Основи теорії сигналів
Спектральний метод аналізу, заснований на поданні сигналу у вигляді суми (або інтегралу) гармонічних складових (гармонік) і подальшому розрахунку проходження кожної з гармонік через коло. Вихідний сигнал знаходиться на основі принципу накладання у вигляді суми відгуків на кожну з гармонік вхідного сигналу. Сукупність гармонік, на які розкладаються сигнали, називається їх спектрами.
Вивчення спектрів розпочинається з періодичних імпульсних відеосигналів.
Імпульсними називаються струми і напруги кінцевої енергії, миттєві значення яких відмінні від нуля впродовж деякого (як правило, досить невеликого) інтервалу часу.
Періодичні послідовності імпульсів (рис. 1) відносяться до періодичних несинусоїдних процесів і знаходять широке використання в радіоелектроніці.
Рисунок 1 – Періодична послідовність імпульсів
Періодичні послідовності імпульсів характеризуються їх формою, тривалістю
Тривалість імпульсів
Інколи вводиться також вторинний параметр – щілинність:
Періодична послідовність імпульсів, описується функцією
де
Сукупність амплітуд гармонік
Сукупність початкових фаз
АЧС і ФЧС зображують у вигляді графіків, в яких за віссю абсцис відкладають частоту (
Оскільки середня потужність періодичного сигналу є сумою потужностей гармонічних складових сигналу і потужності сталої складової, ширина спектра визначається частотою коливання з амплітудою
Рисунок 2 – Графіки АЧС (а) і ФЧС (б)
У тих випадках, коли
У двох послідовностях імпульсів
Таким чином, при зсуві сигналу на
Як ілюстрації наведемо результати розкладу в ряд Фур’є періодичної послідовності прямокутних імпульсів (рис. 4), яку аналітично можна записати у вигляді:
Рисунок 4 – Періодична послідовність прямокутних імпульсів
На підставі (2)
Обвідна амплітуд спектра визначається значеннями функції:
де
Позитивним значенням
Графіки АЧС і ФЧС наведено на рис. 5 Графіки побудовано для щільності
При змінюванні тривалості імпульсів або частоти їх повторення змінюються і спектри. Рис. 6 ілюструє зміни у спектрах при збільшенні тривалості імпульсів
Рис. 7 ілюструє зміни у спектрах при збільшенні періоду і незмінній тривалості імпульсу. Збільшення періоду (зменшення частоти слідування) призводить до зменшення інтервалу між спектральними лініями. При цьому зменшується і амплітуда всіх складових спектра, що фізично пояснюється зменшенням потужності у періодичної послідовності імпульсів.