Діаграми направленості антени залежать від співвідношення її лінійних і кутових розмірів (ℓ, h і 2j), а також від параметрів ґрунту. Вони формуються шляхом додавання діаграм кожного з двох дротів.
На рис. 22 представлені діаграми направленості у вертикальній і горизонтальній площинах типової V-подібної антени, що входить у комплект антен радіостанцій середньої потужності. Ці діаграми відбивають залежність коефіцієнтів підсилення антен від частоти.
З діаграм випливає, що з ростом частоти коефіцієнт підсилення антени росте, кут θ зменшується, а діаграма в горизонтальній площині сигналу звужується, але потім розширюється за рахунок роздвоєння.
Зовсім очевидно, що V-подібна антена застосовна у верхній області декаметрового діапазону для роботи на великі відстані (1000-2000 км).
Рис. 22. Діаграми направленості V-образної антени.
Ефективність V-подібної антени можна підвищити шляхом одночасного подовження проводів, збільшення висоти антеною опори і підбором величини кута 2j, що пов’язується з робочою областю частот.
Збільшення габаритів антени дозволяє розширити діапазон її використання (за рахунок збільшення коефіцієнта підсилення) убік нижніх частот.
Оскільки зі збільшенням розмірів антени її розгортання вимагає більшого простору і часу, то такі антени входять у комплект найбільш потужних радіостанцій, тобто рідше переміщуються.
Даний вид керування здійснюється з усіх робочих місць КШМ і по лінії Л2. Вибір радіостанції виконується з пультів робочих місць. Для абоненту Л2 вибір радіостанції здійснюється з ПР2. Живлення апаратури КШМ ввімкнено, радіостанції підготовлені до роботи.
Керування радіостанцією РС-1 з ПР2 у режимі А.
Сутність керування.
Керування радіостанцією РС-1 здійснюється за допомогою ПмН, підключеного до робочого місця ПР2, або до блоку БТЗ. Переключення радіостанції з прийому на передачу та навпаки виконується за сигналом від тангенти ПмН. При натиску тангенти у напрямку передачі виконується комутація кіл для переключення радіостанції у режим передачі. В разі передачі сигнал НЧ з мікрофону МТГ ПР2 через елементи комутації подається на вхід передавача РС-1. В передавачі формується сигнал ЧМ на робочій частоті, підсилюється і подається в антену. При віджатій тангенті ПмН здійснюється переключення радіостанції у режим прийому. В разі прийому сигнал НЧ з виходу приймача РС-1 через елементи комутації подається на телефони МТГ.
Положення органів керування.
На ПР: · перемикач КАНАЛИ Р2 – РС-1;
перемикач КАНАЛИ Р1 – ВС;
перемикач КАНАЛИ СА – вімкн;
перемикач ЛІНІЯ 2 – вімкн;
тумблери К1, К2, Р1, Л1 – вімкн;
тумблер БЛОКУВАННЯ – вімкн;
На БТЗ: · перемикач ЗОВНІШ. РС – вімкн;
перемикач ВНУТР. РС – ТЛФ;
При цьому подається живлення на реле Р28 і Р29 в БТЗ; на реле Р20 і реле Р34 в БР1, які забезпечують коло керування з МТГ, підключеного до БТЗ. Контакти реле Р34 забезпечують підключення ПмН до РС-1.
Тракт передачі.
При натиску тангенти ПмН робочого місця ПР2 подається живлення на реле Р38: +26 В, обмотка реле Р38 з. контакти реле Р34, н. з. контакти Р23, з. контакти Р20 у блоку БР1, з. контакти реле Р29 і Р28 у блоку БТЗ, н. з. контакти Р3 у ПР2, контакти тангенти ПмН у напрямку передачі, корпус, - 26 В. Реле Р38 спрацює і забезпечить подачу корпуса для переводу радіостанції РС-1 у режим передачі і підключає мікрофон до входу передавача РС-1. В разі передачі сигнал НЧ з мікрофону МТГ ПР2 через підсилювач НЧ, н. з. контакти реле Р3, з. контакти Р28, Р29, Р20, н. з. контакти Р23, з. контакти Р34 і Р38 поступає на вхід передавача радіостанції РС-1.
