Таблиця 3.2 - Приклад множення за методом 1
Для реалізації даного методу множення потрібні (рис.3.2) 2п-розрядний регістр множеного РгА з колами для зсуву вправо, п-розрядний регістр множника РгВ з колами для зсуву вліво, 2п схем І і 2п-розрядний нагромаджувальний суматор НСМ. Тут чергова цифра множника, що керує додаванням часткових добутків, береться зі старшого розряду регістра множника.
Час множення за даним методом дорівнює:
Рис. 3.2. Структурна схема пристрою, що реалізує множення за методом 2
Приклад 3.3. Помножити числа А = - 0, 10100 і В = - 0, 10011, використовуючи метод 2.
Розв'язання. Для даних чисел маємо:
Відповідь: С= 0, 0101111100.
Метод 3. Перетворимо (3.1) за схемою Горнера для обчислення поліномів:
=
Звідси випливає, що множення зводиться до п-кратного виконання циклу:
Таблиця 3.3 - Приклад множення за методом 2
У кожному циклі до суми часткових добутків
Для реалізації даного методу множення потрібні (рис.3.3) п-розрядний регістр множеного РгА, п-розрядний регістр множника РгВ з колами для зсуву вліво, п схем І і (2п+1)-розрядний нагромаджувальний суматор НСМ з колами для зсуву вправо. Тут множене завжди додається до п старших розрядів суми часткових добутків. Один додатковий розряд ліворуч у НСМ необхідний для запам'ятовування цифри переповнення, що може виникнути в процесі додавання; під час наступного зсуву ця цифра піде в старший з основних розрядів нагромаджувального суматора, так що в остаточному результаті переповнення не буде.
Рис. 3.3. Структурна схема пристрою, що реалізує множення за методом 3
Оскільки в кожному циклі в нагромаджувальному суматорі НСМ спочатку виконується додавання, а потім зсув коду, то час множення п-розрядних кодів за даним методом дорівнює:
Приклад 3.4. Помножити числа А = 0, 11100 і В = 0, 10011, використовуючи метод 3.
Розв'язання. Для даних чисел маємо:
Таблиця 3.4 - Приклад множення за методом 3
Відповідь: С= 0,1000010100.
Особливість даного методу множення полягає в тому, що в кожному циклі визначається одна вірогідна цифра добутку (починаючи з наймолодшого розряду), яка не змінюється в інших циклах множення. Врахування цього дозволяє зменшити кількість розрядів нагромаджувального суматора вдвічі, обчислюючи 2п-розрядний добуток. При цьому для зберігання вірогідних цифр використовуються розряди регістра множника, що звільняються в процесі множення. Структурна схема такого пристрою для множення наведена на рис. 3.4. Тут вихід молодшого розряду нагромаджувального суматора НСМ з'єднаний з входом старшого розряду регістра множника РгВ. Цим самим утворюється спільний зсувовий регістр. Старші розряди добутку формуються в НСМ, а молодші в РгВ.
Рис. 3.4. Структурна схема модифікованого пристрою, що реалізує множення за методом 3
Приклад 3.5. Описати множення чисел А = 0, 11100 і В = 0, 10011, що реалізується модифікованим пристроєм.
Розв'язання. Для даних чисел маємо:
Відповідь: С= 0,1000010100.
Метод 4. Якщо перетворити (3.1) за схемою Горнера до вигляду:
то множення зведеться до п-кратного виконання циклу:
для початкових значень
У кожному циклі до суми часткових добутків
Таблиця 3.5 - Приклад множення з використанням модифікованого пристрою
Для реалізації даного методу множення потрібні (рис.3.5) п-розрядний регістр множеного РгА, п-розрядний регістр множника РгВ з колами для зсуву вліво, п схем І і 2п-розрядний нагромаджувальний суматор НСМ з колами для зсуву вліво. Тут множене завжди додається до п молодших розрядів суми часткових добутків.
Враховуючи те, що в кожному циклі в нагромаджувальному суматорі НСМ спочатку виконується додавання, а потім зсув коду, маємо такий час множення п-розрядних кодів за даним методом:
Рис. 3.5. Структурна схема пристрою, що реалізує множення за методом 4
Приклад 3.6. Помножити числа А = 0, 10100 і В = 0, 10011, використовуючи метод 4.
Розв'язання. Для даних чисел маємо: