· Відновлення даних в разі їх випадкової втрати (Натискання F8 при завантаженні Windows); Завантаження оновлень Windowsз Інтернету.
· Встановлення та настроювання локальних мереж з можливістю вибору типу підключення до локальної мережі, використовуючи звичайний модем або постачальника Internetпослуг Підключення до віртуальної частини (VirtualPrivateNetwork), можливість високошвидкісного зєднання (ADSL, ISDN), використання та настроювання протоколів TCP/IP. Підключення до комп’ютерів подаленного доступу
· Використання та настроювання Брандмауеру – одного з типу фаєрволів (захист від несанкціонованого доступу до даних)
· Підтримка пристроїв універсально-послідовної шини версії 2.0 (USB 2.0.) та вище. Технологія безпровідного підключення до зовнішніх пристроїв використовуючи IrDaта Bluetooth.
· Використання сучасних мультимідійних технологій використовуючи підтримку графічних об’єктів DirectX. Застосування Flashта Javaтехнологій. Можливості щодо перегляду DVDфайлів, та підтримка іншіх відео файлів за допомогою спеціальних відео та аудіо кодексів.
Кодування та шифрування даних, протоколи шифрування. Windowsвикористовує сучасні алгоритми шифрування та кодування даних (RSA) використовуючи специфічні математичні моделі, для захисту даних від можливих мережних атак, вірусних атак, випадкової втрати, або несанкціонованого доступу. Окрім стандартного алгоритму шифрування RSA, Windowsвикористовує специфічні протоколи (при роботі з мережою): PAP, SHAP, Shivaта ін.
Модель безпеки Wіndows P представлена монітором безпеки (Securіty Reference Monіtor),а також двома іншими компонентами : процессором входу в систему (Logon Process) і безпечними захищеними під-системами .
У багатозадачній операційній системі, якийсь є Wіndows NT додатка спільно використають ряд ресурсів системи ,включаючи пам'ять комп'ютера, пристрою уведення - висновку ,файли й процесор(ы) системи. Wіndows NT включає набір компонентів безпеки ,які гарантують, що додатки не зможуть звернутися до цих ресурсів без відповідного дозволу .Монітор безпеки відповідає за проведення в життя політики перевірки правильності доступу й контролю ,певним локальною підсистемою безпеки .Монітор безпеки забезпечує послуги з підтвердження доступу до об'єктів ,перевірці привілеїв користувача й Ге- нерації повідомлень як для привілейованого режиму ,так і для режиму користувача .Монітор безпеки ,подібно іншим частинам операційної системи ,виконується в привілейованому режимі . Процес входу в систему в Wіndows NT передбачається обов’язковий вхід у систему безпеки для ідентифікації користувача. Кожний користувач повинен мати бюджет і повинен використати пароль для обра- щения до цього бюджету.
Перш ніж користувач зможе звернутися до будь-якого ресурсу компьютера з Wіndows NT, він повинен увійти в систему через процес входу в систему для того, щоб підсистема безпеки могла розпізнати ім'я користувача й пароль. Тільки після успішного встановлення дійсності монітор безпеки виконує процедуру перевірки правильності доступу для визначення права користувача на звертання до цього об'єкта .
Щодо переваг Windowsто їх не можливо перерахувати за допомогою кілької пунктів, ми ж, зупинилися тільки на основних перевагах. Але, на відміну від переваг Windowsіснує і ряд недоліків.
Недоліків порівнянно з перевагами існує не велика кількість, хоч є спірним питанням (все залежить від версії Windows), в нашому випадку при розгляді WindowsXPSP1 їх всього 3, отже перерахуємо їх:
1. Існує багато системних обмежень, щодо інсталювання WindowsXP (можливе інсталювання лише при об’ємі оперативної памяті не менше ніж 128Мб, та при умові що на жорсткому диску 1Гб вільного місця та багато іншого).