Тракт прийому.
При віджаті тангенти ПмН на реле Р38 живлення не подається і РС-1 переходить у режим прийому. В разі прийому сигнал НЧ з виходу приймача через н. з. контакти реле Р38, з. контакти реле Р34 і Р20, н. з. контакти реле Р3, регулятор гучності R7 і підсилювач НЧ поступає на телефони МТГ.
Органи регулювання та контролю.
Контроль за проходженням інформації у тракті передачі здійснюється шляхом самопрослуховування, тобто шляхом підключення коло прийому до кола передачі через резистор R13, а також по приладу РС-1. Регулювання рівня передачі виконується потенціометром РІВЕНЬ ПРД на радіостанції РС-1. Регулювання рівня прийому здійснюється потенціометром РІВЕНЬ ПРМ на РС-1, регулювання гучності – потенціометром ГУЧНІСТЬ на ПР2.
Керування радіостанцією РС-4 з ПО
Сутність керування.
Керування радіостанцією РС-4 здійснюється за допомогою ПмН, підключеного до ПО. Переключення радіостанції з прийому на передачу і навпаки виконується за сигналом від тангенти ПмН. При натиску тангенти виконується комутація кіл для переключення РС-4 у режим передачі. В разі передачі, сигнал НЧ з мікрофону МТГ ПО через елементи комутації подається на вхід передавача РС-4. В передавачі формується сигнал ЧМ на робочій частоті, підсилюється і подається в антену. При віджатій тангенті ПмН здійснюється переключення РС-4 у режим прийому. В разі прийому сигнал НЧ з виходу приймача через елементи комутації подається на телефони МТГ.
Положення органів керування.
На ПР: · перемикачі КАНАЛИ Р1 і Р2 у положення ВС;
перемикачі КАНАЛИ СА, ЛІНІЯ 2 – вімкн.;
перемикачі К1, К2, Р1, Л1 – вімкн.;
тумблер БЛОКУВАННЯ – вімкн.;
На БТЗ: · перемикач ЗОВНІШ. РС – вімкн.;
перемикач ВНУТР. РС - у положення ТЛФ;
На ПО: перемикач КАНАЛИ - у положення РС-4;
На ПД: перемикач ПД - у положення ГАРН.;
При цьому подається живлення на реле Р21 і Р37, які забезпечують коло керування з МТГ ПО радіостанцією РС-4. На всіх пультах загораються лампочки зайнятості РС-4.
Керування радіостанцією РС-3 з лінії Л2.
Сутність керування.
Керування радіостанцією РС-3 здійснюється з телефонного апарату ТА-57 по двопроводній лінії Л2, яка підключається до ЩЛ2.
Переключення РС-3 з прийому на передачу і навпаки здійснюється за сигналом тангенти телефонного апарату ТА-57. При натиску тангенти виконується комутація кіл для переключення РС-3 у режим передачі. В разі передачі сигнал НЧ з ТА-57 по двопроводній лінії Л2, через елементи комутації подається на вхід передавача РС-3. В передавачі формується сигнал ОМ на робочій частоті, підсилюється і подається в антену. При віджатої тангенти телефонного апарату ТА-57 здійснюється переключення РС-3 у режим прийому. В разі прийому сигнал НЧ з виходу приймача через елементи комутації подається на телефони телефонного апарату ТА-57.
Положення органів керування.
На ПР: · перемикач КАНАЛИ Л2 – в положення РС-3;
перемикач КАНАЛИ СА – вимкн.;
перемикач КАНАЛИ Р1 і Р2 – в положення ВС;
тумблер К1, К2, Р1, Л1 – вимкн.;
тумблер БЛОКУВАННЯ – вимкн.;
При цьому подається живлення на реле Р22 і Р36 (в БР-1), які забезпечують коло керування РС-3, на ПР загораються лампочки Робота Л2 і Зайнятість РС-3.
Тракт передачі.
