Дозволяється за узгодженням зі споживачем маркування безпосередньо на іграшки не наносити.
- Маркування споживчої та групової тари повинне наноситися безпосередньо на тару та (або) на етикетку, яка приклеєна до неї (покладена до пакета).
Реквізити маркування розміщують на етикетці або поверхні тари довільно.
- Маркування іграшок повинне містити товарний знак і (або) найменування виробника (його представника).
Допускається вказувати найменування виробника в скороченому вигляді (абревіатура) за умови, що таке скорочення легко читається і дає змогу однозначно встановити виробника (його представника).
- Додаткові маркувальні дані повинні містити:
написи та (або) умовні функціональні позначення (символи) - для іграшок з органами керування;
полярність - для іграшок з використанням хімічних джерел струму;
напругу живлення - для іграшок, які живляться від мережі або зовнішнього джерела живлення;
напрямок заводу для іграшок з заводними механізмами, які приводяться в дію ключем;
масштаб - для моделей-копій;
номери деталей - для збірних моделей, які виробляються у вигляді литтєвого блоку;
- попереджувальні написи за ГОСТ 25779-90 ( Іграшки загальні вимоги до безпеки і методи контролю.)
- Дозволяється включати до змісту маркування текст експлуатаційного документу за РСТ УССР 2014-91 ( Іграшки. Експлуатаційні документи. Загальні вимоги.)
- Маркування споживчої та групової тари повинне вміщувати: найменування виробника (його представника) і (або) товарний знак; найменування іграшки; вікове призначення (окрім ялинкових прикрас і штучних ялинок);
позначення нормативно-технічного документу (державного стандарту України), який встановлює загальні технічні вимоги до іграшки; штамп (позначку) технічного контролю;
дату виготовлення — місяць, рік (для іграшок, які мають гарантійний строк експлуатації або зберігання);
кількість іграшок в пакувальній одиниці (для групової тари).
Додаткові маркувальні дані (для споживчої тари) повинні вміщувати:
вказівки щодо вимог безпеки при поводженні - для піротехнічних іграшок;
висоту в мм (м) - для штучних ялинок; попереджувальні написи:
1) за ГОСТ 25779-90 ( Іграшки загальні вимоги до безпеки і методи контролю.)
і про необхідність зберігання тари (етикетки) - для іграшок, які потребують особливих умов експлуатації та (або) дотримання спеціальних вимог безпеки;
2) «Не вживати для плавання і як рятувальний засіб» - для надувних іграшок із полімерної плівки, які призначені для ігор на воді;
3) «Обережно! Вогненебезпечно», «Не вживати при проведенні свят у дитячих дошкільних і шкільних установах» - для штучних ялинок із несамозагасаючих матеріалів;
- Транспортне маркування - за ГОСТ 14192-96 ( Маркування вантажів.)
Додатково на транспортній тарі повинно бути позначено найменування і кількість іграшок.
На транспортній тарі залежно від виду іграшок і умов транспортування повинні бути нанесені маніпуляційні знаки за ГОСТ 14192-96 ( Маркування вантажів.) Найменування маніпуляційних знаків, які наносяться на транспортну тару для конкретних видів іграшок, встановлюються в технічному описі зразка (технічних умовах) або конструкторській документації.
- Іграшки пакують у споживчу та (або) групову і транспортну тару.
Розміри жорсткої споживчої та групової тари встановлюють у відповідності до нормативно-технічних документів та (або) конструкторської документації виробника іграшки.
- Споживчу тару вживають, яка затверджено Міжвідомчою художньо-технічною радою при Інституті системних досліджень освіти України і вироблена з матеріалів, дозволених Міністерством охорони здоров'я України для виробництва іграшок.
- Вимоги до споживчої тари встановлюються у конструкторській документації на конкретний вид тари або у технічному опис; зразка (технічних умовах).
Загальні вимоги до пакетів з полімерної плівки - за ГОСТ 12302-83 (Пакети з паперу і комбінованих матеріалів. Загальні технічні умови.), вимога безпеки - за ГОСТ 25779-90 ( Іграшки загальні вимоги до безпеки і методи контролю.)
Вимоги до пакетів із паперу - за ГОСТ 24370-83 ( пакети з полімерних і комбінованих матеріалів. Загальні технічні умови.)
Пакети повинні бути закупорені.
- Для пакування наборів і іграшок з комплектуючими деталями (виробами) використовують допоміжні пакувальні засоби.
Необхідність використання допоміжних пакувальних засобів і вимоги до них повинні бути встановлені у технічному описі зразка (технічних умовах) і (або) у конструкторській документації.
- Хімічні джерела струму, які входять до комплекту поставки, повинні знаходитись поза іграшкою (окрім іграшок мікропроцесорних) і пакуватися в одну тару з іграшкою (з використанням допоміжних пакувальних засобів) або комплектно до партії іграшок в окрему групову (транспортну) тару.
- Скляні ялинкові прикраси, які комплектуються у набори, пакуються у коробки з чарункуватими вкладишами, які вироблені з полімерних матеріалів або картону.
