Вказані особливості сформували свого роду «неринкової психології» і таких якостей національного характеру і політичної культури як невибагливість, непрактичність, небажання гнатися за багатством, пасивність, аполітичність, конформізм. Аграрний характер економіки зумовив тягу до традиціоналізму, сприяв вкоріненню звичок, недовірливе відношення до нового, боязнь змін (наприклад, реформ).
Слід також відзначити віротерпимість православ'я. В Росії не було аналога інквізиції, церква не організовувала хрестових походів. В осоружному випадку країна загрузнула б в нескінченних релігійних війнах, розтрачувавши сили, необхідні для внутрішнього саморозвитку. Така позиція влаштовувала і світську владу, оскільки в результаті «м'якої колонізації» довколишніх територій Росія із самого початку складалася не тільки як полиэтническое, але і багатоконфесійна держава.
Прийнявши православ'я — християнську віру Росія на перших порах зближувалася з Європою, але з часом в соціально-політичному плані вона все більше і більше віддалялася від неї. Можна затверджувати, що російська цивілізація і російська (православна) політична культура є швидше східною, ніж західними. Для них характерна авторитарна влада, відсутність демократичних традицій, величезна роль держави і колективу, пріоритет суспільних інтересів, зневага до прав окремої людини, культ особи вождя і т.п. Церква не тільки освячувала, але і санкціонувала ці особливості, адже релігія є ядром, якщо не фундаментом, менталітету народу.
4. Які особливості економічного розвитку Староруської держави?
Формою налогов в Стародавній Русі виступала дань, яку виплачували підвладні племена. Частіше за все одиницею оподаткування виступав «дим», тобто будинок, або сімейне вогнище. Розмір податку традиційно був в одну шкуру з диму. В деяких випадках, з племені вятичей, бралося по монеті від рала (плуга). Формою збору дані було полюдье, коли князь з дружиною з ноября по апрель об'їжджав підданих. Русь ділилася на дещо податных округів полюдье в киевском окрузі проходило по землях древлян, дреговичей, кривичей, радимичей і северян. Особливий округ був Новгород, що виплачує близько 3000 гривен. Максимальний розмір дані по пізній венгерской легенді в X столітті складав 10 тис. марок (30 або більше тисяч гривень). Збір дані здійснювали дружини по декілька сотень воїнів. Пануюча этно-станова група населення, яка називалася «русь» виплачувала князю десяту частину від своїх річних доходів.
В 946 року після придушення повстання древлянкнягиня Ольга провела податкову реформу, упорядкувавши збір дані. Вона встановила «уроки», тобто розміри дані, і створила «цвинтарі», фортеці на шляхи полюдья, в яких жили князівські адміністратори і куди звозилася дань. Така форма збору дані і сама дань називалися «повоз». При сплаті податку піддані одержували глиняний друк з князівським знаком, що страхувало їх від повторного збору. Реформа сприяла централізації великокнязівської влади і ослабленню влади племінних князів.
Найважливішими торговими шляхами Стародавньої Русі були:
Шлях«из варяг в греки», що починався з Варяжского моря, по озеру Нево, по річках Волхов і Днепр що виходив в Чёрное море, Балканську Болгарию і Византию (цим же шляхом, ввійшовши з Чорного моря в Дунай, можна було потрапити в Великую Моравию);
Великий Волжский путь(«шлях з варяг в араби»), що йшов від города Ладога на Каспий і далі в Хорезм і Среднюю Азию, Персию і Закавказье;
Сухопутний шлях, що починався в Праге і через Київ виходив на Волгу і далі до Азії.
5. Чим був політичний устрій Київської Русі?
Єдиним спільноруським політичним органом залишався съезд князів, який вирішував в основному питання боротьби з половцами. Церква також зберігала свою єдність на чолі з митрополитом і боролася з різного роду регіональними «ересями». Проте позиції церкви були ослаблені посиленням племінних языческих вірувань в XII—XIIIвв. Релігійна влада і «забожни» (репресії) були ослаблені. Кандидатура новгородського архієпископа пропонувалася вечем, відомий випадок вигнання владики.
Політична влада з рук князя і молодшої дружини перейшла до того, що посилилося боярству. Якщо раніше бояри мали справу з цілим родом Рюріковічей, то тепер — з окремими сім'ями. В Киеве бояри заохочували боротьбу між князівськими династиями, підтримуючи у ряді випадків дуумвірат (соправление) князів, і опираючись посиленню прийшлих князів за допомогою їх фізичного усунення — звичайно їх отруювали отрутою. В Владимиро-Суздальской земле, князівська влада традиційно була сильною і іноді навіть була схильна до деспотизму. Відомий випадок, коли боярство (Кучковичи) і молодша дружина при підтримці церкви також фізично усунули князя «самовластца» (Андрея Боголюбского) — він був убитий власним мечем. В Новгородской земле, яка як і Київ не стала отчинной якої-небудь однієї династії, зберігши спільноруське значення, в ході антикнязівського повстання був встановлений республиканский строй — відтепер князь запрошувався і виганяв вечем. В південноросійських землях міські веча грали величезну роль в політичній боротьбі, були веча і у Володимирських землях аж до 1262 роки, є зведення про договорных початках князівської влади в цей період. В Галицкой земле мав місце унікальний випадок обрання князя з числа боярства.
Основним типом війська стало феодальне ополчение, молодша дружина осідала на землі. Для оборони використовувалося міське ополчення. В Новгороді князівська дружина фактично була найманою по відношенню до республіки, особливий полк мав владыка, городяни складали «тисячу», ополчення на чолі з тысяцким, також було і боярське ополчення. Військо окремого князівства не перевищувало розмірів в 8000 чоловік. Загальна чисельність дружин і міського ополчення до 1237 року за оцінками істориків складала близько 100 тис. людина.
