Лізинг – це довгострокова оренда, яка передбачає здачу майна в оренду на 3-5 років і більше. Міжнародний лізинг – це договір між орендарем і
орендодавцем, що знаходиться в різних країнах.
Суб'єкти лізингової операції:
1) лізингодавця (дочірня фірма банку, фінансова компанія спеціалізована лізингова компанія)
2) лізингоотримувач (будь-яке підприємство)
3) постачальник устаткування (іноземний виробник, торгова компанія)
Економічні мотиви застосування лізингу порівняно із закупівлею в кредит.
Лізингоотримувач швидко оновлює виробництво використовуючи сучасне дороговарнісне обладнання, отримує прибуток від її роботи, запобігаючи мобілізації коштів на придбання обладнання на умовах кредиту.
Лізингодавець передає обладнання лізингоотримувачу у тимчасове використання залишаючись його власником. У несприятливому випадку завжди може його продати у той час як гроші від не платоспроможного позиковця отримати набагато складніше.
Сторони мають більш гнучку форму оплати ніж виплата боргів та процентів по кредиту тому, що ставки лізингових платежів можуть бути як фіксованими так і гнучко змінюваними за взаємною згодою.
Лізингоотримувач не платить податок на майно, тому що обладнання не числиться на його балансі.
Лізингодавець має право використовувати прискорену норму амортизації та враховувати це в сумі орендних платежів, які надходять.
Лізингоотримувач відносить лізингові платежі на собівартість знижуючи відповідно прибуток, який оподатковується.
Постачальник обладнання отримує додаткову можливість експорту своєї продукції та освоєння нового ринку.Етапи проведення лізингової операції
Постачальник обладнання |
4 6 7
Лізингова компанія | 11 5 2 9 | Інвестор |
Лізингоотримувач |
Етапи проведення лізингової операції:
1) Лізингоотримувач направляє лізингодавцю в письмовій формі заяву про розгляд питання надання за лізингом устаткування визначеної специфікації. Строки визначають порядок фінансування угоди.
2) Лізингова компанія укладає договір з інвестором для цільового інвестування коштів на придбання устаткування для лізингоотримувача.
3) Лізингодавець укладає договір лізингу з лізингоотримувачем, відповідно до якого він зобов'язується за заявою лізингоотримувача надати йому в платне користування об'єкт лізингу.
4) Лізингодавець укладає контракт купівлі-продажу устаткування з постачальником, що погоджений з лізингоотримувачем.
5) Інвестор перераховує лізинговій компанії кошти необхідні для закупівлі устаткування.