Смекни!
smekni.com

Дослідження ринку комп’ютерної техніки та супровідних послуг в місті Рівне (стр. 1 из 5)

«Дослідження ринку комп’ютерної техніки та супровідних послуг в місті Рівне»

Виконав: Варнава О. П.

Рівне - 2008


План

1. Історія ринку комп’ютерної техніки в м. Рівне.

2. Аналіз фірм, присутніх на ринку Рівного.

3. Супровідні послуги, які надають учасники ринку.

4. Характеристика споживачів.

5. Підсумки.


1. Історія ринку комп’ютерної техніки в м. Рівне

Цілком очевидно, що саме винайдення комп’ютера стало для людства найбільшим поштовхом для соціального прогресу. Ні відкриття вогню, металів, ні винайдення колеса, крила, ні відкриття електрики, ні, навіть, виготовлення двигунів внутрішнього згорання, а потім і ядерного двигуна – не були настільки потужними ресурсами для розвитку людини саме як суспільної істоти, не відкривали перед людством таких горизонтів руху вперед, як винайдення комп’ютера і комп’ютеризація Землі. Це пояснюється дуже просто. Прогрес науки йде від простого до складного, і зрозуміло, що кожний новий винахід базується на всіх попередніх, і кожен наступний винахід стає все більш потужним ресурсом для прогресу людства. Винайдення комп’ютера підсумувало винаходи людства за всю попередню історію практично у всіх науках і видах техніки, а тому дало поштовх всім галузям знань і практики людини.

В той час, як комп’ютеризація передових країн світу триває вже приблизно 30 років, і з кожним роком все прискорюється, комп’ютеризація України здійснилась за 5-7, ну можливо за 10 останніх років, не дивлячись на те, що один з перших комп’ютерів в світі був винайдений і збудований в Україні, а саме в Київському університеті, академіком Глушком.

Державні організації в міру можливості закуповують нову техніку, компанії розширюються, з'являються нові суб'єкти підприємницької діяльності, існуючі фірми розширюються або дооснащують комп'ютерами ті робочі місця, які раніше обходилися без них. Все це веде до зростання корпоративного сектора вітчизняної IT-індустрії. Купівля комп'ютера лише два-три роки тому перестала бути прерогативою IT-спеціалістів і заможних сімей - тепер домашні комп'ютери набувають великого поширення. І цей процес далекий від завершення.

В Рівному, як і по всій Україні, комп’ютери почали з’являтися на ринку в другій половині 90-х років минулого століття.

Перші продавці комп’ютерів здійснювали човникові поїздки в Польщу, Китай, Емірати де закуповували комп’ютерну техніку і постачали її на наш ринок. Складання комп’ютерів відбувалось в кустарних умовах і не досить професійно. Але саме ці люди почали реєструвати перші підприємницькі структури, які продавали комп’ютерну техніку в місті Рівне.

Першою такою фірмою, яка масово продавала комп’ютерну техніку споживачу, була ПНТП «КМ-ГРУПА». Ця фірма мала велике складське приміщення в центрі міста і постачала комплектуючі і комп’ютери іноземних виробників.

Державні організації, бізнес, навчальні заклади свою першу комп’ютерну техніку купували в таких фірмах:

- «Квазар-Мікро Захід ( Рівне)». (1994р.) перший регіональний офіс корпорації «Квазар-Мікро» у сфері інформаційних технологій. Забезпечувала Рівненський ринок високоякісними комп’ютерами власного виробництва.

- «РЕНОМЕ-СМАРТ» яка з 1995 року є офіційним авторизованим партнером найбільшого виробника обчислювальної техніки в Європі – німецької фірми Fujitsu Siemens Computers і, таким чином, може забезпечити використання широкого спектру потужних серверів, робочих станцій та іншого обладнання в галузях розпізнавання, зберігання та захисту інформації. Має реальний досвід поставок, інсталяцій, гарантійного та післягарантійного обслуговування техніки "brand name" в Україні.

Також слід відмітити ППФ «ФОРТЕЦЯ-ОРГТЕХ» засновану Сергієм Анатолійовичем Баранюком в кінці 90-х років. Ця фірма швидко зуміла найти себе на комп’ютерному ринку Рівного і області, і зарекомендувала як надійний постачальник високоякісної техніки.

Названі фірми були першими на Рівненському ринку комп’ютерної техніки, який почав розвиватись з середини 90-х років. По мірі того як розвивався ринок ІТ в Україні, так і в Рівному з’являлись нові суб’єкти ринку, які прагнули вдовільнити все більш зростаючий попит споживачів.

На сьогоднішній день ринок ІТ в Україні стрімко розвивається . Як твердять експерти журналу «Компьютерное обозрение» (2008, № 5), за підсумками 2007 р. український ринок ПК знов отримав звання найбільш динамічного серед країн Центральної і Східної Європи (ЦСЄ) – річне зростання його становить майже 45%. Приблизно такі ж, але нижчі, показники зафіксовані тільки в Румунії (43%) і Польщі (36%). Крім того, Україна міцно утвердилася на третій позиції за обсягом ринку ПК в регіоні ЦСЄ (після Росії і Польщі), подолавши відмітку 2 млн. комп'ютерів (сумарно десктопів, ноутбуків і х86-серверів), а в нинішньому році він впритул наблизиться до 3 млн. машин. При таких темпах до 2010 р. вітчизняний ринок може наздогнати і навіть випередити польський. Причини цього явища - низький дотепер рівень проникнення ПК в суспільство (на кінець 2007 р. - близько 13 ПК на 100 осіб), висока інфляція (неофіційна - приблизно 25%), бум роздрібної торгівлі (зокрема завдяки розвитку кредитних програм і мереж побутової електроніки) і, звичайно, активність постачальників.

