Смекни!
smekni.com

Ліпідний профіль та якість життя хворих на хронічну хворобу нирок V стадії, які лікуються програмним гемодіалізом (стр. 4 из 5)


Таблиця 8.

Алгоритм оцінки тяжкості перебігу хронічної хвороби нирок

Критерії оцінки тяжкості ХХН Діагностичні коефіцієнти
ДК Оцінка критерію конкретного хворого
1 2 3 4
ХС ЛПВЩ підвищений - 2,5
середній рівень - 1,3
знижений + 1,6
ХС ЛПВЩ/ЗХС – ХС ЛПВЩ підвищений + 2,5
середній рівень - 1,3
знижений - 1,6
ХС ЛПНЗ підвищений + 0,7
середній рівень + 6,4
знижений - 2,1
ЗХС підвищений - 3,7
середній рівень + 1,2
знижений +6,4
Концентрація апо-А1 підвищена - 2,1
середній рівень + 0,5
знижена + 1,7
Концентрація апо-В підвищена - 1,8
середній рівень + 0,5
знижена + 2,4
Апо-В/апо-А1 підвищений - 3,0
середній рівень + 2,1
знижений + 2,3
ХС ЛПНЩ/ХС ЛПВЩ підвищений + 2,7
середній рівень - 0,8
знижений + 1,1
Kt/V середній рівень - 0,8
знижений + 4,8
Гемоглобін периферичної крові підвищений - 1,6
середній рівень + 0,8
знижений +2,7
Швидкість клуб очкової фільтрації >10-15 мм/г - 9,8
< 10 мм/г + 1,2
Ступінь підвищення артеріального тиску підвищений + 1,0
середній рівень + 2,1
знижений - 6,8

Кожній ознаці було привласнено діагностичний бал. Сума балів, зібрана на основі результатів обстеження хворого оцінювалася за сімнадцятибальною шкалою, внаслідок чого, з достовірністю 98% визначалася тяжкість перебігу ХХН V ст. у конкретного хворого (Табл.9).

Таблиця 9.

Шкала оцінки важкості перебігу ХХН V ст.

Тяжкість перебігу ХХН
Відносно сприятливий перебіг ДСmin = -17 Перебіг середньої тяжкості ДСmax = +17 Тяжкий перебіг

При досягненні +17-ти балів і вище ми можемо діагностувати тяжкий перебіг ниркової недостатності, що свідчитиме про V стадію ХХН, і навпаки, якщо сума балів рівна або більше –17, то це свідчить про відносно сприятливий перебіг хронічної хвороби нирок (Семидоцька Ж.Д., Котулевич Н.Я. та ін. „Спосіб визначення прогресування хронічної ниркової недостатності”, 2005).

ВИСНОВКИ

Дисертаційна робота вирішує проблему покращення ефективності терапії і ЯЖ хворих на ХХН V ст., які лікуються ПГД.

1. У хворих на ХХН V ст., які лікуються ПГД, існують виражені порушення ліпідного обміну. У 54% хворих – значні зміни, а у 46% пацієнтів виявлена “помилкова нормоліпопротеїдемія”, яка проявляється змінами вмісту апопротеїнів і ХС ЛПВЩ на тлі нормальних концентрацій атерогенних фракцій ЛП, що є наслідком уремічної інтоксикації і наростання катаболічних процесів в організмі хворих.

2. Порушення ліпідного обміну у хворих на ХХН V ст. проявляються не лише збільшенням концентрації атерогенних фракцій і зниженням антиатерогенних, але й низькими концентраціями на фоні незмінених концентрацій ХС ЛПНЩ, а також підвищеним вмістом апо-А1 на тлі низьких або нормальних концентрацій ХС ЛПВЩ.

3. Використання аторвастатину у хворих на ХХН V ст., які лікуються ПГД, дозволяє досягти зменшення синтезу ХС, а також перерозподілу холестерину від фракцій ЛПНЩ до антиатерогенної фракції ЛПВЩ, що підтверджується збільшенням середніх концентрацій ХС ЛПВЩ на 19,6% при одночасному зниженні концентрацій ЗХС і ХС ЛПНЩ на 27,6% і 40,3% відповідно, особливо у пацієнтів з ГЛП IIа типу.

4. У хворих на ХХН V ст., які лікуються ПГД, виявлено зниження інтегрального показника фізичного здоров’я. Найзначніше ОЖД стосується повсякденної діяльності та мобільності. Наявність супутньої патології, зокрема ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, негативно впливають на якість життя пацієнтів.

5. Структурний аналіз компонентів ЯЖ дозволяє вважати ефективним застосування комплексного лікування, включаючи аторвастатин у пацієнтів, які лікуються ПГД, що підвищує рольове фізичне і емоційне функціонування при одночасному зростанні інтегральних кумулятивних показників фізичного і психічного здоров'я пацієнтів.

6. Ефективність застосування препаратів, що оптимізують ліпідний профіль хворих на ХХН V ст., може визначатися комплексом клініко-анамнестичних факторів: наявністю поєднаної патології, виявлених раніше ускладнень серцево-судинного профілю і деяких інших, що обмежує можливості підвищення ЯЖ і компонентів функціонування пацієнтів.

7. Для оцінки перебігу ХХН V ст. у хворих, які лікуються ПГД, може бути застосований діагностичний алгоритм оцінки тяжкості перебігу ХХН. В якості критеріїв оцінки тяжкості перебігу ХХН можуть використовуватися наступні показники ліпідного обміну: вміст ХС ЛПВЩ, концентрації ХС ЛПНЩ і ЗХС, концентрації апопротеїнів, а також індекси атерогенності, які отримують розрахунковим методом: ХС ЛПВЩ/ЗХС-ХС ЛПВЩ, апо-В/апо-А1 та ХС ЛПВЩ/ЗХС-ХС ЛПВЩ. Вищенаведені основні ознаки відображають ступінь вираженості атеросклеротичних процесів в організмі хворих на ХХН V ст., що дозволяє розцінювати їх як специфічні ознаки ниркової недостатності.

