Смекни!
smekni.com

Лісові ресурси України, проблеми раціонального використання (стр. 6 из 6)

Розвиток ринкових умов господарювання поставив перед працівниками лісу складні завдання в зв’язку з приватизацією державного майна і можливою зміною форм організації виробництва в комплексних лісогосподарських підприємствах.

Основними напрямками розв’язання проблем розвитку лісового комплексу (лісогосподарського і лісопромислового виробництв) є: вдосконалення форм управління цим комплексом; комплексне використання наявних деревних ресурсів (власних і завізних); інтенсифікація відтворення лісів і користування лісом.

При ситуації, що складається в нашій державі (корпоратизації лісопромислових підприємств і державної власності на ліси), визначальним стає вибір форм організації виробництва в комплексних підприємствах, і в тому числі - забезпечення реалізації основних принципів відтворення лісів, користування лісом, ефективної переробки лісосировинних ресурсів.

Сьогодні лісогосподарським і лісопромисловим виробництвом управляють ті самі відомства з виконанням тих самих функцій, що й раніше. Звичайно, за час своєї діяльності існуючі форми управління мали певні здобутки, але їх структура громіздка, їх функції не сприяють розвиткові самостійності підприємств входять у суперечність з економічними методами управління виробничими процесами, а зовнішьоекономічна діяльність оріентується на експорт продукції, головним чином сировинного напрямку.

З огляду на стан навколишнього середовища, лісового фонду і користування ним, на необхідність комплексної переробки лісосировинних ресурсів, вітчизняний і зарубіжний досвід, на особливості економіки лісового комплексу в умовах становлення ринкової моделі господарювання, у правління лісогосподарським і лісопромисловим виробництвом в Україні доцільно організувати з урахуванням чіткого поділу функцій між структурними формуваннями: Міністерством лісів України, Міністерством промисловості України, Міністерством охорони навколишнього середовища України.

Реалізація запропонованої моделі управління лісовим комплексом можлива за умови розробки концепції господарювання в галузі та пакета нормативних матеріалів, відповідного доопрацювання Лісового Кодексу, а також становлення основних інститутів ринку, які в цілому повинні забезпечити ведення робіт по відтворенню лісів, користуванню лісосировинними ресурсами та їх промисловій переробці на науковій основі. Трансформування існуючої системи може бути і частковим - у порядку експерименту у певних природно-економічних зонах.

Список використаної літератури

1. Шаблій О. “Економічна географія" // Львів. Світ. 1994.

2. Сенякевич І. Економіка галузей лісового комплексу // Кіїв. Знання. 1992.

3. Маценко Г. Все про ліс. Які вони дерева України. // Магістраль. - 1997. - №42 - 43., спец. випуск

4. Рущак М. Ліси України: управління, експлуатація, відтворення. // Економіка України. 1995р. №6.

5. Медведев Ю. Дяченко Я. Проблеми розвитку лісопромислового комплексу: приорітети, структура, ефективність. // Економіка України 1999. №1

6. Голуб О. Реструктуризувати лісовий фонд України. // Економіка України 1998. №11.

7. Бобко А. За деревиною лісу не бачать. // Віче 1999. - № 2

8. Я. Дяченко. “Організація управління лісовим комплексом” // Економіка України 1996 № 7

9. О. Голуб. “Про ліс та його вартість”. // Віче 1997. - № 9

10. Статистичний щорічник України. 2008 рік. Міністерство статистики України.

11. Генсірук І. Історія лісництва в Україні // Львів. Світ. 1990

12. Навчальний атлас України. // Київ, НВП “Картографія”, 2005.

13. Інтернет ресурси: woodex.ua - "Лісова галузь"; www.ukrstat.gov.ua - "Державний Комітет Статистики України".


[1]АР Крим з урахуванням м.Севастополя, Київська область з урахуванням м.Києва

[2] Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" (стаття 43)