, впевнені аналітики. Понад те, зниження вартості житла в українських містах-мільйонниках у найближчі кілька років є малоймовірним. Можливе реальне здешевлення житла (з урахуванням зростання доходів населення). У 2008-2009 рр. ціни на житло залишаться практично незмінними. Однак доходи населення продовжуватимуть зростати (у середньому номінальні доходи українців збільшуються на 25-30% щороку.

Уповільнення темпів зростання Китаю — несуттєвий для України ризик. Охолодження китайської економіки може звільнити українським металургам місце, наприклад, в Африці, звідки Китай свого часу витіснив вітчизняних виробників. До того ж Україна конкурує з Китаєм за поставки енергоносіїв, наприклад, середньоазійського газу. Падіння темпів росту китайської економіки на руку Україні: у цьому випадку Китай менше споживатиме газу, подорожчання вартості блакитного палива сповільниться.

Вплив світової фондової кризи на Україну обмежений. У 2006-2007-му спостерігалося значне підвищення доходів українців, вперше з 1990 року країна подолала кризу недоспоживання (ситуація, коли доходів населення недостатньо для відтворення). За нашими оцінками, витрати домогосподарств у 2007 році сягнули 500 млрд грн. У майбутньому український фондовий ринок менше залежатиме від капіталу іноземних інвесторів, що виводять кошти під час обвалу світових індексів.

Головний ризик для української економіки — зростання цін на енергоносії. Дефіцит торговельного балансу в 2007 році сягнув $1,8 млрд — здебільшого через високу вартість газу для України (на газ припадає близько 11% імпорту в країну). Ціна бензину за рік зросла на 36%. Однак є й позитивний момент у збільшенні вартості енергоносіїв. Високі ціни на газ і нафту змушують великий і середній бізнес модернізувати підприємства.

Інший ризик — зниження цін на основні види експортної продукції з України: чорні метали, азотні добрива, продукцію машинобудування. Попит на добрива українських хіміків підтримає глобальний дефіцит зернових, сподіваються аналітики. А ось світове споживання чорних металів і обладнання може знизитися. Через іпотечну кризу можуть зменшитися світові обсяги будівництва (у галузі використовується продукція чорної металургії) та інвестиції у відновлення основних фондів підприємств.

Серед внутрішніх ризиків, що загрожують Україні кризою, експерти називають бум кредитування і високу інфляцію. Багато великих банків зараз прагнуть застовпити місце у споживчому кредитуванні — одному з найприбутковіших видів банківського бізнесу. При цьому вони часто погано оцінюють ризики повернення кредитів. Поки що обсяг проблемних позик є невеликим. Однак не виключено, що деякі банки приховують реальний обсяг негативної заборгованості. До того ж за вповільнення темпів зростання ВВП збільшується ймовірність падіння доходів населення та дефолту банківських позичальників.

Інфляцію підганяють соціальні виплати (наприклад, погашення боргів Ощадбанку перед колишніми вкладниками) і невисокі обсяги виробництва товарів. З кожним вливанням в економіку додаткових коштів виробники підвищують ціни, очікуючи нового витка буму споживання. Ціни виробників зростають також через високий внутрішній попит: підприємства просто не встигають задовольняти дедалі більші потреби населення.

Крім цього коротко розглянемо формування світових цін аграрного ринку зарубіжних країн на які впливає державне регулювання.

На захист національних ринків і товаровиробників у західних країнах спрямовано механізм зовнішньоторговельних відносин, головною складовою якого є цінове регулювання. Так, світові ціни формуються на основі витрат у кращих умовах виробництва, під якими розуміється сукупність природних, техніко-технологічних і соціально-економічних умов. Такі умови для виробництва більшості сільськогосподарських товарів мають США, де на біржах і відбувається формування світових цін. Однак у більшості країн умови виробництва сільськогосподарської продукції гірші, ніж в основних країнах-експортерах. І якби функціонував абсолютно вільний світовий ринок, то внутрішнє виробництво сільськогосподарської продукції в багатьох державах було б витиснуте імпортом. Тому такі країни застосовують захисні механізми, які стимулюють розвиток власного аграрного виробництва й обмежують імпорт. Такі механізми створені в країнах ЄС, США, Японії та інших, де умови для вирощування багатьох сільськогосподарських культур гірші. Розроблені механізми в цих країнах захищають від дешевого імпорту окремих видів сільськогосподарської продукції і одночасно регулюють надходження продукції, що не виробляється, або виробляється не в достатній кількості всередині країни.

Одним з головних механізмів у системі державного регулювання аграрного ринку в зарубіжних країнах є підтримка відповідного рівня цін і цінової рівноваги. Система регулювання цін спрямована на підтримку фермерських цін на рівні, що дозволяє товаровиробникам не тільки відшкодовувати власні витрати на виробництво, а й вести розширене відтворення.

Комісія ЄС періодично регулює ціни по трьох головних критеріях:

1. Рекомендовані ціни (індикативні - для зернових культур, молока, цукру, соняшника; орієнтовні - для великої рогатої худоби, вина; цільові - для тютюну);

2. Мінімальні ціни імпорту (граничні - для зернових, цукру, молочних продуктів;

3. Довідкові - для фруктів, овочів, вина, рибопродуктів; шлюзові - для свинини, яєць, птиці).


Висновок

Отже, проаналізувавши валовий внутрішній продукт різних країн світу необхідно зазначити, що він занчно впливає на формування світових цін, а особливо на енергоносії.

Дані Світового банку інформують, що після значного зростання світового ВВП у 2006-му глобальна економіка почала вповільнюватися. У 2007 році валовий продукт у масштабі планети збільшився на 3,6% проти 3,9% у 2006-му. У 2008 році було уповільнення світової економіки до 3,3%.

Основними ризиками, що заважають розвиватися світу є наступні:

1. Іпотечна криза в Європі та США, зниження вартості більшості інвестиційних інструментів.

2. Зростання цін на енергоносії (передусім нафту й газ).

3. Зростання цін на продовольство є (передусім на зернові через неврожай, розширення посівних площ під біопаливні культури).

4. Зниження вартості американського долара.

5. Уповільнення економіки Китаю.

6. Зростання податкових зборів.

Щодо України, то основними ризиками уповільнення розвитку є:

1. Зростання цін на енергоносії (передусім нафту й газ).

2. Висока інфляція, зростання цін на продовольство.

3. Бум кредитування, дефолт банківських позичальників.

4 Зниження вартості американського доллара.

6. Уповільнення економіки Китаю.

7. Іпотечна криза у Європі та США, зниження вартості більшості інвестиційних інструментів.

8. Зростання податкових зборів.


Список використаних джерел

1. Кобута І., Сеперович Н. Політика деяких країн у ціноутворенні на сільськогосподарську продукцію // Пропозиція. - 2007. - № 10. - С. 110-111.

2. http://www.ier.kiev.ua

3. http//usw.com.ua

4. Тенденції світового зростання ВВП//Контракти. – 2008 р.