Смекни!
smekni.com

Осінні календарні та християнські свята (стр. 1 из 7)

Міністерство освіти і науки України

Чернігівський державний технологічний університет

реферат

з дисципліни:

КУЛЬТУРОЛОГІЯ

на тему:

Осінні календарні та християнські свята

Керівник Дудко Л.І.

Виконав

Студент гр. КІ-082

Андрусенко І.Г.

Чернігів 2009


Зміст

1. Свята у вересні

Перше вересня – День знань

Перша неділя вересня – День підприємця

Друга субота вересня – Святкування Дня фізичної культури і спорту

7 вересня – День знищення військової іграшки

8 вересня – Міжнародний день письменності

8 вересня – Міжнародний день солідарності журналістів

Друга субота вересня – Професійне свято працівників кінематографії

11 вересня – Усікновення голови Хрестителя Господнього Івана

14 вересня – День мобілізаційного працівника

Друга неділя вересня – День працівників нафтової, газової і нафтопереробної промисловості

16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару

17 вересня – День працівників цивільного захисту України

20 вересня – День фармацевтичного працівника України

20 вересня – День винахідника і раціоналізатора України

20 вересня – Свято Різдва Богородиці

21 вересня – День миру

21 вересня – День працівника лісу

22 вересня – День партизанської слави України

27 вересня – День туризму

27 вересня – Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста Господнього

28 вересня – День машинобудівника України

30 вересня – Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії

30 вересня Всеукраїнський День бібліотек

2. Свята у жовтні

1 жовтня – День ветерана

1 жовтня – Міжнародний день музики

5 жовтня День вчителя

Перша неділя жовтня – День працівників освіти

8 жовтня – День юриста України

9 жовтня – Всесвітній день пошти в Україні

10 жовтня – День працівників стандартизації і метрології України

12 жовтня – День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби України

12 жовтня – День художника України

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці

14 жовтня – День Українського козацтва

19 жовтня – День працівників харчової промисловості

20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням раком молочної залози

26 жовтня – День автомобіліста і дорожника

31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря

3. Свята у листопаді

2 листопада – День працівника соціальної сфери України

3 листопада – День ракетних військ і артилерії України

3 листопада – День інженерних військ України

4 листопада – День залізничника України

9 листопада – День Української письменності і мови

16 листопада – День працівників радіо, телебачення і зв'язку України

16 листопада – День працівників сільського господарства України

17 листопада – День студента

19 листопада – День склороба

19 листопада – День працівників гідрометеорологічної служби України

Четверта субота листопада – День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

22 листопада – День свободи України

Перелік використаної літератури

Друкована література

Електронні джерела


ВЕРЕСЕНЬ

День Знань

Великий Юлій Цезар казав: «Знання – це сила». День знань хвилююче свято для всіх. Немає людини, котра не пам’ятає день першого дзвінка, першу вчительку, шкільних товаришів.

Офіційно День знань був затверджений Верховною радою СРСР 1 вересня 1984 року. В школах проводять урочисті заходи, студентам вручають студентські квітки.

Але так було не завжди. Ще на початку 20 століття 70% населення Землі було зовсім або частково неграмотними.

«Педагогом» в Давньому Римі називали рабів знатних римлян, котрі супроводжували до школи та прислуговували їх дітям. Першим «штатним» педагогом був Марк Фабій Квінті ліан (бл. 35-96 рр.), якій одержував платню з імперської казни, навчав юнаків-патриціїв ораторського мистецтва.
В епоху Відродження (XV-XVI ст.) почала докорінно змінюватись система освіти. Поступово виникали школи гуманістичного спрямування. Але жінки загальну освіту не отримували.

Великий вклад в освіту Русі внесли болгарські ченці Кирило та Мефодій (X ст.), запровадивши кирилицю – старослов’янську абетку. Лаври та монастирі стали центрами навчання. Центром розвитку системи освіти України в XVI-XVII ст. стала Києво-Могилянська академія.

День підприємця

Відзначається щорічно у першу неділю вересня.

Історія свята.

Свято встановлено в Україні «…враховуючи роль підприємництва у здійсненні економічних реформ в Україні, вирішенні соціально-економічних проблем та визнаючи його вплив на формування, становлення та розвиток національної економіки…» згідно з Указом Президента України «Про День підприємця».

Святкування Дня фізичної культури і спорту

В Україні приходиться на другу суботу вересня (Указ Президента від 29 червня 1994 року № 340/94).

Європейські види спорту, такі як футбол і боротьба почали розповсюджуватися в Україні з кінця XIX в. Всій Європі було відоме ім'я Українського борця Греко-римського стилю Івана Поддубного.

