Смекни!
smekni.com

Розробка і обґрунтування технології вирощування ярої пшениці в умовах господарства СТОВ "ДОВІРА" Красилівського району Хмельницької області (стр. 7 из 8)

Роздільним способом починають збирати яру пшеницю при вологості зерна 35-20 %. Після висихання зерна до 16-18 % валки обмолочують [5].

Пряме комбайнування проводять на рівномірно достиглих полях, без підгону та бур'янів, на низькорослих посівах при вологості 16-18 %.

На ярій пшениці, крім раундапу, вулкану, домінатора, косміка, урагану, для прискореного та рівномірного достигання рекомендується застосовувати десикант баста, 14% в. р. (глюфосинат амонію). Його вносять у фазі воскової стиглості насіння (25-30 % води) з розрахунку 2,0-3,0 л/га. Баста засвоюється зеленими частинами рослин і призводить до нагромадження аміаку (клітинної отрути), що спричиняє загибель-рослинних клітин. Залежно від метеорологічних умов, урожай збирають через 7-12 днів після обприскування.

Баста забезпечує десикацію та знищує зелені бур'яни. По суті це альтернатива роздільному збиранню. Не відбувається вторинне поглинання вологи зерном. Знижуються затрати на обмолот, очистку і сушіння.

Технологія збирання врожаю, яку доцільно застосовувати щодо сорту ярої пшениці сорту Колективна 3, наведена у таблиці 16.

Таблиця 16. Технологія збирання ярої пшениці сорту Колективна 3, якщо калорійність цілої рослини становить 4500 ккал/кг

Назва робіт Строк виконання Марка машин Вимоги до якості
обкошування посівів За 5-10 днів до збирання ЖВН-6 -
скошування у валки - ЖВН-6 вологість зерна 35-40% в кінці воскової стиглості. Висота скошування 15-20 см
підбирання і обмолочування валків - Ск-5М при вологості зерна 16-18%
пряме комбайнування 26.07 Ск-5М висота скошування 12-15 см на початку повної стиглості при вологості зерна 20-25%
транспортування зерна по надходженню Камаз МТЗ-80 + 2ПТС-4 не допускати втрат, ущільнювати причепи і кузова машин
очистка зерна по надходженню СМ-4 зерно слід очищати зразу ж після збирання, щоб не допустити його псування
транспортування зерна у сховище по надходженню ГАЗ-53 не допускати втрат, ущільнювати причепи і кузова машин

4.7 Агротехнічна частина технологічної карти

Під час вирощування ярої пшениці застосовується чимало заходів. У результаті поєднання і узагальнення різних заходів вирощування цієї культури [5] можна скласти загальну технологічну карту (табл. 17).

Таблиця 17.Технологія вирощування сорту ярої пшениці Колективна 3

Назва робіт Строк виконання Склад агрегату Вимоги до якості
лущення після збору попередника ЛДГ-10 глибина обробітку – 6-8 см
дискування в 2 сліди через 10-14 днів після лущення, друга половина вересня – перша-друга декада жовтня БДТ-3 глибина обробітку – 20-22 см
культивація на 8-10 см з боронуванням при фізичному достиганні ґрунту КПС-4 + БЗТС-1,0 глибина обробітку – 8-10 см
протруєння або інкрустація насіння за 3-5 днів до посіву ПС-10 напівсухий спосіб або інкрустація насіння
навантаження мінеральних добрив перед посівом ЮМЗ-6Л + ПБ-08 перед навантаженням злежані добрива слід добре подрібнити
транспортування і завантаження мінеральних добрив у сівалку перед посівом ЮМЗ-6Л + 2ПТС-4 добрива повинні бути гранульовані
навантаження насіння перед посівом ЗПС-30 насіння повинне бути кондиційним; не вище 3-ї репродукції
транспортування і завантаження насіння в сівалку перед посівом ГАЗ-53 + СЗА-40 не допускати втрат насіння
посів оптимальний строк посіву 25-29 квітня Г-150 + СП-11 + ЗСЗ-3,6А без огріхів на відповідну глибину
післяпосівне коткування у день посіву ЗККШ-3 забезпечити рівномірність ущільнення по всьому полю
перше підживлення весною вихід у трубку НРУ-0,5 по мало мерзлому ґрунті з розрахунку 100 кг аміачної селітри на 1 га
внесення гербіцидів після появи сходів ОП-2000 дотримуватися вимог техніки безпеки і правил застосування препаратів
друге підживлення кінець періоду кущення рослин ІСМГ-4 у період кінця кущення внести 1,5 ц/га аміачної селітри, краще прикореневим способом дисковими сівалками
обприскування проти шкідників і хвороб у період вегетації ОП-2000 проти шкідників застосовують інсектициди Бі-58 новий, карате. Проти хвороб – фунгіциди байлетон, фундазол, альто, Умпант та інші
третє підживлення наливання зерна АУ-12 у фазі колосіння некореневим способом розчином карбаміду 0,5 ц/га
обкошування посівів за 5-10 днів до збирання ЖВН-6 -
скошування у валки - ЖВН-6 вологість зерна 35-40% в кінці воскової стиглості. Висота скошування 15-20 см
підбирання і обмолочування валків - Ск-5М при вологості зерна 16-18%
пряме комбайнування 26.07 Ск-5М висота скошування 12-15 см на початку повної стиглості при вологості зерна 20-25%
транспортування зерна по надходженню Камаз МТЗ-80 + 2ПТС-4 не допускати втрат, ущільнювати причепи і кузова машин
очистка зерна по надходженню КЗС-20Б зерно слід очищати зразу ж після збирання, щоб не допустити його псування
транспортування зерна у сховище по надходженню ГАЗ-53 не допускати втрат, ущільнювати причепи і кузова машин

