Реферат на тему:
Писанки. Різновиди писанок, їх символіка. Оздоблення писанок бісером, декоративним розписом та поєднання цих технік.
Мета:
навчальна
- узагальнити знання дітей про писанки як твори декоративно-прикладного мистецтва;
- розширити і поглибити знання учнів про народну символіку, історію писанкарства;
- навчити застосувати отримані знання та навики з бісероплетіння та розпису, змішаної
техніки на практиці при виготовленні пасхальних яєць.
розвиваюча
- формувати навички виготовлення писанок з бісеру;- розвивати навички декоративної роботи і вираження ставлення через оздоблення предмета (поверхні яйця); | - формувати навички розписувати писанки;- розвивати почуття композиції у визначеній формі (форми яйця), колірного рішення образу; |
- розвивати учнівську творчість.
виховна
- виховувати повагу до традицій і звичаїв народу;
- формувати інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань
(про яйце);
- прищеплювати любов до народного мистецтва (писанкарства);
- виховувати естетичний та художній смак.
Практична робота
- виготовлення пасхальних яєць з ланцюжків бісеру. | - оздоблення пасхальних яєць декоративним розписом. |
Наочні посібники:
вироби з бісеру, пасхальні яйця, оздоблені ланцюжками з бісеру. | дощечки,тарілки з пап'є-маше, оздоблені петриківським розписом, дерев'яні писанки. |
Обладнання та матеріали:
бісер різних кольорів, тонка міцна нитка, тонка голка, нитковтягувач, клей, ножиці, яйце, картки для гри “Доміно”. | підготовлені яйця, фарби, зразки намальованих писанок, репродукції картин для завдання на визначення кольорів, спеціальні пензлики. |
Хід уроку
I. Організаційний момент.
- підготовка учнів та робочих місць до уроку;
- перевірка наявності учнів.
II. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.
Вчитель обслуговуючої праці Вчитель образотворчого мистецтва
- Cьогодні ми закінчуємо наш проект, який розпочався ще в січні місяці. · На першому етапі ми з вами вивчали техніку виготовлення ланцюжків із бісеру, ознайомлю-валися із кольорами , їх значеннями та співвід-ношенням, вчилися малювати елементи – символи. · Третій етап – це створення своєї власної роботи. Оздоблення пасхального яйця техніками бісероплетіння та декоративного розпису. Тому сьогодні у нас незвичайний урок, урок інтегрований з поєднанням двох предметів:обслуговуючої праці та образотворчого мистецтва.- Україна здавна славилася вишивкою з ії стародавньою символікою, своєрідними витворами з бісеру, петриківським розписом та писанкарством.III. Повідомлення теми уроку.- І ось сьогодні на уроці хотілося б пробудити у вас ці здібності і продемонструвати як можна за допомогою знань, яківиотримали на уроках малювання та праці, виготовити пасхальне яйце. | · На другому етапі ми вивчали традиції, звичаї українського народу, ви знаходили легенди, вірування про писанку, збирали інформацію для власної творчої роботи. Ця робота була самостійною, пошуковою. І сьогодні на уроці ми з вами дізнаємось багато цікавої інформа-ції, яку ви готували для свого реферату.· Кожна людина в душі художник, але не кожна вміє застосувати свої художні здібності в житті.Два світи є у людини. Один – це той, що створив нас, А другий – котрий ми до віку Творити будем повсякчас. Ці слова можна віднести до кожної людини, яка любить декоративно–прикладне мистецтво, може створити своїми руками гарні речі. |
IV. Повідомлення завдань уроку.
учні повинні знати: - значення елементів народної символіки, як знаки-обереги;
- символику кольорів та співвідношення кольорів при виготовленні пасхального яйца;
- історію бісеру, декоративногорозпису та писанкарства.
учні повинні вміти:
- виготовляти пасхальні яйца з ланцюжків - оздоблювати пасхальні яйца декоративним розписом;
бісеру;
- вміти об'єднувати дві техніки при виготовленні пасхального яйца;
- вміти пояснювати значення символів, зображених на пасхальних яйцах.
V. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
- Які види ДПМ ви знаєте? - Яку тему ми розглядали останньою на уроці обслуговуючої праці ? (бісероплетіння) - Давайте згадаємо історію виникнення бісеру. | - Давайте узагальнемо ці знання, які ми отримали на попередніх уроках. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати фішки у формі писанки. - Що таке декоративно-прикладне мистецтво?- З якими видами ДПМ ми з вами знайомилися на уроці образотворчого мистецтва? (з витинанкою, петриківським розписом, декоративним розписом) |
- А що вам відомо про декоративний розпис? Для чого він був необхідний? (прикрашали предмети побуту) |
Показ виробів з бісеру. Показ виробів, оздоблених петриківським розписом, декоративним розписом.