2. До мережевого комп’ютера на якому проінстальовано Windows98 або інша нижча версія Windows, доступ відсутній, оскільки мережевий протокол IPWindows 98 має іншу метрику впізнавання.
3. Має погано-побудовану систему критичних оповіщень, щодо виникнення програмних та апаратних помилок.
4. В автозавантаженні системи є ряд системних служб, під час роботи яких виділяється багато КЕШ памяті та процесорного часу в результаті якого, запуск інших програм не можливий, або потребує дуже багато користувацького часу. (Наприклад, Windows Messenger, DHCP-клієнт, Windows Update та ін.)
Підводячи підсумки всьому вищеописаному можна с коротко перелічити достоїнства Wіndows (На прикладі WindowsNT2002) :
1. Це сучасна ОС , щовідповідає вимогам сучасних апаратур.
2. Це прекрасно сумісна з іншими ОС.
3. Це многозадачная (мультизадачная) ОС.
4. Це добре захищена ОС.
5. І це зручна й надійна ОС.
В ході роботи було досліджено операційну ситему Windows. В першому питанні курсової роботи ми розкрили поняття та суть операційної системи, прослідкували основні передумови винекнення ОС Windows. Ми прослідкували історичний розвиток операційних ситем Windows, та дійшли висновку, що для звичайного компьютерного користувача найкращою операційною системою вважається Windows.
Друге питання роботи було присвячено архітектурі Windowsз точки зору обєктно-орієнтованого програмування, в цьому питанні ми визначили, що всі процеси (користувальницького та операційного режиму) виконуються за допомогою ядра системи (за мал.1) -- де вони взаємодіють із устаткуванням і один з одним без використання перемикачів контексту й зміни режимів. Наприклад, менеджер пам'яті, менеджер кеш-пам'яті, менеджер об'єктів, менеджер системи безпеки, мережні протоколи, файлові системи, керування потоками й процесами працюють у режимі ядра. Також було визначено головну функцію ядра системи (NTOSKRNL.dll). - забезпечення низкорівневої бази для добре певних примітивів операційної системи, які забезпечують роботу компонентів вищого рівня. Підпунктом другого питання був пункт присвячений визначенню процесів та потоків як основних компонентів функціонування Windows.
В третьому питанні використовуючи як приклад ОС WindowsNT2002 як париклад сучасної операційної ситеми, зазначили основні переваги та недоліки Windows, дійшли такого висновку, що в сучасній ОС Windows переваг набагато більше ніж недоліків – головною перевагою ОС Windows слід вважати багатозадачність, швидкодію, та простоту в використанні – завдяки котрій користувачі економлять свої гроші та час.
1. Девид Саломон. «Архитектура ядра. Процессы WindowsNT» -- СПб.: Санки-Петербург, 2001.
2. Інформатика: Комп’ютерна техніка. Комп’ютерні технології. Посіб. /За ред. О.І. Пушкаря – К.: Видавничий центр «Академія», 2001. – 696с.
3. Кроуфорд Ш., Солкинд Н. Азбука Windows 98. Пер. с англ. — К.: Юниор, М.: ЭНТРОП, 1998. — 352 с.
4. Л.М. Дибкова. “Інформатика та комп’ютерна техніка” 2002 р.
5. Попов Ю.Д. Апаратні засоби та операційна система персональних комп'ютерів фірми IBM: Навчальний посібник для студентів гуманітарних факультетів. — К.: ВПЦ «Київський університет», 1999, — 52 с.
6. Попов Ю.Д. Операційна система Microsoft Windows 2000: Навчальний посібник для студентів всіх факультетів — К.: ВПЦ «Київський унiверситет», 2001, — 28 с.
7. Ратбон Э. Windows NT для «чайников». 5-е издание.: Пер. с англ. — К.: Диалектика, 1997. — 304 с.
8. Скот Мюллер «Windows – процессы, потоки, нити». – М.: Триумф, 2000.
9. Журнал: ComputerWeek Moscow от 1-7 февраля 2004.
10. Джерело Internet, http:// www.oszone.net