Смекни!
smekni.com

Ризики аграрного товаровиробника та управління ними (стр. 23 из 34)

Днем сплати платежів вважається день списання установою банку суми платежу із рахунка Страхувальника незалежно від часу зарахування цих сум на рахунок Страховика, а при утриманні платежу із належного господарству страхового відшкодування - день затвердження відшкодування до виплати.

Страхові платежі сплачуються із поточних рахунків згідно чинного законодавства.

Надлишки сплачених у поточному році Страхувальником страхових платежів належать поверненню господарству відразу ж, або зараховуються Страхувальнику як платежі на наступний рік (за узгодженням сторін).

Якщо до часу виявлення надлишкових сум з платежів минулого року Страхувальник прострочив сплату страхових платежів поточного року, то ці суми зараховуються у погашення прострочених платежів. Про проведений залік Страхувальник повинен бути письмово повідомлений у триденний термін.

У випадку реорганізації Страхувальника проводиться перерахунок страхових платежів відповідно вартості, зазначеній у акті майна, що пере­дане знову створеним господарствам.

Складання акту про загибель або пошкодження сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень

Акти про загибель або пошкодження посівів сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень складаються на бланку інспектором Страховика при участі керівника сільськогосподарського підприємства, а також представників виконавчого комітету місцевої Ради та інших спеціалістів, участь яких необхідна (Додаток 6).

Акти у двох примірниках підписують особи, що приймають участь у їх складанні і завіряються печаткою Страховика. Особи, що підписали акт, несуть особисту відповідальність за правильність його складання. Один примірник акту передається Страховику, а інший залишається у Страхувальника.

Акт складається на всі страхові випадки загибелі або пошкодження сільськогосподарських культур, про які повідомив Страхувальник письмово. При отриманні Повідомлення про страховий випадок Страховик надсилає Страхувальнику Довідку про отримання.

Акт складається у такі терміни: протягом 15 днів після оприбуткування господарством всього одержаного врожаю поточного року, а на культури, продукція яких повністю продається державі - після закінчення продажу всієї продукції даної культури. У випадку повної загибелі культури на всій площі посіву (посадки) у господарстві акт складається у 15-денний термін від дня настання звичайних строків її збирання.

При складанні актів причини загибелі (пошкодження) сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень уточнюються.

Розмір фактичної площі посіву (посадки) сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень при складанні акту визначається за документами Страхувальника.

По озимих культурах, які висівають на зерно і зелений корм, площі посівів, що загинули в осінньо-зимово-весняний періоди, а також площі пересіву загиблих культур, визначаються як різниця між площами, що були засіяні і фактично зібрані. Площі сільськогосподарських культур, що посіяні на місці загиблих озимих, розподіляються на зерно і на зелений корм, виходячи із процентного співвідношення пересіяних площ озимих за видами використання від загальної площі їх пересіву.

У випадку загибелі у період зимівлі сіяних трав площі пересіяних посівів трав не розподіляються за видами використання їх продукції, так як розмір збитку визначається вцілому по групі цих культур.

Розмір фактично одержаної основної продукції сільськогосподарсь­ких культур встановлюється за даними обліку і звітності Страхувальника про збір і оприбуткування всієї продукції у даному році.

Врожай сільськогосподарських культур приймається відповідно у первісне оприбуткованій, фізичній або заліковій вазі залежно від того, у якій вазі продукція цих культур була облікована при визначенні середньої врожайності за останні п'ять років для визначення страхових платежів незалежно від її сортності і якості.

Дані бухгалтерського обліку з оприбуткування продукції рослинництва порівнюють із первинними документами (Реєстр відправки зерна та іншої продукції з поля, Акт на приймання кормів, Відомість руху зерна та іншої продукції, й інші первинні документи) та регістром обліку насіння. По культурах, продукція яких повністю продається державі, записи в зазначених книгах бухгалтерського обліку порівнюють із даними тютюново-ферментаційних заводів, льоно-прядильно-джутових, хлібоприймальних пунктів, елеваторів та ін. Якщо буде встановлено розходження у даних обліку продукції, то у акті показуються уточнені показники.

2.5. Порядок визначення розміру збитку і відшкодування

по страхуванню сільськогосподарських культур

та багаторічних насаджень

Страхове відшкодування Страхувальнику виплачується:

-по страхуванню врожаю сільськогосподарських культур, вклю­
чаючи урожай багаторічних насаджень і маточників - у розмірі 70% суми
збитку;

-по страхуванню багаторічних насаджень (дерев, кущів) - у розмірі
100% суми збитку чи за домовленістю.

