Більш відчутно вплив лісу на температурні амплітуди. У лісі влітку прохолодніше (вдень), а взимку тепліше, ніж у полі, вночі в ньому тепліше, ніж на відкритому місці. Максимум цих відмінностей спостерігається влітку. Вплив лісового пологу позначається і на температурі ґрунту: вона прогрівається гірше, ніж у полі. У Бузулуцькому бору різниця температури ґрунту на глибині 50 см в лісі і в полі становить 7-8 ° С.
Тепловий режим у лісі, як і світловий, пов'язаний зі складом деревостану, його зімкнути, густотою, віком, ярусність насадження, а також типом лісу. У сосновому лісі в літній сонячний день тепліше, ніж у ялиновому. Густий зімкнутий ялиновий полог перешкоджає проникненню тепла в нижні шари повітря і до ґрунту. Розріджений ялинник в порівнянні з ним дає краще утеплення (у денні години).
Поверхня ґрунту, підріст і самосів деревних порід, інші лісові рослини під пологом лісу отримують менше тепла, але вони і випромінюють його менше, тобто менше охолоджуються в порівнянні з відкритим місцем. Тому породи, що бояться заморозків, знаходять під захистом полога сприятливе середовище. Світло тепловий режим позначається і на формуванні самих дерев - при різній обігріву стовбурів по-різному проявляється активність камбію, що в кінцевому рахунку позначається і на якості деревини.
Ліс дуже впливає на розподіл температури по вертикалі. Наведемо класичні дані Л.Ф. Рудовіца (1908), що досліджував температуру повітря в Бузулуцькому бору, де як об'єкт послужив невисокий (35 см), але густий сосновий молодняк.ліс тварина температура біоценоз
У денні години найвища температура повітря була на поверхні хвої і перевищувала на 17,3 ° С температуру ґрунту і на 8,8 ° С температуру повітря на висоті 40 см над хвоєю. Увечері зазначалося зворотне-найнижча температура була на поверхні хвої. Близькі результати були отримані потім В. Н. Оболенським при вивченні температур повітря в молодих культурах їли і дуба. Таким чином, поверхня хвої є поверхнею найбільшого нагріву (вдень) і найбільшого випромінювання (ввечері, вночі), тобто діяльної поверхнею. Значні дослідження лісового клімату, зокрема, вивчення теплового режиму по вертикалі в стиглих насадженнях, були проведені в 20-40-х роках цього століття німецьким ученим Р. Гейгером (1960). В подальшому і приймалося, що полог лісу виконує роль діяльної поверхні. Не всі спостереження з цього питання узгоджуються навіть в одних і тих же дослідників, але все ж переважають результати, що підтверджують наведене положення.
Дані підтверджують роль лісового пологу як діяльної поверхні. Однак у дорослому сформованому лісі поверхню полога знаходиться не на одній висоті, не становить горизонтальну площину. Тому питання представляється складним.
У просторі крон, як показав Р. Гейгер (1960), близько 12 год. спостерігається найвища і найбільш нестійка температура. Внизу, на висоті 3 м, в цей час спостерігається знижена однорідна температура. Р. Гейгер простежив хід змін температури на різних висотах у часі - від сходу сонця до заходу сонця і наступного сходу. У передранкові години в зоні крон дуба (на висоті 23 м) відзначалася найнижча температура, найвища - на поверхні лісової підстилки. Після сходу сонця починається прогрівання повітря, але не на поверхні крон, а в 4 м над ними і лише через 2 год. простір крон починає нагріватися. На вирівнювання температур і підвищення їх у зоні крон потрібно не менше 1 ч. Одночасно холодне повітря опускається вниз, туди ж, проникає і денне тепло. У другу половину дня хід температури залишається таким же, що і в ранкові години, але в зворотній послідовності. Великі поправки в цей хід вносить характер зімкнутості намету. Щільний зімкнутий полог крон вночі може затримувати холодне повітря над ними, а розріджене, навпаки, полегшувати опускання холодного повітря до поверхні підстилки, де і буде концентруватися найбільш низька температура, що збільшується випромінюванням самої підстилки. Бувають випадки, коли спостерігаються подвійні мінімуми температури - у кронах і на поверхні ґрунту.
