Смекни!
smekni.com

Розробка плану маркетингу підприємства (стр. 4 из 9)

1.7 Оцінка ризиків

За даними таблиці 1.9., опишемо найбільш важливі фактори (табл. 1.10.), дію яких необхідно нейтралізувати для того, щоб ЗАТ «Рівне-Борошно» змогло досягти визначених цілей.


Таблиця 1.10.

Ризики та заходи щодо їх запобігання

Опис ризику Опис заходів щодо попередження ризику або його ліквідації
Великі розміри та складність управління Взяття на роботу висококваліфікованого персоналу; переглянути важливість та потрібність всіх приміщень, неробочі приміщення продати або здати в оренду; найняти помічників в управлінні.
Ненадійне постачання Ретельно складати умови договору постачання; надавати штрафні санкції в результаті не дотримання умов договору; пошук більш надійних постачальників.
Низька фінансова стійкість Відкриття нових каналів збуту; зменшення комунальних витрат, та витрат у зв’язку з простоями через поломки шляхом удосконалення технології; захоплення більших сегментів ринку; зменшення браку шляхом покращення кваліфікації працівників; зменшення премій.
Диверсифікація виробництва Виявлення та задоволення нових потреб суспільства; проведення мітингів; реклама товару

Розділ 2 Маркетингова стратегія і проблема

2.1 Місія підприємства

Місія підприємства – це сукупність найзагальніших ідеологічних настанов (задовольнити потреби споживачів) і цільових установ (отримати максимальний прибуток, реалізувати достатню кількість продукції), які характеризують мету існування та принципи діяльності підприємства [8]. Місія підприємства відображає реально існуючу на ринку можливість задоволення певного виду споживчих потреб через виробництво та реалізацію певного виду продукції (послуг) для певної групи споживачів в конкретних умовах конкурентної боротьби.

Місія кожного підприємства індивідуальна і можу бути різною для підприємств, що виготовляють однакову продукцію.

ЗАТ «Рівне-Борошно» формулює свою місію як прагнення до задоволення потреб споживачі шляхом розширення асортименту (борошно житнє, пшеничне всіх ґатунків, виробництво готових кормів для тварин з різних зернових культур) та покращення якості продукції за допомогою використання новітньої технології у виробництві та підвищення кваліфікації працівників.

2.2 Стратегічні напрями розвитку підприємства

Стратегічні цілі ЗАТ «Рівне-Борошно» визначають у напрямі стратегії підтримки існуючого рівня та стратегії росту.

Стратегії підтримки існуючого рівня. Товариство постійно знаходиться у хороших відносинах з покупцями, дозволяє купувати товар у розстрочку, постійно шукає нові канали збуту, тобто, розробляє заходи з підтримки поточних обсягів продажу; зменшує витрати, а саме шукає більш дешевшу, якісну або ближче розташовану сировину, вимагає дотримання угод з доставки з метою уникнення простоїв, закуповує новітню технологію, більш економну щодо використання електроенергії; підвищує рентабельність продукції шляхом максимізації прибутку і мінімізації витрат.

Стратегія росту. Цілями ЗАТ «Рівне-Борошно» в стратегії росту будуть:

- поглиблення ринку – товариство здійснює великі обсяги збуту своєї продукції на вже освоєних ринках та сегментах (ринок м. Рівне, ринок Рівненської області, ринок за межами області (західний регіон)). Зокрема: у 2004 ріці ЗАТ «Рівне-Борошно» реалізувало 14 786 тн. продукції на суму 19705.167 тис. грн., у 2005 році - 16653 тн. на суму 15402,518 тис. грн., у 2006 році – 18183 тн. на суму 19753,629 тис. грн.

- розширення ринку – товариство охоплює нові ринки (Млинівський, Радивилівський, Житомирський, Тернопільський та ін.) і пропонує на них вже існуючу продукцію.

2.3 Короткострокові маркетингові цілі

Короткострокові маркетингові цілі – це цілі, які пов’язані з управлінням конкретними аспектами маркетингової діяльності.

Короткострокові маркетингові цілі для ЗАТ «Рівне-Борошно»:

1. Збільшити кількість промислових споживачів на 14 щоквартально.

2. Розширити збут, заключивши договір з 3 мережами супермаркетів, а саме: Арсен, Сільпо, Вопак.

3. Збільшити прибуток та обсяги збуту відкривши власний магазин борошна, на продуктовому ринку м. Рівного до 30 числа наступного місяця 2006 року.

4. Навести зв’язки з новими 5 постачальниками з південних областей України до 20 липня 2006 року.

5. До 18 грудня наступного року збільшити частку ринку в Рівненській області на 11%.

6. З 15 травня надавати знижку постійним клієнтам в розмірі 2,5%.

2.4 Короткострокові фінансові цілі

Короткострокові фінансові цілі – цілі, які пов’язані з управлінням конкретними фінансовими показниками.

Короткостроковими фінансовими цілями ЗАТ «Рівне-Борошно» є:

1. До 31 грудня 2006 року досягти річного обсягу переробки зерна 28 864 тонн, зокрема: пшеничний млин 24 430 тонн, житній млин – 4 434 тонни.

