Виходячи з цього в господарстві розвиток кормовиробництва знаходиться в занедбаному стані. Даючи критичну оцінку загальному стану кормовиробництва хочу відмітити, що площі, які раніше були зайняті кормовими культурами значно скоротилися . Нині кормова площа становить 205 га, що відповідає 13,9% посівних площ господарства. З кормових культур вирощують багаторічні трави, кормові буряки і кукурудзу на силос.
Оснащеність технікою для заготівлі кормових культур складається лише із двох агрегатів. Це кормо-збиральний комбайн Е-281е, та косарка для скошування багаторічних трав Е-303. Окрім цього в наявності є прес-підбирач "Кроне". Забезпеченість технікою для галузі недостатня оскільки трапляються випадки, що через технічні несправності трапляються значні простої при організації заготівлі кормових культур.
Маючи нечисленне поголів'я худоби господарство має необхідну кількість сховищ для кормів, що залишилися із попередніх часів. Однак частина з них поступово стають непридатними через тривалий термін експлуатації.
Кормовий баланс останніми роками в господарстві не складається. Площа природних пасовий становить 51 га. Однак вони малопродуктивні і потребують негайного покращення. Тобто необхідно проводити рекультивацію із посівом кормових трав. Продуктивність кормових пасовищ давно не обліковувалась.
Під час утворення (реформування) господарства то на його посівних площах була запланована одна кормова (прифермська) сівозміна, її схема наступна:
Кормова (прифермська) сівозміна
6. Вико-вівсяна сумішка
7. Ярий ячмінь і багаторічні трави
8. Багаторічні трави
9. Кормові буряки
10.Кукурудза на силос, кукурудза на ЗК
На даний час землі цієї сівозміни були з'єднані із польовими і кормові культури вирощуються лише в польових сівозмінах.
Технологія заготівлі сіна
Сіно в господарстві заготовляють із багаторічних трав. Скошування трав проводиться у фазі цвітіння культури, при цьому використовують косарку плющилку Е-303, Висота зрізування трав становить 10-12 см. Трава після проходу косарки розміщуються у валках. Потім проводять перегортання цих валків за допомогою того ж агрегату , але робочим органом на ній встановлюються установка для перегортання валків. Після того я трава висохне до вологості 16-18% проводять тюкування її за допомогою преса-підбирача фірми "Кроне". Тюки отримуються циліндричної форми вагою близько 300 кг. За допомогою фронтального навантажувача тюки вантажаться на тракторні причепи і транспортуються до місця зберігання.
Технологія заготівлі сінажу
Сінаж також заготовляють із багаторічних трав. Технологія заготівлі сінажу відрізняється від рекомендованої технології. Недотримання технології полягає в ігноруванні положення про висушування трав до вологості близько 60%, а потім провести його подрібнення. В ТОВ «Золота нива»заготівля сінажу проводиться із зеленої маси багаторічних трав. Скошування і подрібнення проводиться за допомогою агрегату Е-281е. При скошуванні зелена маса одночасно подрібнюється і подається на причеп автомобіля який транспортує масу до місця заготівлі. Щоб зменшити вологість зеленої маси її змішують із частиною сухої пшеничної соломи і проводять трамбування у сінажній ямі за допомогою гусеничних тракторів. Яму із сінажем заповнюють на протязі 5-6 днів. При наповненні ями сінажем її поверхню накривають шаром соломи товщиною 30 см.
Технологія заготівлі силосу
Силос заготовляють із кукурудзи, що досягла молочно-воскової стиглості. Скошування кукурудзи проводиться за допомогою силосозбирального комбайну Е-281е. Одночасно комбайн скошує чотири рядки кукурудзи. При скошуванні зелена маса подасться в автомобільний причіп і транспортується до місця заготівлі. Заготовляють силос в спорудах силосних ямах. Зелена маса із автомобіля вивантажується в ямі і за допомогою гусеничного трактору розгортається по споруді і трамбується. Завантаження ями проводиться на протязі 5-6 днів. Після заповнення ями силос накривають соломою шаром 30 см.
Кормові буряки заготовляють у жовтні місяці. Коренеплоди викопуються за допомогою бурякозбирального комбайну і вантажать у автомобільний причіп. Після цього коренеплоди транспортуються до овочесховища господарства.
Господарствотакожпроводитьзаготівлюсоломи.Дляцьоговикористовуютьпрес-підбирач"Кроне",тобтосоломувгосподарстві заготовляють у тюки, які потім складають у скирту у вигляді піраміди.
Із кормових трав господарство заготовляє насіння лише із багаторічнихтрав.Дляцьогозалишаютьплощублизько5-6га,яка розміщенапоблизудеревнихнасаджень(лісосмуги,садків).При дозріваннінасіннятравускошуютьувалки.Післявисушуваннявалки обмолочуютьзадопомогоюкомбайнаKLAASDommator.
6 НАСІННИЦТВО
Стан насінництва в господарстві знаходиться в не досить задовільному стані, загалом насінництво в господарстві знаходиться під, керівництвом головного агронома. Господарство не с насіннєвим, тобто не має дозволу на вирощування і реалізацію насіння зернових культур. Вирощують насіння лише для власних потреб. Із зернових культур вирощують наступні сорти і гібриди:
Озимої пшениці вирощують сорти такі як Подолянка, Одеська 267, Крижинка, Українка одеська.
