Смекни!
smekni.com

Метод и система адаптивної лазерної терапії (стр. 4 из 5)

Окрім вищезазначених, були отримані характеристичні залежності параметрів лазерної терапії від ряду фізичних характеристик організму людини та її антропологічних даних. Опрацювання та аналіз цих експериментальних досліджень дозволяють припустити відсутність жодних закономірностей в характері процесів зміни електромагнітних полів організму людини за та без присутності стимульованого лазерного впливу. Це доводить гіпотезу про виняткову залежність величин електромагнітних полів організму людини від стану, в якому, власне, і знаходиться організм (окремий орган або система).

Таблиця 1 Виміри напруженості БТ до та після процедури акупунктурної ЛТ, ф=30 с. ЕРС 11 – значення до ЛТ в першій парній точці,

ЕРС 12 – значення після ЛТ в першій парній точці,

ЕРС 21 – значення до ЛТ в другій парній точці,

ЕРС 22 – значення після ЛТ в другій парній точці.

У четвертому розділі запропоновано та обґрунтовано загальний алгоритм роботи та методику функціонування системи в цілому. При цьому деякі фрагменти цього алгоритму призначені для використання при здійсненні окремих функцій модулів загальної системи, тобто досягається багатофункціональність запропонованої системи. Зазначено особливості функціонування системи лазерної терапії за системним підходом.

Спостереження за дійсним станом БТ є необхідним за певний проміжок часу до проведення процедури опромінювання та після неї для можливої корекції впливу електромагнітних полів. При цьому можуть спостерігатися як позитивні, так і негативні випадки стану, який досліджується. Таким чином, функціонування системи ЛТ обумовлене операціями здійснення спостереження за БАТ та на його основі визначення параметрів лазерного випромінювання, повторне спостереження та прийняття рішення на корекцію режимів опромінювання або на зупинку опромінювання внаслідок небажаної ситуації, що сталася.

Робота системи розпочинається з вводу даних про пацієнта, який, наприклад, підлеглий опромінюванню з метою лікування та моніторингу його плинного стану під час проведення лікувальної процедури. При цьому, як правило, необхідно врахувати відомості про стать, вік, загальний діагноз для визначення необхідних для опромінювання ділянок організму. Згідно відповідних відомостей, атласів тощо визначають потрібний біологічно активний меридіан та номери двох точок, за якими проводитиметься спостереження та вплив, тобто виконання активних та пасивних функцій чутників електромагнітних полів.

Надалі опрератору необхідно внести наступні комплексні дані, з використанням яких можливе плинне спостереження для висновку про стан даної БТ: межове значення коефіцієнту відбиття світлового lЧ випромінювання Кмеж; межове значення коефіцієнту відбиття світлового lІЧ випромінювання Кмеж для визначення відстані від поверхні об’єкту; межове значення параметру DUЕМмеж напруженості електромагнітного поля; час Т експозиції процедури lЧ опромінювання; потужність UN пасп lN випромінювання.

Наведений алгоритм передумовлює, що проводиться спостереження при здійсненні лікувальної процедури опромінювання відповідної діагнозу БАТ1 або БАТ2 лазерним випромінюванням низької інтенсивності з довжиною хвилі, наприклад, lЧ=0,6328 мкм. При цьому БАТ1 та\або БАТ2 меридіану спостерігається плинно під час всєї процедури для висновку про стан БТ.

Сприятливість біологічних структур до низько енергетичного випромінювання всього оптичного діапазону обумовлена наявністю сукупності специфічних і неспецифічних фото акцепторів, котрі поглинають енергію цього випромінювання та забезпечують її трансформацію при біофізичних і біохімічних процесах. Це випромінювання призводить до виникнення в тканинах та органах БО ефектів, пов’язаних з безпосередньою і опосередкованою дією електромагнітних полів оптичного діапазону.

У висновках викладено основні результати дисертаційної роботи, розкрито їх наукову та практичну цінність. Підтверджено досягнення поставленої мети, розкрита практична цінність вирішених задач.

У додатках наведено технічні характеристики сучасних приладів лазерної терапії, джерел та приймачів лазерного випромінювання, графіки характеристичних залежностей параметрів лазерної терапії від ряду фізичних характеристик організму людини та її антропологічних даних, фотографії електромагнітної волоконно-оптичної системи лазерної терапії, алгоритми роботи системи ЛТ та окремих її модулів, а також протоколи клінічної апробації експериментального зразка системи адаптивної лазерної терапії.

Основні результати роботи

У дисертаційній роботі обґрунтовано, теоретично проаналізовано і експериментально доведено важливість реалізації методу та системи лазерної терапії. При цьому отримані такі наукові та практичні результати:

Розроблено новий метод лазерної терапії на основі принципу адаптивного здійснення терапевтичних процедур, що дозволяє створити високоефективні пристрої ЛТ з функціями аналізу оптичних та електромагнітних характеристик БТ.

