Смекни!
smekni.com

Метод та засоби редокументування успадкованого програмного забезпечення (стр. 4 из 5)

Останній крок реалізації методу – створення документів успадкованого ПЗ

як екземплярів метаописів
(рис.4). Необхідні метаописи обираються з множини
на основі керуючих параметрів – значення
(технологія) та
(фаза). При створенні документа значення пар властивостей (
,
) в метаописі заміщуються на представлення, з множини
з відповідними значеннями властивостей (
,
).

У третьому розділі розглянуто архітектуру засобів, що автоматизують застосування запропонованого в дисертаційній роботі методу редокументування успадкованого ПЗ (рис.5). Розроблені засоби відносяться до CARSE та виконують такі функції: підготовка метаописів документів для редокументування

, підготовка представлень
успадкованого ПЗ, створення документів
.

Інтерфейс експерта забезпечує взаємодію експерта із засобами редокументування у діалоговому режимі. Підсистема керування оброблює запити, які надходять від інтерфейсу експерта, і забезпечує узгоджену роботу засобів редокументування. Редактор метаописів документів виконує наступні функції: створення і редагування метаописів документів на мові RDDL, перевірку правильності метаописів за допомогою XSD-схеми. Менеджер видобування представлень забезпечує підготовку представлень успадкованого ПЗ шляхом опису їх властивостей

у дескрипторах на спеціально розробленій мові RedocumentationViewDescriptionLanguage(RVDL), яка є розширенням мови XML(рис.6). Представлення зберігаються у сховищі в текстовому або графічному форматі спільно з їх дескрипторами.

Генератор документів реалізує останній крок реалізації методу редокументування – створення документів успадкованого ПЗ

. Генератор побудовано за архітектурним стилем «канал-фільтр», згідно з яким обробка метаопису здійснюється трьома послідовними фільтрами (рис.5). Особливість генератора полягає у попередній генерації документа у проміжному форматі, який далі може бути перетворений у будь-який кінцевий формат за допомогою спеціальних перетворювачів.

Довідники призначені для зберігання довідкової інформації про назви документів, фаз і технологій, типи представлень та їх нотації, стилі зовнішнього оформлення документів (рис.7).

Сховище метаописів документів – це каталог файлової системи з файлами метаописів документів. Сховище представлень – це каталог файлової системи з вкладеною структурою каталогів кожного проекту, які містять файли представлень та їх дескриптори.

У четвертому розділі описується практичне застосування запропонованого методу і засобів редокументування для створення документації під час проведення реінженерії програмно-апаратного комплексу виготовлення документів державного зразка. Створювана документація ПЗ мала відповідати вимогам технології розробки RUP. Для проведення редокументування замовником було надано існуючу документацію успадкованого ПЗ, оформлену відповідно до ГОСТ 19-ої серії, програмні модулі (біля 15000 рядків коду на мові Object Pascal) та базу даних (60 відношень у форматі InterBase).

Практичне редокументування проводилось для фази «Уточнення плану» технології RUP. Додатково для перевірки працездатності методу і засобів проводилось експериментальне редокументування ПЗ для фаз «Початок», «Конструювання», «Перехід» технології RUPі фаз «Стратегія», «Аналіз», «Проектування», «Реалізація», «Впровадження» технології CDM.

Для створення представлень ПЗ використовувались два способи:

- експертний – шляхом ручного аналізу вхідних документів успадкованого ПЗ;

- автоматизований – з використанням наступних засобів зворотної інженерії: IBM Rational Rose (засіб візуального моделювання), Ensemble Rose Delphi Link 3 (програмний модуль інтеграції моделей IBM Rational Rose з середовищем розроблення Delphi), IBDataWorks (засбі фірми SoftMosis для моделювання БД під SQL-серверами InterBase и Firebird).

