Смекни!
smekni.com

Творчість Растреллі (стр. 1 из 2)

РЕФЕРАТ

на тему:

Творчість Растреллі


ПЛАН

Вступ

1. Становлення Франческо Бартоломео Растреллі як архітектура

2. Основні архітектурні досягнення Растреллі

3. Інші напрямки творчості Растреллі

Висновок

Список використаної літератури


Вступ

Серед славної когорти зодчих, які створили неповторний вигляд Петербурга, особливе місце займає італієць Франческо Бартоломео Растреллі, або, як його ще називали на російський манер, Варфоломій Варфоломійович. Він прожив довге і, безумовно, цікаве життя.

Сорок вісім років провів у Росії. Прибувши в Петербург юнаком, учнем свого батька, Растреллі досяг усіх можливих для архітектора почестей, а помер відстороненим від справ і в скромному статку.

1. Становлення Франческо Бартоломео Растреллі як архітектура

Франческо Бартоломео Растреллі народився в Парижі в 1700 році в родині відомого архітектора і скульптора Бартоломео Карло Растреллі й іспанської дворянки.

Справи в Бартоломео Карло йшли не дуже добре, замовлень було мало, тому наприкінці 1715 року він з радістю прийняв пропозицію від російського посла поїхати в Росію на три роки на службу до Петра I. Вже в лютому 1716 року Карло Растреллі прибув у Петербург із шістнадцятирічним сином - своїм найближчим помічником. Франческо Бартоломео виявився в пору своєї юності на величезному будівництві нової російської столиці. Нічого подібного цьому грандіозному будівництву не бачив Растреллі ні в себе на батьківщині, ні в інших країнах Західної Європи, та й ніде у світі не було в ту пору будівництва, хоча б віддалено схожого по своїх масштабах і сміливості задуму з забудовою Петербурга.

Перше замовлення, яке отримує Бартоломео Карло, - облаштованість мізи Стрельна, створення там чудового парку з каналами, водяними каскадами. Модель майбутнього ансамблю батько доручає зробити своєму сину Франческо. Так почався творчий шлях майбутнього великого архітектора на російській землі.

Собор Воскресіння в Смольному монастирі.

Санкт-Петербург. 1748-1757 р.

Першою самостійною роботою молодого зодчого в Петербурзі було будівництво з 1721 по 1727 рік палацу на Мільйонній вулиці для молдавського господаря Антіоха Кантемира. Як відзначають дослідники творчості Франческо, це була ще учнівська робота. Проте, у компонуванні об’ємів проявився талант учня.

Між 1727 і 1730 роками Растреллі створює проект кам'яного палацу із садом для князя Івана Довгорукого і проект нового будинку Арсеналу в Москві. У 1730 році Растреллі приступив до спорудження в Московському Кремлі дерев'яного палацу, трохи пізніше перенесеного в нову царську резиденцію на березі Яузи.

Становленню таланта архітектора сприяли не тільки його цілеспрямованість і захопленість роботою як у майстерні, так і на будівельному майданчику, але і спілкування з воістину великими архітекторами. У будинок Растреллі-старшого, що на Першій Береговій вулиці, часто заходили Земцов, Трезіні, а також Гаетано Клавері, що прославився пізніше своїми витворами в Дрездені при Королівському дворі Августа.

2. Основні архітектурні досягнення Растреллі

По-справжньому талант Растреллі як митецького зодчого розкрився в царювання Ганни Іоанівни. Перше замовлення від всесильного фаворита імператриці Бірона Растреллі одержав навесні 1732 року: побудувати на пустирі між Невським і Великим Морським місткий і зручний манеж. З цим завданням він успішно справляється. Восени 1734 року Бірон знову запрошує до себе архітектора для того, щоб доручити йому звести замок у Курляндії в Руєнталі. День заложення палацу - 24 травня 1736 року - став святом для архітектора.

Знайомство з кресленнями, по яких велося будівництво палацу, не виявляє прямого запозичення молодим Растреллі прийомів і методів архітекторів більш старшого покоління. У цьому особливість таланта Растреллі, що, сприймаючи своєю палкою уявою чужі відкриття, створював свій утвір, ні на що не схожий і неповторний. Але, як відзначають фахівці творчості Растреллі, Руентальський палац - ще робота учня, але учня, який стає майстром: у деталях, штрихах проглядаються майбутні чудові рішення.

Після перевороту 1740 року, який здійснив Мініх на користь Ганни Леопольдівни, матері Іоанна VI, Растреллі було наказано припинити всі роботи в Курляндії і терміново з'явитися в Петербург. Мініх, який тепер став першим міністром, прийняв архітектора ласкаво і доручив йому побудувати для нової правительки Ганни Леопольдівни російський Версаль у Літньому саду. Растреллі зрозумів, що талановитий архітектор так само потрібний двору, як досвідчений і гарний ювелір або співак. Наприкінці лютого 1741 року Растреллі підготував проект нового Літнього палацу, а в червні того ж року в урочистій обстановці відбулася його закладка.

