Одним з об'єктивних і найточніших методів визначення крововтрати є дослідження ОЦК і її компонентів і обчислення дефіциту гематологічних показників. Тільки визначення ОЦК і її компонентів дозволяє встановити, яка ж частина крові залишилася після геморрагії в організмі і бере участь в циркуляції.
На підставі численних клінічних спостережень, дослідження ОЦК і її компонентів і зіставлення отриманих даних ми прийшли до переконання, що визначити з найбільшою часткою вірогідності ступінь крововтрати і правильно оцінити стан хворого можна тільки після комплексного вивчення клінічних даних, показників лабораторних і інструментальних методів діагностики.
Залежно від інтенсивності кровотечі слід ділити на явні, що виявляються кривавою блювотою або дегтеобразным стільцем, і скрытые— окультні кровотечі, які можна визначити лише за допомогою р. Грегерсена. Явні геморрагії можуть бути гострими і хронічними, що з'явилися вперше або повторно. Гострі шлунково-кишкові кровотечі бувають однократними і багатократними, тобто рецидивуючими протягом даного постгеморагічного періоду, коли наслідки анемії ще не ліквідовані. Ці кровотечі представляють найбільшу небезпеку для хворого.
Повторні гострі шлунково-кишкові кровотечі, що виникають на фоні нормоволемии через значний проміжок часу після першого епізоду геморрагії, звичайно нічим не відрізняються від кровотечі, що вперше з'явилася. Інакше йде справа з геморрагіями, що рецидивують протягом короткого часу, обчислюваного годинником і навіть хвилинами. Ці кровотечі викликають важкі зміни в системі гомеостазу і є надзвичайно небезпечними для життя.
Класифікації тяжкості гострих шлунково-кишкових кровотеч, розроблені вітчизняними хірургами (Е. Л. Березов, 1955; Би. З. Розанців, 1960; В. И. Стручков і Е. В. Луцевіч, 1961; В. Д. Братусь, 1972, і ін.), мають важливе значення для підвищення якості ранньої діагностики, вибору способу лікування і поліпшення безпосередніх результатів.
Під час вступу хворого в стаціонар через 24 ч і пізніше від початку кровотечі, коли завдяки гидремической реакції вже відбулося значне відновлення маси циркулюючої крові, а отже, і її розрідження, кількість еритроцитів, рівень гемоглобіну, гематокритное число, питома вага крові і плазми відображають ступінь анемії і можуть бути використаний для визначення ступеня крововтрати. Дані цих досліджень дозволяють скласти орієнтовне уявлення про тяжкість кровотечі. Користуючись показниками цих досліджень і клінічними даними, прийнято виділяти три ступені крововтрати: легку, середню і важку.
Легкий ступінь крововтрати: кількість еритроцитів вище 3500000, рівень гемоглобіну більше 60 ед., гематокритное число вище 30%, частота пульсу до 80 в 1 мін, артеріальний тиск вище 110 мм рт. ст.
Середній ступінь крововтрати: кількість еритроцитів в межах 250000—3500000, рівень гемоглобіну від 50 до 60 ед., гематокритное число від 25 до 30%, частота пульсу від 80 до 100 в 1 мін, артеріальний тиск систоли від 100 до 1 10 мм рт. ст.
Важкий ступінь крововтрати: кількість еритроцитів менше 2500000, рівень гемоглобіну нижче 50 ед., гематокритное число нижче 25%, частота пульсу вище 100 в 1 мін, артеріальний тиск систоли нижче 100 мм рт. ст.
Така класифікація ступеня крововтрати дає лише приблизне уявлення про тяжкість анемії і стан хворого і не відображає розміри крововтрати і ступінь гіповолемії. У хворих з важкою і швидкою крововтратою смерть може наступити раніше розвитку гидремической реакції, тобто до появи анемії (З. З. Юдін, 1955). Тому тільки визначення ОЦК і її компонентів може вказати на ступінь крововтрати і ступінь гіповолемії. Це дозволяє більш об'єктивно оцінити стан хворих, що має важливе значення для вибору тактики хірурга.
На підставі наших численних досліджень ОЦК і її компонентів і зіставлення виявленого дефіциту цих показників з клінічними і лабораторними тестами доцільна наступна класифікація масивності гострих шлунково-кишкових кровотеч: легкий ступінь крововтрати (дефіцит ГО до 20%), середній ступінь крововтрати (дефіцит ГО від 20 до 30%) і важкий ступінь крововтрати (дефіцит ГО 30% і більше). Поза сумнівом, дефіцит ОЦК і її компонентів, а отже, і ступінь крововтрати можуть змінюватися. Об'їм крововтрати може збільшуватися і тоді легкий ступінь переходить в середню або важку.
