Смекни!
smekni.com

Цінові обмеження для окремих видів діяльності (стр. 3 из 3)

І фактично можна стверджувати, що наявність таких регіональних документів про встановлення тарифів на перевезення пасажирів є не чим іншим, як регулюванням тарифів місцевими органами на такі послуги.

Інакше кажучи, якщо підприємство надає послуги з перевезення пасажирів за тарифами, установленими місцевими органами, можна говорити, що ці тарифи в цьому регіоні врегульовано такими органами.

Отже, при виконанні цих вимог підприємство, що надає послуги з перевезення пасажирів у межах міста, може скористатися пільгою з ПДВ.


Особливості обліку дотацій

Одним із видів державного регулювання є встановлення обмежень у застосуванні цін і тарифів. У таких випадках підприємство свідомо погоджується на збитки (несе витрати), замість чого з державного або місцевого бюджету підприємству виділяють певні суми коштів у вигляді дотацій на фінансування конкретних заходів.

У податковому обліку суми дотацій та субсидій із фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування чи бюджетів, отримані платником податків, включаються до складу валових доходів на підставі пп. 4.1.6 Закону про податок на прибуток. Причому валові доходи підприємство відображатиме на дату отримання дотацій та субсидій на рахунках підприємства (пп. 11.3.5 Закону про податок на прибуток). У декларації з податку на прибуток суми дотацій та субсидій одержувачі бюджетних коштів відображають по рядку 01.6 «Інші доходи».

Що стосується витрат, понесених підприємством під час здійснення «дотаційної» діяльності, то вони відображатимуться у складі валових витрат на підставі пп. 5.2.1 Закону про податок на прибуток.

У Законі про податок на прибуток виділено категорію платників, в яких дотації та субсидії не включаються до валових доходів. Це стосується неприбуткових організацій, визначених в абзацах «а», «б», «в», «г», «д» пп. 7.11.1 Закону про податок на прибуток, що мають ознаку неприбутковості 0001 – 0004, 0005-0008 і 0014, 0009 і 0010, 0011, 0012.

Для цих груп неприбуткових організацій дотації та субсидії, отримані з державного і місцевого бюджетів, державних цільових фондів, благодійна, гуманітарна і технічна допомога, що надається таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, звільняються від оподаткування. У Звіті* неприбуткових установ та організацій такі суми відображають у першій частині (рядки 1.3.5, 2.5, 3.1.3, 3.2.3, 4.3, 5.3).

Виняток становлять дотації на регулювання цін, що надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам з метою зниження рівня таких цін. Стосовно таких коштів для всіх неприбуткових організацій не передбачено звільнення від оподаткування. Суми таких доходів неприбуткові організації відображають у другій частині Звіту по рядку 10.

У бухгалтерському обліку дотації належать до коштів цільового фінансування, облік яких ведеться на рахунку 48 «Цільове фінансування». По кредиту рахунка 48 відображають кошти цільового призначення, отримані підприємством для фінансування окремих заходів, по дебету – використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум. Аналітичний облік коштів цільового фінансування та цільових надходжень, їх витрачання здійснюють за їх призначенням і джерелами надходження.

Дотації та субсидії, отримані підприємствами, у бухгалтерському обліку відображаються в порядку, установленому П(С)БО 15.

Цільове фінансування відповідно до п. 16 П(С)БО 15 не визнається доходом доти, доки не з'явиться підтвердження того, що його буде отримано та підприємства виконає умови щодо такого фінансування. Отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, в яких було понесено витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), понесених підприємством, і фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов його витрачання на виконання в майбутньому певних заходів визнаються дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу.

Особливістю цільового фінансування у вигляді капітальних інвестицій є те, що воно визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об'єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів. У цьому випадку можна використовувати транзитний рахунок 69 «Доходи майбутніх періодів». І хоча в П(С)БО 15 нічого не зазначається про необхідність застосування цього рахунка, на його використанні наполягає начальник Управління методології бухгалтерського обліку Мінфіну України В. М. Пархоменко (див. статтю «Квартальний фінансовий звіт» у журналі «Вісник податкової служби України», 2005, N 15, с. 101).

Розглянемо порядок відображення в обліку операцій, пов'язаних з відпуском аптечними закладами лікарських засобів пільговим категоріям населення.

Приклад 4

Аптечним закладом реалізовано лікарські засоби пільговим категоріям населення на суму 18000 грн. Покупцями сплачено 50% вартості лікарських засобів, а решта 50% – відшкодовано з бюджету.

N з/п Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн. Податковий облік
дебет кредит ВД ВВ
1 Надійшли гроші від реалізації лікарських засобів 301 702 9000* 9000
2 Відображено заборгованість бюджету 377 48 9000
3 Відображено дохід від цільового фінансування 48 718 9000
4 Отримано кошти з бюджету 311 377 9000 9000

Докладніше з порядком отримання та використання коштів, одержаних як дотації, можна ознайомитися у статті «Дотації та субсидії: кому надають і як обліковують» (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2005, N 45).

І останні новини

Постановою КМУ від 11.05.2006 р. N 660 до постанови N 1548 унесено зміни, відповідно до яких:

– скасовано заставні ціни на скляну тару. Нагадаємо, що згідно з п. 3 постанови N 1548 право регулювання таких цін було надано Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям. Тому при скупці склотари в населення необхідно було враховувати заставні ціни, установлені відповідними рішеннями місцевих органів влади (якщо, звичайно, такі рішення по регіону було прийнято). Виходить, що у зв'язку зі скасуванням цих повноважень скупка скляної тари в населення здійснюватиметься за вільними цінами;

– місцеві органи втратили повноваження на встановлення граничного рівня оптових і роздрібних цін на яловичину, свинину та м'ясо птиці (абзац тридцять другий п. 12 постанови N 1548). Звертаємо увагу: йдеться виключно про скасування повноважень місцевих органів на встановлення граничного рівня цін на зазначену продукцію, а не граничних торговельних надбавок до оптової ціни виробника (митної вартості) на яловичину, свинину і м'ясо птиці (абзац двадцять дев'ятий п. 12 постанови N 1548 залишився без змін).

Ці зміни набули чинності з 11.05.2005 р.


Список літератури

1. Конституція – Конституція України від 28.06.96 р.

2. Закон N 507 – Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.90 р. N 507-XII.

3. Постанова N 1548 – постанова КМУ «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади і виконавчих органів міських рад з регулювання цін (тарифів)» від 25.12.96 р. N 1548.

4. Перелік N 480/294 – Перелік вітчизняних та імпортних лікарських засобів і виробів медичного призначення, ціни на які підлягають державному регулюванню, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України та Мінекономіки України від 03.12.2001 р. N 480/294.

5. Горицкая Н.Г. Бухгалтерский учёт и финансовая отчётность в Украине с 2000 года: Практическое пособие. – К.: ООО Редакция газеты “Бухгалтерия”, “Налоги и Бизнес” 2000 р. – 256 с

6. Бутинець Ф.Ф. Організація бухгалтерського обліку. Навчальний посібник. – Житомір: ЖІТІ, 2001. – 576с.

7. Бухгалтерський фінансовий облік / за редакцією Ф.Бутинця – Житомир: ЖІТІ, 2001р. - 672с.