Розділ 5. Заходи по охороні навколишнього середовища

Значної уваги заслуговує питання правильного застосування хімічних заходів захисту рослин в зв’язку з охороною навколишнього середовища. При плануванні заходів по охороні навколишнього середовища і продуктів урожаю слід враховувати потенціальне поширення та нагромадження речовин на території господарства або навіть окремих сівозмін.

При оцінці екотоксичної ситуації треба враховувати величину навантаження пестицидів на одиницю земельної площі та скоректований індекс самоочищення території. Його застосовують для того, щоб визначити який у препаратів, що є в господарстві найбільш загрозливий в економічному відношенні, щоб в першу чергу контролювати його залишки в ґрунті та продуктах урожаю. Щоб запобігти негативного впливу хімічних засобів захисту рослин на навколишнє середовище – пестициди в інтегрованих системах захисту рослин треба застосовувати раціонально. Основа цих заходів використання всіх факторів середовища, що згубно діють на шкідливі організми, або запобігають значному їх поширенню.

Основні напрямки щодо збільшення шкідливості застосування хімічних засобів при захисті ярої пшениці такі: використання пестицидів вибіркової дії, а також оптимальних способів їх застосування, застосування гранульованих препаратів системної дії, оптимізація використання пестицидів з врахуванням економічної доцільності та необхідності їх застосування, найсуворіша регламентація використання пестицидів на основі всебічного вивчення їх санітарно-гігієнічних характеристик та умов, що забезпечують шкідливість цих препаратів під час роботи.

Важливе природоохоронне значення мають тактовні підходи, що спрямовані на обмеження площ, які обробляють пестицидами. Де це можливо слід практикувати крайові обробки полів та інші способи локального застосування хімічних засобів захисту, попередньо виявляючи границі території, де чисельність шкідників досягає рівня економічного порогу шкідливості.

Запобігання внесення пестицидів при обробці полів, що прилягають до природних біоценозів – також один із шляхів запобігання забруднення і негативного їх впливу на навколишнє середовище.

Застосування хімічних заходів може бути шкідливим лише при виконанні двох вимог: по-перше, щоб продукти харчування не містили залишків токсичних речовин, що перевищують гігієнічні нормативи, по-друге, коли пестициди не будуть нагромаджуватись в об’єктах навколишнього середовища. В усіх випадках доцільно застосовувати, насамперед, хімічні заходи захисту, що належать до ІІІ екотоксилогічної групи. Якщо з якихось причин вони не можуть бути використані в боротьбі з даним шкідливим об’єктом слід застосовувати препарати ІІ та І групи.

Нагромадження залишків пестицидів в об’єктах навколишнього середовища можна запобігти, якщо їх застосовувати з таким розрахунком, щоб пестициди надходили в них лише тоді, коли попередні токсичні речовини вже розклалися в ґрунті, рослинних рештках, воді водоймищ, в організмах рослин і тварин надземних екосистем. При застосування суміші пестицидів треба бути обережним, бо вони сприяють виникненню у шкідників комплексної стійкості проти різних груп токсичних речовин. Щоб знизити негативний вплив хімічних засобів захисту на навколишнє середовище, їх необхідно застосовувати лише в тому випадку, коли існує загроза урожаю від шкідливих організмів і лише в комплексі з агротехнічними, біологічними та іншими методами.


Розділ 6. Економічна ефективність при вирощуванні сільськогосподарських культур

Для визначення економічного ефекту проводиться співставлення вартості сільськогосподарської продукції, одержаної внаслідок комплексу заходів, з витратами, пов’язаними із застосуванням цих заходів.

Умовно чистий прибуток вираховується за різницею між вартістю продукції і витратами на її одержання. Розрахунки наведені у таблиці 18.

Таблиця 18. Ефективність вирощування продукції ярої пшениці у СТОВ “Довіра”

Показники 2006 р. 2007 р. 2008 р. 2007 р. до 2008 р.
% раз
Урожайність з 1 га, ц 19,7 20,1 21,3 106,0 1,06
Рівень товарності, % затрати праці на 1 ц, людино-годин 51,4 52,5 55,6 105,9 1,06
Собівартість 1 ц/грн. 29 33 35 106,1 1,06
Реалізаційна ціна 1 ц, грн. 108 120 125 104,2 1,04
Прибуток з 1 ц, грн. 79 87 90 103,4 1,03
Рівень рентабельності по культурі, % 36,7 37,9 38,9 102,6 1,02

Висновки