Дослідження ОЦК і її компонентів дозволяє визначити те, що продовжується або виявити рецидивуючу кровотечу. Не дивлячись на динамічність процесу геморрагії, визначення ОЦК і її компонентів дозволяє виявити кількість циркулюючої крові, що залишилася, що неможливо зробити за допомогою інших досліджень.
Таким чином, класифікація гострих шлунково-кишкових кровотеч повинна відображати причину і патогенез геморрагії, місце локалізації джерела кровотечі, ступінь крововтрати і факт кровотечі, що продовжується, зупинилося або рецидивуючого.
Використовуючи приведену класифікацію, представляється можливим достатньо повно сформулювати клінічний діагноз з урахуванням причини і місця локалізації джерела геморрагії, повторюваності кровотечі і ступеня крововтрати. Це звертає увагу лікаря на патогенетическую, патоморфологическую і патофизиологическую єство перебігу захворювання. Розгорнений клінічний діагноз є результатом проведення комплексної диференціальної діагностики і повинен бути побудований приблизно таким чином: хвороба язви, язва шлунку, ускладнена гострою рецидивуючою кровотечею з важким ступенем крововтрати. Правильний розгорнений діагноз дозволяє своєчасно намітити і провести найдоцільніше лікування, визначити тактику хірурга і передбачити об'їм і характер оперативного втручання.
Класифікації гострих шлунково-кишкових кровотеч, засновані на клінічних ознаках крововтрати і відносних гематологічних показниках, не завжди об'єктивно відображають тяжкість геморрагії і не дозволяють виділити ідентичні групи хворих, потребуючих в певному комплексі лікувальних заходів.
Доповнення загальноприйнятих класифікацій гострих шлунково-кишкових кровотеч відомостями про стан ОЦК і її компонентів, про розміри дефіциту цих показників і ступеня гіповолемії дозволяє найбільш достовірно і об'єктивно визначити ступінь тяжкості крововтрати і правильно оцінити стан хворих.
Розробка і вдосконалення простих, але достатньо точних, методів дослідження ОЦК і її компонентів, упровадження їх в повсякденну практику допоможуть поліпшити діагносту ступеня і швидкості крововтрати. Вони сприятимуть вибору найефективнішого методу лікування і дадуть можливість більш об'єктивно порівнювати результати лікування ідентичних груп хворих з гострими шлунково-кишковими кровотечами. В даний час методи визначення ОЦК і її компонентів настільки вдосконалені, що можуть виконуватися в будь-якій лікувальній установі і повинні стати обов'язковими при визначенні свідчень до планових і екстрених оперативних втручань.
1. Аммар Хусейн Али Выбор тактики хирурга при кровотечениях из острых эрозивно-язвенных поражениях желудка и двенадцатиперстной кишки// Автореф. Канд. Дисс. СПБ, 2001.
2. Бобков О.В. Вплив діагностики на лікувальну тактику при кровоточивих гострих виразках і ерозіях верхніх відділів шлунково-кишкового тракту //Експериментальна і клінічна медицина.-2004.- №3 - С. 110-112
3. Жидков С.А. и др. Профилактика эрозивно-язвенных осложнений гастродуоденальной зоны в раннем послеоперационном периоде // Мед. Новости, 1998, № 8, С. 47 – 48.
4. Затевахин И.И. и др. Применение октреотида в гастроэнтерологии (пособие для врачей), Москва, 2001.
5. Крылов Н.Н. Кровотечения из верхних отделов пищеварительного тракта: причины, факторы риска, диагностика, лечение // Гастроэнтерология, гепатология, колопроктология. 2001. №2. С. 76 – 87.
6. С.И. Леонович и др. Влияние октреотида на перекисное окисление липидов у больных острым панкреатитом // Опыт клинического применения октреотида, ЗАО «Фарм-Синтез», Москва, 2004, с. 31 - 34.
7. Хараберюш В.А и др. Комплексное лечение больных с острыми кровоточивыми эрозиями и язвами желудка и двенадцатиперстной кишки// Клин. Хирургия, 1987, № 8, С 27 – 29.
8. Циммерман Я.С., Ведерников В.Е. Гастродуоденальные эрозии: этиология, патогенез, диагностика, клиника, классификация, лечение. // Клин. мед. – 1999. - №3. – С. 9 –15.