1Історія
2Будівництво ставу
3Занепад Тернопільського ставу
4Комсомольське озеро
5Розвиток Судноплавства
6Створення парків
7Великий фонтан
8Спортивні заходи. Нова назва — Тернопільський став
9Перейменування
10В інтернеті
Тернопільський став — це велике штучне озеро в Тернополі, створене на місці численних болoт на річці Серет.
Тернопільський став був заснований майже в той самий час, що й Тернопіль. 15 березня1548 року Ян Тарновський, засновник Тернополя і власник фортеці, отримує привілей на будівництво греблі та створення ставу. Збудовано водойму в заплаві річки Серет як оборонну ланку від нападів турків і татар, що забезпечує фортеці Тарновського стати ще більш неприступною.
Межі ставу в середині XVI століття становлювалися: від Кутківець до Тернопільського замку з заходу на схід. Вздовж львівської дороги, що виходила із однойменної брами, було збудовано високу греблю. У привілеї 1550 року Ян Тарновський серед ігших повинностей міщан зазначає, що в їх обов'язки входить направа греблі великого ставу, водоспуску і лотоків. Спуск ставу давав що три роки прибуток 16-24 тисячі золотих. В той час довжина ставу становила 7 км, ширина — 2-3 км.
В загальному, став мав значне господарське значення. У XVII столітті на ньому працювало чотири млини, що приносило великі прибутки місту. В озері розводили багато риби. Вже на початку ХХ століття водойму взяв у оренду тернопільський підприємець Володимир Трач. Він експортував рибу до багатьох міст Польщі. Загалом в це час, в озері водилися щуки, окуні, коропи, карасі та інші види риб.
Став часто зазнавав занепаду. Це ставалося під час татарських і тупецький нападів. Прот найбільше щанепав став міжвоєнний період ХХ століття, коли Тернопіль перебував під польською владою. Водойма мала низький рівень води, до того ж вона була замуленою. Став сильно заростав.
До середини ХХ століття між Старим замком та Надставною церквою існував найдавніший район Тернополя — Підзамче. Тут же знаходився і міський ринок, від якого походить назва сучасної вулиці — Старий ринок. На Підзамчі мешкали переважно ремісники та рибалки. В наш час ця історична місцевість не збереглась. Залишилось лише два будинки, що колись оточували ринок, та кілька будинків на вулиці Над ставом.
Тернопільський став видно на задньому плані. Іде спорудження парку. 70-ті.
Під час Другої Світової війни Тернопільський став був повністю знищений. В п'ятдесятих роках минулого століття відбувається масштабна відбудова Тернополя. Тернопільський ста міста стали відновлювати у 1956 році, коли було прийнято рішення про підпорядкування всіх водних ресурсів місцевій владі. Тоді збудували нову дамбу, а рівень води став вищим, ніж був раніше. Нове водосховище зайняло значно більшу площу — понад 300 гектарів, і назвали його Комсомольським озером.
Між водоймою та центром міста заклали парк імені Шевченка, який протягнувся вздовж східного берега озера. Був споруджений острів Кохання.
У 60-их рр. пляж біля Старого замку ліквідували. Натомість створили стоянку для катерів, яхт і моторних човнів. Біля Старого замку збудували центральну пристань. Широкі сходи, що ведуть до неї, розділив каскад штучних водоспадів, який назвали «Сльози Гронського». Гронський у той час був головним архітектором міста. На березі новоствореної зеленої зони збудували ресторан «Поплавок», з тераси якого відкривався вид на центральну частину міста. Біля ресторану створили новий пляж. Згодом його назвали Ближнім. Неподалік села Пронятин створили ще один пляж, який дістав назву «Дальній». У сімдесятих роках двадцятого століття стоянку човнів перенесли на протилежний берег міста. Там же був створений Морський клуб.
Тернопільський став у 50-их
У 1968 році в Тернополі з'явився теплохід, який назвали ім'ям Григорія Танцорова — одного з визволителів міста від німецької окупації 1944 року. Судно збудоване — у 1963 році в Білорусі. Майже п'ять років теплохід ходив по Дністру за маршрутом від Старої Ушиці Хмельницької області до Мельниці-ПодільськоїТернопільської області. Судно мало назву «Заліщики».
У 1966 році на ставі з'явився ПТ-50, тобто «Пасажирський теплохід — п'ятдесята модель». Він значно менший. Збудований — у 1966 році. Відпочиваючі розрізняли теплоходи так: «великий катер» та «маленький катер». У спекотні літні вихідні ПТ-50 та «Герой Танцоров» разом виходили в рейс. У більш прохолодний період обидва теплоходи, працювали окремо, по черзі. Теплоходи перебували у власності Морського клубу. Зупинялися теплоходи біля готелю «Москва», біля ресторану «Хутір», Дальнього пляжу та біля села Пронятин. Останню зупинку скасували під час будівництва пішохідного мосту. Цей міст з'єднує Дальній пляж та с. Біла.
На початку 1990-х років відомство, якому підпорядковувались теплоходи, розформували і, щоб зберегти судна від розбазарювання, їх передали в оренду одній приватній тернопільській фірмі. Однак нестабільна економіка держави призвела до того, що новий власник міг випускати в рейс лише один теплохід — «Герой Танцоров». Інший — ПТ-50 не працював. У 2005 році теплоходи передали на баланс комунальному підприємству «Тернопільелектротранс», яке до того обслуговувало випуск на лінії тільки тролейбусів. І ще одна цікава річ. Після капітального ремонту «Героя Танцорова», яке здійснили у 2006 році, йому замінили кабіну капітана. Нова ж зроблена з кузова тролейбуса «Skoda 9Tr».
У вісімдесятих роках ХХ століття благоустрій територій довкола Комсомольського озера не припинявся. За греблею створили гідропарк «Піонерський», який з часом перейменували у «Топільче». А біля підніжжя лісопарку «Загребелля» спорудили готель «Москва». Згодом готелю дали назву «Галичина».
У 1975 році на Комсомольському озері з'явилась ще одна його окраса — Великий фонтан, який одразу ж охрестили «Струменем Кородюка». Пан Кородюк в той час був міським головою. Висота центрального струменя сягала п'ятнадцяти метрів, бокових — до п'яти. Фонтан виконував не лише естетичну функцію, а ще й екологічну. Оскільки в Комсомольському озері вода через відсутність течії попід східними берегами застоювалась, виникла необхідність у будівництві якого-небудь механізму, що міг би її перемішувати. Так і з'явилась ідея щодо спорудження фонтану. Через великі затрати на його функціонування, водограй працював не щодня, а переважно по вихідних та у святкові дні. У 1990-х роках через економічну кризу фонтан вивели з експлуатації. З 2000-го року фонтан працює лише — на Великдень, у День незалежності України та День міста Тернополя. Навесні 2003 року через відсутність належного ремонту конструкцій під час танення криги фонтан затонув.
Тернопільський cтав. Вид на центр Тернополя
В радянський період довкола Комсомольського озера було створено велику відпочинкову інфраструктуру. В серпні 1987 року Тернопіль був центром проведення чемпіонату світу з водномоторних видів спорту.
Перейменували Комсомольське озеро в 1992 році, і з того часу водойма називається Тернопільським ставом.
· В газеті Ria висловлені різні погляди щодо стану Тернопільського Ставу у Тернополі
· Історія Тернопільського ставу і Тернополя у період Середньовіччя