Смекни!
smekni.com

Використання смартфонів і комунікаторів в судово-медичній експертизі (стр. 4 из 5)

Програма "Час поховання" складена на підставі робіт А.Ф. Рубежанского (1979); Н.Н. Гаража (1981) та ін. авторів і стосується прогнозування терміну поховання трупа у випадках його скелетування. В ній враховуються загальні ознаки зруйнування трупа, його одягу, взуття, волосся, зв’язок, кісткового мозку; макроскопічні і мікроскопічні критерії стану кісток і зубів (колір кісток, емалі і дентину зубів, наявність скарифікацій, вивітрювань, тріщин, помутнінь, пігментацій, ерозії тощо).

Дві діагностичні програми спрямовані на визначення зросту як одного з важливих критеріїв індивідуалізації людини. Одна з них базується на прогнозуванні ростової характеристики за остеометричними параметрами найбільших довгих трубчастих кісток скелету - плечової і стегнової.

Для підрахунків вибрано три методики, відповідно до трьох груп людей - низькорослих, високорослих і осіб середнього зросту. Відповідно у програмі спрацьовують три формули: К. Пірсона (для низьких на зріст), І.І. Найніса (для середнього зросту) і Дюпертюї та Хеддена (для високих осіб). Величина похибки для методик складає ±9 см.

Наприклад, при діагностиці зросту за плечовою кісткою рівняння буде мати такий вигляд:

"=ЯКЩО(E4=1;74,3+2,814*E6/10;ЕСЛИ(E4=2;78,56+2,521*E6/10;""))", де Е4 - стать, Е6 - довжина плечової кістки в мм. Розрахунок видає величину зросту живої людини (при цьому проводиться корекція відносно довжини тіла). Визначити зріст можна і за іншими кістками скелету. Ми вибрали методику Є.П. Незнакомцевої (1998), як однієї з останніх, присвячених такому завданню, і з урахуванням того, що матеріалом автора були українці, що особливо важливо для коректної діагностики зросту з урахуванням етнічної приналежності людини. Програма є діагностичною і, відповідно до методики автора, автоматично вирішує завдання при заведені вхідних даних - попередньо визначеної статі і довжини грудної кістки.

Аналіз графічних можливостей смартфонів в судовій медицині виявив наступне.Експертиза, яка проводиться в морзі чи відділенні судово-медичної криміналістики, в необхідних випадках ілюструється фотознімками, рисунками і схемами. Виходячи з цього, були відпрацьовані методики складення комп’ютерного варіанту атласу схем і малюнків, найбільш необхідних для їх використання при огляді місця скоєння злочину, відтворенні умов і обставин події, а також в стаціонарних умовах при виконанні судово-медичних експертиз за допомогою персональних комп’ютерів.

Для реалізації такого завдання було використано два варіанти: а) створення набору рисунків на персональному комп’ютері за допомогою стандартних графічних редакторів MSPaint, AdobePhotoshop, CorelDraw, б) використання в такій роботі графічного редактора, вбудованого у смартфон Nokia 7710.

Найбільш простим, зручним і надійним для цього виявився графічний редактор MSPaint, який є стандартним в усіх версіях операційної системи Windows. Він дозволяє створювати кольорові і чорно-білі рисунки будь-якої складності, їх редагувати, наносити на них позначки, текстові помітки тощо.

Другий варіант - це використання сучасних смартфонів (чи комунікаторів), які забезпечені комп’ютерними функціями. Смартфон Nokia 7710 має вбудований графічний редактор Images, що дозволяє вільно працювати з фотографіями, відео-файлами, малюнками, їх редагувати і використовувати як у самому смартфоні, так і переносити їх на стаціонарний (чи переносний, типу ноутбук) комп’ютер. Редактор наділений достатнім набором інструментів малювання, що відображаються на його панелі: малювання різної товщини ліній від руки, прямих ліній, прямокутників (чи квадратів), кіл чи овалів, є можливість їх стирання (ластиком).

Виконуючи завдання, нами було складено і апробовано більше 100 малюнків-схем, найбільш необхідних в практичній роботі судово-медичного експерта-криміналіста чи танатолога. Колекція типу електронного атласу включає в себе схематичні зображення багатьох видів і моделей найбільш розповсюджених предметів одягу (пальто, куртки, сорочка, теніска, футболка, фуфайка, труси, шкарпетки тощо) і взуття, контурні схеми тіла людини і його частин, деякі внутрішні органи і кістки, вигляд зубів на щелепах. Контури тіла, завдяки редактору, можуть редагуватись, їм можна надавати різне положення (стоячи, лежачи, сидячи), що особливо важливим є для ілюстрації взаємного розташування учасників в момент спричинення пошкоджень при реконструкції умов і обставин події. Для повноти колекції деяка частина зображень була отримана з атласу анатомії людини шляхом їх сканування, ще деякі схематичні зображення (колекція найбільш популярних моделей автомобілів і мотоциклів) запозичені з Інтернету і адаптовані (переформатовані в файли *jpg) для їх використання в судово-медичній практиці. Такі схематичні зображення дозволяють за допомогою смартфона швидко і надійно ілюструвати ті зміни на трупі, пошкодження і сліди на ньому та його одязі, які можуть зникнути з плином часу (трупні плями) чи при транспортуванні тіла в морг.

