Смекни!
smekni.com

Розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення контролю маркетингової діяльності на підприємстві (стр. 16 из 21)

Підвищення уваги до фази реалізації програм маркетингу.

Станом на 2010 рік фаза реалізації процесу стратегічного маркетингу стала ключовим чинником успіху через передачу багатьох функцій планування від планувальників до лінійних керівників.

Зокрема, голова правління ВАТ „Бровар” Троян С.М. використав інноваційний підхід до реалізації програм маркетингу, а саме: очоливши організацію, що потерпала від дуже складного і тривалого процесу ухвалення рішень, він вирішив скоротити штат управлінських працівників та прискорити процес ухвалення рішень та їх реалізації за допомогою атмосфери довіри й незалежності серед менеджерів і співробітників.

Удосконалення реалізації програм маркетингу.

Для виконання цього непростого завдання однаково необхідні й досконалі управлінські навички, й ефективні методи управління. На основі цього можна запропонувати низку принципів, що сприяють реалізації програм маркетингу. Для ВАТ „Бровар” – це:

- необхідність детального роз‘яснення цілей та методів їхнього досягнення. Ті, хто втілюватиме плани в життя, повинні розуміти цілі й методи їхнього досягнення. Кожен працівник ВАТ „Бровар” повинен чітко уявляти основні завдання компанії, давати споживачам тільки якісний продукт з найкращих натуральних складників. Цього можна досягти шляхом розроблення чітких посадових інструкцій, використання гнучких систем заохочення і спрощення руху інформації по каналах комунікацій;

- потреба організації мати „опікуна” програм. Для Микулинецького пивзаводу необхідно, щоб ефективні програми завжди підтримували „опікуни” продукту чи програми, здатні і готові скоротити бюрократичні процедури і просунути продукт и програму. Такі люди повинні вміти маневрувати між питаннями широкомасштабної стратегії і дрібними специфічними завданнями, а також переборювати організаційні перешкоди;

- необхідність заохочення успішної реалізації розроблених програм. Потрібно, щоб кожен окремий співробітник ВАТ „Бровар” і загалом весь колектив знав, що їх винагородять за досягнення цілей компанії. Тоді у них з‘явиться стимул забезпечити успішну реалізацію програми, бо в цьому успіхові буде їхня особиста участь і внесок. Необхідно розробити чітку схему матеріального та морального заохочення працівників різних категорій, наприклад, введення на підприємстві рейтингової системи оцінювання роботи працівників, за результатами якої зусилля співробітника будуть відзначатися винагородами різного роду;

- потреба реалізації конкретних дій та уникнення „паралічу від аналізу”, що виникає тоді, коли замість виконання конкретних дій для вирішення проблемних питань їх піддають надмірному аналізу. Щоб уникнути цього, керівництву ВАТ „Бровар” необхідно налагодити командну роботу, залучивши до неї креативних, мислячих людей, здатних швидко приймати правильне рішення;

- стимулювання відкритого обговорення усіх аспектів проблеми. Успіх найчастіше залежить від сприятливої робочої атмосфери, що налаштовує співробітників відверто без страху висловлювати думки, своє бачення проблеми. Цей підхід полягає в тому, щоб вирішити проблему колективними зусиллями, не марнуючи час на пошуки винного. Всій варіант вирішення проблемного питання може запропонувати будь-який співробітник - від прибиральника до керівника. Завдання голови правління Микулинецької пивоварні – вміти вислухати і прийняти правильне рішення, аналізуючи всі пропозиції своїх працівників;

- визначення конкретних завдань, обов‘язків і термінів їхнього виконання. Для успішної реалізації плану необхідно, щоб працівники чітко знали завдання, за виконання яких вони відповідальні, та граничні терміни їхнього виконання. Для ефективної реалізації різних завдань, пов‘язаних із виходом на нові ринки Східної України, керівнику ВАТ „Бровар” необхідно скликати щотижневі наради, де б обговорювався хід виконання програм. Підсумком їх має бути календарний план, що містить завдання, терміни та відповідального за виконання. Для їхнього складання необхідно: 1) визначити основні завдання; 2) встановити терміни виконання; 3) організувати роботу для виконання завдання у встановлений термін; 4) розподілити обов‘язки між виконавцями. Календарний план проведення виробничих і маркетингових заходів відносно нового продукту можна успішно скласти за допомогою графіка Ганта Усі прийоми календарного планування повинні бути спрямовані на розмежування завдань, які виконують послідовно, і можуть виконуватись одночасно.

Шляхи покращення організації маркетингу

Для реалізації маркетингових планів компаній потрібно створити організаційну структуру маркетингу. У зв‘язку з організацією маркетингу виникає дві основні проблеми:

1) треба зрозуміти як взаємозалежні лінійні та нелінійні посади і структурні підрозділи утворюють узгоджену організаційну структуру маркетингу;

2) варто усвідомити, яку роль відіграє менеджер продукту і менеджер з маркетингу.

