“Політика холодної війни”
Міжнародне положення СРСР після війни, у якій він переміг ціною великих утрат, було найвищою мірою парадоксальним. Країна була розорена. У той же час її лідери мали законне право претендувати на значну роль у житті світового співтовариства. Безперечно, на Радянський Союз тоді працював своєрідний "ефект Сталинграду" як у суспільній свідомості, так і серед еліти країн-союзників. Але усе ж співвідношення сил було для СРСР навряд чи не гіршим за увесь час його існування. Так, він покористувався з окупації великої території більшої частини Європи, і його армія займала по чисельності перше місце у світі.
У той же час в областівійськової технології і США, і Великобританія далеко обігнали СРСР, промисловий потенціал якого в західних регіонах до того ж поніс величезні втрати.
Таким чином, у наявності було гостре протиріччя між видимою ситуацією і реальним розкладом сил. Радянські керівники ясно усвідомлювали це положення, що змушувало їх відчуватисильне почуття уразливості, але в той же час вони вважали, що СРСР став однієї з великих держав. Тим самим умикання Радянського Союзу в міжнародну сферу характеризувалося великою нестабільністю. У цій ситуації можливі були два підходи: перший припускав зусилля по зберіганню "великого альянсу", створеного в роки війни, і одержання перепочинку для реконструкції і розвитки економіки; другий робив еквівалент військової противаги з придбання "застав безпеки" за допомогою розширення сфери радянського впливу. Ці два взаємовиключні підходи, що припускали протилежні сприйняття "інших", відбивалися в позиціях, що дискутуються в партійному керівництві. Перший, що захищався в 1945 р. групою Жданова-Вознесенського, виходив із традиційної тези про неминучість розвитки в мирний час "межімпериалистичених протиріч", насамперед між Великобританією і США, що дозволили б СРСР звістки, як і в довоєнні роки, витончену дипломатичну гру в багатополюсному світі і перешкоджати утворенню "єдиного імперіалістичного фронту". Другий підхід, підтримуваний Сталіним і Маленковим, виходив із припущень про неминучу кризу, що змете капіталістичну систему, але відсував його прихід у віддалене майбутнє, визнавав існування можливості врегулювання відношень у двухполюсномусвіті між соціалістичним табором на чолі зі СРСР і імперіалістичним табором на чолі зі США і підкреслював небезпеку швидкої конфронтації між ними.
Через деяку пасивність західних держав другий підхід, що безпосередньо виражався в політику придбання "застав безпеки", узяв гору в перші місяці, що пішли за Ялтинської конференцією, мабуть, при особистому сприянні Сталіна, що цілком підтримувало концепцію зон впливу, підбадьореного успіхами в Польщі, Румунії і Чехословаччини і що бажали домогтися остаточного визнання СРСР у якості наддержави.
У умовах усе світу, що більш поляризуєтся, ця політика призвела в наступні роки до утворення блоків, конфронтації, у першу чергу навколо німецького питання, і дійсній війні в Кореї. Після сутичок 1945-1946 р. "холодна війна" ввійшла у свою активну фазу влітку 1947 р., коли світ розколовся на два антагоністичних блоки. Втім, посилення напруженості завжди вміло дозувалося і з однієї, і з іншоїсторони в залежності від того, як кожний табір бачив свою сферу впливу й оцінював свою волю до опору. Так, СРСР виявляв велику обережність і навіть боязкість (Сталін визнає це через декілька років) у своїй політика стосовно китайських комуністів у 1945-1948 р., вважаючи, що американці розглядають цей регіон як частину своєї сфери впливу. Ннаткнувшись на тверду позицію США й Англії, він відмовився від своїх претензій на Іран і Туреччину.
Навпроти, зрозумівши буквально заяву Рузвельта в Ялті про те, що американські війська протягом двох років будуть виведені з Європи, Радянський Союз пішов на ризик у Берліні і проявив непохитну рішучість строго контролювати, чого б це ні коштувало, режими, що він створив на своїх східноєвропейських рубежах.
На початку 1945 р., коли близькість перемоги над Німеччиною вже не викликала сумнівів, союзники вирішили зустрітися, щоб у світлі нової політичної і військової ситуації остаточно визначити основні риси повоєнного світового устрою. Ці питання стали предметом переговорів на Ялтинської конференції (4-11 лютого 1945 р.), під час якої, як і в Тегерані Сталін спритно грав на протиріччях між англійцями й американцями і на довірі, що харчував до нього Рузвельт. Протягом тижня був вирішений, частіше усього на користь СРСР, ряд фундаментальних питань, що насамперед торкаються принципи діяльності ООН, установча конференція якої повинна була відчинитися25квітня в Сан-Франциско. Радянський Союз, що потребував для себе на всьому протязі попередніх переговорів, що проходили в Думбартон-Окс, про формування цієї міжнародної організації 16 місць (по числу союзних республік), заявив, що задовольняється чотирма, а потім і трьома місцями (РСФСР, Україна і Білорусія).