Битва новгородцев і суздальцев в 1170 році, фрагмент ікони 1460 р.
В період роздробленості склалося декілька грошових систем. Розрізняють новгородську, київську і «чернігівську» гривны. Це були злитки срібла різного розміру і ваги. Північна гривна була орієнтована на північну марку, а південна — на византийскую літру. Куна мала срібний і хутряний вираз, перша відносилася до другої як одна до чотирьох. Як грошова одиниця використовувалися і старі шкури, що скріпляють князівською пломбою (так звані «кожанные гроші»).
Назва Русь зберігалося в цей період за землями в середньому Поднепровье. Жителі різних земель звичайно називали себе по містах: новгородцы, суздальцы, куряне і т.д. Етнічна єдність усвідомлювалася не так ясно. Аж до XIII століття за даними археології зберігаються племенные відмінності в матеріальній культурі, не був єдиним і розмовна мова, зберігалися регіонально-племінні диалекты.
Що Вам відоме про суспільний пристрій Київської Русі? Охарактеризуйте соціальне положення основних категорій староруського населення.
В Російській Правді міститься ряд норм, що визначають правове положення окремих груп населення. По її тексту достатньо важко провести грань, що розділяє правовий статус правлячого шару і решти маси населення. Ми знаходимо лише два юридичні критерії, що особливо виділяють ці групи у складі суспільства: норми про підвищену (подвійний) кримінальну відповідальність за вбивство представника привілейованого шару (ст. 1 ПП) і норми про особливий порядок спадкоємства нерухомості (землі) для представників цього шару (ст. 91 ПП). Ці юридичні привілеї розповсюджувалися на суб'єктів, пойменованих в Російській Правді таким чином: князі, бояри, княжьи мужі, князівські тиуны, огнищане. В цьому переліку не всі особи можуть бути названий «феодалами», можна говорити лише про їх привілеї, пов'язані з особливим соціальним статусом, наближеністю до князівського двору і майновим положенням.
Основна маса населення розділялася на вільних і залежних людей, існували також проміжні і перехідні категорії. Юридично і економічно незалежними групами були люди і смерди-общинники, що є посадником (вони сплачували податки і виконували повинності тільки на користь держави).
Міське населення ділилося на ряд соціальних груп: боярство, духівництво, купецтво, «низи» (ремісники, дрібні торговці, робочі і ін.). Окрім вільних смердів існували і інші їх категорії, про які Російська Правда згадує як про залежних людей. В літературі існує декілька точок зору на правове положення цієї групи населення, проте, слід пям'ятати, що вона не була однорідною: разом з вільними були і залежні («кріпосні») смерди, що знаходилися в кабалі і служінні у феодалів. Вільний смерд-общинник володів певним майном, яке він міг заповідати дітям (землю — тільки синам).
7. Визначте основну мету і підсумки зовнішньої політики київських князів в IХ-ХI вв.
На правому і лівому берегах Нижнього Дніпра жили кочові племена печенігів, які скоювали швидкі і рішучі напади на російські землі і міста. Для захисту від печенігів російські князі будували пояси оборонних споруд міст-фортець, валів і т.д. Перші відомості про такі міста-фортецях навкруги Києва відносяться до часу князя Олега. В 969г. печеніги на чолі з князем Курей обложили Київ. Князь Святослав в цей час знаходився в Болгарії. На чолі оборони міста встала його мати княгиня Ольга. Не дивлячись на важке положення (відсутність людей, недолік води, пожежі), киянам вдалося протриматися до приходу князівської дружини. На південь від Києва, у міста Ріднити, Святослав наголову розбив печенігів і навіть узяв в полон князя Палю. А три роки опісля під час зіткнення з печенігами в районі дніпровських порогів князь Святослав був убитий.
Могутня оборонна лінія на південних рубежах була побудована при князі Володимирі Святому. На річках Стунге, Сулі, Яснах, і інших були побудовані фортеці. Найкрупнішими були Переяславль і Білгород. Ці фортеці мали постійні військові гарнізони, набрані з дружинників ("кращих людей") різних слов'янських племен. Бажаючи привернути до оборони держави всі сили, князь Володимир набирав в ці гарнізони в основному представників північних племен: словенський, кривичей, вятичей. Після 1136г. печеніги перестають представляти серйозну загрозу для Київської держави. За переказами, на честь вирішальної перемоги над печенігами князь Ярослав Мудрий звів Софійській собор в Києві. В середині XIв. печеніги були витиснені з південноросійських степів до Дунаю що прийшли з Азії тюркоязычными племенами кипчаков. На Русі їх називали половцями, вони зайняли Північний Кавказ, частину Криму, всі південноросійські степи. Половці були дуже сильним і серйозним супротивником, часто скоювали походи на Візантію і Русь. Положення Староруської держави ускладнювалося ще і тим, що князівські усобиці, що почалися в цей час, дробили його сили, а деякі князі, прагнучи використовувати половецькі загони для захоплення влади, самі приводили ворогів на Русь. Була особливо значна половецька експансія в 90-е рр. XIв., коли половецькі хани навіть намагалися узяти Київ. В кінці XIв. були зроблені спроби організувати спільноруські походи проти половців. На чолі цих походів стояв князь Володимир Всеволодович Мономах. Російським дружинам вдалося не тільки відвоювати захоплені російські міста, але завдати половцям удару на їх території. В 1111г. російськими військами була узята столиця одного з половецьких племінних утворень - місто Шарукань (недалеко від сучасного Харкова). Після цього частина половців відкочовувала на Північний Кавказ. Проте половецька небезпека не була ліквідована. Протягом всього XIIв. відбувалися військові зіткнення між російськими князями і половецькими ханами.