Багато перемог взяли Українські спортсмени, виступаючи в різних видах спорту у складі збірних команд СРСР. Легендами Українського спорту є стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохин і Ігор Беланов, відзначений «золотим м'ячем» як якнайкращі футболісти Європи.

Визнана в світі і Українська школа художньої гімнастики. Зірками цього виду спорту свого часу були Ірина Дерюгина і Лариса Латиніна, яка завоювала 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних і 4 бронзові), — це найбільше досягнення в історії олімпіад. Всього Українськими спортсменами було завойовано більше чотирьохсот олімпійських медалей.

Сьогодні на спортивному небосхилі України сяють нові зірки. Боксерів Володимира і Віталія Кличко, плавчиху Яну Клочкову, гімнастику Ганну Безсонову, легкоатлетку Жанну Пінтусевіч, тенісиста Андрія Медведева, футболіста Андрія Шевченко і багато інших знають далеко за межами України.

7 вересня День знищення військової іграшки

Відзначається з 1988 року за ініціативою Всесвітньої асоціації допомоги сиротам та дітям, які не мають батьківської опіки.


Щорічний Міжнародний день письменності

(International Literacy Day) наголошується за ініціативою ЮНЕСКО з 1966 року.

Період 2003-2012 років проголошений Десятиріччям письменності резолюцією 56/116 Генеральної Асамблеї ООН. З метою забезпечення освіти розроблений Міжнародний план дій, названий Дакарськім по місцю проведення 57-й Генасамблєї, – в столиці Сенегалу.

В рамках Десятиріччя письменності Міністерство освіти і науки України спільно з Міжнародним банком реконструкції і розвитку готують проект «Рівний доступ до якісної освіти в Україні». Очікується, що завдяки здійсненню проекту 12-річна загальноосвітня середня школа збагатиться педагогічними кадрами належної кваліфікації, сучасними підручниками, комп'ютерами.

Україна стала незалежною державою в 1991 році. Логічно, що багато колишніх державних пріоритетів нівелювалися, але обов'язкова початкова і середня освіта, мережа бібліотек, проведення освітніх заходів – прагнення до тотальної письменності нації завжди було, є і буде.

Міжнародний день солідарності журналістів

Відзначається за рішенням ІV конгресу Міжнародної організації журналістів, що відбувся в травні 1958 року в Бухаресті в пам'ять про чеського журналіста Юліусі Фучике, страченому гітлерівцями 8 вересня 1943 року.

Професійне свято працівників кінематографії

День Українського кіно – встановлений Указом Президента від 12.01.1996 № 52/96 і відмічається щорічно в другу суботу вересня.

Перша Українська кінознимка відбулася у вересні 1896 року в Харкові, де фотограф Альфред Федецкий зняв декілька хронікальних сюжетів. А вже в грудні Федецкий влаштував перший Український кіносеанс в Харківському оперному театрі.

З дореволюційним кіно в Україні зв'язана творчість багатьох популярних акторів. Королевою екрану тих часів була Вера Холодная, яка народилася в Полтаві і багато знімалася в Одесі.

В 1922 році було засноване Всеукраїнське фотокиноуправління, якому вдалося реконструювати Одеське і Ялтинське підприємства, а в 1928 році ввести в дію Київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. А.Довженко). В 1930 р. в Україні з'являється перший звуковий фільм – документальна стрічка Д.Вертова «Симфонія Донбасу».

Українські художники протягом минулого століття створили власну яскраву кіношколу, яка гідно збагатила світове кіно. В пам'яті назавжди залишаться імена Олександра Довженко і Івана Кавалерідзе, Марка Донського, Сергія Параджанова, Леоніда Бикова, Леоніда Осики, Івана Міколайчука і багатьох їх талановитих творчих послідовників. Протягом останніх років в Український кінематограф прийшло нове покоління кінохудожників.

З 23 січня 2003 року діє Закон України «Про загальнодержавну програму розвитку кіноіндустрії на 2003-2007 роки», завданням якого є створення належних умов для розвитку кінематографії України, відновлення ролі і впливу національного кінематографа в культурній, соціальній і духовній сферах життя Українського народу, відновлення кінематографії як конкурентоздатної галузі, вдосконалення механізмів позабюджетного фінансування і залучення в кінематографію України інвестицій.


Усікновення голови Хрестителя Господнього Івана

Про мученицьку кончину святого Івана Хрестителя в 32 році по Різдві Христовому оповідають Євангелисти Матфей (Мф. 14, 1-12) і Марк (Мк. 6, 14-29). Після Хрещення Господнього святий Іван Хреститель був вкинутий до в’язниці Іродом Антипою, чотиривласником, правителем Галілеї. (Після смерті Ірода Великого римляни розділили територію Палестини на чотири частини й у кожній частині поставили правителем свого ставленика. Ірод Антипа дістав від імператора Августа в правління Галілею).