Смекни!
smekni.com

Інженерний геній Риму (стр. 5 из 7)

Образна сила Пантеону – у простоті і цілісності архітектурного задуму. Надалі найбільші зодчі прагнули перевершити Пантеон у масштабах і досконалості втілення. Античне почуття міри залишилося недосяжним.

Такий же нематеріальний зміст був укладений і у віллі Адріана у Тибурі (нині Тиволі).

Тут були Золота площа з головним будинком вигадливої форми, в основі якої лежав хрест з опукло-вгнутими формами, морський театр і бібліотеки. Улюблені Адріаном колони ефектно відбивалися у водах басейну. Вілла являла собою своєрідний музей: тут були зведені архітектурні спорудження, що відтворюють образи прекрасних оригіналів, що зустрічалися імператору під час його подорожей. Була Темпейська долина, побачена в грецькій Фессалії. Був афінський Строкатий портик, колись прикрашений фресками знаменитих майстрів. Було і “підземне царство”. Вілла Адріана – ідеальний музей, збори художніх рідкостей. Не випадково там знайшли копії відомих добутків прославлених грецьких скульпторів.

У Римі за наказом Адріана був вибудований мавзолей, частково перебудований у Середньовіччя і названий замком Святого Ангела. Споруджений на правому березі Тибру, він був доступний через спеціально наведений міст, на якому стояли позолочені статуї, вони були змінені у XVІІ ст. роботами відомого італійського скульптора Лоренцо Берніні. З іншого кінця мосту у відкритому вестибюлі була видна статуя імператора, поховання ж знаходилося високо – на 10-метровій висоті. На відміну від мавзолею Августа, лінію якого продовжував мавзолей Андріана, він ще в більшій ступені був усипальницею, передбачаючи знамениті мавзолеї в Римі ранніх християн.

Зовсім особливий вигляд має арка імператора Адріана в Афінах. Вона відокремлювала старе місто – “місто Тезея” від нового – “міста Адріана”. Арка аж ніяк не вражає значною монументальністю: вона ажурна, просвітчаста, простір у ній домінує над масою. Три невеликих прольоти прямокутної форми спираються на плоский постамент із широкою однопрогоновою аркою. Адріан любив сполучення прямих і кривих ліній і форм, завдяки чому архітектурна конструкція перетворювалася в легке обрамлення для прекрасного пейзажу.

Після Андріана в Римі поступово припиняється велике будівництво. На римському троні виявляється філософ Марко Аврелій – людина, що сповіщає принципи, далекі античному оптимізму і близькі християнству. З почесних пам’ятників Марка Аврелія збереглася тріумфальна колонна на честь німецьких походів і кінна статуя. Зовні колонна схожа на колонну Траяна, її рельєфи теж оповідають про конкретні факти історії.

Прагнення до відродження величі і могутності Римської імперії зовні проявилося в тяжінні до грандіозності, властивій архітектурі й образотворчому мистецтву ІІІ – першої половини VІ ст. н.е. Потреби римського міського життя викликали поява вже в І ст. н.е. нового типу будинків: гігантських теремів – суспільних лазень, розрахованих на дві-три тисячі чоловік. Це був цілий комплекс різнохарактерних за своїм призначенням споруджень, призначених для всебічного гармонійного розвитку людини. До залів холодних і теплих лазень, що утворили центральне ядро композиції, примикали численні приміщення для гімнастичних вправ і розумових занять. Величезні склепінні і купольні зали вражали розкішшю обробки з мармуру і мозаїк, так само як і двори-сади з екседрами (напівкруглі ніші великих розмірів, завершені напівкупольним зводом) і площадками для ігор. Найбільш знамениті терми імператора Каракалли (початок ІІІ ст. н.е.), другі за розміром в Римі, дійшли до нас лише в руїнах. Вони являли собою своєрідну енциклопедію архітектурно-художніх і конструктивних прийомів, що застосовувалися в римському будівництві. Терми Каракалли займали колосальну площу з газонами, мали зали гарячої, теплої і холодної води (калдарій, тепидарій, фригідарій). Вони являли собою складні архітектурні спорудження, перекриті зводами різних конструкцій – вище досягнення інженерного генія. Їхні руїни дотепер вражають величчю. А сучасники Каракалли могли милуватися і блиском напівкоштовних каменів, і позолоттю, і мозаїкою, і багатим декором, що покривав стіни і зводи теремів. Під стінами у нішах стояли статуї і статуетки. Терми Діоклетіана в Римі перевершують колосальними розмірами терми Каракалли.

Художні ідеали римського мистецтва ІІІ і VІ ст. н.е. відбивали переломний, складний характер епохи: розпад давньоантичного укладу життя і світорозуміння

супроводжувався новими шуканнями в мистецтві. У розвитку останніх сильніше проявилася роль провінцій і варварських впливів. Грандіозні масштаби деяких пам’ятників у Римі й у його провінціях нагадують архітектуру Древнього Сходу. У той же час виявилася тенденція максимально полегшити архітектуру, підсилити в ній роль простору, одухотворити його.

