План
Вступ
Тема 1. Модернізація бухгалтерського обліку в державному секторі
Тема 2. Положення про установу
Тема 3. Реєстрація бюджетної установи
3.1 Реєстрація в головного реєстратора
3.2 Облік юридичних осіб в органах Пенсійного фонду
3.3 Реєстрація в податковій службі
3.4 Реєстрація у фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ССТВП)
3.5 Загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття
3.6 Реєстрація у фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворінь
3.7 Відкриття рахунків в органах казначейства
Тема 4. Документація та документообіг в бюджетних установах
Тема 5. Організація планування та використання фінансових ресурсів бюджетною установою
5.1 Принципи фінансування
5.2 Економічна класифікація
5.3 Штатний розпис
5.4 Структура заробітної плати
5.5. Підготовка бюджетного запиту
5.6. Кошторис бюджетної установи
Тема 6. Основні положення казначейського обслуговування бюджетних установ
Тема 7. Бюджетний облік. План рахунків бухгалтерського обліку в бюджетних установах. Меморіально-ордерна форма обліку. Касові та фактичні видатки
Тема 8. Облік зобов’язань розпорядників бюджетних коштів в органах ДКУ
Тема 9 Звітність про виконання кошторису бюджетних установ. Структура, періодичність та термін подання
Література
Метою економічної практики було всестороннє та детальне ознайомлення з діяльністю бюджетних установ, ознайомлення з їх положеннями, реєстрацією в головного реєстора та в інших інстанціях, з веденням документації в бюджетних установах.
На протязі практики ми розглянули питання складання кошторису, штатного розпису, принципи нарахування заробітної плати та складання звітності бюджетної установи.
На практиці нам дали змогу ознайомитися з документацією бюджетних установ і самим спробувати її скласти та заповнити.
Постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 34 "Про затвердження стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007 - 2012 роки."
Мета та завдання стратегії.
Мета: удосконалення системи бухгалтерського обліку в державному секторі з урахуванням вимог міжнародних стандартів.
Завдання: удосконалення методології та перехід на єдині методологічні засади бухгалтерського обліку і звітності, а також створення уніфікованого організаційного та інформаційного забезпечення бухгалтерського обліку.
Очікувані результати: реалізація стратегії дасть змогу забезпечити створення інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління державними фінансами. У результаті реалізації стратегії очікується досягнення таких результатів:
Адаптація законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності до міжнародних стандартів.
Розроблення та запровадження єдиного плану рахунків бухгалтерського обліку з виконання бюджетів та кошторисів розпорядників бюджетних коштів, що дасть змогу забезпечити прозорість облікових процесів, складання звітності та отримання інформації про фінансові операції, які здійснюються у державному секторі.
Установлення уніфікованих вимог до вибору програмного забезпечення для обміну інформацією між Міністерством Фінансів, органами Державного казначейства і суб’єктів державного сектору з використанням баз даних та інформаційних систем.
Бюджетна установа - орган, установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю отримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів.
Бюджетні установи є неприбутковими.
Наприклад:
Університет фінансується за рахунок державного бюджету;
Обласна клінічна лікарня фінансується з обласного бюджету;
Середня школа фінансується за рахунок районного бюджету;
Дитячий садочок фінансується за рахунок сільського бюджету.
Бюджетна установа повинна мати положення "Про бюджетну установу"
Положення "Про головне управління обласної державної адміністрації"
Структура положення "Про головне управління обласної державної адміністрації":
Розділи:
Підпорядкованість.
Законодавче забезпечення.
основні завдання управління:
забезпечення реалізації державної бюджетної політики на території області;
складання розрахунків до проекту обласного бюджету й подання на розгляд обласній раді;
підготовка пропозицій, щодо фінансового забезпечення заходів соціально-економічного розвитку на території області.
4. Управління відповідно до покладених на нього завдань виконує:
розробляє і доводить до головних розпорядників бюджетних коштів інструкції з підготовки бюджетних запитів;
зводить показники бюджетів, входять до бюджету області та подає іх у встановлені терміни до Міністерства фінансів.
5. Управління має право:
Одержувати в установленому порядку від інших структурних підрозділів обласної, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад, територіальних органів державного казначейства, органів державної податкової служби, інших державних органів, підприємств, установ і організацій усіх форм власності інформацію, матеріал та інші документи, необхідні для складання проекту обласного бюджету й аналізу його виконання.
6. Взаємодія з іншими структурними підрозділами.
7. Керівництво управління.
Управління очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації за погодженням з Міністерством фінансів. Начальник управління має заступників.
8. Права начальника управління.
9. Колегія управління.
10. Джерела фінансування.
Управління утримується за рахунок коштів державного бюджету.
11. Чисельність.
12. Статус установи. Управління є юридичною особою; має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в управлінні Державного казначейства; печатку із зображенням герба України та своїм найменуванням.
Положення повинно бути затвердженим розпорядженням голови облдержадміністрації.
Закон України "Про Державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців."
Визначення термінів
Державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Єдиний державний реєстр - автоматизована система зберігання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Місце знаходження юридичної особи - адреса органу або особи, яка відповідає установчим документам юридичної особи, положенням чи закону.
Реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних запитів до єдиного державного реєстру.
Реєстраційна справа - папка організаційно-облікового типу з документами або комп’ютерними файлами для постійного зберігання, що подаються державному реєстратору відповідно до закону.
Свідоцтво про державну реєстрацію - документ встановленого зразка, який засвідчує факт внесення до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Стаття 5. Місце проведення державної реєстрації.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районі державної адміністрації за місцем знаходження юридичної особи.
Реквізити Свідоцтва про державну реєстрацію:
облікова серія і номер;
дата проведення державної реєстрації;
номер запису в єдиному реєстрі;
прізвище та ініціали державного реєстратора;
дата та номер запису в єдиному державному реєстрі.
Наказ державного комітету статистики України від 12.06.07 № 164 "Про затвердження форми довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України".
Цей Наказ видано відповідно до Закону України "Про державну статистику" № 26 14-12, Положення "Про єдиний державний реєстр" та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" № 35 75-4.
Підприємству надається довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організації України (ЄДРПОУ) (див. додаток 1).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.10.2006 р. №14-4 затверджено Положення "Про порядок узяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України юридичних та фізичних осіб-підприємців як платників страхових внесків.
Взяття на облік юридичних осіб як платників здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем знаходження юридичної особи на підставі відомостей з рєстраційної картки наданих державним реєстратором згідно законом України "Про державну реєстрацію" та довідки з єдиного державного реєстру (довідка статистики) не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органів Пенсійного фонду України. Підприємству надається повідомлення про взяття на облік (див додаток 2).
Державна податкова адміністрація України наказом від 19.02.98 р. № 80 затвердила порядок обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів). Цей порядок розроблено відповідно до законів України "Про систему оподаткування (1251-12) ", "Про державну податкову службу України (509-12) " та інших актів, положень чинного законодавства України і має на меті використання єдиної раціональної методики обліку платників податків.