Формування асортиментів товарів на підприємстві «Максус-сервіс» - складний процес, здійснюваний з урахуванням дії цілого ряду факторів. Ці фактори можна підрозділити на загальні та специфічні. До загальних факторів, що впливають на формування асортиментів товарів на фірмі, ставляться купівельний попит і виробництво товарів.
До специфічних факторів, що роблять вплив на побудову асортиментів товарів ТОВ «Максус-сервіс» ставляться: тип і розмір підприємства, його технічна оснащеність, умови товаропостачання (у першу чергу - наявність стабільних джерел), чисельність і состав населення, що обслуговується, транспортні умови (наявність доріг із твердим покриттям, зупинок суспільного транспорту й т.д.), наявність інших роздрібних торговельних підприємств у зоні діяльності.
5. Формування господарських зв'язків в умовах ринку
Дуже важливим моментом в організації господарських зв'язків є особисті контакти між комерційними партнерами.
При довгостроковому співробітництві необхідне створення відносин довіри.
Коли досягнуто принципової згоди між виробником і споживачем із приводу співробітництва, треба найбільш твердий і найбільш важкий момент у маркетингу закупівель: переговори із приводу умов договору.
Тут необхідно обговорювати конкретні умови й способи платежу, на основі яких будуть здійснюватися поставки.
Варто розглянути дві можливості.
Довгострокова прив'язка постачальника у формі періодичних поставок у рамках основного договору - це перша можливість. Обидві сторони виражають волю до довгострокового співробітництва й визначають рамки й умови цього співробітництва. У першу чергу це стосується цін і умов поставок. Кожний учасник договору приймає на себе певні права й обов'язки, які необхідно виконати. У рамках домовленостей про умови проводяться окремі поставки, які можуть здійснюватися вже без великих окремих угод і окремих договорів.
У результаті звичності окремих відносин виникають ефекти раціоналізації, що ведуть до менших витрат при закупівлях. Крім того, гарантуються постійні контакти з покупцями на основі стабільних зв'язків.
Слід зазначити, що угоди такого роду мають і недоліки. Тут звужуються сфера прийняття рішень і гнучкість підприємств торгівлі.
Залежно від обставин у рамках договору можливо в окремих угодах обговорити особливі умови (наприклад, для особливо більших обсягів закупівель або при проведенні рекламних акцій).
Другою формою доручення є окремі угоди (час від часу). У цьому випадку обговорюється й полягає договір по конкретній поставці. У цьому договорі обговорюються, як правило, всі частковості.
Більшої гнучкості в цьому випадку як недолік звичайно протиставляються гірші умови закупівель, а також проблематичність регулярного й довгострокового доступу до товарів.
У ситуації дефіцитної економіки й недоліку товарів саме надійність закупівель повинна мати пріоритет для торгівлі. Метою менеджменту торгівлі, тому, повинне стати висновок довгострокових основних договорів з постачальниками, які гарантують надійне розпорядження товарами.
При вже наявних відносинах по поставках особливо важливо мати прості, швидкі методи, що дозволяють без ускладнень здійснювати угоди, наприклад, факс, телефон, електронна пошта.
Контроль за надходженням товарів на ТОВ «Максус-сервіс»
Після розміщення замовлення відбувається поставка товарів підприємству споживчої кооперації. При цьому контроль за надходженням товарів повинен гарантувати своєчасне здійснення поставок товару замовленого виду, у потрібній кількості й відповідній якості.
Окремі кроки такі. Спочатку прийом товару, що повинен бути перевірений на відповідність по кількості і якості. Поставлене замовлення повинен бути зіставлений із замовленням і даними в накладній. Можливі рекламації повинні бути невідкладно спрямовані постачальникові.
Якщо поставка здійснена коректно, то повинен бути здійснений платіж, якщо він не був зроблений раніше.
Платіж, як правило, виробляється після закінчення строку платежу.
Ретельне проведення контролю за надходженням товару є досить складною складовою частиною процесу закупівель, оскільки на цій стадії виробляється контроль виконання договору, або повинна бути покрита можлива недостача.