З метою векторно-графічного аналізу переломів кісток, особливо, черепа, коли для визначення механізму пошкоджень тупими чи гострими рубаючими предметами (встановлення місць прикладення сили, послідовності нанесення ударів, їх послідовності, ознаки т. з. повторної травматизації) також були використані смартфони (комунікатори). Процес формалізації переводився у площину графічного кодування ознак. При цьому, на схему, що складається у графічному редакторі, була нанесена вся система ліній переломів (або через прозору кальку, або на поетапно отриманих фотознімках). Далі вивчались ознаки розтягу чи стиснення кісткової тканини як ззовні, так і зсередини. Переломи і тріщини від стиснення на схемі, яка називається фрактограмою, позначались одним кольором (наприклад, червоним), пошкодження з ознаками розтягу кісткової тканини виділялись іншим кольором (наприклад, синім). Отримана, таким чином, фрактограма дозволяла легко орієнтуватись у механізмі травми, місцях прикладання сили, діагностувати послідовність нанесення ударів.

Для об’єктивізації часу настання смерті ми скористались відео-фіксацією динаміки змін трупних плям на трупі при натискуванні на них.

Ще одним варіантом використання відео-зйомки може бути, наприклад, запис проведення проби з дифеніламіном при встановленні наявності порошинок, вилучених із зони вогнепального пошкодження (на тілі чи одязі потерпілого).

Відтворення обставин отримання травми можливе при експертному моделюванні процесу в ході проведення судово-медичної експертизи (без участі слідчого), що практикується при виконанні судово-медичних експертиз у відділенні судово-медичної криміналістики (в тому числі й комплексних). Результати відео-зйомки, записані смартфоном, можна переглянути на його екрані за допомогою вмонтованого програвача RealPlayer. Крім того є можливість перенесення файлу в комп’ютер за допомогою кабелю з’єднання або через бездротову передачу по Bluetooth.

Важливою функцією, яка вмонтована у смартфони, є підготовка і передача текстової інформації. Сучасні смартфони і комунікатори типу Nokia 7710, SonyEricssonP990 наділені сенсорними екранами і клавішними, типу QWERTY-клавіатурами. Складення текстів, їх редагування і передача користувачам за допомогою апробованого нами смартфонаNokia 7710 виявилось досить важливою функцію пристрою, якою з успіхом була використана у власному дослідженні. Вбудована програма "Документи" знайшла своє використання для складання, редагування і пересилки текстових файлів достатньо об’ємних, до 1000 кілобайт інформації.

За допомогою редактора "Документи" були створені протокол огляду трупа на місці його знайдення, "Акт судово-медичного дослідження", "Висновок експерта" тощо. В них були включені фотознімки, рисунки, таблиці.

Важливим завданням є передача експертних документів особі, яка їх чекає. Найкращим варіантом була відправка повідомлення по електронній пошті (E-Mail). Ми відпрацювали відправку "Актів судово-медичної експертиз" (чи "Висновків експерта") у випадку, коли до Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України надходить направлення судово-медичного експерта районного відділення Київського бюро СМЕ, в бюро виконується дослідження чи експертиза і складений експертний документ необхідно передати замовнику роботи в район. Як показали результати власного дослідження, це значно скоротило час від закінчення експертизи до його отримання замовником. Слід відзначити, що стримуючим фактором розповсюдження такого способу є відсутність смартфонів чи комунікаторів в обласних бюро судово-медичної експертизи. Такі апарати необхідно включити у список обладнання бюро.

ВИСНОВКИ

1. Сучасні смартфони (комунікатори) є багатофункціональними, інтегральними і компактними засобами отримання, обробки і оперативної передачі різноманітної інформації. Результати власних досліджень засвідчили доцільність використання смартфонів у практичній судово-медичній експертизі для виконання цілої низки завдань та відпрацювання за їх допомогою нових способів дослідження об’єктів судово-медичної експертизи.

2. Поєднання в смартфонах функцій мобільного телефону і комп’ютера, дозволяє складати спеціалізовані комп’ютерні програми діагностичного і довідкового спрямування, які можуть бути використані при проведенні судово-медичних досліджень і експертиз.

3. Компактність смартфонів, з вбудованим в них судово-медичним програмним забезпеченням, створює ефективну можливість експрес-діагностики стану трупа, ушкоджень, накладень і слідів на місці виявлення трупа або його частин. Адекватність і однозначне сприйняття програм стаціонарним ком­п’ютером і смартфоном дозволяє їх використання і в стаціонарних умовах роботи експерта - в морзі, чи у відділеннях лабораторії.