У листопаді 1741 року відбувся черговий двірський переворот, який привів на царський трон доньку Петра I Єлизавету Петрівну. Нове царювання для Растреллі спочатку не передвіщало нічого гарного. У перші два місяці про нього ніхто не згадував. Потім від нього зажадали пояснень, чому він числиться обер-архітектором. У додавання до всіх неприємностей пішов усний указ: ніяких замовлень італійцю не давати. Всіма архітектурними справами тепер став заправляти Зємцов, який добре знав Растреллі і який намагався всіляко залучити його до роботи.

У такій невизначеності пройшло два роки. Оскільки Єлизавета Петрівна жадала мати власні розкішні палаци, вона змушена була звернутися до Растреллі. Навесні 1744 року вона доручає йому довести до кінця спорудження і внутрішню обробка Літнього палацу, а через кілька місяців - продовжити будівництво Анічкова палацу, початого ще Зємцовим. Крім того, імператриця додає до його платні ще триста карбованців, і тепер воно складає півтори тисячі карбованців. Так Єлизавета Петрівна оцінила заслуги зодчого за створення Літнього палацу - першого власного будинку імператриці, вибудованого спеціально для неї. На жаль, цей Літній палац простояв лише до 1797 року, коли Павло I повелів на місці Літнього палацу звести для себе Михайловський замок.

У 1749 році Єлизавета Петрівна видає указ про будівництво Смольного монастиря в Петербурзі і доручає його Растреллі. Найбільш значною частиною ансамблю Смольного монастиря є собор. Растреллі здійснив план собору у виді квадрату з виступами на двох протилежних сторонах - східної (вівтар) і західної (головний вхід). Внутрішній простір собору розчленований дуже чітко, він легко піддається огляду, у ньому немає ніяких несподіваних ілюзорно-просторових ефектів, до яких так любили прибігати архітектори італійських храмових будинків епохи бароко. Можна стверджувати в цьому змісті, що план Смольного собору несе на собі відбиток реалістичного мислення його автора, який тяжів до ясних і чітких побудов, завжди відсторонювався прийомів ілюзії, просторового «обману» глядача. Однак рух, який наповнює композицію Растреллі, істотно відрізняється від горезвісної «динамічності» храмових будинків італійського бароко.

Растреллі не довелося закінчити будинок собору: у 1757 році будівництво (розпочате в 1748 році) призупинилося в зв'язку із Семирічною війною. Незважаючи на незавершеність будівництва, Смольний монастир не тільки за задумом, але і по виконанню залишається одним із самих значних і цільних творів Растреллі, одним з чудових архітектурних ансамблів XVIII століття.

Ще один значний твір Растреллі в області культового зодчества - ротонда собору Воскресінського монастиря біля Москви («Новий Єрусалим»). Зберігши загальну композиційну схему старого собору у вигляді ротонди з трьох аркад, поставлених одна на іншу, і високого намету у формі усіченого конуса, Растреллі додав цій побудові надзвичайну архітектурну своєрідність. Однак самою примітною особливістю архітектури собору є єдина у своєму роді композиція шатрового перекриття. Величезний конус прорізаний по всій окружності трьома ярусами часто поставлених прорізів, винесених назовні у вигляді своєрідних «мансардних» вікон, так що вся зовнішня поверхня високого намету цілком засіяна мансардними виступами.

Працюючи над спорудженням Смольного монастиря в грудні 1745 року, Растреллі одержує нове розпорядження імператриці Єлизавети Петрівни - розпочати будівництво Верхніх палат у Петергофі.

Після поїздки в Петергоф і ретельного вивчення стану палацу Растреллі представив цариці свій проект, який у березні 1746 року був затверджений. Але сам архітектор був незадоволений цим проектом і через якийсь час він пропонує імператриці побудувати нові кам'яні флігелі з галереями і куполами. Після розбирання дерев'яних корпусів палацу стало ясно, що необхідно повну перебудову старого палацу.

Тоді й народжується в Растреллі задум - розібрати флігелі і галереї палацу, спорудженого ще Н. Мікетті, зберегти сформований петергофський ансамбль, зробити петровський палац центром нового будинку, побудувати нові галереї з двома флігелями і звести два нових корпуси. Остаточний проект Растреллі був затверджений 7 квітня 1747 року. Всі основні роботи з перебудови Великого Петергофського палацу архітектор завершив через три роки. Растреллі виконав також проекти декоративного оздоблення інтер'єрів. На це пішло ще п'ять років праці.

15 червня 1752 року Єлизавета Петрівна вперше улаштувала в обновленому Петергофському палаці прийом. Присутні на ньому придворні і запрошені гості були в захваті від зовнішньої пишноти і внутрішнього оздоблення палацу.

За спорудження палацу в Петергофі, яким імператриця, до речі, була дуже задоволена, Растреллі не одержав ніякої нагороди. Деякі дослідники це пояснюють підступним впливом улюбленця Єлизавети Петрівни Івана Івановича Шувалова, першого міністра. Він, як відомо, був шанувальником мистецтва рококо. Можливо, тому свій палац він доручив будувати С.І. Чевакінському, хоча всі палаци знатним вельможам будував саме Растреллі. Крім того, створивши в 1757 році Академію мистецтв, Шувалов не розпорядився прийняти в її члени обер-архітектора, що, звичайно, було трохи дивним.