Смекни!
smekni.com

Олександр Македонський 2 (стр. 3 из 3)

Один за іншим міста схилялися перед Олександром. Самий могутній з міст - Тир направив своїх послів до царя, що заявили, що Тир хоче залишитися нейтральним чи укласти рівноправний союз з Олександром, але підкоритися йому не згодний. Царя охопив гнів, і він вирішив скорити місто. Тир знаходився на острові в півтора кілометрах від материка. Спочатку Олександр припускав побудувати величезну дамбу від материка до острова. Але ця ідея провалилася. Тільки об'єднавши фінікійську і кіпрську ескадри у своїх руках, царю удалося розбити тирский флот і розстріляти місто з моря.

Олександр міг бути задоволений своїми успіхами. За півтора року він завоював усього Близького Схід - від Тавра до Єгипту. Після завоювання Тиру Олександр уже не міг відкладати похід у Єгипет. До того ж він хотів дати Дарію час зібрати нову армію з усієї Внутрішньої Азії, потім Олександр мав намір одним ударом розправитися з усіма відразу. У цей час Дарій послав царю кілька листів, у яких спочатку вимагає, а потім просить повернути його родину. Відповідь Олександра була таким: "Прийди до мене як до справжнього пана всієї Азії. Якщо ти з'явишся переді мною, ти одержиш матір, дружину, дітей; усі, чого ні побажаєш, якщо ти в мене попросиш, буде тобі дане." 1

Нарешті в листопаду 332 р. до н.е. Олександр прибув у Єгипет, де він був урочисто прийнятий. Незабаром єгипетські жрецы оголосили його фараоном. У Єгипті Олександр почав будівництво нового міста, що одержав ім'я Олександрія, що став видатним створенням пануючи. Олександр і його Олександрія дуже вплинули на долю єгиптян. Дотепер народ перебував в ізоляції, але Олександрія поклала цьому кінець. Нова Еллада переселилася в дельту Нілу і зробила Єгипет з його багатствами доступним іншим ойкумені. Праця фелахів повинна був йти на користь еллінам, імперії, а згодом і іншому світу.

Пройшло біля двох років між боєм при Иссе і новою битвою Олександра з Дарієм при Гавгамелах. Цього часу вистачило Великому царю, щоб зібрати військо, що перевершує македонське не менш чим у п'ять разів. Дійшовши до Гавгамел, Олександр дав своєму війську відпочити, а перси, навпроти, усю ніч не розставалися зі зброєю і почували себе втомленими. Перси чекали нападения, але Олександр розгорнув своє військо праворуч, у південному напрямку. Тоді Дарій віддав своєї армії наказ наставати. При здійсненні цього маневру утворився розрив фронту - центра і лівого флангу, що швидко заповнили війська Олександра, що проривалися в центр - до Дарія. Якби Дарій стояв у цей час на чолі атаки, він, безсумнівно, виграв би бій. Але він так само як ніколи при Иссе зустрівся з Олександром, і, злякавшись смерті, звернувся у втечу. Олександр намагався, але не зміг наздогнати Дарія. Після перемоги в битві під Гавгамелах Олександра проголосили "царем Азії". Тепер його залучили центри імперії - славний Вавилон і в першу чергу Сузы - головна резиденція і скарбниця Ахеменидов. У Вавилон Олександр в'їхав як тріумфатор на своїй колісниці. У Сузах же він провів символічну церемонію - воссел на трон Ахеменидов. Але в живих залишався ще останній Ахеменид - Дарій. Олександр поспішав. Він йшов без зупинок, але коли досяг мети, ворог був вже убитий своїми ж колишніми соратниками. Досягши Дарія, а вірніше його труп, Олександр зняв свій плащ і, розкинувши його над мертвим, укрив його. Тут розкривається вся грандіозність задуманого царем підприємства. Покриття плащем символізувало не більш і не менш як спробу ліквідувати вічне протистояння Сходу і Заходу.

Із самої смерті Дарія політика Олександра була спрямована на пробудження різноманітних сил Сходу, оскільки це було необхідно для створення майбутньої імперії. У придворний ритуал стали проникати східні елементи. Олександр став надягати перські одяги і ввів персів в охорону палацу. Він спробував увести для свого почту проскинезу, тобто прийнятий у Персії обряд колінопреклоніння перед владикою з наступним поцілунком. Але горді греки і македоняне, що вважали царя усього лише "першим серед рівних", не прийняли цей принизливий для них обряд і ідея Олександра про введення прскинезы провалилася. Але незважаючи на це, враження, що робив цар на своїх сучасників, було величезно. Правда минулого і незадоволені Олександром, наприклад, п'ять "пажів", що улаштували змову з метою убити царя. Юнака вирішили позбавити його життя в сні, але Олександра врятував тривалий бенкет. Потім "пажі" проболтались, були схоплені і страчені.

Завершивши серію заходів, метою яких було зломити той духовний опір, що наростало в македонському і грецькому середовищі, Олександр зважився на нові завоювання. Цього разу його метою стала Індія. Улітку 327 р. до н.е. почався його індійський похід. Після скорення прикордонних провінцій і міцності Аорн навесні 326 р. до н.е. Олександр став готуватися до переправи через Інд. Там починалася "країна чудес". У Північному Пенджабу паную стояло підкорити трьох великих раджів. Один з них - Пір відмовився підкоритися Олександрові. Пір насмілився на вчинок, на який після Гавгамел не зважувався ніхто: сам вийшов на поле бою проти не знали поразок супротивника. Він закріпився на березі Гидаспа, не даючи Олександрові форсувати ріку. Але цар переправився з частиною своїх військ у місці, схованому від погляду ворога тропічним лісом і річковим островом. Спочатку Олександр зустрів кінноту і бойові колісниці, якими командував син Пора. Розгромивши їх, цар рушив далі і зустрів, що перевершував його по чисельності сили Пора. Олександр виграв це бої, не розгорнувши навіть усіх бойових порядків, а тільки силами кавалерії і гипаспистов. Перемога була досягнута завдяки цілеспрямованому використанню кавалерії і вступу гипаспистов у бій у потрібний момент. Це був самий блискучий бій, коли-небудь, що мав місце в історії.

Тепер головною метою Олександра було відкрити судноплавство по Інду. Для цього треба було скорити ворожих маллийцев і оксидраков. Щоб розбити цих самих загартованих індійських воїнів, було потрібно блискуче військове мистецтво. При боротьбі з ними, а саме при штурмі одного з міст, Олександр ледь не утратив своє життя. Цар одним з перших переліз через стіну і виявився з трьома своїми воїнами в оточенні. Олександр був поранений у легеню, але продовжував боротися поки не знепритомнів від утрати крові. Скоривши маллийцев і оксидраков, завершилася річкова експедиція Олександра вниз по Інду. Улітку 325 р. до н.е. завершився похід в Індію.

Після цього аж до своєї смерті цар не робив більш військових походів, проводячи свій час у керуванні імперією, який він став володіти. багато часу Олександр приділяв бенкетам, що дуже часто переростали в пиятики. Один раз, повернувши з бенкету, улаштованого його іншому Неархом, Олександр відчув не тільки утому, але і жар. Потім почався приступ, сильна лихоманка і повна безпорадність, настільки характерні для малярії. Короткі приступи між приступами вказували на те, що цар занедужав найважчою формою малярії (malarіa tropіca). З кожним днем у покоях хворого ставало усе тихіше. Надії вже не було. Увечері 28 десия (приблизно 13 червня) Олександр умер.

Список використаної літератури

Основне джерело

Шахермайр Ф. Олександр Македонський. М.,1986

Додаткові джерела

Гафуров Б. Г., Цибукидис Д.И. Олександр Македонський і Схід. М.,1980

Історіографія античної історії. Під ред. Кузищина В. И. М.,1980

Цибукидис Д. И. Древня Греція і Схід. М.,1980