Озимого ріпаку вирощують німецькі гібриди Кронос, Артус.
Ярий ячмінь сортів Звершення, Джерело.
Горох таких сортів , як Менгір, Дамір-2, Дамір-У
Цукрові буряки гібридів Український ЧС-70, Уманський ЧС 90,
Рубін.
Соняшник гібриди фірми Сінгента,Атланта, Дует. Соя сорту Романтика.
Кукурудзу гібридів Дніпровський 196 СВ, Маїс 226 MB, Поліський 177 MB.
Власне насіння, заготовляють із таких культур як озима пшениця, ярий ячмінь, соя, горох, багаторічних трав (люцерни). Для решти культур проводиться закупівля насіння гібридів щорічно в насіннєвих організаціях.
Зрозуміло, що гібридне насіння змінють щорічно на нове, а от зернові і зернобобові культури вирощують насінням до репродукції не нижче IV класу, при рекомендованому показнику не нижче третього класу.
Насіння зернових культур проводиться недосконало, адже на насіння відбирають зерно із товарних посівів, а не із насіннєвих. Тому навіть для власних потреб в подальшому потрібно запроваджувати насіннєві посіви, де в більшій мірі можна буде зберегти насіннєві якості зерна.
Аналіз сортових якостей проводиться при візуальному аналізі товарних посівів на наявність в них інших сортів. Посівні якості аналізуються при підготовці насіння до сівби. При цьому встановлюють схожість насіння в кімнатних умовах.
Для зберігання насіння в господарстві побудовано насіннєсховище, що вмішує в себе близько 100 тон зерна. Приміщення за допомогою відсіків поділено на кілька секцій в яких розміщують різні сорти культур, або ж різні культури. Завантаження даного сховища проводиться за допомогою елеваторної стрічки. На кожному сортові розміщують етикетку із зазначенням назви сорту та його репродукції.
Для того, щоб насінництво було в належному стані головний агроном веде журнал, де зберігається документація по сортах і гібридах, що надходять і вирощуються в господарстві. В даному журналі вказується звідки в господарство було надіслано насіння, документація на отримане насіння, вказується репродукція насіннєвого матеріалу.
Решта заходів, що стосується проведення видових і сортових прополок, спеціальної технології вирощування в насіннєвих ділянках, в господарстві не проводиться.
7 ЗАХИСТ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР ВІД ШКІДНИКІВ, ХВОРОБ ТА БУР'ЯНІВ
На основі матеріалів, що були отримані під час ознайомлення із станом захисту рослин в ТОВ «Золота нива»хочеться відмітити, що в господарстві практично не проводиться таких важливих заходів, як прогнозування поширення організмів в окремих полях господарства, не проводяться розкопки ґрунту з метою встановлення чисельності шкідників, не складаються короткотермінові прогнози на основі результатів розкопок та обстежень в попередній період.
Для профілактичнихзаходів, що попереджають появу шкідників, хвороб, бур'янів в посівах сільськогосподарських культур, використовують в господарстві комплекс заходів. Це підбір стійких сортів та гібридів культур, оптимальні сі роки сівби.
Планування захисних засобів і заходів в ТОВ «Золота нива»зводиться до складання інтегрованих систем захисту основних сільськогосподарських культур.
Як приклад зображується інтегрована система захисту озимої пшениці у вигляді таблиці 7.1.
Таблиця 7.1
№ п/п | Назва агротехнічного заходу | Фаза розвитку | Назва застосованого препарату | Норма витрати препарату | |
1 | Протруювання насіння | Девіденд Отар 036 FS,Т.К.С. | 1,0 л/г насіння | ||
2 | Захист посівів від однорічних і багаторічних дводольних бур'янів в т.ч стійкі до 2,4 -Д | Кущення - до появипрапорцевоголистка | Лінтур 70 WG, в.г. | 0,15 кг/га | |
3 | Захист посівів від хвороб(борошнистої роси,еепторіоз, плямистості) | Від фази виходу в трубку до молочної стиглості зерна | АльтоСупер 330ЕС,к.е. | 0,4-0,5л/га | |
4 | Захист посівів від хлібної жужелиці, клопа шкідливої черепашки, п'явиці, трипсів, злакових мух, попелиць | Кущення-молочна стиглість зерна | Базулін600 EW, в.е КаратеЗеон 050CS, мк.с | 1,5-1,8л/га 0,15-0,2л/га | |
5 | Шкідники запасів | - | Актеллік500ЕС,к.е | 1,6мл/т |
Інтегрована система захисту озимої пшеницінеобхідноїкількостіпестицидів.Так на 2009рікгосподарствозакупило гербіцидівЛінтур70WG,в.г.наплощу400га(56кг)підпосівиозимої пшеницітаярогоячменю,нацукровібурякипрепаратДуалГолдв кількості160л,соютагорохпрепаратуГезагардвкількості300л.На посівахкукурудзитасоняшниказаплановановнестипрепаратМілагро 140л,Оскар200л.
ФунгіцидівбулозакупленоАльтоСупер200л,Тілт100л.