Такий тепловий режим під пологом лісу. Але в лісі є галявини, прогалини, просіки, вікна. Ліс не зменшує амплітуди коливань температури повітря на лісових галявинах і прогалинах. Більш того, температура полян може настільки знижуватися вночі, що навесні і восени на них з'являються ранки, що не завжди буває у відкритій місцевості. У денні години повітря прогалин нагрівається сильніше, ніж під пологом. Тепловий режим прогалин залежить від їх величини, характеру навколишнього лісу і від рельєфу. У невеликих вікнах температурні амплітуди незначні і мало відрізняються від температурного режиму під зімкнутим пологом. За спостереженнями Данкельмана, при відношенні діаметра вікна до висоти навколишніх дерев, що дорівнює 2 і більше, виникає висока небезпека заморозка - утворюється так звана "морозобійних яма". При оточенні таких прогалин щільною стіною лісу, наприклад, двоярусним зімкнутим дерево стоєм з сосни в 1 і їли в 2-му ярусах, холодне повітря в прогалині застоюється і небезпека заморозків зростає. Якщо навколишнє насадження представлено одноярусними деревостанів, особливо з світлолюбних порід з високо очищеними від сучків стовбурами і при відсутності підліску, повітряні маси холодного повітря можуть розтікатися в ліс. При цьому відбувається більш інтенсивний повітрообмін і небезпеку утворення заморозків послаблюється. На галявині, у зниженні між горбистими, небезпека їх збільшується, а на вершині горбиста зменшується.
Зміни в мікроклімат ліси вносять також рубки, пожежі, пошкодження, завдані вітром, і т. д. При утворенні в лісі великий оголеною території температурний режим її наближається до режиму відкритого місця. У цих випадках треба розрізняти ділянки, віддалені від стін лісу і знаходяться по сусідству з ними. Своєрідним мікрокліматом, в тому числі термічним режимом, відрізняються узлісся. Своєрідність полягає перш за все в переході від клімату лісу до клімату відкритого місця і назад, відбуваються обмінні процеси. При цьому велике значення має експозиція узлісь.
Тепловий режим лісу позначається на водному балансі, на випаровуванні. Ліс влітку надає охолоджувальне вплив на навколишній ландшафт, а взимку є джерелом тепла. Нерівність лісового пологу посилює вертикальний повітрообмін, сприяє очищенню повітря.
Про порівняльному теплолюбний можна судити за географічним і едафічної ареалах, довжині вегетаційного періоду. Існує морозівська шкала з відбуваючи теплолюбний деревних порід: каштан, дуб, ясен, ільмових, граб, сосна, вільха, береза, ялиця, ялина, кедр, модрина. Вплив лісу на температуру повітря і ґрунту полягає головним чином у зменшенні амплітуди річних, місячних, добових коливань.
Середньорічну температуру ліс, як правило, знижує. Зменшуються приплив і витрата тепла в ґрунті. Влітку ґрунт сильніше охолоджується, восени важче віддає тепло і взимку залишається тепліше.
Висновок
Ліс являє собою природне єдність, складну систему з її взаємопов'язаними біотичними та абіотичними компонентами, систему живих організмів і їх поєднань з біологічно активним середовищем, систему, яку необхідно розглядати на різних рівнях, в кількох вимірах - і в просторі, і в часі, представляти не тільки в статиці, а й у динаміці. Головне об'єднуюча ланка в цій системі - деревостани як основний едифікатори лісового спільноти, органічно пов'язаний з навколишнім середовищем, від неї залежить і на неї впливає. Це не послаблює значення інших параметрів системи і наочно відображає найбільш істотні прямі і зворотні зв'язки. Хоча ще дуже багато що належить зробити для більш глибокого пізнання лісу як природної системи, вже досягнуте наукою дає певну можливість сьогодні, і тим більше завтра, спиратися на цю систему і розумно використовувати її в практиці лісівництва, особливо маючи на увазі багатоцільове призначення лісів. Системний комплексний підхід до лісових та іншим взаємодіючим з ними водних екосистем (біогеоценозів) набуває практичне значення для планового раціонального використання лісу та інших природних ресурсів на основі комплексних екологічних моделей. Системний підхід до лісу-це не тільки відображення сущого, тобто розкриття лісу таким, яким він є, але і належного - можливість встановлювати оптимальні параметри майбутнього лісу (оптимального для даних умов складу деревних порід, кращої якості деревини, високих рекреаційних властивостей і т. д.), спираючись на теорію оптимізації і використовуючи механізм саморегуляції лісу при господарського впливу на нього. Щоб повніше уявити ліс як природну систему і на цій основі вирішувати практичні завдання, необхідний докладний аналіз її окремих ланок, встановлення прямого і зворотного зв'язку явищ і перш за все взаємозв'язків лісу і умов зовнішнього середовища, змін лісу в часі.
Список літератури
1. Атрохін В. Г. Лісівництво та дендрологія: Підручник для технікумів .- М: Лісний. пром-сть, 1982, - 368 с.
2. Мелехов І.С. Лісознавство: Підручник для вузів. -М.: МГУЛ, 2002. -398 С.
3. Сеннов С. Н. Лісознавство і лісівництво: підручник для студ. вузів. - М.: Видавничий центр "Академія", 2008. - 256 с.
4. Сергєєв Б.Ф. Життя лісових нетрів. - М.: Молода гвардія, 1988. - 139 с.