Смекни!
smekni.com

Аналіз читацького ринку на прикладі форуму видавців 2010 у Львові (стр. 2 из 5)

Свій внесок у вивчення української книги та її читача зробило Українське товариство книголюбів, сферою зацікавлень якого стали книжково-ярмаркові виставки на території України. Тобто, це товариство як раз розробляє маркетингові дослідження у галузі читання книги. Наприклад, львівський Форум видавців позиціонується цим товариством, як унікальний комплекс виставкових та ярмаркових заходів, мистецьких та культурних акцій, скерованих,перш за все, на сприяння створенню на Україні цивілізованого книжкового ринку та піднесення престижу вітчизняної книги в суспільстві. Власне, через небайдужість товариства до проблем видавців, книгорозповсюджувачів та бібліотекарів спонукала організаторів Форуму до проведення прес-конференцій, круглих столів, дискусій, бізнес-форумів за участю представниківвлади, де неодноразово обговорювалась ситуація в цій галузі, аналізувалисьзміни, що відбулися за рік, вимальовувались перспективи розвитку.

Найпомітнішими і масштабними були круглі столи "Державна підтримка книговидавничої справи в Україні" (2004) під головуванням В. Г. Шевченка — на той час першого заступника голови Комітету з телебачення та радіомовлення України, "Український підручник: джерела фінансування та проблеми забезпечення шкіл" (2001), організований Міністерством освіти і науки України спільно з Управлінням освіти м. Львова і видавництвом "Шкільний світ" (м. Київ) та "Освіта інвалідів і спец. підручник" (2006). Якщо попередні заходи мали значний суспільний резонанс, то наступні — професійний: круглий стіл "Проблеми підготовки кадрів для видавничо-книготорговельної галузі в Україні" (2005), організований Українською академією друкарства (м. Львів), дискусія "Дитяча книга: між соціальною відповідальністю та комерційним успіхом" (2006) за участю відомих авторів, видавців, критиків, науковців, дискусія "Навіщо потрібні літературні премії?" за участю організаторів та лауреатів відомих українських та російських літературних премій (2008) та низка семінарів на тему авторського законодавства та правового регулювання видавничої діяльності, які проводили представники "Українського агентства авторських та суміжних прав" (2002) та "Агенції захисту інтелектуальної власності" (2004).

Не всі круглі столи та семінари були результативними, хоч і актуальними. Але, на погляд членів Українського товариства книголюбів , рекламно-пропагандистські заходи та культурно-мистецькі акції є більш показовим елементом книжкової культури, тому далі зупинимось на них докладніше.

Друге місце за кількістю організованих акцій та їх ефективністю посідають заходи, які передбачають міжособистісне спілкування — автограф-сесії, літературні спаринги, авторські вечори та зустрічі з письменниками. Це можуть бути як одноразові акції, так і такі, що повторюються, наприклад, щодня, що дві години, а іноді і в безперервному режимі. У цьому плані кілька років поспіль розважають учасників та відвідувачів Форуму видавництва "Фоліо" (м. Харків), "Нора-друк" (м. Київ), "Теза" (м. Вінниця), а також "Граніт" (м. Київ), Літературна агенція "Піраміда" (м. Львів) та ін.

У 2001 р. Президією УАН був створений Науковийцентр досліджень історії книжкової культури. Важливим напрямкомнауково-дослідної роботи центру є дослідження у галузі теорії та історії книжкової культури як наукового напрямку вітчизняної історії,історії культури і книгознавства, а також підготовка та видання праць зісторії вітчизняної книги і книжкової культури різних історичних епох.


1.Форум видавців у Львові

Форум видавців у Львові — міжнародний книжковий форум, який відбувається щорічно у вересні у Львові. Це найбільший український книжковий ярмарок та один з наймасовіших заходів подібного типу в Східній Європі Головні експозиції розташовуються біля палацу Потоцьких. Девіз форуму: AmorLibriumno’sunit (лат. "Любов до книг нас єднає"). Уперше проведений 1994 року.

15 до 19 вересня вже традиційно у Львові пройшов17 Форум видавців. У переддень Форуму засідало почесне журі конкурсу "Книга Форуму видавців-2010", призовий фонд якого становив- 50 тисяч гривень. 354 різнопланові різножанрові книжки, видані впродовж 2009-2010 рр., претендували на Гран-прі цього поважного конкурсу або на перемогу в одній з численних номінацій.

Організатори "Форуму видавців у Львові": громадська організація "Форум видавців", Львівська міська рада, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Українська асоціація видавців та книго- розповсюджувачів, Українська бібліотечна асоціація. "Форум видавців у Львові" має статус Національного. "Форум видавців обійдеться міському бюджету у 250 тисяч".

