Смекни!
smekni.com

Використовування кольорової гамми, макiяжу, зачісок i конструктивних рiшень костюма у спортсменiв-танцюристiв (стр. 5 из 7)

Кольори сприймаються трохи інакше і під впливом інших навколишніх або дотичних з ними кольорів. Подібні явища називаються контрастом кольорів. Розрізняють одночасний і послідовний контрасти. Послідовний контраст - зміна кольору в результаті попередньої дії на око. Одночасний контраст - зміна кольору під впливом навколишніх кольорів.

Так, сірий шарф на фоні чорного плаття здаватиметься набагато світлішим, ніж на фоні білого. Але той же сірий шарф на фоні бежевого або жовтого костюма покажеться голубуватим, а на фоні зеленого - рожевим.

Для одночасного контрасту кольорів характерні наступні закономірності:

- хроматичний контраст краще спостерігати тоді, коли обидва кольори мають середній рівень світла;

- на кольоровому фоні малої насиченості він виявляється помітніше, ніж на фоні високої насиченості;

- на рожевому фоні сірий колір придбаває більш помітний зеленуватий відтінок, ніж на фоні чистого червоного;

- чим менше розмір колірної плями, тим більше ефект колірного контрасту (деталі в костюмі);

- синій і зелений колірні поля викликають більш сильні контрастні зміни, ніж жовтий і червоний;

- контрасти тим слабкі, ніж фактурні поверхні і ніж більше розділяюча їх межа.

Контраст можна нейтралізувати, ввівши білий кант в одязі або білий контур в орнамент тканини:

- ніж більше світло фону відрізняється від світло фігури, тим більше світлий контраст;

- чим ближче світло кольори фігури і світло фону, тим сильніше виявляється хроматичний контраст;

- дію хроматичного контрасту можна нейтралізувати, додавши до кольору фігури невелику кількість кольору фону. Якщо по голубому фону зробити ескіз костюма білою тонкою лінією, то вона придбаває жовтуватий відтінок, якщо ж додати в білий колір невелику кількість голубого, то явище проходить;

- з фігур з однаковою площею контраст виявиться сильніше на тій з них, яка має більший периметр, особливо це справедливо для порізаних складних конфігурацій фігур, що мають ажурну будову (орнамент, дрібні деталі) ;

- якщо площа фону мала, а площа фігури велика, колір фігури зміниться тільки по краях.

Існує ще, при згадці про колір, і таке поняття, як колірна гармонія. Результати досліджень показали, що основний чинник колірної гармонії - рівновага колірних тонів.

Поєднувати можна будь-які кольори за принципом контрасту, спорідненого контрасту або спорідненості кольорів. Два споріднені кольори можуть бути урівноважено рівною кількістю присутнього в них одного з головних кольорів, тобто в однаковій мірі можуть бути жовтуваті, зеленуваті і т.д.

Гармонізація споріднених кольорів можлива за умови ослаблення насиченості головних або інших кольорів, або зменшення їх активності шляхом затьмарення. Наприклад, щоб споріднені кольори (чисто-жовтий і жовто-червоний) сталі гармонійними, необхідно ослабити насиченість жовтого сумішшю білого в такій кількості, скільки в жовто-червоному червоного кольору.

Гармонійні поєднання споріднених кольорів неактивні, спокійні, особливо якщо кольори насичені і зближує по світлоті. Але не всі контрольні кольори гармонійні.

Розглянемо деякі випадки трибарвної гармонії

До двох гармонійних споріднено-контрастних кольорів може бути доданий третій - головний колір, що їх ріднить, ослабленої насиченості. Кольори виявляться попарно споріднено-контрастними і попарно додатковими. Такі поєднання високо гармонійні і колористично багаті. До двох гармонійних споріднених кольорів може бути доданий один контрастний.

Існує безліч монохромних поєднань. Монохромні - це ті кольори, які мають одну назву, але різну світлоту і насиченість. Ефектно сприймається сірий в поєднанні з чорним і білим. При побудові композиції на поєднанні хроматичних кольорів з чорним, білим і рідше сірим є свої особливості. Чорний колір надає на хроматичні, особливо середні по світлоті і високо насичені червоні і зелені кольори сильна дія: ці кольори яснішають, насиченість їх зростає, вони як би світяться. Із збільшенням площі чорного кольору в композиції виразніше виявляється цей ефект: білий колір, особливо білі обведення хроматичних кольорів, повідомляють композиції своєрідний колорит кольори стають повітряними, пастельними. Контрастні кольори від поєднання один з одним стають яскравіше, помітніше один на іншому. Один і той же червоний колір на зеленому фоні виглядає яскраво і чітко, на оранжевому - приглушено.

Теплі кольори наближають предмети, холодні - видаляють, при лом предмет, забарвлений в теплі кольори, здається більше своїх розмірів, а в холодні - менше.