При натиску тангенти ТА-57 подається живлення на реле Р17 блоку БПЗ: +26 В, обмотка реле Р17, н. з. контакти реле Р12, клеми Л2 на ЩЛ2, двопроводна лінія, контакти тангенти трубки телефонного апарату ТА-57, корпус, - 26 В. Реле Р17 забезпечує подачу живлення на реле управління РС-3: - 26 В, корпус, з. контакти реле Р17 і Р22, н. з. контакти реле Р23, з. контакти реле Р36, обмотка реле управління в РС-3, +26 В. Реле управління в РС-3 спрацює і забезпечить перевід РС-3 у режим передачі, а також підключає мікрофон телефонного апарату ТА-57 до входу передавача РС-3. В разі передачі сигнал НЧ з мікрофону ТА-57 по двопроводній лінії через ЩЛ2, н. з. контакти реле Р12, конденсатор C3, з. контакти реле Р17 і Р22, н. з. контакти реле Р-23, з. контакти реле Р36 поступає на вхід передавача РС-3.
Тракт прийому.
При віджатої тангенти трубки телефонного апарату ТА-57 на реле Р17 живлення не подається, при цьому на реле управління РС-3 живлення також не подається і РС-3 переходить у режим прийому. В разі прийому сигнал НЧ з виходу приймача РС-3 через з. контакти реле Р36, з. контакти реле Р22, н. з. контакти реле Р17, конденсатор С3, н. з. контакти реле Р12, клеми Л2 на ЩЛ2 по двопроводній лінії поступає на телефони телефонного апарата ТА-57.
Органи регулювання і контролю.
Контроль за проходженням інформації здійснюється з допомогою приладу радіостанції РС-3. Регулювання гучності також здійснюється на РС-3.
Даний вид керування здійснюється з робочих місць ПК1, ПК2, ПР1 і лінії Л1. Вибір радіостанції виконується на ПР перемикачем Канали СА. Підключення СА до відповідних пультів здійснюється тумблерами К1, К2, Р1 і Л1 на ПР. Живлення апаратури КШМ ввімкнено, радіостанції та СА до роботи підготовлені.
Керування радіостанцією РС-3 з ПР1.
1. Сутність керування.
Керування радіостанцією РС-3 здійснюється з допомогою ПмН, підключеного до ПР1. Переключення радіостанції з прийому на передачу і навпаки здійснюється за сигналом від тангенти на ПмН. При натиску тангенти у напрямку передача виконується комутація кіл для переключення РС-3 у режим передачі.
При передачі сигнал НЧ з мікрофону МТГ через елементи комутації подається на вхід СА, шифрується із виходу СА через елементи комутації подається на вхід передавача радіостанції РС-3. В передавачі формується сигнал ОМ, підсилюється і подається в антену.
При віджатої тангенти ПмН здійснюється переключення радіостанції РС-3 у режимі прийому. В разі прийому сигнал НЧ з виходу приймача РС-3 через елементи комутації подається на телефони МТГ.
2. Положення органів керування
На ПР: · перемикач КАНАЛИ СА – у положення РС-3;
перемикач КАНАЛИ Р1 – у положення СА;
тумблер Р1 – ввімкн.;
тумблер БЛОКУВАННЯ – ввімкн.;
На ПУ СА: · тумблер ЖИВЛЕННЯ – ввімкн.;
перемикач РЕЖИМ (В2) – у положення Б;
перемикач МІСТО КЕРУВ. (В2) – у положення РАДІО.
В разі включення живлення на ПУ СА спрацює реле Р10 і через його контакти і контакти тумблера Р1 подається живлення на реле Р8. Реле Р8 спрацює і підключає ПмН ПР1 до СА. Одночасно подається живлення на реле Р23: +26В, обмотка реле Р23, з. контакти тумблера блокування і Р1, з. контакти реле Р10, корпус, - 26В. Реле Р23 спрацює і забезпечує відключення інших абонентів (пультів), працюючих у режимі А, від радіостанцій. Подається також живлення на реле Р36: +26В, обмотка реле Р36, контакти перемикача КАНАЛИ СА в положенні РС3, корпус, - 26В. Реле Р36 спрацює і підключає СА до радіостанції РС3. На ПР загорається лампочка СА; на ПК1, ПК2 і ПО загораються лампочки БЛОКУВАННЯ.