Основними рівнями виробничої структури підприємства “Продекологія” є: цех – відділення – дільниця – бригада – робоче місце.
Механічний та конструкторський цех спеціалізується безпосередньо на проектуванні та виробництві деталей сепараторів. Механічному цеху безпосередньо підпорядковуються складські приміщення та стандартна майстерня.
Транспортна дільниця займається доставкою матеріалів та виробів до пункту призначення.
Дана виробнича структура не є досить розгалуженою, отже це сприяє підвищенню управління нею. Максимальне спрощення виробничої структури забезпечує її раціоналізацію та можливість найкращої керованості нею.
Раціональна структура апарату управління є основою планомірного та ритмічного функціонування виробничої структури. На розвиток структур управління впливає ряд чинників, до яких належать виробнича структура, трудомісткість та складність управлінської роботи, вимоги ринку тощо.
Структура управління підприємством “Продекологія” є ієрархічною.
Ієрархічні структури управління (їх ще називають часом: формальні, механістичні, бюрократичні, класичні, традиційні) характеризуються твердою ієрархією влади в організації, формалізацією правил і процедур, які використовуються централізованим прийняттям рішень, вузько визначеною відповідальністю в діяльності.
Для ієрархічної структури підприємства “Продекологія” характерні:
- Стабільність і не складність зовнішнього середовища.
- Цілі і завдання прості та ясні. Завдання піддаються розподілу. Роботи можна вимірювати.
- Постійна повторюваність одних і тих самих робіт, що дозволяє їх регламентувати. Призначається дана влада.
Ієрархічний тип структури має багато різновидів, але самої розповсюдженою є лінійно-функціональна організація управління, до якої належить організаційна структура підприємства “Продекологія” показано на рисунок 1.2
1.5 Характеристика організації економічної роботи на підприємстві
Посадова інструкція – це документ, що регламентує виробничий процес кожного працівника. Зазвичай включає короткий виклад основних обов'язків, повноважень та необхідних навиків, що відносяться до конкретної посади в організації.
Посадова інструкція заступника директора з економічних питань.
I. Загальні положення
1. Заступник директора з економічних питань здійснює керівництво організацією і вдосконаленням економічної діяльності підприємства, направленої на досягнення найбільших результатів при якнайменших витратах матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, прискорення темпів зростання продуктивності праці, підвищення рентабельності виробництва і зниження собівартості продукції, забезпечуючи правильне співвідношення зростання продуктивності праці і середньої заробітної платні.
2. На посаду заступника директора з економічних питань призначаються особи з вищою економічною або інженерно-економічною освітою і стажем економічної роботи на керівних посадах не менше п'ять років.
II. Посадові обов'язки
Заступник директора з економічних питань:
1. Методичне керівництво і координація діяльності всіх підрозділів підприємства по розробці перспективних і поточних планів, а також заходів щодо вдосконалення господарського механізму, економічної роботи виявленню і використовуванню внутрішньогосподарчих резервів.
2. Сприяння підвищенню наукової обгрунтованості планів, встановлення планових показників на основі прогресивних техніко-економічних нормативів матеріальних і трудових витрат з урахуванням досягнень науки і техніки, організації виробництва і праці.
3. Проведення роботи по вдосконаленню планування економічних і фінансових показників діяльності підприємства, по створенню і поліпшенню нормативів трудових витрат, витрачання товарно-матеріальних цінностей і використовування виробничих потужностей.
III. Має право
Заступник директора з економічних питань має право:
1. Представляти підприємство у всіх державних і суспільних організаціях з питань економіки і організації виробництва.
2. Здійснювати перевірку діяльності всіх підрозділів підприємства в області економіки і організації виробництва, давати їм відповідні вказівки, направлені на підвищення його ефективності.
3. Вимагати від підрозділів підприємства представлення матеріалів, необхідних для виконання обов'язків, передбачених справжнім Положенням.
IV. Відповідальність
Заступник директора з економічних питань несе відповідальність за:
1. якість і своєчасність виконання покладених на нього справжнім Положенням обов'язків.
Посадова інструкція економіста по плануванню.
I. Загальні положення
1. Економіст по плануванню відноситься до категорії фахівців.
2. На посаду:
- економіста по плануванню призначається особа, що має вищу професійну (економічне) освіту без пред'явлення вимог до стажу роботи або середню професійну освіту і стаж роботи на посаді техніка по плануванню I категорії не міні 3 років або інших посадах, що заміщаються фахівцями з середньою професійною освітою, не менше 5 років;
- економіста по плануванню II категорії - особа, що має вищу професійну (економічне) освіту і стаж роботи на посаді економіста по плануванню або інших інженерно-технічних посадах, що заміщаються фахівцями з вищою професійною освітою, не менше 3 років;
3. Призначення на посаду економіста по плануванню і звільнення від неї проводиться наказом директора підприємства за уявленням начальника планово-економічного відділу.
II. Посадові обов'язки
Економіст по плануванню:
1. Здійснює роботу по економічному плануванню на підприємстві, направленому на організацію раціональної господарської діяльності, визначення пропорцій розвитку виробництва виходячи з конкретних умов і потреб ринку, виявлення і використовування резервів виробництва з метою досягнення найбільшої результативності діяльності підприємства.
2. Готує початкові дані для складання проектів перспективних і річних планів виробничо-господарської діяльності і соціального розвитку підприємства.
3. Розробляє з урахуванням прогнозних і маркетингових даних окремі розділи вказаного плану з розбиттям по кварталах.
III. Має право
Економіст по плануванню має право:
1. Знайомитися з проектами рішень керівництва підприємства, що стосуються його діяльності.
2. Вносити на розгляд керівництва пропозиції по вдосконаленню роботи, пов'язаної з передбаченими справжньою інструкцією обов'язками.
3. У межах своєї компетенції повідомляти начальника планово-економічного відділу про всі виявлені в процесі своєї діяльності недоліки і вносити пропозиції по їх усуненню.
IV. Відповідальність
Економіст по плануванню несе відповідальність:
1. За неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених справжньою посадовою інструкцією - в межах, визначених чинним трудовим законодавством України.
2. За правопорушення, вчинені в процесі здійснення своєї діяльності - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним і цивільним законодавством України.
3. За спричинення матеріального збитку - в межах, визначених чинним трудовим і цивільним законодавством України.
Посадова інструкція головного бухгалтера.
I. Загальні положення
1. Головний бухгалтер належить до професійної групи "Керівники".
2. Призначення на посаду головного бухгалтера та звільнення з неї здійснюється наказом керівника підприємства з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України та чинного законодавства про працю.
3. Головний бухгалтер безпосередньо підпорядковується керівнику підприємства.
II. Завдання та обов'язки
Головний бухгалтер:
1. Забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних.
2. Організує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій.
3. Вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
III. Права
Головний бухгалтер має право:
1. Діяти від імені бухгалтерії підприємства, представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах зі структурними підрозділами та іншими організаціями з господарсько-фінансових та інших питань.
2. В межах своєї компетенції підписувати та візувати документи.
3. Самостійно вести листування зі структурними підрозділами підприємства, а також з іншими організаціями з питань, які належать до компетенції бухгалтерії та не вимагають рішення керівника підприємства.
IV. Відповідальність
Головний бухгалтер несе відповідальність:
1. За неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю.
2. За правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.