Ялинкові прикраси, у яких найбільший лінійний розмір не перевищує 25 мм, дозволяється пакувати у коробки без вкладишів, але з використанням м'якого прокладного матеріалу.
- Ляльки пакуються в жорстку споживчу тару.
Ляльок з перуками, що намальовані, та ляльок висотою до 200 мм дозволяється пакувати у пакети з полімерної плівки.
- Іграшки, які призначені для контакту з ротом дитини, в яких мундштук (або пристрій, що його замінює) не захищений запобіжним ковпачком, пакують у пакети з полімерних плівок, які закупорені запечатуванням.
- Великогабаритні іграшки дозволяється пакувати поштучно у папір.
- Для групової тари використовують коробки з картону, пачки з картону, пакети (мішки) з полімерної плівки або паперу, ящики з гофрованого картону, пакування з використанням термоусадочної або розтяжної плівки, а також пакування у папір.
Дозволяється за узгодженням із споживачем використовувати інші види групової тари.
- Пакування у термоусадочну плівку повинно здійснюватись за
ГОСТ 25776-83 ( Продукція поштучна у споживчій тарі. Упаковка групова з термоусадочною плівкою.)
- Пакування з застосуванням паперу дозволяється використовувати:
для іграшок, упакованих у жорстку споживчу тару;
для іграшок з полімерної плівки, упакованих у пакети з полімерної плівки.
Іграшки, загорнуті у папір, підлягають обклеюванню смугою із паперу або полімерних матеріалів або обв'язуванню.
- Дозволяється за погодженням із споживачем пакування іграшок у групову тару без попереднього пакування у споживчу.
- Для транспортної тари використовують ящики з деревини, деревинних листових матеріалів, гофрованого картону, виготовлені за нормативно-технічною документацією, а також зворотну тару, яка за міцністю відповідає нормам, встановленим в стандартах на транспортну тару.
За погодженням із споживачем дозволяється використання дощатих лат за
ГОСТ 12082-82 ( Лати дощаті для вантажів масою до 500 кг. Загальні технічні умови.)
- Іграшки у транспортній тарі повинні бути щільно укладені. Для ущільнення використовуються амортизуючі прокладки, а при пакуванні у лати - засоби кріплення.
- Маса брутто повинна бути не більшою 30 кг, окрім випадків пакування неподільних іграшок або наборів більшої маси.
- Допускається пакувати у транспортну тару без попереднього пакування у споживчу або групову:
1) великогабаритні іграшки, призначені для їзди дітей;
2) перебивні малюнки, обандеролені папером або обв'язані шпагатом, - укладанням на ребро;
3) скляні та комбіновані ялинкові прикраси - таким чином: укладанням з загортанням у пакувальний матеріал горизонтальними рядами, поміж яких прокладається м'який пакувальний матеріал;
укладанням без загортання у пакувальний матеріал у чарункуваті вкладиші, укладені горизонтальними рядами, поміж яких повинні бути прокладки.
- Транспортна тара може не використовуватися для іграшок, які транспортуються у контейнерах або автофургонах, або формуються у транспортні пакети з використанням ящичних або стоянкових піддонів, і упакованих таким чином:
у споживчу та групову тару;
у споживчу тару з подальшим укладанням у стопи та обв'язуванням;
у споживчу тару - для великогабаритних іграшок і (за погодженням із споживачем) для інших видів іграшок.
- Вимоги до пакування іграшок, призначених для районів Далекої Півночі та прирівнених до них, - за ГОСТ 15846-79 ( Продукція відправлена в райони Далекої Півночі і в тяжко доступні райони. Упаковка, маркіровка, транспортування і зберігання.)
- Транспортування іграшок повинно проводитись усіма видами транспорту в критих транспортних засобах відповідно до правил перевезення вантажів, які діють на даному виді транспорту.
- При транспортуванні іграшок залізничним транспортом вид відправки встановлюється виробником.
При дрібних відправках повинні використовуватись щільні дощаті або фанерні ящики.
- Транспортування піротехнічних іграшок повинно здійснюватись відповідно до правил перевезення небезпечних вантажів.
- Кліматичні умови транспортування іграшок повинні відповідати умовам зберігання за ГОСТ 15150-79 ( Прикраси та інші технічні вироби. Категорії, умови експлуатації, зберігання і транспортування, при врахуванні кліматичних факторів навколишнього середовища.)
- Вимоги транспортування іграшок, призначених для районів Далекої Півночі та прирівняних до них, - за ГОСТ 15846-79 ( Продукція відправлена в райони Далекої Півночі і в тяжко доступні райони. Упаковка, маркіровка, транспортування і зберігання.)
- Спеціальні вимоги до транспортування окремих видів іграшок і (або) припустимі механічні дії під час транспортування, при необхідності встановлюють у нормативно-технічному документі або технічному описі зразка (технічних умовах).
- Іграшки у запакованому вигляді повинні зберігатися у закритих приміщеннях при температурі від 5 до 40 °С і відносній вологості повітря (60±20) % і бути укладеними на стелажах (піддонах) на відстані не менше 1 м від тепловипромінюючих приладів.