- З давніх часів люди не могли пояснити деякі явища природи, і вони почали їхзображувати за допомогою умовнихзнаків-символів, де кожна фігура мала особливе значення.1. Гра “Доміно” - З символами ми з вами знайомилися, коли вив-чали один із видів ДПМ – вишивку. Давайте зараз згадаємо ці символи за допомогою гри “Доміно”.3. Вправи на значення кольору при оздобленні виробу. - Ми знаємо, що існують не тільки знаки-символи, але й кольори мають важливе значення при оздобленні виробу. - Давайте за допомогою ілюстрацій пояснимо значення кожного кольору. (На дошці кольори, необхіднопідібрати ілюстрацію, яка поясне зна-чення цього кольору). За кожну правильну відповідь-фішка. | 2. Вправи на розпізнавання елементів-символів, зображених на писанці. Давайте згадаємо які символи-обереги люди зображали, прикрашаючи писанки. (Вчитель показує малюнки писанок зсимволами,а учні називають їх. Зразки прикріплюються на дошку). |
5. Назвіть правила роботи з бісером. |
4. Вправи на співвідношення кольорів.
- Ітак, ми з вами з'ясували, що кожен колір має своє значення, але для того, щоб скласти орнамент, необхідно знати ще й кольорове співвідношення.
Давайте з'ясуємо ці співвідношення.
6. Правила розписування пасхальних яєць.
- Тримати у трьох пальцях лівої руки яйце -
три пальцяправої руки тримають пензлик
- Повторивши значення кольорів, символів, співвідношення кольорів, ми можемо перейти до практичної частини – оздоблення пасхального яйця.
- Людській фантазії немає меж. Один і той самий предметможна прикрасити різними видами декоративно – прикладного мистецтва.
І ми сьогодні з вами створимо маленькі шедеври,
прикрасивши їх різними способами
- Якезавдання ви виконували до сьогоднішньої практичної роботи? Грушко Віка – бригадир групи, яка працює з бісером;Кіліна Даша – бригадир групи, яка розписує яйця декоративним розписом; Мисків Маша – бригадир групи, яка працює в змішаній техніці.. |
Практична робота
1. Виготовлення пасхального яйця з бісерних ланцюжків: а) аналіз завдання практичної роботи - демонстрація готових писанок; б) техніка безпеки під час виконання практичної роботи; в) самостійне виконання завдання; г) контроль вчителя з метою виявлення недоліків у ході виконання практичного завдання; д) поточний інструктаж; є) демонстрація кращіх робіт учнів, аналіз недоліків у роботі та шляхи їх усунення. | 1. Оздоблення пасхальних яєць декоративним розписом: а) аналіз завдання практичної роботи – демонстрація готових писанок; б) самостійне виконання завдання; в) допомога вчителя у створенні власного виробу; г) поточний інструктаж; д) демонстрація кращіх робіт учнів. |
- Здавна дівчата, збираючись гуртом на вечорниці, приходили не з порожніми руками, а й приносили з собою роботу, яку виконували під час розмов. Вони мали можливість не тільки поспілкуватись між собою, але й показати, що вміють робити своїми руками. За розмовами час проходив непомітно та й робота виконувалась швидко. Працюючи над власним виробом, давайте перейдемо до другого етапу проекту і послухаємо, які легенди ви зібрали про писанки, святкування Пасхи на Україні та в інших країнах. | Визібрали дуже багато цікавого матеріалу у своїх рефератах. Інформація різноманітна, кожен реферат ніби доповнює інший. Тому ми пропонуємо систе-матизувати та узагальнити матеріл рефератів. Ми будемо задавати питання, а той у кого є у рефераті ця відповідь, буде відповідати. За кожну правильну відповідь ви будите отриму-вати кружечки різного кольору, в залежності від кольору команди. Ці кружечки будуть прикра-шати біле яйце, яке висить на дошці.Переможе та команда, кольорових кружечків якої на яйці буде більше. |
1. ЩО таке писанки?
2.Що символізує яйце?
3.Звідки пішла родом писанка?
4.Як писанки розійшлися по світу?
5. Звідки з’явилися писанки та крашанки?
6. Як з’явилося перше червоне яєчко?
7. А яка ще існує легенда про писанки та крашанки?
8. Чому на писанках малюють цяточки?