Деревообробне обладнання поділяється на верстати загального призначення, верстати для спеціальних виробництв і універсальні. До верстатів загального призначення належать верстати для розкрою дощок, брусків, щитів, плит; фрезерування по площині й профілю; утворення шипів і вушок; свердління отворів; освіти пазів і гнізд; остаточної механічної обробки та ін До верстатів для спеціальних виробництв відноситься обладнання, призначене для виготовлення віконних і дверних блоків, клеєних конструкцій. На універсальних верстатах виконують різні роботи, наприклад розкрій пиломатеріалу по довжині і ширині, фрезерування, свердління та ін Стрічкові шліфувальні верстати призначені для шліфування деталей і вузлів щитових і брусків конструкцій. Їх застосовують для обробки пластей щитів, облицьованих струганим шпоном, а також для шліфування лакофарбових покриттів. Стрічкові верстати можуть бути з рухомим та з нерухомим столом, а також без стола - з вільною стрічкою.
Верстат з рухомим столом (Шипс-2М)
Розмір заготовок, мм
Ширина 800
довжина 1900
товщина 400
2. Ширина стрічки, мм 160
3. Швидкість шліфування м / с 26, 5
4. Розмір столу, мм
довжина 800
ширина 2000
Хід столу 1120
5. Габаритні розміри, мм
Ширина 1800
довжина 3225
висота 1200
6.Маса, т 0, 7
Фуговальні верстати призначені для поздовжнього фрезерування заготовок з деревини з метою отримання базової поверхні для подальшої обробки деталей. У деревообробній промисловості застосовують фугувальні верстати різної конструкції та ширини стругання.На фугувальних верстатах з ручною подачею працює один робітник, а з механічною - два.
Верстат СФ4-2
Розмір заготовок, мм
Найменша ширина 400
Найменша довжина 300
2. Довжина столу, мм 2500
3. Число ножів 2
4. Діаметр окружності
Різання, мм 128
5. найбільша товщина
Шару, що знімається 6
6. Габаритні розміри, мм
довжина 2565
Ширина 1020
Висота 975
7. Маса, т 0, 7
Круглопильний універсальний верстат Ц-6-2 з ручною подачею матеріалу простий за конструкцією і в експлуатації. На цьому верстаті можна розпилювати матеріал вздовж і поперек волокон, а також під будь-яким кутом. При застосуванні спеціальної збільшеної каретки на ньому можна розпилювати плитні матеріали на відповідні форми.
Верстат Ц-6-2
1.Товщина заготовки, мм
найбільша 130
2. Ширина заготовки, мм
3. Діаметр пилки, мм 500
4. Число пив 1
5. Габаритні розміри, мм
довжина 1310
Ширина 890
Висота 1150
6. Маса, т 6, 6
На фрезерних верстатах можна виконувати різноманітні роботи:Створювати профілі у деталей шляхом отборки калевок, фальців, пазів, гребенів і ін, виконувати фрезерування кромок, обробляти по периметру дверні полотна і ін.
Верстат ФС-1
1.Розмір заготовок, мм
Висота (товщина) 130
Ширина –
2. Частота обертання, мм-1 6000-8000
3. Діаметр, мм
Фрези 80-150
Шпиндельної насадки 32
Шипорезного диска –
4. вертикальне переміщення шпинделя 100
5. розмір столу
6. Габаритні розміри, мм
довжина 1275 Ширина 1000 Висота 1045
7. Маса, т 0, 7
Рейсмусовий верстат призначений для обробки заготовок на заданий розмір по товщині і створення у них строго паралельних сторін. Верстати випускаються однобічними з одним ножовим валом для фрезерування заготовок з одного боку і двосторонніми із двома ножовими валами - для одночасної обробки двох площин. У рейсмусовий верстат потрапляють заготовки, що пройшли обробку на фугувальному верстаті. Він має ножовий вал і кожухи з шумопоніжающіе пристроєм і надійної нігтьової захистом.
Верстат РС 6-9
1 Ширина стругання, мм 630
2. Розміри заготовок, мм
товщина 5-200
Найменша довжина 380
3.Найбільша товщина шару, що знімається деревини, мм
Верхнім валом 5
Нижнім валом –
4. Діаметр ножового валу, мм
Верхнього 128
нижнього –
5. Швидкість подачі, м / хв 8-24
6. частота обертання
Ножових валів, хв-1
верхнього 5000
нижнього –
7. Число ножових валівверхніх 4нижніх
8. Габаритні розміри, мм
довжина 1100 Ширина 1400 Висота 1500
9. Маса, т 1, 7
Шліфувальний верстат
1, 6 – напрямні .
2 - ексгаустерной воронка.
3 – електродвигун .
4 - шліфувальна стрічка
5 – утюжнік .
7 - натяжний шкіфф .
8 – стіл .
9 - гвинт для установки столу по висоті
Фугувальний верстат
1 - задній стіл .
2 - гайка для настройки положення заднього столу
3 - ножовий вал .
4 – огорожа .
5 - напрямна лінійка .
6 - ручка настройки переднього стола по висоті .
7 - передній стіл .
8 - ексгаутерная воронка.
