Експозиція музею бойової слави налічує більше двох тисяч експонатів і розміщується в семи залах, загальною площею близько 800 кв. м. Перший зал розповідає про створення та становлення збройних сил. другий зал присвячений початку Великої Вітчизняної війни. У третьому розповідається про 28-ї армії, яка зупинила загарбників у районі Халхути і не допустила їх до Астрахані. Експозиція четвертого залу називається "Тил - фронту", вона розповідає про героїчні трудові подвиги астраханців, про формування тут військових частин, створення різних військових шкіл та училищ. П'ятий зал присвячується корінному перелому в ході Великої Вітчизняної війни, шостий - завершенню війни, експозиція сьомого залу називається "Пам'ять поколінь". Тут експонуються матеріали про участь астраханців в боротьбі за мир. Через всі експозиції музею проходить думка про те, що мир на планеті був завойований дуже дорогою ціною. "Світ - без війни" - ось девіз музею.
Щороку 21 лютого в музеї проходять традиційні зустрічі воїнів, які брали участь у бойових діях в Афганістані, Чечні та інших "гарячих точках" планети та військовослужбовців астраханського гарнізону, ОМОНу, СОБРу.
Також в музеї проходять виставки молодих художників.
Експозиція музею розповідає про героїзм воїнів-астраханців у військових кампаніях ХVII-ХХ ст., Про роль Астраханського гарнізону у захисті південно-східних кордонів держави, про мужність наших сучасників - воїнів-афганців, учасників бойових дій на території Чечні.
Основна частина експозиції присвячена подвигам астраханців на фронтах Великої Вітчизняної війни і трудівникам тилу.
За мужність і героїзм 117 астраханців удостоєні звання Героя Радянського Союзу. І. М. Скоморохов став двічі героєм Радянського Союзу, 14 чоловік стали повними кавалерами ордена Слави.
2.6 АСТРАХАНСЬКА КАРТИННА ГАЛЕРЕЯ ІМЕНІ Б.М. КУСТОДІЄВА
Астраханська картинна галерея знаходиться в будинку Бориса Михайловича Кустодієва, видатного живописця Росії. У ній зібрана багатюща колекція творів російського і радянського образотворчого мистецтва. Картинна галерея була заснована 15 грудня 1918 Павлом Михайловичем Догадіна. Він колекціонував предмети мистецтва кінця XIX початку XX століття і після революції подарував свою колекцію місту. Культо просвіто відділ Астраханського губвиконкому, прийнявши твори мистецтва, зайнявся створенням робочого художнього музею.
B 1907 Третьяковська галерея придбала першу кустодієвської картину "Ярмарок". З тих пір в знаменитому музеї країни є близько тридцяти творів Кустодієва різних жанрів, створених ним ще до 1917 року (портрети, картини, ескізи театральних декорацій).
Сьогодні у вісімнадцяти залах галереї розміщена експозиція творів живопису та графіки представників вітчизняного мистецтва із середини вісімнадцятого століття і до наших днів. Тут представлені роботи чудових портретистів Ф. Рокотова, Д. Левицького, В. Боровиковського, картини О. Венеціанова, І. Левітана, А. Саврасова, І. Рєпіна, М. Нестерова, К. Коровіна, Б. М. Кустодієва, І. Горюшкіна-Сорокопудова, П. Власова.
2.7 МУЗЕЙ ВЕЛІМИРА ХЛЄБНИКОВА
19 жовтня 1993 був заснований музей Велімира Хлєбникова, що розташовувався на колишній квартирі його батьків. З 1914 по 1931 роки в цьому будинку жила сім'я Хлебнікових і сюди щороку приїздив Велімир Хлєбніков.
В основі експозиції музею лежить "Хлєбніковська" колекція, в кінці 1994 року передана в дар астраханців племінником Велімира Хлєбникова - народним художником Росії Маєм Петровичем Мітуричу-Хлєбниковим. У неї входять особисті речі поета, іменні примірники його творів, живопис і графіка Віри Хлебникової, сестри поета, фамільна бібліотека, предмети побуту і побуту родини, дитячі художні роботи - всього більше тисячі експонатів. Автор експозиції музею - астраханський художник-експозиціонер Калерія Чернишова.
У методичному кабінеті музею зібрано широкий "хлєбниковський" матеріал - антикварні та сучасні видання поета, переклади його творів на інші мови, подарунки музею.
В основі експозиціі музею лежить "Хлєбніковська" колекція, в кінці 1994 року передана в дар астраханців племінником Велімира Хлєбникова - народним художником Росії Маєм Петровичем Мітуричу-Хлєбниковим. У неї входять особисті речі поета, іменні примірники його творів, живопис і графіка Віри Хлебникової, сестри поета, фамільна бібліотека, предмети побуту і побуту родини, дитячі художні роботи - всього більше тисячі експонатів. Автор експозиції музею - астраханський художник-експозиціонер Калерія Чернишова.
У музеї - понад сімдесят зарубіжних видань Велімира Хлєбникова англійською, німецькою, французькою, японською, португальською, чеською, голландською та інших мовах.
В музеї працює Методичний кабінет, де зібрано широкий "хлєбниковський" матеріал - антикварні та сучасні видання поета, переклади його творів на інші мови, подарунки музею.
Сюди приходять займатися викладачі, студенти, школярі. Пишуться доповіді, реферати, дипломні роботи за творчістю Хлєбнікова.