Це найбільший книжковий ярмарок та літературний фестиваль в Україні та один з найбільших у Східній Європі. Журналісти називають його найбільшим ярмарком української книги в світі, а також найважливішою щорічною культурною подією в Україні.Крім українських, представлені книги з Росії, Польщі, Австрії, Франції, Литви, Німеччини, Ізраїлю.

Кількість учасників – понад 600 українських та іноземних видавництв книжок та періодичних видань, книготорговельні підприємства, друкарні, виробники електронних видань, програмного забезпечення, аудіо-та відеопродукції, ВНЗ, бібліотеки, громадські організації, літературні агенції, асоціації, культурні центри та фонди. На Форум видавців 2010 до Львова приїхали 11 авторів з Польщі.

Кількість відвідувачів Форуму та літературного фестивалю — 68 000 за 4 дні.

Кількість акредитованих ЗМІ – від 100 національних, регіональних та місцевих. Серед них телеканали: Інтер, 1+1, Перший національний, 5 канал, Новий, СТБ, Тоніс, ICTV, НТН; тижневики: Кореспондент, Дзеркало тижня, Український тиждень; ділові видання: Контракти, Експерт, Дело, Бізнес, Компаньйон; радіостанції: Ера ФМ, Свобода, ВВС та інші.

Оте, кількість учасників форуму останні роки тримається на стабільній позначці.

17-та річниця Форуму символічно збіглася з кількістю запрошених спеціальних гостей. До Львова має приїхати основна його цьогорічна зірка польський письменник Януш Леон Вишневський. Статус почесних гостей мають підтвердити Адріан Сливоцький (США) і отець Ксаверій Кнотц (Польща). Буквально за день до відкриття Форуму відбулися й зміни у списку спеціальних гостей. Не зможе приїхати до Львова Боріс Дубін. Російського соціолога замінить його ж колега, російський науковець, представник журі літературної премії НОС, завідуючий відділом соціально- культурних досліджень в Левада-центрі Алєксєй Лєвінсон. "Для нас найпочесніші гості - це письменники, літературні зірки, - додала Катерина Шевченко (почесний директор Форуму).

Чимало політиків спробують свої сили не лише як гості Форуму видавців, а й його учасники. Перший президент України Леонід Кравчук презентуватиме свою книжку "Одна Україна, єдиний народ", а презентація книги Сергія Тігіпка "Украина: гражданский проект", яку проведе політолог Кость Бондаренко. Колишній мер Львова Любомир Буняк представить книжку спогадів "Не зрадь себе".

Про рівень книжкової культури свідчить не лише кількість та якістьдрукованих видань, їх тематика та рівень видавничо-поліграфічноговиконання, а й ситуація у навкололітературних та видавничо-книго-торговельних колах. Саме книжкові виставки і ярмарки є віддзеркаленнямстану і тенденцій на книжковому ринку України. Лише країни з розвинутою ринковою економікою можуть похвалитись виставково-ярмарковими заходами міжнародного масштабу.

Найважливішими акціями програми Форуму є:

- Міжнародний літературний фестиваль з фокусними темами: "Діалог літературних поколінь" та "Труднощі перекладу" за участі близько 200 письменників з України та 18 країн світу;

- Бізнес-форум з фокусною темою "Українське книговидання в умовах кризи: час змін" за участі керівників центральних та місцевих органів влади, політиків, керівників видавництв, журналістів, експертів з інших країн;

- Всеукраїнський конкурс "Найкраща Книга Форуму видавців-2010". На конкурс в минулі роки представлялося до 500 нових книжок від 100 видавництв. Призовий фонд, встановлений ГО "Форум видавців" – 50 тисяч гривень.

Ціна квитків на книжковий ярмарок порівняно з минулим роком не змінилася - як була 3 грн. (а для пільгових категорій - 1 грн.), так і залишилася. " Раніше безкоштовні запрошення можна було знайти в університетах, школах, музеях, театрах, книгарнях. Популярним засобом поширення інформації про виставково-ярмаркові заходи є мережа Інтернет, а наявність власної електронної інтернет-сторінки (веб-сайту) — питання престижу для їх організаторів. Аналізкнижкових виставок-ярмарків засвідчив, що з десяти існуючих в Україні представницьких заходів власні сторінки в Інтернеті мають лишеп’ять — "Форум видавців у Львові", харківський фестиваль "Світ книги",а також організатори "Книжкового світу" у Києві — виставкова компанія"Медвін", дніпропетровської "Буквиці" — експоцентр "Метеор" таодеської "Зеленої хвилі" — "ЕкспоЮгСервіс". Загалом функціональність та інформативна наповненість їх сторінок є задовільною.Відтепер можна буде знайти і у поштовій скриньці. Саме таке запрошення я отримала.

2.Аналіз читацького ринку

При аналізі читацького ринку на прикладі Форуму видавців 2010, я користувалась такими критеріями: