Кожне рішення, яке приймається бухгалтером, грунтується на комплексі нормативно-правових документів. Оскільки вітчизняна законодавча база постійно змінюється, а положення деяких документів суперечать або не відповідають один одному, сучасному бухгалтеру необхідними є базові знання з теорії права. Це допоможе йому краще орієнтуватися у правових питаннях щодо здійснення господарської діяльності.
На великих підприємствах, як правило, є юридичний відділ або укладається договір про співпрацю з юридичною фірмою. Проте, якщо підприємство є малим, бухгалтер змушений самостійно орієнтуватися в правових питаннях.
Крім того, навіть якщо на підприємстві й створена юридична служба, бухгалтер разом з юристом може брати участь в більшості судових процесів за позовами підприємства до контрагентів і позовами до підприємства з відшкодування збитків, штрафних санкцій. Він також бере участь у договірній роботі, не лише визначаючи обсяги фінансових ресурсів, але й прораховуючи найбільш оптимальні для підприємства варіанти договору.
Якщо на підприємстві є висококваліфікований юрист, його знань буде недостатньо для того, щоб договір був грамотно оформлений: адже окрім юридичної сторони є ще й економічна - доцільність укладення договору для даного підприємства з точки зору його економічних наслідків. Останні питання - суто компетенція бухгалтера.
При укладанні договору бухгалтер повинен допомагати керівнику в прийнятті рішень щодо укладання того чи іншого договору на основі проведених розрахунків на підставі даних бухгалтерського обліку та податкового законодавства. У процесі виконання договору бухгалтер зобов'язаний слідкувати за виконанням його умов; відображаючи в обліку зміни й підсумковий стан майна та джерел його утворення, зумовлені виконанням цього договору, а також здійснювати економічну оцінку результатів виконання договору.
Вимога щодо правових знань бухгалтером не означає, що він повинен досконало вивчити норми законодавства. Йому достатньо розуміти схему положень законодавчих документів і вміти їх застосувати на практиці в умовах конкретної господарської операції.
Щодо кожної господарської операції бухгалтер повинен орієнтуватися, якими є її наслідки з правової точки зору за галузями права. Так, якщо необхідно визначити наслідки господарської операції для її учасників, необхідно звертатися до цивільного (господарського) законодавства; якщо для бухгалтерського обліку - до П(С)БО та інших документів, які регламентують правила ведення бухгалтерського обліку і т.д.
Таким чином, для бухгалтера досить важливими є знання правових основ здійснення господарської діяльності, вміння знаходити нестандартні та водночас законні рішення, які дадуть можливість отримати прибуток.
На даному етапі в Україні етичні норми до облікових працівників в письмовій формі не закріплено законодавчо. Вони грунтуються на традиціях і звичаях вітчизняної практики бухгалтерського обліку.
На міжнародному рівні професійна діяльність бухгалтерів регулюється Кодексом етики бухгалтерів, розробленим Міжнародною федерацією бухгалтерів (IFAC).
Кодекс етики бухгалтерів є основою етичних вимог (кодексів етики, детальних правил, рекомендацій, стандартів поведінки), які висуваються до професійних бухгалтерів у кожній країні. Його призначення полягає у забезпеченні узгодження особистої поведінки кожного бухгалтера та тієї міри відповідальності, яка об'єктивно властива представникам цієї професії. Цей Кодекс встановлює моральні критерії, якими повинен керуватися і яких зобов'язаний дотримуватися кожен бухгалтер у ході здійснення своєї професійної діяльності.
Кодекс етики бухгалтерів складається з трьох частин. У першу частину включені вимоги, які висуваються як до особи бухгалтера, так і його професійних навиків.
Друга частина Кодексу етики бухгалтерів застосовується лише до професійних бухгалтерів і визначає вимоги до професійних навиків і специфічні риси професії:
=> незалежність;
=> професійну компетенцію і обов'язки.
У другій частині Кодексу етики бухгалтерів розглядаються питання отримання гонорару та комісійної винагороди; діяльності, не сумісної з публічною бухгалтерською практикою; відносин з іншими професійними бухгалтерами; реклами і пропозицій власних послуг.
Кодекс етики бухгалтерів визнає, що призначення бухгалтерської професії полягає у виконанні роботи відповідно до стандартів професіоналізму, які передбачають дотримання чотирьох основних вимог: достовірності, професіоналізму, якості послуг, довіра.