Страхувальник зобов'язаний протягом трьох діб із дня загибелі або пошкодження сільськогосподарських культур, а також загибелі багаторіч­них насаджень (або із дня, коли можна було встановити факт загибелі або пошкодження) повідомити про це Страховика. Повідомлення подається сільськогосподарським підприємством.

Страховик, одержавши повідомлення, перевіряє факт і причини за­гибелі або пошкодження, враховуючи матеріали компетентних органів, відповідних науково-дослідних інститутів, станцій захисту рослин, інспек­цій з карантину рослин та інших організацій, що проводять спостереження про вплив метеорологічних та інших природних умов, шкідників і захво­рювань рослин на стан сільськогосподарських культур і насаджень у даній місцевості. При відсутності зазначених матеріалів повідомлення переві­ряється на місці з урахуванням висновків представника районного відділу сільського господарства. Результати перевірки відображаються у довідці на зворотній стороні бланку. На підтвердження отримання повідомлення господарству на наступний день відсилається довідка на бланку.

Збиток страхувальників у зв'язку із втратами врожаю внаслідок за­гибелі або пошкодження сільськогосподарських культур визначається Стра­ховиком на основі Акту про загибель або пошкодження посівів (посадок) сільськогосподарських культур.

Розрахунок суми збитку проводиться у бланку Розрахунку розміру збитку та страхового відшкодування у зв'язку із загибеллю або пошкоджен­ням сільськогосподарських культур, що складається у двох примірниках; один з них надсилається Страхувальнику (Додаток 2).

Збитком Страхувальника вважається вартість кількісних втрат вро­жаю основної продукції культури (групи культур) на всій площі посіву (посадки) у господарстві, що обчислюється як різниця між вартістю вро­жаю на 1 га в середньому за останні п'ять років і даного року за договір­ними цінами і помноженою нд площу посіву.

Визначення збитку проводиться окремо по кожній культурі або групі культур у відповідності з тим, як розраховувалися страхові платежі. По цукровому буряку фабричному і на корм худобі, багаторічних травах по­сіву минулих років та безпокривних травах посіву поточного року розра­ховується середньозважена вартість врожаю, виходячи із факту їх збирання за видами продукції.

Визначення збитку проводиться у розрахунку на площу посіву (по­садки) сільськогосподарської культури (групи культур) у господарстві під урожай даного року. Вартість рослин на площі, що залишилася після заги­белі (пошкодження) культури для використання на випас худоби, при ви­значенні збитку до уваги не приймається.

Коли у господарстві загинула або пошкоджена культура, що висі­валася вперше або менше трьох років протягом останніх п'яти років, зби-І ок визначається по різниці між вартістю врожаю цієї культури на 1 га, що розрахована із планової урожайності за попередній рік, а при відсутності ГІ - на поточний рік, але не вище урожайності, фактично одержаної все-редньому по району у минулому році і врожаю з 1 га даного року у роз­рахунку на посівну площу.

У випадку пересіву або підсіву культур враховується середня вартість нитрат на пересів (підсів) і середня вартість врожаю знову посіяних або підсіяних культур.

Середня вартість врожаю знову посіяних або підсіяних культур визначається: при пересіві іншими культурами виходячи із вартості врожаю їх на 1 га всередньому за останні п'ять років, при пересіві тією ж культурою, а також при підсіві - виходячи із вартості фактично отриманого в даному році врожаю всередньому на 1 га.

Середня вартість витрат на пересівання і підсівання сільськогосподарських культур у гривнях на 1 га визначається у господарстві на підставі вартості робіт, що ведуться при пересіванні (підсіванні), і вартості витра­ченого насіння.

Якщо платежі, передбачені договором страхування, були внесені повністю у встановлений строк, а при складанні акту виявиться, що пош­коджену культуру посіяно (посаджено) на площі меншій, ніж застрахована, то зайве внесені платежі підлягають поверненню під час виплати страхо­вого відшкодування.

Якщо при складанні акту виявиться, що пошкоджену культуру посі­яно на площі більшій, ніж застраховано, розмір збитку визначається в розрахунку на всю площу, фактично засіяну даною культурою. Розмір страхового відшкодування становить такий процент визначеного обсягу збитку, що складає площа культури, зазначена у договорі страхування, до