А якщо взяти не сам ринок ПК, а весь сектор ІТ-технологій, то за даними віце-президента з інновацій Корпорації «Інком» Сергія Маглюя галузь демонструє щорічне зростання на рівні 50-60% і є одним з найдинамічніших в економіці світу. Експерти підрахували, що вже через п'ять років частина ІТ-сектора у загальних об'ємах експорту складе 10%, або 1,5-2 млрд доларів, поки ж тут працюють півтори тисячі компаній і понад 50 тис. фахівців.

Серед локальних складальників ПК чітко виділилася когорта лідерів (8-10 компаній), більшість з яких протягом 2007 р. провели модернізацію виробничих потужностей і серйозно узялися за брендинг. Зараз ці компанії переходять до наступного етапу – відлагоджують логістику постачань своєї продукції крупним сіткам і роздрібним мережам. Саме це тепер стає вузьким місцем в ланцюжку руху ПК в каналі, і спроба рішення цієї проблеми може привести до досить несподіваних, на перший погляд, рішень аж до розосередження виробничих майданчиків.

Якщо говорити про якісні зміни ринку комп’ютерів, то серед десктопів істотно збільшилася частка всесвітньовідомих та локальних брендів, а це означає, що нинішні споживачі вже не хапають все підряд, а вибирають кращі комп’ютери, не дивлячись на те, що вони дорожчі і доводиться платити не лише за «залізо», але й за «бренд».

Минулого року в Україні почалося бурхливе зростання продажу ноутбуків. В 2007 році на них припало більше третини проданих комп'ютерів. Це приводить до серйозних змін в каналах збуту всіх типів ПК: зменшується вплив на ринок тих постачальників, які самі комплектують машини з роздобутих вузлів, зменшується доля і роль фірм-складальників
десктопів, однак, росте частка і роль дистриб'юторів мобільних ПК. Ця тенденція з кожним роком буде все більш вираженою. Так, в нинішньому році ноутбуки повинні зайняти вже близько 40% ринку, а в 2009-му - половину. Продажі програмного забезпечення і ІТ-послуг традиційно не встигають за збільшенням попиту на устаткування, і український ринок залишається апаратно-орієнтованим -- в грошовому виразі на програми припадає більше 80% постачань, що різко (однак не в кращий бік) виділяє Україну серед країн ЦСЄ, -- вважають експерти «Компьютерного обозрения».

Важлива риса сфери ІТ-технологій України в тому, що його зростання не закінчилось і поки-що для припинення, чи навіть для сповільнення росту підстав нема. Як і раніше, ринок прагнутиме до насичення, за підрахунками експертів до нього Україні ще треба йти кілька років.

2. Аналіз фірм, присутніх на ринку Рівного

Точний розмір та структуру Рівненського ринку комп’ютерів важко визначити, оскільки офіційна статистика відсутня та ігноруються такі важливі його фактори, як місцеве виробництва та тіньовий ринок.

Дослідивши ринок комп’ютерної техніки міста, я відібрав 76 організацій, які займаються продажем комп’ютерів та комплектуючих і наданням супровідних послуг (їх адреси і назви в додатку 1).

Всіх продавців комп’ютерної техніки в Рівному можна поділити на 3 сегменти:

1. Спецалізовані магазини по продажу комп’ютерної техніки ;

2. Супермаркети побутової техніки;

3. Приватні підприємці та підприємства без торгових площ;

До першого сегменту відносяться такі організації:

- ЗАТ «ДІАВЕСТ+», яке представляє торгову марку "Комп'ютерній світ";

- Компанія «Техніка для бізнесу» - мережа спеціалізованих салонів комп'ютерної та цифрової техніки “Комп'ютерний Всесвіт“;

- Компанія "Реноме-Смарт":

Магазтн «Реноме-Комфорт»:

Салон сучасної комп’ютерної техніки «Девайс»;

Салон комп’ютерної техніки «Sm@rt»;

- ТОВ «МАЛТІТЕК» магазин комп'ютерної технiки «Малтітек»;

- ПП «ВІЗІОН» магазин комп'ютерної технiки "TERRA";

- ППФ «ФОРТЕЦЯ» магазин комп'ютерної технiки «ЦИФРА»;

- СПД-ФО Шандрук І.М. магазин «Ентер»;

- ТзОВ "ВВ-СЕРВІС" мережа торгових точок по місту;

- ПП «Комтехсервіс» мережа торгових точок по місту;

- ТОВ «НЕОКОМ» салон комп’ютерної техніки;

- Компанія «Ратекс» фірмовий магазин «ЕЛЕКТРОНІКА І ОРГТЕХНІКА»

Роздрібні мережі сьогодні є самими динамічними каналами збуту IT-товарів в нашій країні. За даними аналітиків IDC, за допомогою їх зараз реалізується близько 38% ПК (п'ять років тому – менше 10%), і цей показник постійно збільшується. Крім того, нестримно зростає число магазинів, виразно простежується тенденція укрупнення лідируючих гравців, змінюються формати торгових точок. В цій групі організацій найбільш популярними у споживачів є магазини – «Діавест», «Реноме-Комфорт», «Малтітек» і «Комп'ютерний Всесвіт» . Це зумовлено тим, що ці магазини знаходяться в центі міста та мають просторі торгові зали, висококваліфікованих менеджерів-консультантів і високий сервіс обслуговування.