Фактори, які стримують взаємодію української діаспори з батьківщиною, вважаємо, такі:
- невирішеність деяких етнічних проблем у рамках українського етнополітичного організму. Цей фактор можуть використовувати у своїх цілях ті сили, які не зацікавлені у збереженні безконфліктної ситуації у міжетнічних стосунках в Україні, у етнодержавотворенні України, тобто можуть стимулювати настрої відновлення імперського центру. Досвід вирішення проблем у міжетнічних стосунках у демократичних суспільствах може знадобитися у вдосконаленні міжетнічних відносин в Україні. І саме представники діаспори з Канади, США, Німеччини, Франції, Австралії у процесі взаємодії з українцями і з вихідцями з інших меншин можуть поділитися цим досвідом;
- повільність демократичних перетворень, особливо у сфері економіки, в Україні, оскільки за таких умов взаємодія реалізується не повністю;
- домінування у свідомості більшої частини представників діаспори уявлення щодо “проросійської” орієнтації владних структур України;
- недовіра діаспори до цих структур через те, що в них “переважають” “стара номенклатура” і ліві сили. Є об’єктивні підстави для критичного ставлення діаспори до процесів, що відбуваються в Україні.
Очевидно, ці та інші непорозуміння й зумовили те, що основними формами співробітництва діаспори з Україною стали ті, що не потребують безпосереднього контакту із широким загалом громадянства України, а концентруються на спілкуванні з невеликою кількістю людей, націлених на взаємодію з діаспорою. Насамперед, йдеться про заснування та діяльність благодійницьких фондів (найпоширеніша форма), залучення фахівців з діаспори до розробки проектів реформування політичної, правової та соціально-економічної систем українського суспільства, сприяння діаспори у підготовці фахівців з України.
Аналізуючи взаємодію України з діаспорою у сфері науки та культури, позначимо однією з основних перешкод для співпраці недостатню увагу держави до цієї сфери, зокрема обмеженість фінансування наукових розробок та програм розвитку культури.
Не випадково серед заходів, які необхідно здійснити для активізації співробітництва, це створення інфраструктури міжнародної інформаційної мережі України, у тому числі відкриття її журналістських представництв. Відповідно до практики міжнародних відносин, що передбачає безпосереднє спілкування широких мас, особливої ваги набуває налагодження взаємодії представників західної української діаспори з етнічною батьківщиною. Засоби масової інформації української діаспори можуть сприяти встановленню добрих взаємовідносин різних поколінь української діаспори з Україною. На сторінках газети “Вільна думка” Україна виступає як незалежна демократична держава, суверенність якої є загальновизнаною. Домінуючою є думка, що Україна має ряд серйозних проблем, але намагається знайти конструктивне їх вирішення.
Для надання зв’язкам України з українською діаспорою Австралії більшої системності та цілеспрямованості варто вжити ряд додаткових заходів, що сприятимуть цьому:
- розбудова інфраструктури міжнародної інформаційної мережі України, зокрема відкриття її журналістських представництв;
- безпосередня участь вищого керівництва України у розробці спільних проектів, визначенні шляхів і форм ділового співробітництва з діаспорою;
- вдосконалити законодавчу базу України щодо розвитку соціально-економічної діяльності представників діаспори.
Список використаної літератури
1. Євтух В.Б. Український етнос: структура й характер взаємодії з навколишнім середовищем // Вісник АН України. – 1993. – №10. – С.44.
2. Трощинський В., Швачка О. Взаємодія західної української діаспори з Україною: стан, перспективи розвитку // Українська діаспора. – Ч.10. – К.: ІНТЕЛ, 1997. – С.101.
Українці в Австралії /Ред.кол. М.Павлишин, С.Екельчик, С.Лисенко та ін. – Мельбурн: Вид-во СУОА, 1998. – Т.2. –