Кругло пильний верстат
1. Пільний вал
2. стіл
3. наполегливий косинець
4. огорожа
5. напрямна лінійка
6. Маховичок механізму встановлення пилки по висоті
7. плита
8. електродвигун
Рейсмусовий верстат
1 – станина
2 – стіл
3 - кнопкове управління
4 - верхній ножовий вал з приводними роликами
5 - електродвигун приводу
Фрезерний верстат
1. станина
2. супорт
3. маховичок підйому супорта
4. стіл
5. направляючі
6 кронштейн
7. воронка (приймальня) для відходів8. маховичок для натягу ременя.
Рейсмусові верстати.
При роботі на цих верстатах попереджувальні упори необхідно встановлювати у всіх верстатах незалежно від наявності подавальних секційних валиком. Спереду столу додатково встановлюють завісу із планок. Рифлені валики не повинні мати тріщин, вибитих ребер, зношених поверхонь.Одночасне фрезерування 2-х або більше деталей різної товщини допускається тільки за умови надійного притискання подавальними валиками кожної з них.Оброблювані заготовки не мають бути коротшими, ніж відстань між центрами подаючих валиків.Рейсмусовий верстат обслуговує двоє робітників, основний і підсобний. Основний робочий бере деталь з штабеля і кладе профугованной стороною на робочий стіл, просуваючи її до передніх вальцям.Надходить. Краще подавати заготовки торець в торець. При наявності секційного вальця заготовки невеликої ширини кладуть на стіл по кілька штук паралельно один одному і одночасно насувають їх на передні вальці. Різнотовщинність при цьому повинна бути в межах 1-4 мм.
Фрезерні верстати.
На верстатах з нижнім розміщенням шпинделя і ручною подачею різальний інструмент повинен бути забезпечений автоматично діючими захисними пристроями. Перед початком роботи необхідно перевіряти кріплення всіх рухомих частин, особливо фрез і ножових головок. При роботі по копіру заготовки необхідно надійно кріпити в ЦУЛАГ або іншому пристосуванні. При фрезеруванні коротких деталей по лінійці необхідно застосовувати напрямні колодки або спеціальні пристрої з швидкодіючими затискачами.
Шліфувальні верстати.
При роботі на стрічково-шліфувальних верстатах склеєну стрічку необхідно нажевать на шківи так, щоб шов розташовувався по ходу стрічки. Не можна застосовувати шліфувальні стрічки погано склеєні або з надірваними краями. Працювати потрібно в рукавичках, не торкаючись рухомої шліфувальної стрічки.
Круглопильний верстат для поперечного розкрою.
При роботі на цих верстатах пилка повинна бути добре підготовлена, правильно встановлена, закріплена і захищена автоматично діючим пристосуванням: не можна стояти поблизу пили проти напрямку обертання пилкового диска. Подавати заготівлю можна тільки тоді, коли пила знаходиться у вихідному положенні; перед подачею заготовок до пилки їх кінці можна вирівнювати на відстані від передніх зубів пилки не менше ніж 0, 5 м. Якщо заготовки вирівнюють на каретці, її потрібно відтягнути від пилки і закріпити собачкою або гачком, щоб вона знову не наблизилася до пилки. Каретка для подачі матеріалу має бути забезпечена щитками, які закривали б передню частину пилки, яка виходить за упор.
Фуговальні верстати.
На верстатах з ручною подачею треба закривати ножовий вал автоматично діючим віялом, який в процесі фрезерування відкриває тільки ту частину ножового валу, по якій проходить заготовка.На краях плит стола біля ножового вала повинні бути сталеві накладки для підбору волокон в процесі фрезерування, розташованих на відстані 3-5 мм від кола, який описують шкіри.При поздовжньому (фрезерному) фрезеруванні деталей коротше 400 мм, вже 50 мм і тонше 30 мм, при ручній подачі матеріалу необхідно користуватися колодкою - штовхачем. Ножі не повинні виступати не більше ніж на 2 мм.Фуговальні верстати забороняються застосовувати для поздовжнього фрезерування.
Техніка безпеки
Сучасне деревообробне устаткування оснащене швидкодіючими ріжучими інструментами, механізмами подачі та іншими пристосуваннями. При роботі на деревообробних верстатах треба знати і строго виконувати наступні загальні правила техніки безпеки:- Не можна починати роботу на верстаті, не вивчивши його пристрою, експлуатації та основних правил техніки безпеки;- Працювати можна тільки на повністю справному верстаті;-Ріжучий інструмент і всі рухомі частини мають бути надійно закріплені і захищені;- Перед початком кожної зміни потрібно перевірити справність пристосувань;- Не можна працювати на верстаті зі знятим або несправним захисним пристосуванням;- Забороняється гальмувати ріжучі інструменти та інші рухомі частини випадковими предметами;- При роботі на верстаті треба бути уважним, не розмовляти з сторонніми;- Не можна видаляти відходи, чистити і змащувати верстат під час роботи;- Не можна класти ключі, лінійки та інші інструменти на верстат;- При відключенні верстата не можна відходити від нього до повної його зупинки.До роботи з механізованим інструментом можуть бути допущені особи, які пройшли виробниче навчання і мають відповідне посвідчення . Ремонтувати , регулювати і настроювати механізований інструмент можна тільки після його відключення і повної зупинки.