Представники бухгалтерської професії працюють у сфері, яка припускає існування різних культурних традицій і нормативних вимог. Однак існує ряд вимог до бухгалтера незалежно від того, в якій країні він працює, зокрема:
=> професійна компетентність. Професійний бухгалтер повинен надавати професійні послуги з належною ретельністю, компетентністю і старанністю. Йому необхідно постійно підтримувати відповідний рівень професійних знань і навиків, щоб мати можливість надавати клієнту чи роботодавцю переваги, пов'язані з використанням його професійних послуг, тобто постійно турбуватися про підвищення своєї кваліфікації. Бухгалтер повинен виконувати свої професійні обов'язки відповідно до загальноприйнятих стандартів, норм, принципів і правил;
=> порядність. Цей принцип передбачає добросовісне та чесне виконання бухгалтером своїх професійних зобов'язань, що виключає навмисне порушення чинного законодавства та обман. Бухгалтер повинен бути відвертим і чесним при наданні професійних послуг;
=> об'єктивність. Професійний бухгалтер повинен бути справедливим і уникати упередженості в будь-яких ситуаціях;
=> конфіденційність. Професійний бухгалтер повинен дотримуватися конфіденційності інформації, отриманої у ході підготовки звітності, та не використовувати чи розголошувати таку інформацію без відповідних належних повноважень, за виключенням випадків, коли розкриття такої інформації передбачене законодавством;
=> професійна поведінка. Професійний бухгалтер повинен діяти таким чином, щоб це не завдавало шкоди репутації професії. Це передбачає, що при розробці етичних стандартів необхідно розглядати питання про обов'язки професійного бухгалтера у відношенні до клієнтів, третіх осіб, інших представників бухгалтерської професії, колег, роботодавців і суспільства в цілому;
=> технічні стандарти. Професійний бухгалтер повинен надавати професійні послуги відповідно до технічних і професійних стандартів, які використовуються.
У бухгалтера в зв'язку з його професійною діяльністю розвиваються наступні особисті якості: цілеспрямованість, наполегливість, схильність до систематизації інформації, критичний аналіз, тверезість поглядів на життя, стійкість інтересів, вірність принципам, завзятість у відстоюванні власної думки, прямолінійність, практичність, організованість, відповідальність, акуратність, здатність переборювати безліч перепон заради ідеї.
Підбір персоналу, тобто виявлення відповідності працівників професійних якостей працівника вимогам робочого місця, є досить складним процесом.
Основні вимоги до претендентів на посаду головного бухгалтера висуває керівник підприємства, а інших працівників бухгалтерської служби відбирає, як правило, вже головний бухгалтер.
Обраному кандидату служба підбору персоналу (у випадку її відсутності - головний бухгалтер) пропонує оформити відповідні документи - трудовий договір, який може укладатися як в усній, так і письмовій формі. Дотримання письмової форми є обов'язковим, якщо цього вимагає сам працівник.
У трудовому договорі основними умовами є: місце роботи; посадові обов'язки (вказується назва посади, перераховуються обов'язки, які повинен виконувати працівник); оплата праці; початок роботи.
Наказ на зарахування оголошується працівнику під розписку до початку роботи. На підставі наказу заповнюється особова картка працівника, потім робиться відповідний запис у трудовій книжці.
Здатність професії бухгалтера відповідати сучасним вимогам визначає її цінність для суспільства. Для цього бухгалтерам слід постійно підвищувати свій професійний рівень за допомогою освіти, практичного досвіду й безперервного професійного розвитку.
Підготовку фахівців з бухгалтерського обліку здійснюють вищі навчальні заклади, коледжі, технікуми та інші навчальні заклади, які пройшли атестацію й акредитацію Міністерства освіти та науки України і одержали відповідну ліцензію. Документом, що підтверджує спеціальну професійну освіту бухгалтера, є диплом встановленого державного зразка.
Підвищення кваліфікації, тобто навчання спрямоване на підтримку та удосконалення професійного рівня, знань і вмінь працівників бухгалтерської служби, забезпечують вищі та середні спеціальні навчальні заклади, факультети підвищення кваліфікації, навчальні центри закладів освіти.