На світлому фоні всі кольори темніють, на темному - яснішають. Істинна світлота кольору може спостерігатися тільки на нейтральному фоні середньої світлоти. Залежно від фону ахроматичні кольори набувають уявної колірної. Так. сіра пляма на зеленому фоні придбаває рожевий відтінок. Хроматичні кольори в оточенні кольорів високої насиченості дещо міняють колірний тон, наприклад, жовтий колір на зеленому фоні стає злегка оранжевим, а червоний в оточенні зеленого - більш насиченим. Ніж більше кольору відрізняються один від одного по світлоті, насиченості і колірному тону, тим менш вони гармонують один з одним. Існує поняття краєвого контрасту, тобто рівномірно забарвлена поверхня здається у краю світліше або темніше, якщо вона граничить з більш темною або світлою поверхнею.

Чинники сприйняття кольору в костюмі

Колір в костюмі, у тому числі для спортсменів-танцюристів, є одним з найважливіших компонентів форми і характеризує її поверхневий матеріальний шар. Таким чином, колір виявляється пов'язаним зі всіма елементами форми, що має відношення до поверхні, а саме з видом матеріалу, його поверхневими характеристиками, фактурою, пластикою.

Колір володіє певною виразністю, яка повинна узгоджуватися з функцією або призначенням костюма. В цьому випадку колір і форма образу єдність.

Колір може підкреслити структурні характеристики даної форми або ж нівелювати, стирати їх. Колір надає сильну емоційну дію на психологічне, фізіологічне сприйняття форми. Зорове відчуття вельми бере активну участь у виникненні відчуттів, емоцій людини, примушує його в думках, емоційно переробляти одержану інформацію з оцінкою сприйманої їм даної форми. Суб'єктивність процесу сприйняття кольору визначається тим, що в сприйнятті беруть участь око, зоровий центр головного мозку. Саме око в даний час визнано частиною мозку, винесеною на периферію. Участь в процесі зору трьох органів свідчить про тісний зв'язок фізичних, фізіологічних, психологічних процесів при будь-якому колірному сприйнятті.

Підводячи підсумок, можна сказати, що сприйняття кольору в костюмі визначається як об'єктивними, так і суб'єктивними умовами сприйняття.

Суб'єктивне середовище

Людина - суб'єкт сприйняття - форма - колір

Об'єкт сприйняття наочне середовище - колірне середовище,


Висновки

1. Колір в костюмі у спортсменів-танцюристів є одним з найважливіших компонентів форми і характеризує її поверхневий матеріальний заспівай. Колір володіє певною виразністю, яка повинна узгоджуватися з функцією або призначенням спортивного костюма. В цьому випадку колір і форма утворюють єдність. Колір надає сильну емоційну дію на психологічне і фізіологічне сприйняття форми. За допомогою кольору можна приховати недоліки і підкреслити достоїнства фігури, спортивного костюма, знайти свою «родзинку».

2. При створенні спортивно-танцювального костюма дотепер надавалося мало уваги такому аспекту, як морфологія людини. При створенні спортивного костюма необхідно враховувати анатомічну будову людини для того, щоб приховати недоліки фігури. Гармонійний спортивний костюм моделюється на основі пропорцій спортсмена-танцюриста.

3. Образ спортсмена-танцюриста буде неповним, якщо не враховувати макіяж і зачіску. Вони повинні гармонувати із загальним видом спортсмена, підкреслювати його виразні риси. Якщо визначити до якого типу зовнішності відноситься спортсмен-танцюрист і правильно застосувати це на практиці, то танцюристи можуть досягти гармонії всіх ознак, що визначають імідж.

4. Необхідно звернути увагу на таке поняття, як мода. Людини зовні моди не існує. Мода живе за своїми законами - гармонією, єдність змісту і форми. Секрет моди в тому, щоб не сліпий їй підкорятися, а підбирати саме те, що йде тільки Вам. Якщо не враховувати аспект моди, то спортсмен-танцюрист, що виходить на паркет змагань в немодному, несучасному костюмі може відчувати себе невпевненим, соромитися свого зовнішнього вигляду як правило, негативно відображається на результатах виступів в змаганнях. Тому необхідно стежити за тенденціями моди в спортивних танцях.

5. Щоб добитися якнайкращих результатів танцювальній парі слід надавати пильну увагу не тільки правильному технічному виконанню елементів танцювальної програми, але і створенню гармонійного образу, грамотно сконструйованого танцювального костюма.

Рекомендації по створенню костюма спортивного танцюриста на основі визначення типу зовнішності.

Жінки темного типу: темно-осінній або темно-зимовий

Принципи створення костюма: переважно темні нейтральні кольори (чорний, вугільний або темно-синій). Але завжди доповнюйте їх яскравими кольорами - голубим, червоним, яскраво-жовтим, бірюзовим. Ви вся контраст - тому носите світле з темним, але уникнення гармонуючих монохроматичних тонів. В пастельних тонах ви виглядаєте нездорово, невиграшно. Якщо хочеться зробити костюм більш світлим, подумайте про біле, з «крижаним» відтінком - світло-рожевим, голубим, лимонним. Ваші кольори соковиті, наприклад колір червоного дерева, пурпурний, оливковий і сосново-зелений. Щоб повною мірою викликати ваші природні колірні дані, вам треба бути яскравою.