2. До 31 грудня поточного року досягти річного обсягу реалізації продукції 22 869,5 тис. грн., зокрема: пшеничний млин 18 809,5 тис. грн., житній млин – 406 тис. грн.

3. До кінця року збільшити рентабельність виробництва продукції на 13%.

4. Досягти 8%-ї рентабельності інвестицій по грошовим коштам, що інвестуються у впровадження нової технології виробничого приміщення.

2.5 Цільові ринки

Кожна фірма знає, що її товари не можуть подобатись одразу всім споживачам. Споживачів дуже багато, вони відрізняються один від одного своїми потребами і звичками. Тому фірма не може задовольнити відразу всіх споживачів, краще зосередитися на обслуговуванні певних частин або сегментів ринку. Кожна компанія повинна виявити найбільш привабливіші сегменти ринку, які вона зможе ефективно задовольнити.

Отже, більшість фірм обирають цільовий маркетинг. Але, в свою чергу, цільовий маркетинг вимагає проведення трьох основних заходів:

1. Сегментування ринку — розбивка ринку на чіткі групи покупців, для кожної з яких можуть бути потрібні різні товари і/або комплекси маркетингу.

2. Вибір цільових сегментів ринку — оцінка і відбір одного або декількох сегментів ринку для виходу на них зі своїми товарами.

3. Позиціювання товару на ринку — забезпечення товару конкурентного положення на ринку і розробка детального комплексу маркетингу.

Отже, основною передумовою ефективної товарної, цінової, збутової та рекламної діяльності фірм є виділення більш-менш однорідних груп споживачів — сегментація ринку.

Сегментом ринку називають групу споживачів, що зайняті пошуком однорідних товарів та згодні їх купити.

Щоб розбити ринок на сегменти, потрібно врахувати багато різних факторів. Головними принципами сегментації ринку можна назвати такі (Табл. 2.1.): географічний; психографічний; поведінковий; демографічний.

Табл. 2.1

Принципи сегментації ринку ЗАТ «Рівне-Борошно»

Географічні фактори Психографічні фактори
Розташування регіону; чисельність та щільність населення; динаміка розвитку регіону; рівень інфляції. Суспільний клас; спосіб життя.
Поведінкові фактори Демографічні фактори
Шукання вигоди; статус користувача; інтенсивність споживання; ставлення до товару; поінформованість про товари; Вік; стать; чисельність сім’ї; етапи життєвого циклу сім’ї; рівень доходів.

Сегмент ринку (західний регіон України), який обрало для себе ЗАТ «Рівне-Борошно», можна охарактеризувати такими факторами: розташування регіону (Поліська і Лісостепова зони, на яких вирощуються переважно хвойні і широколисті ліси, що породжує великий попит на продукції зернових культур); чисельність та густота населення (достатня); певне співвідношення міського та сільського населення (переважає міське, а отже, активне споживання даного продукту); переважання вищих середніх класів та нижчих середніх класів (суспільство задовольняє свої потреби не шляхом «купити готове», а шляхом «зроблю сам»); шукання вигоди (споживачі згідні заплатити дорожче проте отримати якісний товар); тощо.

Взагалі, кожен із факторів наведених у таблиці 2.1. має певний вплив на збут продукції ЗАТ «Рівне-Борошно», для наочного прикладу, щоб детальніше зрозуміти як той чи інший фактор впливає на дане товариство, зобразимо сітку (рис. 2.1.) на якій покажемо вплив такого фактора як суспільні класи на кількість реалізованої продукції у 2006 році ЗАТ «Рівнем-Борошно»:

….Обсяг реалізованої продукції ………ЗАТ «Рівне-Борошно»
18183 тн.
5454,9 тн.
16364,7тн.
14546,4 тн.
3636,6 тн.
10909,8 тн.
3636,6 тн.
7273,2 тн.
5454,9 тн.
1818,3 тн. 1818,3 тн 1818,3 тн.
Дохід громадянина
до 500 грн./міс. на ос. 500 – 1000 грн./міс. на ос. 1000 – 3000 грн./міс. на ос. 3000 – 8000 грн./міс на ос. 8000 – 15000 грн./міс. на ос. від 15000 грн./міс. на ос.
Суспільні класи

Рис. 2.1. Сітка впливу суспільних класів на дохід ЗАТ «Рівне-Борошно»


Проте сегмент ринку який обрало ЗАТ «Рівне-Борошно» включає в себе декілька сегментів з різними потребами, саме тому воно використовує диференційований вид маркетингу, розробляючи для кожного з них окремі товари (борошно різних ґатунків для сегментів ринку з переважанням міського населення та корми для тварин для сегментів ринку з переважанням сільського населення). Пропонуючи різні товари ЗАТ «Рівне-Борошно» прагне збільшити збут і глибоко проникнути на кожен досліджуваний нею сегмент, розраховуючи, що укріпивши свої позиції в декількох сегментах ринку йому пощастить ідентифікувати у свідомості споживачів свою фірму з даною товарною категорією. Більш того, фірма розраховує на ріст повторних покупок, оскільки саме її товар відповідає прагненням споживачів, а не навпаки.