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Хворим на ХХН V ст.. рекомендується проводити комплексне дослідження ліпідного метаболізму з метою визначення виду ДЛП і концентрації апопротеїнів.

2. З урахуванням типу порушень ліпідного метаболізму слід проводити гіполіпідемічну терапію з використанням аторвастатину, оскільки оптимізація ліпідного профілю є патогенетичною основою профілактики серцево-судинних ускладнень.

3. Для адекватного диференційованого лікування проводити оцінку тяжкості перебігу ХХН з використанням розробленого діагностичного алгоритму.

4. З метою вибору адекватних методів терапії і підвищення її ефективності у пацієнтів з ХХН, доцільно спиратися не тільки на соматичні показники здоров'я, але і на критерії ЯЖ, які слід визначати, використовуючи стандартизовані опитувальники.

СПИСОК РОБІТ, ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Котулевич Н.Я. Дислипидемия и ее коррекция статинами у больных, получающих лечение программным гемодиализом. //Український журнал нефрології та діалізу. - 2005. – № 3. – С.35.

2. Котулевич Н.Я., Кудря А.В., Алексеенко Р.В. Улучшение качества жизни как индикатор эффективности применения аторвастатина у пациентов с хронической болезнью почек //Медицина. - 2006. – № 4. – С.81-84. (Автором проведений відбір та обстеження хворих).

3. Семидоцкая Ж.Д., Оспанова Т.С., Бильченко О.С., Чернякова И.А. Котулевич Н.Я. и др. Статины в терапии хронической почечной недостаточности //Нефрология. – Прилож. 2, 2004. – Т.8. – С.151-152. (Автором здійснений огляд сучасної літератури щодо використання статинів у терапії ХХН)

4. Семідоцька Ж.Д., Оспанова Т.С., Котулевич Н.Я., Махновська О.Г., Бірюкова І.Т. Дослідження якості життя хворих з термінальною уремією, що отримували замісну терапію //Трансплантологія (додаток до журналу). – 2004. – Т.7. - № 3. – С.2000-2003. (Автором самостійно здійснено відбір та обстеження хворих)

5. Семидоцька Ж.Д., Оспанова Т.С., Більченко О.С., Котулевич Н.Я. та ін. Про чинники прогресування хронічної ниркової недостатності //Укр. журнал нефрології та діалізу. – 2005. - № 3 (6). – С.57-59. (Автором самостійно виконано клінічне обстеження хворих, оброблено отримані результати)

6. Оспанова Т.С., Котулевич Н.Я. Дислипидемия и качество жизни у больных, получающих лечение программным гемодиализом // Нефрология и диализ. – 2005. – Т.7. - № 3. – С.294-295. (Автором проведено дослідження ліпідного обміну у хворих на ХХН)

7. Семидоцкая Ж.Д., Семирожкин В.В., Ромоданова О.Г., Котулевич Н.Я. Парадигма активного контроля артериального давления у больных на гемодиализе и место в ней ингибиторов АПФ // Український журнал нефрології та діалізу. – 2007. - № 2 (14). – С.32-36. (Автором проведений відбір хворих, розподіл на групи)

8. Котулевич Н.Я. Стан ліпідного спектру у хворих, що лікуються програмним гемодіалізом //Тези Всеукраїнської науково-практичної конф. нефрологі “Актуальні проблеми нефрології”. – 2003. – Вип.. 9. – С.214-217.

9. Семидоцкая Ж.Д., Оспанова Т.С., Бильченко О.С., Котулевич Н.Я. и др. Липидные нарушения при хронической почечной недостаточности // Новые горизонты в развитии терапии: Сб. науч. тр.: к 125-летию каф. госпит. терапии. – Харьков, Торсинг, 2002. – С.303-308. (Автором проведено обстеження хворих, дослідження ліпідного стану хворих, написання роботи).

10. Оспанова Т.С., Котулевич Н.Я. Липидные нарушения у больных с хронической почечной недостаточностью, получающих лечение гемодиализом //Матер. Всеросс. науч.-практ. конф. “Нефрология и диализ”. – С.Пб, 2003: Нефрология, 2002. – т.7. – прилож. 1. – С.249. (Автором проведено дослідження ліпідного обміну у хворих на ХХН)

11. Оспанова Т.С., Котулевич Н.Я. Нарушение липидного спектра у больных с терминальной хронической почечной недостаточностью //Сб. трудов междунар. нефрол. конференции “Белые ночи” XI ежегод. С.-Пб нефрол. семинара и V Балтийской нефрол. конф. – С.Пб, 2003. – С.86-87.(Автором самостійно здійснено відбір та обстеження хворих на ХХН, визначені рівні ліпідів та атерогенних фракцій ліпідів крові)

12. Семидоцька Ж.Д., Оспанова Т.С., Котулевич Н.Я., Махновська О.Г. Якість життя хворих, що лікуються програмним гемодіалізом //Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць. – 2003. – Вип..9. – С.230-235. (Автором зібрані та проаналізовані анкети хворих, оброблені отримані дані)

13. Оспанова Т.С., Котулевич Н.Я. Аторвастатин в коррекции дислипидемии у больных, получающих лечение программный гемодиализом //Сб. трудов XII ежегод. С-Пб. нефрол. семинара. – С.Пб, 2004.- С.59-60. (Автором проведений набір хворих, їх лікування, розподіл на групи, наліз результатів, написання роботи)