Створено експоненціальну модель поширення оптичного випромінювання в багатошаровій БТ, що дозволяє визначити поверхневі координати точок реєстрації часткових коефіцієнтів дифузного відбиття від окремих шарів БТ.

На основі розроблених нових принципів побудови чутників власних електромагнітних полів та оптичного випромінювання реалізовано електромагнітну волоконно-оптичну адаптивну систему лазерної терапії, яка дозволяє підвищити ефективність здійснення ЛТ за рахунок аналізу зміни напруженості електромагнітного поля БТ та коефіцієнту дифузного відбиття епідермісу в зоні опромінення. Клінічними випробуваннями показано, що у хворих на серцево-судинні захворювання при проведенні акупунктурної ЛТ напруженість електромагнітного поля зменшується на 8-40% на протязі часу процедури, в той час як у умовно здорових людей цей параметр або не змінюється, або збільшується.

Запропоновано схемотехнічне рішення електромагнітної адаптивної системи лазерної терапії, реалізація якої дозволить здійснити аналіз оптичних характеристик окремих шарів багатошарової біологічної тканини під час проведення процедур ЛТ.

список опублікованих наукових праць за темою дисертації

1. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С., Скицюк В.І. Моделювання автоматизованої системи реєстрації та моніторингу біотехнічних об’єктів // Вісник Кременчуцького державного політехнічного університету. – 2003. – Т.1. №4/2003 (21). – С.116-121.

2. Здобувачу належить розробка схемотехнічної моделі автоматизованої системи реєстрації та моніторингу біотехнічних об’єктів.

3. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С. Розробка класифікатора засобів моніторингу біотехнічних об’єктів // Вісник НТУУ “КПІ” серія приладобудування. – 2003. – №26. – С.131-138.

4. Здобувачу належить систематизація та створення класифікації засобів моніторингу біотехнічних об’єктів.

5. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С. Метод комплексної діагностики плинного стану біотехнічних об’єктів (Частина 1) // Вісник НТУУ “КПІ” серія приладобудування. – 2004. – №28. – С.145-150.

6. Здобувачу належить розробка методу комплексної діагностики плинного стану біотехнічних об’єктів.

7. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С., Метод комплексної діагностики плинного стану біотехнічних об’єктів (Частина 2) // Вісник НТУУ “КПІ” серія приладобудування. – 2004. – №29. – С.150-157.

8. Здобувачу належить розробка методу комплексної діагностики плинного стану біотехнічних об’єктів.

9. Безуглый М.А., Клочко Т.Р., Тымчик Г.С. Исследование системы параметров мониторинга биотехнических объектов // Вісник Черкаського ДТУ. – 2005. – №3. – С.88-91.

10. Здобувачу належать теоретичні та експериментальні дослідження системи спостереження за станом біотехнічних об’єктів.

11. Пат.58107 України, МКІ7 А61В5/00. Спосіб та обладнання комплексної діагностики та лікування. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Скицюк В.І., Тимчик Г.С. - №2002107876, Заявл.03.10. 2002. Опубл.15.07. 2003, Бюл. №7.

12. Здобувачу належить розробка функціональної схеми та принципу функціонування системи комплексної діагностики та лікування.

13. Пат.61635 України, МКІ7 G01N21/47. Дозиметр оптичного випромінювання. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С., Циганков А.Т. - №203032423, Заявл. 20.0302003. Опубл.17.11. 2003, Бюл. №11.

14. Здобувачу належить розробка дозиметра оптичного випромінювання та теоретичних засад його функціонування.

15. Пат.66202 України, МКІ7 А61B 5/00. Обладнання комплексної діагностики та лікування. Безуглий М.А., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С., Скицюк В.І. - №2003087668, Заявл.13.08. 2003. Опубл.15.04. 2004, Бюл. №4.

16. Здобувачу належить розробка схемотехнічної моделі автоматизованої системи реєстрації та моніторингу біотехнічних об’єктів.

17. Пат.6597 України, МКІ7 А61B 5/00. Обладнання комплексної діагностики та лікування. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С., Скицюк В.І. - №20041008308, Заявл.13.10. 2004. Опубл.16.05. 2005, Бюл. №5.

18. Здобувачу належить розробка схемотехнічної моделі автоматизованої системи реєстрації та моніторингу біотехнічних об’єктів.

19. Пат.10194 України, МКІ7 А61B 5/00. Спосіб неінвазивної комплексної діагностики. Клочко Т.Р., Безугла Н.В., Безуглий М.О., Тимчик Г.С. - №u200501981, Заявл.03.03. 2005. Опубл.15.11. 2005, Бюл. №11.

20. Здобувачу належить розробка способу неінвазивного аналізу біологічних тканин.

21. Безуглий М.О., Клочко Т.Р., Тимчик Г.С. Оптичний метод та пристрій інформодіагностики стану біотехнічного об’єкту // Інформаційна та негентропійна терапії. – 2003. – №1. – С.12-13.

22. Здобувачу належить розробка схемотехнічної моделі автоматизованої системи реєстрації та моніторингу біотехнічних об’єктів.