Він також погодився з американським пропозицією про те, що "ніякий постійний член Ради Безпеки не може користуватися правом вето при розгляді конфлікту, у якому він бере участь". На думку Рузвельта, радянська позиція "була великим кроком уперед, що буде позитивно сприйнятий народами усього світу". У обмін на ці поступки, незначні в очах Радянського Союзу, але важливі для американського президента, що бажав до кінця довести свій проект ООН, як найважливішого елемента нової рівноваги, реалістичного і мирного, для повоєнного світу, радянська сторона домоглася бажаних результатів майже по всіх інших пунктах:
Східна межа Польщі пройде по "лінії Керзона".
Люблинський комітет, до якого будуть додані "інші демократичні польські лідери в Польщі і за межею", складе ядро майбутнього уряду національної єдності. Цей уряд займеться якнайшвидшою організацією вільних виборів.
Весь процес буде здійснюватися під наглядом із Москви коміссії, що включає в себе Молотова і послов США і Великобританії в СРСР.
Не викликав великих суперечок принцип військової окупації Німеччини. За пропозицією Черчілля Сталін погодився на виділення французької зони за рахунок англійської й американської окупаційних зон. Навпроти, питання про майбутнє Німеччині, про її можливе розчленовування, по якому були розбіжності між Рузвельтом(за поділ) і Черчіллем(проти поділу), був переданий на розгляд спеціальної комісії.
Побоюючись можливого затягування війни з Японією, Рузвельт запропонував Сталіну дуже вигідні умови в обмін на відкриття СРСР військових дій проти Японії через трьох місяця після капітуляції Німеччини: приєднання до СРСР Курильськ^ островів і південного Сахаліну, право на оренду Порт-Артура, інтернаціоналізація порту Дайрен і експлуатація залізничного комплексу Маньчжурії.
Нарешті західні союзники визнали обгрунтованість пред'явлених СРСР вимог по репараціях: $10 млрд.,(половина загального обсягу репарацій із Німеччини), одержання яких складалося б у вивозі товарів і капіталів, використанні робочої сили.
Проте надалі міжсоюзницька комісія, що працювала в Москві, не змогла дійти згоди на цій основі.
Незабаром після Ялтинської конференції Захід був поставлений радянською стороною перед декількома фактами, що збулися: у Польщі "поляки з Лондона" одержали в "коаліційному уряді" лише другорядні міністерські портфелі; передбачені ж рішеннями конференції вибори проведені не були. У Румунії король Михай був змушений створити уряд, у якому домінували комуністи. У Чехословаччині Бенешу, після його візиту в березні 1945 року в Москву, прийшлося включити в уряд декілька комуністів.
На що відбулася 17 липня - 2 серпня 1945 року Потсдамської конференції західні учасники уступили спільному тиску СРСР і Польщі і погодилися, що польсько-німецька межа пройде по лінії Одер-Нейсе. Питання про репарації був вирішений також на користь СРСР, що одержав право вивозити не тільки усе, що побажне, із своєї окупаційної зони, але і забрати чверть устаткування в західних зонах. США і Великобританія з подивом виявили появу нових радянських вимог: перегляд укладеної в Монтре конференції про режим чорноморських проток; повернення СРСР Карського й Ардаханського округів, що граничили з Радянської Вірменією й отошедших у 1921 р. Туреччини; одержання військово-морської бази Дедеагаче (Фракія) на Егейському море.
Лондонська нарада міністрів закордонних справ п'ятьох країн-членів Ради Безпеки ООН у вересні 1945 року виявила нові джерела напруженості між СРСР і Заходом. Західні країни поставили Радянський Союз у популярність, що вони не підпишуть мирні договори з Румунією і Болгарією до проведення там вільних виборів. Радянська сторонаобгрунтувала цю позицію як відмову від угод, укладених із Черчіллем у жовтні 1944 року, про сфери впливу в Східної Європі. До того ж СРСР продемонстрував на цій нараді новопридбаний "комплекс великої держави", вимагаючи виняток Китаю і Франції з усіх переговорів про мирні договори і надання собі протекторату над Тріполітанією з тим, щоб, як личить великій державі забезпечити свою присутність у Середземному море. Після 3-х тижнів переговорів СРСР і Західні учасники були змушені констатувати свою незгоду по більшості питань і домовилися знову зустрітися в грудні в Москві.
У Москві міністри закордонних справ трьох великих держав прийшли до поступки по питанню про Болгарії і Румунії після те, як СРСР погодився на проведення там нових виборів, тим самим неявно визнавши, що попередні, що дали "вітчизняним фронтам" більшість у 90%, були фальсифіковані. Радянський Союз погодився також на участь "малих країн" у Мирній конференції, що повинна була відбутися в Парижі влітку 1946 року.
Проте декількома тижнями пізніше Радянська дипломатія підтвердила свій намір вирішувати значні міжнародні проблеми тільки зі США (показово, що з кінця 1945 року контакти між Сталіним і Эттли, що перемінила Черчілля на посаді прем'єр-міністра Великобританії, ставали усе більш епізодичними). У лютому 1946 року Молотів зокрема, заявив, що СРСР - одна з двох найбільших країн світу і ніякого міжнародного питання не може бути вирішений без її участі.