2.8 МУЗЕЇ ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ
У Астраханській області є музей під відкритим небом, розташований на місці проведення археологічних розкопок в районі с. Селітрених - на селитрених городище. У XIV-XVI століттях тут був розташований місто, столиця Золотої Орди, Сарай-Бату.
Сам пам'ятник дало великий археологічний матеріал, що дозволило на його базі створити музей, в якому представлені побут, культура, релігія населення міста.
Самосдельске городище.
У період з 2000 по 2003 рік на території Самосдельского городища ведуться активні розкопки. Однак, розвідувальні роботи на городищі і в околицях були розпочаті ще в 1990 році і продовжуються до цих пір. Активні дослідження дозволили уточнити датування пам'ятника - XII-XIII ст. Основна частина городища розташовувалася в давнину на острові посеред Волги, який відокремлювався протокою від східної частини городища в районі сучасної поромної переправи, тобто городище складалося з двох частин як мінімум - північній правобережній (головної, розташованої на острівці) і південної правобережної (низинної). Знятий у 1994-1995 роках топографічний план городища показав наочно розміщення головної частини городища на острівці, оточеному пересохлими протоками. Передбачуваною східним кордоном городища є сучасне русло річки, північній і північно-західній - старе пересохле русло Волги - єрик воложка. Довжина "острівця" - близько 2 км, ширина - близько 500 - 700 метрів. На його поверхні відзначена найвища концентрація підйомного матеріалу.
Весь цей матеріал дає можливість відкрити тут музей під відкритим небом, який приваблюватиме туристів та істориків з інших регіонів і країн.
2.9 МУЗЕЙ КАВУНА
З ініціативи Всеросійського науково-дослідного інституту зрошуваного овочівництва і баштанництва в Астраханській області почалася активна популяризація кавуна. У серпні минулого року в Астрахані був проведений перший фестиваль "Російський кавун", в якому брали участь баштанники з Астраханської області, Калмикії, Краснодарського краю та інших регіонів. Передбачається, що подібні фестивалі проводитимуться щорічно.
Один із розділів музею буде присвячений тим, хто вирощує всенародно улюблену ягоду, повідомляє Regnum. Днями делегація з числа наукових працівників, журналістів, яку очолив директор ВНІІОБа, доктор сільськогосподарських наук Валентин Корінець, побувала в селі Промисловка Лиманського району, де зустрілася зі знатним баштанники, Героєм Соціалістичної Праці Іваном Дідовим. Іван Андрійович розповів про свою багаторічну роботу в баштанництва, поділився секретами отримання високих врожаїв.
ВИСНОВОК
На території Астраханської області є музеї, що належать різним організаціям або установам. Так на базі Драматичного театру створено музей, присвячений його історії. У музеї представлені експонати, пов'язані з діяльністю театру: костюми, предмети декорацій, портрети акторів і видатних діячів культури періоду з 1810 і по наші дні. Існують музеї різних підприємств, наприклад музеї Газпрому, заводу ім. III інтернаціоналу, ім. Леніна та інших. У них як правило міститься інформація, присвячена історії цього підприємства. Подібні до них музеї АГТУ і АМУ.
Таким чином, музеї в Астраханській області різноманітні, мережа їх обширна і в наші дні намічається тенденція до збільшення їхньої кількості.
Ми живемо в одному з найдревніших і прекрасних міст Росії. У ці теплі осінні дні Астрахані виповнюється 450 років. Святкуючи чергову річницю, ми з новою силою відчуваємо себе причетними до долі улюбленого міста, схиляємося перед його самобутністю, з болем помічаємо всі недосконалості, які залишили на його "особу" час і неувага людей. Сьогодні ситуація почала змінюватися. Відлік цим добрим змін поклав Указ Президента Росії Володимира Володимировича Путіна від 12 жовтня 2005 року "Про відзначення 450-річчя заснування міста Астрахані". Для мешканців регіону майбутній ювілей - хороший привід проявити патріотизм, привести в порядок, зробити чистіше і красивіше двори, будинки, будівлі, в яких живемо і працюємо. Для керівництва Астраханської області підготовка до 450-річчя міста - можливість привернути увагу всієї Росії до нашого регіону, до його потреб і до його можливостей. Результатом буде швидкий розвиток економіки, соціальної сфери, культури.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Архітектура Астраханського кремля. Під ред. Ж.Ж. Саричева. Астрахань, 2001
2. Астраханський кремль. Під ред. А.В. Бондарева. Астрахань, 2003
3. Богатирьов А.І. Астрахань: вулиці, роки, долі. Астрахань, 1999
4. Брюшкова Л.П. Колекції геологічних музеїв як частина культурної спадщини. М., 1993
5. Гнедовский М. Профіль музею // Радянський музей. 1985. № 5
6. Єремєєв Е.Р. Астрахань: історія і сучасність. Астрахань, 1999.
7. Історія Астраханського кремля. Під ред. І.Р. Рубцево. Астрахань, 2001
8. Історія Астраханського кремля. Під ред. І.Ф. Райкова. Астрахань, 2002
9. Калугіна Т.П. Художній музей як феномен культури. СПб., 2001
10. Культура Астрахані. Під ред. І.А. Мітченко. Астрахань, 2001
11. Марков А.С. Астрахань на старовинних листівках. Астрахань, 1999
12. Музеї міста Астрахані. Під ред. П.А. Морозова. Астрахань, 2000
13. Природа та історія Астраханського краю. Астрахань, 2002
14. Соціально-економічне становище Астрахані. Під ред. І.В. Звєрєва. Астрахань, 2002