Вибір діаметра серцевини волокна проводимо довільно. Для одномодового режиму діаметр серцевини волокна повинен бути меншим ніж 10 мкм.
Визначаємо
З графіка на рис. 3.1 вибираємо радіус серцевини, що відповідає
При використанні оптичного волокна з гаусівським профілем показника заломлення для забезпечення заданого радіуса серцевини визначаємо радіус волокна з (3.3):
Знаючи показник заломлення кварцу, легованого неодимом (1,46) визначимо розбіжність неодимового волоконного лазера для гаусоподібного волокна з (3.2) :
Рис. 3.1. Графік залежності радіуса пучка
Рис. 3.2. Графік залежності радіуса пучка випромінювання на виході лазера від радіуса випромінювання на виході лазера від радіуса серцевини волокна для гаусівського профілю серцевини волокна для ступінчастого профілю показника заломлення показника заломлення
Рис. 3.3. Графік залежності розбіжності випромінювання на виході волоконного лазера від відносної різниці показників заломлення ступінчастого(а) і гаусівського(б) профілів показника заломлення серцевини
3.2 Розрахунок енергетичних параметрів випромінювання
Розрахунок волоконного лазера можна проводити по-різному, в залежності від того, які параметри є заданими у технічному завданні на даний лазер. В нашому випадку необхідно спроектувати неодимовий волоконний лазер з певною вихідною потужністю.
Для початку нам необхідно обчислити підсилення активного середовища
Інверсія населеностей визначається самим активним середовищем (матеріалом), i залежить від часу життя верхнього i нижнього лазерного рівнів, а також від ймовірностей переходів з цих рівнів. Для кварцу, легованого неодимом вона складає 0,55
Основними джерелами втрат в резонаторі волоконного лазера є релеєвське розсіяння, поглинання інфрачервоного випромінювання деформацій при скручуванні волокна.
В кварцових волокнах коефіцієнт затухання, пов'язаний з розсіянням, визначається формулою:
де KR- коефіцієнт розсіяння, рівний для кварцу 0,8 мкм4
Оскільки інтенсивність розсіяння обернено-пропорційна довжині хвилі в четвертому степені, то вона швидко зменшується з ростом довжини хвилі.
Втрати на поглинання інфрачервоного випромінювання обчислюються наступним чином:
де для кварцу
При згині волокна відбувається зміна кута падіння світлової хвилі в границю розділу серцевина/оболонка i, як наслідок цього, для частин променів кут падіння стає меншим кута повного внутрішнього відбивання.
Вираз коефіцієнта затухання
де
Знаючи підсилення i втрати в резонаторі ми можемо записати формулу для вихідної потужності: [9]
де
Розглянувши вci види втрат в резонаторі волоконного лазера,можна визначити, що домінуючими є втрати на деформації при скручування волокна. На рис. 3.4 представлена залежність вихідної потужності волоконного лазера від довжини активного елементу.
|
Рис. 3.4. Графік залежності вихідної потужності волоконного лазера від довжини оптичного волокна при різних радіусах скручування
Визначаємо довжину активного елементу волокна, яка б забезпечила вихідну потужність лазера.
До отриманої довжини волокна додаємо 10 - 15 %.
Обчислимо оптимальний коефіцієнт відбивання вихідного дзеркала, при якому на виході лазера отримаємо максимальну потужність. Для цього необхідно визначити сумарні шкідливі втрати
Оптимальний коефіцієнт відбивання вихідного дзеркала (вихідної гратки):
З порогової умови генерації визначаємо пороговий показник підсилення:
Добротність резонатора, яка характеризує резонансну систему i визначається втратами в резонаторі: [2]