Для аналізу результатів редокументування побудовані метрики за методомGQM. Мету

сформульовано таким чином: „Перевірити працездатність методу і засобів редокументування, орієнтованих на технологію розроблення”. Питання
, на які мають бути отримані відповіді при аналізі, такі: „Який обсяг документації технології розроблення створено?”, „Який ступінь відновлення документації?”, „Який ступінь автоматизації редокументування?”. Для відповіді на перше питання запропоновані такі метрики
: кількість відновлених документів (КВД), кількість відновлених СЕД (КВСЕД), кількість відновлених представлень (КВП). Для відповіді на друге питання запропоновані такі метрики: відсоток відновлених документів (ВВД), відсоток відновлених СЕД (ВВСЕД), відсоток відновлених представлень (ВВП). Для відповіді на третє питання запропоновані такі метрики: відсоток автоматично відновлених документів (ВАВД), відсоток автоматично відновлених СЕД (ВАВСЕД).

Значення метрик обсягу документації, яка отримана в результаті редокументування, розподілені по фазах розроблення в цілому і за проектом, наведено на рис. 8.

Значення відсоткових метрик, які характеризують ступінь відновлення документації, показують, що відновлені всі необхідні документи та СЕД обох технологій розроблення (рис.9). Відсоток відновлення представлень (ВВП) для технології RUP склав 64%, а для технології CDM – 50%, та був досягнутий за рахунок автоматичного та експертного виділення представлень з успадкованого ПЗ.

Значення метрик, які характеризують ступінь автоматизації редокументування, показують, що 100% документів та їх СЕД створено автоматично. Це обумовлено розробленим підходом до генерації документів та їх структур – створюються всі документи, для яких є метаописи. Відсоток автоматично відновлених представлень (ВАВП) складає менше 10 %, що обумовлено обмеженими можливостями використаних засобів зворотної інженерії в умовах цього проекту: успадковане ПЗ розроблено на об’єктно-орієнтованої мові з використанням структурного підходу. Найбільший відсоток автоматично відновлених представлень припадає на документи фаз «Уточнення плану» та «Конструювання», які містять представлення, що відбивають вихідний код програм, наприклад, діаграму класів або діаграма компонентів. Такі представлення відновлені засобами зворотної інженерії.


Висновки

Дисертаційна робота є теоретично обґрунтованим дослідженням, містить узагальнення й практичні рішення важливої науково-технічної задачі, сутність якої полягає в розробці методу та засобів редокументування успадкованого ПЗ. Метод призначений для застосування при реінженерії ПЗ та дозволяє створювати при зворотній інженерії документацію успадкованого ПЗ, яка відповідає вимогам технології розроблення, яка застосовується при прямій інженерії. Застосування методу забезпечується засобами, які розроблено і реалізовано в дисертації.

Основні наукові і практичні результати роботи полягають у наступному:

1. Проведено аналіз задачі редокументування успадкованого ПЗ, як однієї із складових реінженерії. Обґрунтовано актуальність вирішення цієї задачі шляхом створення документації успадкованого ПЗ за результатами зворотної інженерії з урахуванням вимог технології розроблення нового ПЗ, що дозволяє уникнути зайвих витрат на документальне забезпечення початку процесів прямої інженерії.

2. Вперше запропоновано метод редокументування, призначений для застосування під час реінженерії успадкованого ПЗ, сутність якого полягає у створенні документів успадкованого ПЗ у відповідності до вимог технології розроблення, обраної для прямої інженерії, з формуванням вмісту документів із застосуванням результатів зворотної інженерії. Цей метод, на відміну від існуючих, розглядає редокументування в контексті реінженерії та визначається як процес створення для успадкованого ПЗ документів, які відповідають певним вимогам технології розроблення щодо вмісту, структури та форми представлення.

3. Проведено аналіз структури і змісту документів технологій розроблення ПЗ ­– RUP, MSF, CDM та визначено загальні характеристики документації, що дозволило застосувати підхід модельно-керованої розробки (MDD) для реалізації запропонованого методу.