У римських провінціях продовжувався розквіт містобудування, там були багаті замовлення, туди спрямовувалися кращі майстри з Риму. Серед римських провінцій, що процвітали, особливе місце належить північній Африці. Тут дотепер збереглося багато прекрасних будівель – храмів, вілл, портиків, житлових будинків, часто з дивними мозаїками підлоги, що зберегли цілі картини в рамах, віртуозні по техніці виконання.

Загальний рівень цивілізації у всій Римській імперії в той час був високий як ніколи – аж до далекої Британії, куди доходив той же Адріан і де закінчив свої дні Септимій Сєвер, глава нової римської династії. У його правління в Римі виникла ілюзія можливого відродження колишньої величі.

Пластичний стиль стає гранично мальовничим. Рельєфи тріумфальної арки Септимія Сєвера, поставленої на честь десятиліття правління і перемог у Месопотамії, ще більш, ніж у колоні Марка Аврелія, втрачають визначеність контурів і форм. Камінь стіни перетворюється в суцільну ажурну тканину, що тріпоче в нерівних відблисках світлотіні. Відомий Сєвер і зведеною при ньому базилікою.

Про васильок як спорудженні, дуже розповсюдженому в римлян, варто сказати особливо. Тип базиліки (від грецького “базиліці” – “царський будинок”) – прямокутного витягнутого будинку для суспільних зборів і рад – виник вже в Греції у ІІІ ст. н. е. Будинок розділявся подовжніми рядами опор (колон, стовпів) на кілька проходів – нефів. Середній неф був звичайно вище і ширше бічних і висвітлювався через вікна над бічними частинами. Найчастіше він завершувався виступом – апсидою. Згодом архітектурна форма базиліки використовувалася як зразок для будівництва християнських храмів.

На батьківщині Септимія Сєвера, у Лептіс Магне (Північна Африка), була побудована базиліка, що відрізнялася від усіх колишніх особливим задумом і розкішшю обробки. На вузьких сторонах, східній і західній, у неї були дві напівкруглі ніші – апсиди. Утворюючі їхні різьблені пілони (стовпи) присвячувалися Дионісу і Гераклові і були прикрашені сценами їхніх подвигів.

До кінця ІІІ століття в Римі наступила тимчасова ремісія. Імператорська влада почасти зміцніла. З усіх боків столицю імперії тіснили варвари, і найбільш важливими архітектурними спорудженнями стали міцні оборонні стіни, серед яких особливе місце займала стіна Авреліана.

Імператор Диоклетіан, що правив на рубежі ІІІ – ІVстоліть, уже рідко бував у Римі. Його резиденцією була Салону, місто в східній Адріатиці. Диолектіан зробив важливий крок до зміцнення імперії, провівши ряд реформ, підсиливши державну бюрократію і систему стягування податків. Про характер його часу красномовно говорить побудований у Салоні палац. Обнесений могутньою фортечною стіною з вежами, з виходами до моря, чітко розпланований, він був схожий скоріше на військовий табір. Однак у ньому були і житлові будівлі, і господарські служби, і мавзолей, і храм, і парк. Він був зручний для життя: Діоклетіан, що добровільно залишив трон після 20 років правління, навіть розводив там овочі. Але все-таки в цьому палаці не відчувається колишньої волі. Є в ньому особлива строгість і зумовленість у супідрядності всіх частин, близька палацам майбутніх візантійських імператорів.

Велика імперія йде до кінця, коли на трон сідає Костянтин, перший імператор, що офіційно прийняв християнство. Антична релігія остаточно зжила себе.

Завершальним пам’ятником цього часу була василька Максенція, перемогу над яким увічнив Костянтин на Римському форумі (306 - 312 р. н. е.). Базиліка була задумана настільки грандіозною з такими колосальними прольотами зводів, що навіть мудрість римських інженерів не врятувала її від руйнування – незабаром після зведення вона обрушилася. Наскрізною каркасною конструкцією вона передбачала середньовічні християнські васильки Західної Європи. Василька Максенція – одне із самих грандіозних склепінних будинків Риму (площа 6 тис. кв. м). Прямокутна в основі, вона мала зі східної сторони критий портик на стовпах. Внутрішній простір, розділений на три нефи, завершувався в середньому нефі напівкруглою апсидою. Середній неф був перекритий хрестоподібними зводами, що спиралися на вісьмох могутніх стовпах і підтримувалися зовні контрфорсами і вертикальними виступами стіни. Тільки коротка сторона базиліки апсидою була вирішена суцільною стіною. В інших частинах будинку зводи спиралися на стовпи, що служили основою конструкції. Тонкі зовнішні стіни були прорізані двома ярусами широких аркових прольотів.