З метою вдосконалення реалізації програми маркетингу на підприємстві пропонується створити відділ маркетингу на підприємстві ВАТ „Бровар”.

Таблиця 3.2 - Річні витрати на створення та функціонування відділу маркетингу

Назва витрат Сума, грн.
Капітальні витрати
Витрати на придбання комп‘ютерної та обчислювальної техніки 16990,0
Разом капітальних витрат 16990,0
Поточні витрати
Поточні експлуатаційні витрати 7800,0
Витрати на оплату праці 4932,0
Нарахування на зарплату працівників 11901,6
Разом поточних витрат 69021,6
Всього 86011,6

Завдяки створенню цього підрозділу очікується збільшення обсягів реалізації пивної продукції у 1,2 рази.

Створення такого підрозділу можна провести за наступною схемою. Послідовність вдосконалення організаційної структури подано в таблиці 3.3.


Таблиця 3.3 - Послідовність удосконалення організаційної структури ВАТ „Бровар”

№ з/п Назва запланованих робіт Кількість днів Відповідальний
А Початок події
1 Підготовка плану удосконалення організаційної структури управління підприємством 5 Директор
2 Перегляд положення про структурні підрозділи 5 Директор
3 Перегляд функціональних обов‘язків працівників структурних підрозділів підприємства 5 Директор
4 Пошук кандидатури на посаду заступника директора підприємства 20 Директор
5 Пошук спеціалістів з маркетингу для роботи у новоствореному відділі маркетингу 15 Директор, заступник директора
Б Завершення події

Вищезазначену послідовність зобразимо в вигляді сіткового графіка

А 1 2 3 4 5 Б

Рисунок 3.1 - Сітковий графік удосконалення організаційної структури ВАТ „Бровар”

Отже, для удосконалення організаційної структури ВАТ „Бровар шляхом створення відділу маркетингу підприємство понесе затрати в сумі 86011,6 грн., а сама процедура створення займе до 50 днів.схемою

3.3 Розробка комплексного маркетингового плану на ВАТ «Бровар»

Загальні відомості про Микулинецьку пивоварню

Микулинецьку пивоварню ВАТ “Бровар” було створено в 1994 році. Це єдина пивоварня в Україні, яка варить живе не пастеризоване пиво.

У своєму складі ВАТ “Бровар” має 5 дочірніх підприємств, які служать сировинною базою для виробництва продукції.

На ВАТ “Бровар” виготовляють 13 сортів пива, 4 види безалкогольних напоїв та мінеральної води.

Кількість працівників − 209 осіб.

Микулинецька пивоварня єдина в Україні, яка за високу якість продукції відповідно до європейських стандартів відзначена дипломом та сертифікатом Європейської Бізнес Асамблеї м. Оксфорд (Англія 2006 рік).

На даний час потужність заводу становить 1 400 тис декалітрів пива, 1 500 т солоду, 450000 декалітрів безалкогольних напоїв.

Метою діяльності товариства є виготовлення пива, яке за якістю може конкурувати з найвідомішими марками в світі.

Великий досвід спеціалістів, культура виробництва, і сучасне обладнання дозволяють виготовляти продукт високої смакової та біологічної стійкості, уникаючи термічної та інших видів обробки пива, які знижують його живильні властивості.

На даний час колектив підприємства не зупиняється на досягнутому, а працює над розробкою нової продукції, щоб задовольнити побажання найвибагливіших споживачів.

Стратегічні напрями і план

Місія ВАТ «Бровар»: виробництво за унікальною рецептурою високоякісного натурального «живого» пива без ГМО з метою максимально повного задоволення споживацьких смаків і уподобань.

Цілі

Протягом наступних трьох років ВАТ «Бровар» намагатиметься досягнути таких цілей:

1) Не фінансові цілі:

· вихід на ринки світлого пива Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей;

· освоєння унікальної технології упакування продукції без доступу кисню;

· формування бази постійних клієнтів фірми та забезпечити їх поповнення.

2) Фінансові цілі:

· після року діяльності досягти чистого прибутку на рівні 20 % від доходу;

· забезпечити самофінансування технологічних проектів підприємства.

Основна компетентність і конкурентні переваги

ВАТ «Бровар» прагне досягти максимального рівня якості продукції по всіх товарних позиціях. Для цього підприємство постійно вдосконалює власну сировинну базу та постійно впроваджує інноваційні рішення у виробництво.

Основні конкурентні переваги:

1. Справжнє живе не пастеризоване пиво з України (не належить транснаціональному пивному холдингу та виготовляється не за ліцензією).