Смекни!
smekni.com

Економічна ефективність переробки молока та шляхи її підвищення на прикладі ЗАТ "Бахмачмолококонсерв" (стр. 5 из 8)

2.4 Фінансовий аналіз підприємства

Фінансовий стан підприємства це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії усіх елементів системи фінансових відносин підприємства визначених сукупністю виробничих господарських факторів ,що відображають наявність, розміщення і характеризуються системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.

Основними завданнями аналізу фінансового стану є:

1. Дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства

2. Дослідження ефективності використання майна

3. Об’єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності ,платоспроможності та фінансової стійкості підприємства.

4. Оцінка становища суб’єкта господарювання та кількісна оцінка його конкурентоспроможності.

5. Визначення ефективності використання фінансових ресурсів.

Про рівень фінансового розвитку свідчать дані таблиці 2.6

Таблиця 2.6 Показники фінансового стану

Показники

Розрахунок

Сума показника

1. Рівень рентабельності активів, %

Чистий прибуток / сума активів

1,5

2. Рівень рентабельності власного капіталу

ЧП/ власний капітал

2,6

3. Рівень рентабельності інвестицій

ЧП/ власний капітал+ довгострокові зобов'язання

2,8

4. Рівень рентабельності інвестованого капіталу

ЧП/ (ВК + всі види кредитів і позичок)

3,2

Показники платоспроможності та ліквідності підприємства

1.Коефіцієнт поточної ліквідності

(Запаси + кошти) / короткострокові зобов'язання

1,2

2. Відношення суми зобов'язань до суми активів

(Довгострокові + короткострокові кредити) / сума активів

25

3. Відношення суми зобов'язань до власного капіталу

Довгострокові і короткострокові кредити / власний капітал

36

4. Індекс виплати податків

Прибуток/ платежі до бюджету

1,2

5. Коефіцієнт оборотності надходжень

Виручка від реалізації/ довгострокової заборгованості

4,3

З даної таблиці ми бачимо, що в підприємства дуже слабкий фінансовий стан. Розглянемо деякі показники. Наприклад рівень рентабельності активів становить лише 1,5%, а рівень рентабельності власного капіталу лише 2,6%,

Дуже малий і рівень рентабельності інвестицій лише 2,8%. Що стосується показників платоспроможності та ліквідності то ці показники також малі. Наприклад коефіцієнт ліквідності становить лише 1,2, а коефіцієнт оборотності надходжень 4,3.

Наступними проаналізуємо показники оцінки фінансової стійкості (табл.. 2.7)

Таблиця 2.7 Показники оцінки фінансової стійкості підприємства

Показатели

Нормативне значення

2004

2005

2006

2006 у %до 2005

Коефіцієнт незалежності

³0.5

0,32

0,39

0,36

104,9

Коефіцієнт фінансової стабільності

³0.5

0,32

0,39

0,36

96,6

Коефіцієнт залучення власних і залучених джерел

£1

0,22

0,21

0,15

68,2

Коефіцієнт маневреності

оптим. = 0,5

0,31

0,46

0,60

193,5

Коефіцієнт інвестування власних засобів

³1

0,84

0,84

1,52

175

Коефіцієнт забезпечення запасів власними засобами

оптим. = 1

1,39

1,25

2,5

232,5

Проаналізувавши дану таблицю ми бачимо, що жоден з показників далеко не дотягує до нормативних.

2.5 Схема продовольчого руху продукції

Схема 2.1 Схема продовольчого руху продукції

Споживачами продукції ВАТ «Бахмачмолококонсерв» є, підприємства, установи, магазини, ринки, торговельні заклади, приватні підприємці

Розділ 3. Шляхи підвищення економічної ефективності виробництва масла й сиру

3.1 Удосконалення технології переробки молока

Для переробки необхідно використовувати молоко, яке відповідає вимогам державного стандарту України 3662-97 «Молоко коров'яче незбиране. Вимоги при закупівлі». Основною вимогою до молока є необхідність його охолодження до температури + 8 °С і реалізації протягом однієї доби. Молоко має бути чистим — без механічних домішок з вмістом бактерій і хімічних сполук, відповідати смаковим якостям за органолептичною оцінкою. Молоко густиною до 1,026 кг/л і кислотністю до 15 °Т та вище 21 °Т переробними підприємствами не приймається. Варто приділити увагу сучасному стану відносин між виробником і переробним підприємством. За теперішніх умов значний обсяг молока надходим, від приватних господарств, які не мають ефективного технологічного устаткування для первинної переробки молока; молокозаво ди і маслозаводи щодня приймають до 70 % неохолодженого молока. Необхідно дати оцінку альтернативним методам пастеризації, очищення та охолодження молока.

Пастеризація молока є обов'язковим технологічним заходом з підготовки сировини для подальшої поглибленої переробки. Розрізняють такі методи пастеризації: тривала (20—30 хв) при температурі 63—65 °С, короткочасна (2—3 хв) при температурі 90— 92 °С, ультрапастеризація (до 10 с) при температурі 105—150 °С. Стерилізація — це процес високотемпературного оброблення молока (парою 140 °С під тиском 0,3 атм. протягом 4 с) для тривалого зберігання. Для одержання молока з однорідною консистенцією на молокозаводах проводиться теплова гомогенізація молока при температурі 50—55 °С під тиском 175 атм.

Молокопереробні підприємства оснащені технологічним устаткуванням, виготовленим за часів СРСР, що має достатній запас міцності завдяки застосуванню товстостінної нержавіючої сталі. Додаткове оснащення молокопереробних підприємств — це в основному сучасне фасувальне та пакувальне устаткування, яке виробляється та реалізується вітчизняними підприємствами. Так, Київський завод «Агромаш» пропонує господарствам і переробним підприємствам охолоджувачі молока типу ОМ/БО серії 0,5; 1,0; 2,0 з об'ємом відповідно 0,5; 1; і 2 т; місткості для молока об'ємом від 1 до 10 м3; апарати формувальні для сиркової маси та ін. Українська молочна компанія пропонує виробникам обладнання для виробництва плавлених і твердих сирів. Отже, потрібно проаналізувати причини оснащення підприємств імпортним обладнанням.

Виробництво масла за технологіями ноу-хау має відповідати санітарно-гігієнічним нормам, технічним умовам виробництва. Так, у 2005 р. Яготинський маслозавод розпочав виробництво нового кисломолочного продукту «Біолактон зі стевією» за ТУУ 30936 /00.002-200. Цей продукт містить менше лактози, молочного жиру і рекомендований для дієтичного харчування та профілактики діабету (завдяки вмісту в ньому стевіазиду — замінника цукру). Завод виготовляє й іншу продукцію за власними технологіями, зокрема фірмове «Яготинське масло», що містить 69,2 % молочного жиру — на 3,3—16,2 % менше порівняно з маслом «Селянське», «Любительське» та іншими видами аналогічної продукції, виготовленої за державними стандартами.