6. Комерційна діяльність підприємства з оптових закупівель товарів
План закупівель потрібний фірмі для визначення потреби в матеріально-речовинній продукції для її виробничо-комерційної діяльності. Цей план, побудований на основі теорії логістики, відбиває процес руху сировини, матеріалів, що комплектують, запасних частин і іншої продукції з ринку закупівель до складських приміщень фірми. Логістика являє собою область керування матеріальними потоками й пов'язаної з ними інформацією про виробництво й обіг. За допомогою логістики досягається високий ступінь погодженості дій учасників процесу керування продукцією, закуповуваною фірмою Ціль застосування логістики складається у визначенні того, як потрібний вантаж у потрібній кількості повинен виявитися в потрібнім місці й у потрібний час. І на ці питання повинен конкретно відповідати план закупівель фірми.
План закупівель ТОВ «Максус-сервіс» вирішує завдання:
визначення потреби в продукції, у тому числі по її номенклатурі;
обґрунтування каналів руху товарів;
вибору постачальників;
визначення методу закупівлі;
узгодження цін на продукцію;
виявлення строків поставок;
розміщення продукції на складах фірми;
визначення бюджету засобів на закупівлю.
План закупівель ТОВ «Максус-сервіс» включає такі основні розділи, як обсяг і асортименти закупівель (у натуральному й вартісному вимірі), постачальники, строки поставок і форми розрахунків за товари. Для визначення показників розділів плану закупівель потрібне залучення великого масиву інформації.
Обґрунтування плану закупівель пов'язане з виявленням витрат, необхідних з однієї сторони для безперебійного забезпечення потреби фірми в матеріалах для її діяльності, а з іншого боку - з мінімізацією запасів. Тому в плануванні закупівель використовуються принципи:
оптимізації (транспортних потоків, витрат на зберігання й транспортування);
економічності (облік мінімальних витрат обігу, економії часу);
планомірності (робота на основі укладених договорів і зазначених у них погоджених графіків завезення товарів);
ритмічності (організація поставок, що забезпечують ритмічність комерційно-виробничої діяльності відповідно до "хвиль" попиту);
оперативності (можливість зміни плану закупівель залежно від зміни попиту);
технологічність (використання сучасної індустріальної системи руху товарів);
наявності резерву (на випадок форс-мажорних обставин бізнесу).
7. Товаропостачання торгівельного підприємства
Форми й принципи товаропостачання
Товаропостачання - це комплекс комерційних і технологічних операцій по доведенню товарів до підприємств роздрібної торгівлі, що включає в себе закупівлю, доставку, приймання, зберігання, підготовку й продаж товарів.
На ТОВ «Максус-сервіс» наступні форми товаропостачання:
транзитна - надходження закуплених товарів у магазини безпосередньо від постачальників;
складська - надходження закуплених товарів через склади оптових посередників.
Рух товарів - це процес реального доведення товарів до споживача. Основу процесу руху товарів становлять:
транспортування товарів;
вантажно-розвантажувальні операції;
зберігання товарів;
комплектування торговельних асортиментів;
сортування, фасування, підготовка до продажу.
Принципи раціоналізації руху товарів:
використання найкоротших шляхів руху товарів;
установлення оптимальної звенности руху товарів;
правильний вибір транспортних засобів і ефективне їхнє використання;
застосування прогресивної системи товаропостачання з використанням тари-устаткування й засобів механізації вантажно-розвантажувальних і складських робіт.
Методи доставки товарів:
централізоване завезення - доставка товарів силами й засобами постачальника на основі заявок роздрібних підприємств;
децентралізоване завезення - доставка товарів роздрібними підприємствами власним або притягнутим транспортом.
Критерії оцінки і відбору джерел матеріальних потоків залежать від вимог споживаючої логістичної системи і можуть бути різними:
- надійність постачання;
- відстань між постачальником і споживачем;
- строки виконання замовлень;
- періодичність постачань;
- умови оплати;
- мінімальний розмір партії товару;
- можливість отримання знижки;
- частка постачальника у покритті витрат;
- повнота асортименту;
- умови розподілу ризиків;
- наявність сервісного обслуговування;
- рекламна підтримка;
- репутація постачальника;
- фінансове становище постачальника, його кредитоспроможність тощо.
ТОВ «Максус-сервіс» визначає для себе найбільш значимі критерії за специфіки своєї діяльності.
Внаслідок аналізу потенційних постачальників формується перелік конкретних постачальників, що може бути у вигляді реєстру, та з якими проводиться робота із установлення договірних відносин. Список постачальників зазвичай складається за кожним конкретним видом матеріальних ресурсів, які постачаються.